Kui kiirelt need load saab?

Ma olen umbes sama kaua autokooli läinud kui me Meelisega koos oleme. Suvel saab 12 aastat. No kaua võib? Keda ma lollitan? Võiks ju ära teha! Kas automaat või manuaal? Alustame algusest.

Kunagi kümme aastat tagasi kinkis Meelis mulle “juhendajatõendi”, see oli selleks, et ma läheks autokooli ja ta saaks mind juhendama hakata. Proovisin kuskil parklas natuke sõita ja kui mu spidokas näitas 20km/h, siis mul oli tunne nagu ma oleks megakiirelt vuhisenud juba…

Sinna see jäi, see käigumajandus oli mu jaoks nii kuradima keeruline, vajuta mingit sidurit ja pidurit ja skeemita seal midagi. Lihtsam oli ju alla anda.

Sellest järgmine hetk olime me Austraalias ja ostsime mingi vana panni, et saaks tööl käia. Selle rooli kiskus mind küll ja Austraalias ma täitsa sõitsin. Kruusateel, manuaaliga ja sain hakkama. Maanteel sõitsin ka. Aga mul oli keeramisega probleeme, ma kas a) oleks teelt välja keeranud või.. sõitsin nii, et keerata polnud vaja. Saab ka ainult otse sõita. Sealt tagasi kolimisega sinna see sõit ja oskused jäid.

Paar aastat tagasi mõtlesin, et okei, lähen.. Teooriatunnid tiksusin suht ära, aga sõitma ma never ei jõudnud. Mulle ei sobinud mingi kaks aega, mis graafikus olid ja siis ma lõin juba käega, et ah, nii palju on vahele jäänud, sitta ka.. Mitte, et ma oleks võinud mõelda, et mul on ala 10 tundi juba käidud ja suva see kaks, õpin järgi.. #naised

2020 on muutuste aasta

Kuigi ma ei tundnud aasta alguses mitte mingisugust, oo, sellest tuleb minu/meie aasta.. nagu kõik siin pasundasid, siis.. Tundub, et kisub sinna poole, et 2020 tuleb tõepoolest muutuste ja uute väljakutsete aasta.

Igal sajal juhul, lähen ma autokooli. See on nüüd otsustatud. Aga…

Kui ma end registreerima hakkasin, siis olin ikka samas seisus, et kurat, kas manuaal või automaat siis. Tean-tean, kui on automaadiload, siis ei saa manuaaliga sõita jne aga mulle tundub õppida  ja teha lube 10x lihtsam automaadiga. Siis jälle mõtlesin, et meil ju manuaal ja Meelis kindlasti saaks mind juhendada.. Uurisin – kui ma teen automaadiload ja tahan neid vahetada mingi hetk manuaalide vastu, siis pean tegema kaks sõidutundi manuaalkastiga ja uue eksami, maksma riigilõivu. Mulle tundub automaadiga sõitma õppida lihtsam kui manuaaliga. Samas, ma ju olen sõitnud manuaaliga…

Mõtlesin, et okei, vaatan kas 1000€ eest saab mingi suvalise automaakäigukastiga auto, millega ma saaks harjutada. Haha, mulle jäi ette mingi auto, mis maksis 349€. Sellega võiks ju vabalt katsetada, kui kuskilt kriimustangi, pole lugu. Ja eriti motiveeriv on see, et selle auto ülevaatus lõppeb 06.2020 – seega – jaanideks peaks load kätte saama. Okei, ma ei ole vist nii optimistlik, seda enam, et.. isegi kui kool saab tehtud, ootab ees ARK ja ma saan aru, et see pole miski meelakkumine. Eriti järjekorrad.

Mis on autokooli puhul oluline?

Ma ei suuda isegi seda otsustada, kas e-õpe või klassiõpe. Mõlema kasuks räägivad plussid ja miinused. E-õppega saan õppida millal ise tahan, kasvõi kell kolm öösel kui uni ära läheb. Teistpidi tundub just see klassiõpe selline sunniviisilisem, et on vot, igal kolmapäeval kell viis ja nii on. Kusjuures, kolmapäeva õhtud sobiks superhästi, sest siis on Hedonil inglise keel ja.. no siis oleks samal ajal koolis ja ei kaotaks nö väärtuslikku pereaega.

Üks mu sõber vihjas sellele, et kui ma autokooli valima hakkan, siis võiksin tähelepanu pöörata autodele, millega sõidetakse ja et omanikud oleksid eestlased, et tema ei viitsiks umbkeelsetega jahuma hakata midagi. Facebookis kui samal teemal uurisin, soovitati enim Autosõit OÜ kooli..

