Koolituse ja äriplaani lainel

Olen nüüd kaks päeva ettevõtluskoolitusel käinud ja vaikselt juba äriplaani nokitsenud. Issand, miks ma arvasin, et keegi peaks mind hullult sellega aitama. Tundus kümme korda raskem kui see tegelikult on.

Aga lähme asja juurde. Kuna mul oleks natukene abi vaja, siis tegin ühe küsitluse ja kui see tükki küljest ei võta, võiksite viis minutit leida ja oma vastused linnukesega märgistada. Saab seda teha siin!

Kõik, kes selle lingi avavad, saavad aru, et minu tulevikuplaan on marimelli kodurestoran. Siin aga tekib küsimus – ma pean äriplaani panema konkreetse aadressi, kirjeldama konkreetset kööki, kus ma seda teen. Ja siit me jõuame jällegi oma koduni. Ehk variante on kolm.

a) kirjeldan ja avan kodurestorani siin kus hetkel elame

b) rendime suurema korteri (kulud saaksin panna firma arvele, aga alles siis kui olen Töötukassalt raha saanud ja firma registreerinud, st mitte varem kui märtsis – samas koht mida kirjeldan, peaks justkui kohe olemas olema; seega peaksin maksma mõned kuud seda kaks korda kallimat renti enda taskust)

c) paneme kodurestorani ootele ja avame selle siis kui oleme oma kodu saanud (mis tähendab omakorda seda, et oma kodu otsingutel mängib väga suurt rolli köögi/söögitoa suurus, samuti asukoht)

Mul on veits juhe koos. Tahaks ju kohe. Ühtlasi, kui meil oleks suurem pind, saaks müüa restorani nö suurematele gruppidele ja koguda kiiremini kokku oma kodu jaoks vajalik raha. Samas, saaks hädapärast teha ka siin kus praegu elame kiired õhtusöögid kuuest kaheksani ja kogu seltskond saaks õhtuti meie pere seltskonda nautida, mis suurema korteri puhul tähendaks jällegi rohkem privaatsust.

Mis tundeid see teis tekitab? :) Mida teie soovitate neist kolmest variandist? Motivatsioon on täiega laes nii oma koduresto tegemiseks kui oma kodu soetamiseks. Ilmselt kõike head korraga ei saa, aga siiski, mida tegusam ja toimekam olla, seda ägedam. Niisama passida ma nagunii ei oska. Ja see oleks asi, mida ma 101% armastaks ja milles ma oleks hea.

39 Comments

 1. Aga kas Sinu koostööpartnerite seas ei ole äkki mõnda külaliskorteritega tegelevat ettevõtet? Äkki sobib ka see variant ajutiselt äriplaani ja saad ka äriplaanis selle välja tuua, et hiljem on plaan soetada kindel koht vms, äkki saaksid seda teha kuidagi soodsamalt seeläbi ja ei peaks päris tervet kuud maksma, vaid neil päevil mil midagi toimub.
  Muidu aga olekski ilmselt kõige lihtsam ja soodsam variant siiski alguses oma praegust pinda kasutada, kõige lihtsam, pluss saab selgeks kõik, mida hiljem uue kohana vajaksid kindlasti ja on hiljem lihtsam muuta kõik veel paremini toimivaks, sest kindlasti tuleb tegutsedes erinevaid asju välja, mis võiks kuidagi teisiti olla ja mis oleks mugavam.

 2. Lihtsalt sõbralikkusest märgin ära paar viga:
  1) soo juurde saab märkida kaks varianti, pole vist vaja :D
  2) Küsimuse “Mis haridus sul on?” juures on “Valik 7”, mis peaks vist olema mingi valik?! Või ongi lihtsalt selline valik, ehk ei suuda määratleda olemasolevate seast? Siis peaks olema muuja isekirjutamise võimalus.
  3) Küsimuse juures “Kui ei ole, kas tahaksid minna?” peab olema vastusevariant “Pigem jaA/jaH”, sest “ja” on sidesõna.
  Soovin sulle ja sinu perekonnale palju edu sellel raskel teekonnal. :)

 3. Kui on kindel, et laenu saate, siis oodake uus koht ära. Kui nii kindel pole, siis ma soovitaksin suurema korteri rentida, sest muidu mul isiklikult oleks küll tunne, et trügin väga erasfääri – laps kuskil mängib, tahab vb magamagi minna. Kodurestoranis võiks olla võimalik käia ka introvertsematel inimestel, kes tahaks lihtsalt head sööki pakkuda, mitte võõra inimese söögilaua taha prantsatada :D
  Aga idee on väga hea ja põnev. Kiidan!