Vaatasin, neil on nii (võimalik, et igal pool on, ei tea), et kui ma näiteks klassitunnis ei saa osaleda (olen näiteks puhkusel), siis saan e-õppes selle nö järgi õppida, et ei pea ootama millal järgmine kursus samale loengule jõuab, et sinna minna vms. See tundub ka ju mugav.

Lõpetuseks, vana hea.. Soovitage ja rääkige kaasa, mis autokool ehk kus teil on positiivsed kogemused olnud? Ja kas automaat- või manuaal siis? Ja kui kaua teil lubade saamiseks aega kulus? Peaks end ikka kirja ära panema kuskile!

55 thoughts on “Kui kiirelt need load saab?

 1. Tee ära muidugi ! See ei ole üldse nii õudne ja raske kui tundub. Tuleb lihtsalt järjepidevalt käia ja teha. Ei tohi vahet sisse jätta.
  Mina olen üks nendest inimestest, kes mõtles alati, et ei mina neid lube never ei tee. Ma kuidagi ei tahtnud ja ei näinud vajadust. Elame ise Tallinna linnas ja saab sõita bussiga ja ongi nii odavama. Mehel oli auto ja load küll. Siis sain lapse.. ja teisegi.. ja lastega on ikka nii mugav autoga käia. Kuna mul on töökoht ühes Tallinna otsas ja kodu teises, siis ma ei kujuta ette, kuidas ma hommikuti kahe lapsega jändaks.. ja kui vara ma üles peaks ärkama..
  Autoga on ikka megamugav !
  Mina käisin Odiumis. Soovitan soojalt ! Sõitsin kahe erineva sõiduõpetajaga ja nemad olid küll toredad !

  1. Mina alustasin ka Odiumis ja üldse ei soovita. Õpetajad olid närvihaiged. Käisin sõidueksamil ja iga kord ütles eksamineerija, et tule järgmine kord uuesti. Ei seletanud, mis viga oli või miks. Küsimise peale ütles ka, et tule uuesti.
   Ainus asi, mille ma kogu selle röökimise peale selgeks sain, oli käiguvahetus

 2. Ma venitasin autokooliga oma 3 aastat. Esimene kool oli õudne koht ja igasugune mott kadus ära. Läksin uude autokooli 2018 juunis ja 2018 oktoobri lõpus oli luba taskus. Mnt ameti teooriaeksami tegin 30.08 ja sõidueksami 24.10.
  Autokooli õpetaja oli kusjuures venelane, aga rääkis ülihästi eesti keelt, oli toetav ja õpetas hästi. Vastas igale küsimusele ja selgitas arusaadavalt ning loogiliselt asju. Peale Mnt ameti eksamit küsis, kuidas läks ja oli näha, et inimene on südamega asja juures.
  Fun fact – ta ise käis samas autokoolis, kus ma alustasin ja see kogemus oli põhjus, miks ise õpetama hakkas
  Soovitan absoluutselt kõigile alati Silver Autokooli ja õpetaja Maksimi. Teooria läbisin e-õppes, aga neil klass ka Tõnismäel raamatukogus, teine oli Mustamäel kuskil.
  Edu! Juhiluba muudab elu nii palju. Ma ei kujutaks enam ette muudmoodi!

 3. Mul on nüüd autokoolist möödas 15.a vb rohkemgi juba. Vb sai juba siis teha mõlemad lube pole kursis. Mul manuaali load. Kuigi pool aega olen omanud automaat kastiga autot.
  Manuaaliga on see eelis, et kui selgeks saad siis on nagu jalgratta sõit, ei lähe meelest ära.
  Midagi keerulist ei ole kuigi alguses tundub tuumafüüsika.
  Ma nüüd ei mäleta kui kiirelt kool jms läbi sai. Arki sain peale kooli eksameid kohe minu meelest pandi kooli poolt ark eksamid kirja.

  1. Läheb ikka küll meelest. Ma tegin autokooli ja eksamid manuaaliga, sõitnud hiljem ainult automaadiga. Mitte midagi ei mäleta käiguvahetusest ega manuaali käivitamisestki enam. Suvel korra proovisin manuaali, kärsatasin mõnuga sidurit ja suretasin auto välja.

   Ei näe mingit pointi sellel manuaali pingutamisel.

 4. Load tegib mingi 6 aastat tagasi. Autokooli nimetamisest kasu pole, sest see ei asu Tallinnas ja vist enam ei töötagi Igatahes autokooli minekust kuni ARKist lubade kätte saamisega läks 4 kuud, sest sain kogu aeg sõidutunde teha+ARK järjekorrad polnud pikad. Minul on tavaload, sest meil manuaalauto, aga no varsti saame uue automaadiga auto kätte, sest no 100 korda mugavam, kui käike lapata. Eks see valik ongi vastavalt vajadusele, kui tead, et manuaalautoga sõitma ei pea, siis teegi ainult automaadiload.

 5. Ma saan aru, et kuskil autokoolis sa juba käisid, aga ei lõpetanud? Uuri sealt, kas saaksid jätkata ja oma tegemata tunnid seal siiski ära teha? Mul oli paus 10 aastat ja sain ära lõpetada, pidin juurde maksma.
  Mina soovitan jällegi e-õpet teooria jaoks. Vaatad 1 loengu ära, tuleb kontrolltest selle kohta ja kui ei oska vastata, siis vaatad uuesti. Nii oli minul teooriat palju lihtsam ja kiirem omandada.
  Minu jaoks oli auditooriumis kuulamine aja raiskamine ja autokool jäi teooria pärast pooleli.
  Ma kasutasin http://www.teooria.ee lehte selle jaoks, väga kiidan :)

  1. Käin Autosõidus ja teen manuaali lube. Teooriat õpin klassis kohapeal. Õpetaja toob palju näited vigadest õppesõitu ja eksameid tehes. E-õpet kasutan kodus, et korrata ja harjutada.
   Tegelikult on võimalus ka teise grupi tundi minna, kellel sama teooria teema.
   Sõitnud veel ei ole, kuid õpetajate valik on suur ja paljusid kiidetakse.

  2. Manuaaliga on tegelikult väga lihtne sõita. Ma pigem soovitaks teil leida mõni selline koht, kus sa saaksid rahulikult harjutada kohalt minekut ja käiguvahetust. Alguses seda kõike otse sõites, et saaksid keskenduda ainult tõesti käikudele, ja siis juba proovida samal ajal keeramist ka . Alguses sõidagi vaikselt ja kasvõi ainult teise käiguga aga nii saad rahulikult autoga harjuda. Õppisin kunagi ammu ise nii sõitma ja olen õpetanud ka enda nooremaid vendasid.
   Selleks muidugi parimad kohad mingid vanad lennuväljad/suured parkimisplatsid jne.
   Arvan, et parem näe vb natuke rohkem vaeva alguses, kui et hakkad pärast veel lisaks manuaalilube tegema

 6. Kuna ma kolisin maale siis olin sunnitud load tegema. Valisin e-õppe ja manuaali, ma olen rahul Algul mõtlesin ka et mis asja ma ei oska manuaali ju noh aga õpetaja oli nii rahulik ja seletas ära mis ja kuidas. Sõitsin vahel isa manuaaliga ka, mul polnud alguses head suhted siduriga, auto suri välja tihti ja keerasin nii et läksin vastassuunda. Lube tegin 9 kuud, võtsin sõite juurde. ARKiga läks kaks kuud aega, teooria tegin esimese korraga, aga sõitu kaks korda. Ühesõnaga load tegin Autosõit OÜ ja manuaalid, oma teise auto ostan ilmselt automaadi.

 7. Kui kunagi autokooli läksin, siis ka kaalusin kas teha manuaal v automaat. Õnneks otsustasin manuaali kasuks. Ei ole see käiguvahetus midagi nii keeruline kui asja selgeks saad. Minge kuskile rahulikumasse kohta õhtusel ajal ja harjuta. Tegelt see on imelihtne. Meil on peres nii automaat kui manuaalkastiga autod. Ja tahestahtmata on mul vaja sõita mõlemaga. Näiteks üks sõbranna ei saanud omale tööpoolt autot kuna seal olid kõik manuaalkastiga aga temal vaid automaatload. Ja ei ole sugugi tulevikus kõik autod automaadid nagu paljud arvavad.

 8. Minu 17-aastane laps läks 2019 a kevadel (aprillis) autokooli ja novembri keskel sai load kätte. Õppis Autosõit OÜs. Väga mugav sõidutundide broneerimise süsteem on seal, oma plats Männikul, kus saab teha ka pimeda- ning libedasõitu. Sõiduõpetajad on ausad ja sõbralikud. Laps ei kurtnud kunagi selle üle. Teoorias käis tema kohal Pärnu mnt-l. Materjalid on ka e- autokoolis peale tundi kättesaadavad aga õpetaja seletab tunnis palju juurde ja toob näiteid elust enesest. See mu lapsele meeldis. Esmaabi, libeda- ja pimedasõiduga oli nii, et peale maksmist pidid e- autokoolis teatud arvu loenguid iseseisvalt läbima, siis testi tegema selle kohta ja siis said sobiva aja broneerida, kas siis esmaabi eksamiks, platsile libedasõiduks või pimedasõiduks (mis toimub samuti Männikul simulaatoril). Minu laps tegi manuaali load, sest ikka see vana hea- siis on need olemas ja sõida millega tahad. Ja juhendajaga (kelleks olin mina) sõitis koguaeg ringi. See annab nii palju juurde. Maanteeametiga on nii, et seal tuleb iga päev mitmeid kordi käia vaatamas. Keegi võib oma ajast loobuda. Meie saime ikka mitmeid kuid tänu sellele aega ettepoole. Lihtsalt vedas. Ja meil on peres automaatkäigukastiga auto aga lapsele ostsime juba autokooli alguses manuaaliga auto valmis, et kui linnasõidu luba antakse, kohe juhendajaga sõitma. Mul endal on ka manuaali load, praegu sõidan mõlema käigukastiga ja hea on nii. Mina tegin oma load 20 a tagasi kohe peale keskkooli lõppu Odium autokoolis. Hoian Leenule pöialt, sest load annavad vabaduse!