  1. Ma arvan ka sama. Kuna ise olen ka pigem introvertne inimene, kes tahaks tulla head sööki ja uut kogemust nautima, aga teie pere nö väga isiklikku tsooni sattumune natuke hirmutab ja kui ma veel ei julge vbl nii palju rääkida ka, siis pigem ei julge tullagi :)

  2. Sa ei tule ju eeldatavasti üksinda. Ma kavatsen teha nö 2-6 inimest korraga ja pigem omaseltskondadele, mitte päris võõrastele esialgu :)

 4. Väikses korteris kuskil lasteasjade ja enda asjade vahel tundub imelik. Aga samas oluline on söök. Ei kujuta ette. Pigem mingi maakodu kuskil linnast väljas. Ei pea euro olema, pigem maalähedane. Et saaks natuke privaatsust ka.

  Kodus vb teha pigem mingeid kokkamiskoolitusi.
  Edu!

 5. Nägin sind täna töötukassasse lippamas, nunnu kollase mantliga :D
  Aga minnes äriplaani juurde siis, kui mina seda aastaid tagasi töötukassa ettevõtluskoolituse raames tegin, siis soovitati valida hetkel saada olev äri pind ja panna selle maksumus – ehk, kõik oleneb kas tahad restorani avada oma praeguses kodus või valid nt kv-st välja lemmik kodu ja arvutad nt selle kodu üüri välja. Leian kui on reaalne et lähiajal oma kodu saate siis vaadata kv-s olevaid pakkumisi.
  Edu sulle ettevõtmistes!

 6. Uhh, kuidas sa julged oma äriideest rääkida siin enne kui pole valmis? Äkki keegi varastab idee. Tundub väga hea mõte ja ainulaadne eestis (vist) .ole ettevaatlik, et keegi ideed ära ei varasta

  1. No ma ei ole ei esimene ega viimane. Ja ma olen kogenud seda, et pigem rääkida – võib head nõu või ideid saada, mille peale ise ei tuleks :)

 7. Üks variant on äriplaanis kirjutada praeguse kodu kontekstis ja kui läheb õnneks ja saad jaatava vastuse (TK-st vastuse saamine võtab ka teatava aja), siis saad vaadata, mis seis selleks hetkeks on (kas olete suurema pinna leidnud või hoopis mõne muu variandi peale tulnud). TK jaoks ei ole probleem, kui hiljem nt teisel aadressil tegutsema hakkad – peaasi, et ette nähtud aja jooksul ettevõtte ära teed ja tegutsema hakkad ning raha sihtotstarbeliselt kasutad :)

 8. Elukutse/töö all võiks olla võimalik valida mitu varianti, nt olen palgatööline küll, samas vean kõrvalt ka oma ettevõtet ja/või õpin. :)

 9. Mis tingimused on eestis kodurestode omamisel? Elan välismaal ja siin ma tean et need tingimused on sellised noh…ehmatavad.

 10. Teie ühetoalisse, kus te ise kolmekesi elate, ma tulla ei tahaks. Selle jaoks võiks ja peaks ikka eraldi ruum olema ja nii, et teie enda pere ja eriti laps, kuidagi ei kannataks.

  Teine asi on ikkagi see, et Vet ametiga tuleb asjad korda ajada ja see tähendab, et sa päris suvaliselt ei saa muuta oma tegutsemise kohta. Uues kohas pead jälle uued proovid tegema ja köögist teavitama jne.

  Mina isiklikult koliks juba kohe suuremasse korterisse (üürikasse), kus oleks lapsel hea elada ja saaksid ka oma restoraniäri käima panna. Rahulikult kõik vajalikud load taotleda ja ise seal kõrval normaalset elu elada. Küllap leiate mõne sellise koha, mis ei ole ulmeliselt kallim kui teie praegune kodu. Usun, et su restosse tullakse pigem mitte asukoha, vaid teie enda ja sinu toidu pärast. Samas parkimisvõimalus peab olema, ilma selleta autoga liiklejad lihtsalt kohale ei tule. Nii on.