 9. Mina alustasin lubade tegemist möödunud aasta aprillis Pärnu Autosõit OÜ’s ning load sain kätte Novembris. Põhjus, miks tegin lube 8 kuud oli see, et pärnus oli ainult 2 sõiduõpetajat, kellest üks oli terve suve haiguslehel. Muidu eksamid tegin kõik esimese korraga ära, ütleks, et sain väga tugeva põhja autokoolist.

 10. Mina olen üks neist inimestest, kelle jaoks oli manuaaliga sõitmine nagu raketiteadus. Ma ei tunnetanud üldse sidurit, suretasin välja nagu koguaeg ja mõtlesin, et mina endale never neid lube ei tee!
  Praeguseks on mul load olnud 2,5 aastat, manuaaliga sõidan igapäev ja kord veel ühe ja kord teisega( arvasin, et väga raske on kord ühte kord teist sidurit tunnetada, eriti kui üks diisel teine bensiin). Igastahes, 2017aasta 7 aprill oli vist kui läksin esimesse teooria tundi ja load olid mil taskus 15.august. Tegin kõik 4 eksamit ESIMESE KORRAGA ÄRA! Ilmselt oleksin load ka ennem saanud, aga tol hetkel oli argi järjekord sõidueksamile 2 kuud.
  Teisisõnu mis ma sulle öelda tahan, et tee endale manuaali load, vöta ennast kokku ja ära isegi pabla sellepärast, et keegi sind ennem õpetama peaks! Selle jaoks ju õpetaja sul ongi!
  18 aastaselt saati unistasin, et mul võiks load olla 24 aastaselt need sain, ilmselt oligi mul vaja kedagi kes mind sinna tõukaks(minu mees, kes maksis osa raha sisse, ehk mul ei olnud taganemisvõimalust) ja ilmselt ennem ma lihtsalt ei olnud selleks valmis!

 11. Manuaal pole üldse nii raske kui sa arvad. Automaadiga jah kerge sõita, aga reaalselt sa saad juba esimese kahe tunniga käigud selgeks ja enam ei mõtlegi nendele kui sõidad. Mina käisin Atlanta autokoolis, väga tip top. Teooria pärast ära muretse, ma pool ajast ei käinud kohalgi, aga osta endale liikluslab.ee ligipääs, mina ainult tänu sellele saingi teooria tehtud. Nad oskavad seal ülihästi piltidega ära seletada teooria osa pluss hunnik teste, mis ka kõik aitavad täiega kaasa.
  Mina sain load 9 kuuga, aga mul oli ka mitmekuine vahe vahel Põhiline asi on sõidutunnid. Neid tee järjest ja kohe kui võimalik, pane end ARKi eksamile kirja. (Nüüd alates veebruarist ei pea enam ootama koolitunnistuse saamist vaid saad kohe eksami aja panna peale teooria läbimist autokoolis.)

 12. Sa oled enda jaoks asja natukene valesti lahti mõtestanud – küsimus ei ole selles, kus kõige KIIREMINI load saab! Oluline on õppida sõitma ja minna iseseisvalt liiklusesse siis kui sa oled selle selgeks saanud ja valmis ohtult liikuma oled! Aeg ei mängi selles mitte mingit rolli, kas sa saad load 3-6-12 kuuga kuna igaüks saab autosõidu selgeks eri kiirusega. Oluline on aspekt, et liiklusesse iseseisvalt asudes oled sa võimeline liikuma ennast ja teisi ohtu seadmata.

  1. Load olnud vist umbes 5-6a. Kui autokooli läksin, siis tundus ainus loogiline valik teha manuaaliga. Ausalt ka parim otsus. Peale lubade saamist sõitsin umbes 1a manuaaliga. Peale seda kuni siiani oman automaat kastiga autot. Aga sellele samal ajal on ka tööautod kõik manuaalid, tööl peab liiklema metsateel, kruusateel kuhu ma oma automaat kastiga autoga ei läheks.
   Algul ilmselt tundub nagu raketiteadus see manuaal, aga mitte midagi ületamatult rasket

 13. Alustasin automaadi lubade tegemist 14 august 2019 ja kätte sain 27 detsember 2019. Autosõit OÜ Rakveres-soovitan! Autokool oli tehtud oktoobri alguseks ja ootasin eksameid, millest sõidueksam lükkus edasi 10 päeva ehk oleksin pidanud juba 17 detsember load saama,aga eksamimeerija haigestus… Kõik oli lihtne ja meeldiv. Varasemalt olin Tallinnas käinud autokoolis ja jätnud pooleli(Odium-ei soovita!)
  Edu!

 14. Tegin üle 5 aasta tagasi Autosõit Oü’s, aga mitte Tallinnas. Tegin automaadiload, oi, mäletan seda teiste hukkamõistu kas ikka tean, et siis ei tohi. Halloo, loomilikult teadsin ju, närvidele käisid need inimesed. Aeg-ajalt kuulen jälle selliseid lauseid. Aga alustasin oktoobrist e-õppes. Detsembri lõpuks oli kool läbitud ja tulid pühad vahele. Jaanuaris tegin arkis teooria ja veebruari alguses olid load käes. Mina olen rahul ja õpetaja oli ka väga mõistev.

  1. Nii on. Alustasin autokooli manuaaliga aga enne lõppu läksin ikka automaadi peale üle. Kartsin kõige rohkem mäepealt tõusu kui pidi seisma kuskil valgusfoori taga ja mingi auto oli veel taga. Jalg otsesemõttes värises all. Igaljuhul automaadi peale minemine oli kõige parem otsus ja siis hakkas kädistamine pihta, et mina sinu asemel küll teeks tava load jne. Mida iganes, mina olen mina mitte sina Ja miks ma peaks kellegi teise autoga sõitma? Meil mehega mõlemal nüüd automaadiga autod, pole probleemi võtta autot kui vaja teisega sõita. Autokoolis muide käisin aasta, automaadi peale läksin üle ja paar-kolm sõitu ja sain juba Arki. Automaadiga ikka täiega mugav sõita ja juttude järgi linnas eriti mugav automaadiga.

 15. Kindlasti on miljon korda öeldud sulle, aga tee ikka manuaali load. Meelis võtab juhendaja paberid uuesti ja saate koos harjutada, lähete Hedonile aeda järgi jne. Praegu manuaal tundub sulle nii mõtetu rapsimisena, aga tegelikult kui sa leiad hea juhendaja autokoolis siis peale mõnda sõidutundi treenid selle kangi lihasmällu endale juba.
  Ära mine lihtsamat teed pidi. Mul sõbranna otsustas ka automaadi load teha. Ostsid mehega kaks autot, manuaal mehele, temale automaat. Ja nii kui tema automaat katki on läheb jääb elu kohe seisma, sest sõita ei saa ja abitus olekus peab ta mees teda ringi tassima, sest oma mugavusest tegi automaadi load.
  Viga ongi see, et enne lubade tegemist istutakse automaadi rooli ja lüüakse rist ette manuaalile. Tegelikult ei tohiks automaadiga sõitu üldse proovida enne kui manuaaliga load tehtud on. Manuaali pealt harjud reaalselt 15 minutiga üle automaadi peale. Vastupidiselt teed endale karuteene – närv sees, tunnetus vajab aega, väljasuretamine, piinlikuse tundmine ja muud ärevust tekitavad faktorid. Sa nii asjalik mutt küll ära teed manuaali load, ära ole enda mugavustsoonis kinni :D
  Teooriat ma ise üldse ei põeks, vahet pole – istud klassiruumis või teed e-õppenda. Enne mõlemat teooriaeksamit ma tegin eelnev õhtu kaks korda jutti raamatu läbi. Niisama õppimiseks olin ma liiga laisk. Sain teooria esimesel korral sooritatud mõlemas asutuses.

 16. Julgustan ka siiski manuaali proovima, sest selle saab väga kiirelt käppa ja kiiruse tunnetus on minu meelest just manuaaliga kergem. Nt tead, et alati enne ringteed ja ristmikul pöörates, paned teise käigu, ei lähe liiga suure hooga peale jne. Eriti kui teil peres manuaal olemas.

 17. Soovitan teha manuaali load, seda enam kui kunagi oled juba sõitnud manuaaliga. See ei ole raketiteadus. Lisaks kui teil endal on veel manuaaliga auto ka, siis miks mitte? Saad kohe oma auto endale käppa harjutada. Omast kogemusest ütlen, et tegin load, aga ei hakanud kohe praktiseerima. Seetõttu kui mitu aastat hiljem autorooli istusin, siis tuli jälle nagu otsast pihta hakata. Seega manuaali lubadega saaksid hakata juba kohe arkist tulles sõitma ilma täiendavate lisakuludeta uue auto näol.