  Loodan väga, et see õnnestub sul ja elan igati kaasa, sest mul endal on ka sarnane unistus, aga ma pole veel tegutsema hakanud ja veel ei hakka ka. Olen alles palgaori :)

  1. No kahjuks ei saa suuremat pinda sama raha eest… :( Kui just megalt ei vea, nagu selle kohaga siin. Aga võtan siis arvesse, et pigem uus koht. Samas, ega see koha muutmine ka tulevikus probleem poleks ja need uued proovid jne. Ma ei pea neid laskma enne tehagi kui firma käivitan.

 11. Kodurestoran võib ju alati olla üks osa ärist ja mina teeks äriplaani lähtudes tänasest olukorrast. Teine osa plaanist võib olla ka a la catering või siis see, et tuled kellegi koju ja kokkad seal. Miks mitte laiendada natuke ka peokorralduslikult sealsamas “võõras” kodus. Mul juba endal tekkis selline tunne, et võiks mõne tähtpäeva puhul olla oma kodus nagu külaline ja keegi teine teeb maitsvad toidud, katab laua ja paneb nõud pärast masinasse. Või siis teha koostööd Wolti vm kulleriga, kes kodurestorani toidu kellelegi kohale viib. Ja siis tekkis veel mingi selline uitmõte, et kasutada mõnda päris restorani ka – ma tean, et sulle Laagri kant ei istu, aga näiteks sealne tore toidukoht lõpetas just tegevuse ja terve maja koos varustusega ripakil. Eks sellised võib teisigi olla. Kindlasti mõni tore väike kohvik ja restorangi oleks aegajalt nõus kodurestoraniga koos mõnda üritust tegema.

 12. Minu arust võiksid aluseks võtta oma praeguse elukoha. Nii saad äriplaani kirjutada reaalsete andmetega ja võtta arvesse kõiki juba teadaolevaid kulusid, võimalusi jne. Samuti on sul lihtsam ette kujutada kogu protsessi, kuidas asi reaalselt välja näeks, millised oleksid võimalikud mahud jne. Äriplaani pead ka kaitsma ja üsna palju loeb see, kui veenev sa suudad ise olla. Kui sa võtad aluseks mingi koha, mida sul veel pole, siis on jube raske ette kujutada igasuguseid nüansse ja sageli osutuvad määravaks just pisiasjad.
  Kui nüüd lähtudagi reaalselt, et avad koduresto oma praeguses väikses elamises, siis restoõhtute ajaks peaks olema sul võimalik eraldada piltlikult öeldes restoran voodist. Ehk siis mõelda, kuidas sa vajadusel saad tekitada sirmi või kerge vaheseina söögilaua ja lapse mängunurga vahele. Kindlasti on neid kliente, kes tulevadki just sinu ja su kodu pärast ning on rõõmuga nõus sööma mängiva lapse kõrval. Aga kindlasti on ka neid kliente, kelle puhul oleks argumendiks võimalus, et nad ei peaks süües vaatama su voodit või mänguhoos last. Ükskõik, kas sul reaalselt seda vaheseina vaja läheb või ei – äriplaanis on mõistlik tuua välja võimalused. Keera oma väike elamine plussiks – a la kodurestoran (väike)lastega peredele, võimalus lastel mängida koos Hedoniga kui vanemad söövad, samas laps kohe silma all. Võimalus peale söömist lasta leiba luusse teie voodis (nali). Ja samas ka võimalus soovi korral süüa privaatsemalt (kasutades eraldussirmi vms). Idee on sul igatahes super ja minu arust olekski sul mõistlik alustada seal kus sa praegu elad. Muidugi oma korteri omanikult pead ka saama ikka nõusoleku, et talle sobib, kui sa hakkad seal aeg-ajalt kodurestot tegema. Ma ei tea, kas üüripinna puhul on ka äriplaani vaja sellekohane märge teha (et omaniku nõusolek olemas vms), seda pead küsima. Põhjused miks alustada just seal kus oled – sa tead oma koha võimalusi ja saad sellega arvestada, mis annab sulle alustamiseks tugeva aluspõhja ja enesekindluse. Saad alustada väiksemalt ja näha, kuidas su idee reaalsuses töötab. Mahtude suurenedes tekivad võimalused vajadusel üürida vahepeal uus koht, kuniks päris oma koduni jõuate, aga samas on sul riskivaba periood alustamiseks, sest juhul kui kohe loodetud sissetulekut ei teki, siis sa pole investeerinud raha tühja kohta. Võimalik, et ma olen liiga vähe riskialdis, aga mulle meeldivad just step-by-step arengud. Äriplaani läbiminekut ja toetuse saamist mõjutavad väga tugevalt just enesekindlus, selgeks mõeldud mõtted ja reaalsed võimalused. Ka kogemus a la – sa oled ju tegelt teinud juba kodurestot, kuigi pigem sõpradele, kuid siiski on sul väga hea ettekujutus, kuidas kõik toimiks.