  Ma ise käisin ka mitu raksu autokoolis, kuid nii teooria kui ka sõidu sain tehtud esimese korraga, vaatamata sellele, et igasugu hirmujutte räägiti. Nii et teisel korral läks umbes kuu aega teooria ja sõidu meeldetuletuseks. Mulle kohati tundubki, et lubade tegemine tehakse rahva suus mingiks TOHUTUKS katsumuseks, kuigi tegemist on uue oskuse omandamisega, mis paratamatult tuleb osadel kiiremini ja osadel läheb veidi kauem aega. Nagu iga sellise asjaga, on ka järjepidevus siin ilmselt võtmeks! Soovin omalt poolt südamest edu!

 18. Minul load üle kümne aasta ja ainult automaadikad. Oli täiesti teadlik otsus, et manuaale ei soovi.
  Reaalselt on selle aja jooksul olnud kaks juhust, kus oleks manuaali lube vaja olnud. Rohkem pole manuaali lubadest puudust tundunud ega otsust kordagi kahetsenud.
  Autorent reisidel on kallim muidugi automaadiga, aga see pole ka nii oluline vahe.

 19. Minul on automaadiload. Ei olnud kordagi mõttes, et teeksin manuaaliga. Aega läks 4 kuud ehk. Ja siis tegin kohe lõppeastme koolituse ka järele. Et ikka kõik tehtud oleks ja vahepeal midagi meelest ära ei läheks.

 20. Alustasin lubade tegemist umbes 6 aastat tagasi MG Autokoolis. Ei tea, kas seda kooli eksisteerib enam, aga kui jah, siis seda kindlasti ei soovita. Sõiduõpetaja oli max närvihaige, ebaviisakas ja ebameeldiv keskealine mees, kes aeg-ajalt harrastas “koos käiku vahetada” ja ûle minu kummarduda, et ukse sees nätsu võtta jne. Sõiduaegasid oli väga raske saada, heal juhul üle kahe nädala ühe aja leidis.. ja seegi oli kl 17, et siis enamus ajast ummikutes istuda. Kõik see võttis moti maha ja asi jäi sinnapaika. Kuniks otsustasin end kätte võtta ja need load ikkagi ära teha. Kandsin autokooli teooria üle Viljandi Autom autokooli, sain sealt maailma parima sõiduõpetaja ja tegin kõik eksamid ühe korraga ära. Manuaali load siis. Algselt tundus ka tuumafüüsikana, aga kui asja käppa saad, pole tegelikult rasket midagi. Hetkel ei kujuta elu ilma lubadeta ja autota ettegi enam.
  Nii palju oleneb sõiduõpetajast ja autokoolist üldiselt. Ning enda kättevõtmisest samuti.

 21. Gümnaasiumis alustasin odiumis, aga jäi pooleli, sest ei saanud eksamil läbi. Siis jäi 4 a vahele ja läksin Tartus Autosõit OÜ e-õpe ja 3 kuuga tehtud. Soovitan Autosõit oüd

 22. Mugavus loeb-automaadi load, olin ise e õppel ning teooriat soovitan LIIKLUSLAB- i järgi õppida,kattub rohkem maanteameti kysimustega,õppisin teooria.ee järgi ka aga kattuvused olid siiski liikluslabi kysimustega.Tulevik on automaatkäigukastidega autode päralt,ei näinud yldse mõtetki manuaallube teha,kuna ei kavatse kunagi soetada endale sellist autot. Seeega tee nagi ise soovid,ei kuulanud ta teiste hurjutusi :)

 23. Ma mõtlesin ka keset autokooli, et vahetaks manuaalilt automaadile, kuna kippusin foori taga stabiilselt välja surema. Kui paar korda juhendajaga (elukaaslasega) sõidetud sai, siis otsustasin hoopis õpetaja välja vahetada ja sain aru, et mu probleem ei olnud mitte siduripedaalis ja käikudes, vaid selles närvilises vene mehes :D Ja ka üldisemalt olid mu probleemideks pigem roolikeeramine, manööverdamine ja kiiruse valik keerukamates olukordades. Need on asjad, mis oleksid mulle rasked olnud ka automaadiga sõites. Kui kodus olemas manuaal ja uut autot enne autokooli osta ei plaani, siis soovitaks sulle ka manuaali, kuna edu võti on lõpuks ainult pidevas ja regulaarses harjutamises. Kui paarsada tundi sõitu (nii koolis kui juhendajaga) tehtud, siis ei värise jalg ka eksamil ja iseseisvalt juhilubadega sõitmist alustades.