  1. Iseenesest on jah hea mõte, aga kui nüüd seda ikka päris päris reaalselt ette kujutada, et täiesti võõrad inimesed tulevad teie pisikesse kodusse. See seab teile endale teatud piirangud. Ma lihtsalt kardan, et selleks, et ennast oma kodus hästi tunda on siiski vaja pisut rohkem privaatsust.

   Mõtlen lihtsalt kaasa :) ajutiselt ok, tuleb keegi nö külla ja kõik on rahul, aga kui see ikkagi igapäevaseks saab (mis on ju hea äri eeldus :)), siis kas sellisel juhul ka ikka on hea nii väikses korteris seda teha? Kuigi ma tegelikult ei tea, millise planeeringuga teil kodu on ja kas nt külalised sööksid voodi kõrval või on köök selle jaoks piisavalt suur :D

  2. samas jällegi on teil ju hoov ka, suvel saaksid seal toimetada :)

   ok, ma panen selle lehe nüüd kinni ja rohkem ei mõtle kaasa :P

  3. Meil on tegelikult piisavalt ruumi ja justkui kaks tuba, lihtsalt ilma seinata. Köök-söögiala on täitsa eraldi ehk keegi kellelegi voodisse ei vaata jne. Samuti saaks õhtusöögi aja panna ajaliselt 18-20 vms, et keegi kedagi ei sega. Alguses ma kindlasti seda igapäevaselt ei tee ja ma mõtlengi, et kui võtta plaani paar korda kuus, siis selleks ajaks saan mehe-lapse ka kuskile külla saata, et seltskond oleks rohkem omaette, kes sööma on tulnud ja tulevikuplaanid on nagunii suurem koht ja suuremad seltskonnad, aga see eeldaks seda, et sellel asjal on tulevikku. Ma tahaksi hoida esialgsed kulud võimalikult madalad.

 13. kas koduköögi tunnustus ei käi mitte konkreetse köögi kohta?
  kellegi ühetoalisse ei tahaks minna…võõrustamiseks kasutatav ruum peaks minu aravtes ikka natuke anonüümsem olema …

 14. Mina isiklikult kellegi pisikesse ühetoalisse korterisse õhtusöögile ei läheks. Samas kodurestorani idee tundub lahe, kuid söömiseks võiks siiski eraldi ruum olla… Edu! :)

  1. Aga kui sa tuleksid sööma koos oma kolme sõbrannaga ja eest leiad hubase kodu ja kokkava minu, mis sind siis segaks? Tõsiasi, et oled ühetoalises korteris? :)

 15. Oleneb korteri asukohast. Mingisse vanalinna armsasse katusekambrisse ilmselt läheks (kui oleks 1toaline). Või muusse taolisse, kus maja juba eriline (Kadrioru häärber vmt, kus asukoht ise annab lisaväärtuse). Lihtsalt korter tavalises majas kellegi kodus – ei kujuta ette, mis motiveeriks. Pigem kutsuks Su koju kokkama oma sõpruskonnale..

 16. Aga renditakse ka ju kortereid üheks ööpäevaks- odavam esialgu ja hea proovida, kuidas läheb, enne kui mõne pikema perioodiga lepingut sõlmida. Teed a la fb-s eventi, et see päev, x aadressil, kell xx:xx, osalus tasu a la xx€ ja hinnas siis mõnus toit, hea seltskond, vein etc..

  Piisav aeg on see 24 tundi ju, et ettevalmistused teha, klientidel kõhud täis söõta ja pärast kogu krempel ära koristada ;)

  1. Jep! Aga äriplaan nõuab konkreetset aadressi, veeproovi jne
   Eks saab mõelda kui konkreetse korteriga kokkulepe teha vms

Comments are closed.