 24. Minul on manuaaliload, aga ei ole 9 aasta jooksul ühtegi manuaalkäigukastiga autot vabatahtlikult omale muretsenud ja olen vast tõesti pärast kooli üksikud korrad manuaali kasutanud. Ma ei tea, miks ma peaks seda endale tegema. Aga eks on hea küll, et see võimalus olemas on ja sõitmata ei jää kui ise käiku vahetama peaksin.
  Mis puutub neisse soovitustesse ARK’i jne osas – lugege palun hoolega, millised muudatused veebruarist jõustuvad. On päris palju uut. Käige ikka hoolega autokoolis ja võimalusel kasutage kindlasti juhendajatunnistust ja lähedaste abi. Enam 10x ARKist läbi kukkuda ei saa, sellega loodetavasti vähenevad ka järjekorrad. Iga 3 mittesooritatud eksami peale tuleb paariks sõidutunniks autokooli naasta, s.t ei saa minna kohe pärast feili vaest e-teenindust spämmima.
  Pigem panustage aega autokoolis ja ärge käige ARKi eksamitel harjutamas :)

 25. Ma tegin lube 7 aastat. Läksin kohe kui 18 sain autokooli. Mustamäe autokool nimeks. Teoorias käisin kohapeal ja meeldis, et seletati kõik nii lahti, et iga loll sai aru. E õppes ei kujuta ma seda ettegi. Lugesin alles sõbranna e-õppe küsimusi ja no appi. Igaljuhul on kohal käia kergem, kui päriselt ka soov neid lube saada.
  Autokoolist niipalju, et see oli nõrk. Õpetaja venelane, kes mõnikord aru ei saanud mu küsimusest. Tegin veel lisa 20 tundi juurde, et ikka kindlalt end tunneks. Autokool sai läbitud 2 kuuga.
  Siis hakkas jama pihta. Autokooli auto oli diisel, Arki oma bensiin. Ehk siis manuaaliga ja kohalt minek ei tulnud välja. Estakaadi harjutus põrgu. Nii ma siis käisingi seal Arki sõidueksamil 6! korda. Oleks ma läinud kooli, kus oleks olnud sõiduki vahel valida, saanuks ma pisut kiiremini läbi. Oleks olnud normaalne õpetaja, siis samamoodi.
  Lõppastmekoolituse tegin Autosõit OÜs ja no klassi vahe oli silmaga märgatav. Nii et soovitan ka neid ja saate ka ilmselt koostöö kui soov on.
  Soovitaks ka manuaali ikka teha, kui hea õpetaja, siis harjud ära. Eks raske on, aga kõik ei peagi lihtne olema.
  Igaljuhul edu!

 26. Tegin load 3 kuuga, manuaalikad. Auto ostsin automaadi ja pole manuaaliga kunagi vaja olnud sõita. Kui sa mingi rallimees ei ole siis pole mingit vahet, automaadiga on palju lihtsam ja jääb rohkem aega teed ja märke jälgida kui koguaeg selle käigukangiga sügada. Mul tegelikult on autol ka võimalus lülitada ümber manuaalile, aga pole seda kolme aasta jooksul ka mitte huvi pärast sisse lülitanud.

  1. Vot mind nüüd küll huvitab, et mida sa täpsemalt seal selle käigukangiga sügad, et pole aega teed ja märke jälgida? Minul 6 aastat load olnud, manuaaliga enamvähem koguaeg sõitnud ning ausalt ei sügele kuskilt sellisest kohast, et käigukangiga sügama peaks ja tähelepanu hajutaks.. ei pea isegi käigukangi vaatama, kui käike vahetan, seega ei saa aru sellest, et pole AEGA teed ja liiklust jälgida.. nii loll jutt lihtsalt ‍♀️

  2. Järjekordadest räägivad vist need, kes ei viitsi tunnike netis passida ja aega oodata. Mul kulus ka 3 kuud esimesest sõidutunnist (teooria ja sõit algavad koos) selle hetkeni kui panin juhiloa taskusse. Käisin Odiumis, 1.5 a tagasi.
   Tegin manuaaliloa aga tegelikult pole manuaaliga autot juba 10 aastat kellelgi näinud ja ka ise sõidan automaadiga.

 27. Mina pingutasin ära selle manuaali, sest polnud muud valikut, ainus võimalik autokool automaadilubade võimalust ei pakkunud. Aga ma ei plaani kunagi manuaaliga autot pidada ja ei ole mu juhiaja jooksul veel tulnud ette seda olukorda, mille eest kogu aeg hoiatatakse, kus ma olen ainus sõiduvõimeline juht ja valikus on ainult manuaaliga auto ja on kriisiolukord.
  Kui ma oleks teinud piiranguga ehk automaatkasti load, oleks ma olnud ikka sada korda paremas seisus kui enne: oleks ju sõita saanud ja juhtimisõigusega inimene olnud. Enne ei saanud sedagi.

  See manuaali ülistamine on mingi kõvatamise teema, mida ma ei jaga üldse. Minu jaoks on rumal oma elu keerulisemaks ajada. See sama hea kui öelda, et jah, pesumasin on olemas küll, aga pesen nimelt oma pesu käsitsi, et elu tülikam oleks.

  1. No nii hull see manuaaliga sõitmine nüüd ka pole
   Mina suudan sõita vabalt tundes mõlema variandiga ja isegi sellel pole vahet, kas bensiin, diisel, gaas või elekter. Võin istuda suvalisse autosse, mis käib võtmest käima ja sõita. Load on olnud 17 aastat ja tol korral oli otsustamine õnneks lihtne polnud muud varianti kui manuaal.
   Loomulikult on automaat mugavam, aga manuaal on ka ok. Võrdlus käsitsi pesupesemisega on ilmselgelt too much!

  2. Ei ole mitte kuidagi too much. Täpselt sama mugavuse teema. Milleks loksutada seda käigukasti, kui sul on võimalus seda mitte teha?
   Ma ei väidagi, et manuaal on hull, miks ta hull peaks olema, ma sain manuaaliloa ju tehtud ja kõik eksamid esimesel korral pealegi, nii et HULLU seal jah ei ole mitte kui midagi. Täiesti mõttetu on lihtsalt.

 28. Ma tegin juhiLUBA nii kaua kui autokoolis oli ettenähtud. Manuaal siis. Peale autokooli on mul olnud 2 automaatkäigukastiga autot, aga kui vaja, on mul oskus ja luba sõita manuaaliga. See on nagu jalgratta sõit-iial ei lähe meelest. Võib-olla vaja ainult harjuda, aga meelest ei lähe. Niiet mina soovitan teha ikka manuaalkäigukastiga luba(mitte load).

 29. Juhiluba olnud juba 10 aastat, tegin manuaaliload. Aga sõitnud olen vaid automaadiga ja manuaali pelgan nüüd. Mõned üksikud sõidud olen manuaaliga aastate jooksul prooviks teinud, aga närv tuleb sisse, et millal käiku vahetada ja et äkki ei saa ristmikult ära, sest suretan auto välja vms. Automaadiga ju neid muresid pole. Õnneks on olnud valikuvõimalus, et saan atm käigukastiga autoga sõita. Eks sundolukorras tuleks jälle manuaal käppa saada ja elaks niimoodi ka. Manuaaliga lubade tegemine iseenesest midagi hullu polnud. Kui kodus manuaalkastiga auto olemas, siis teeksin sinu asemel tavaload. Aga kui plaanite oma praeguse auto automaatkäigukastiga auto vastu vahetada, siis ehk ei pursiks neid manuaalilube teha, sest automaadiga linnas sõitmine tükkmaad lihtsam ja mugavam. Ei ole maailma lõpp, kui ei oska manuaaliga sõita.

 30. Ma sain aasta tagasi manuaaliload. Käisin Autosõit OÜ e-õppes. Õppisin ise palju, kõik testivihikud lahendasin mitu korda läbi, e-teste harjutasin igal vabal hetkel jne. Esimest loengust lubade saamiseni kulus täpselt 6 kuud (manuaaliga). Ja ma polnud enne kordagi rooli istunud, mees tegi juhendajapaberid ja sõitsime palju temaga. Alguses õhtuti A. Le Coq Arena parklas, hiljem seal kõrvalistel tänavatel. Võtsin sõidutunde vahepeal isegi iga päev korra. Kartsin, et kui vahe sisse jätan, siis jääbki kool pooleli.

 31. Minul on load juba 10 aastat ja tegin neid 3kuud. Veidi vähem. Okei, praegu on järjekorrad pikemad, aga siiski. Milleks venitada. Käid oma tunnid ja sõidud ära (neid saab ju mitu tk panna üksteise järgi) ja ongi tehtud. Mida pikemalt venitad, seda hullemaks see läheb.

 32. Mina tegin oma lube 4 aastat.. käisin autokoolis vahelduva eduga.. kas polnud aega, raha, või polnud meeles. Kui rasedaks jäi siis raseduse lõpus võtsin end kätte.. just poeg saigi minu motivaatoriks, muidu oleks siiani tegemata arvan. Sain oma load poolteist juud enne lapse sündi. Tegin manuaali load aga siiani olen terve aeg automaadiga sõitnud.

 33. tegin load juba enne 18. a saamist ehk load sain kätte natuke peale 18. a sünnipäeva. Lubade tegemiseks kulus ca 2-3 kuud kuna tegin tavaliselt mitu sõidutundi korraga. Teooriat õppisin kohapeal ja kodus lisaks õppimise vajadust ei olnud, kuna õpetaja selgitused ja näited andsid väga palju juurde. Enne eksamit lahendasin küll korra testiraamat läbi. Tegin manuaali load, aga peale lubade kätte saamist ei ole manuaaliga kordagi sõitnud. Ühe korra proovisin ja tundus et siiski on ununenud, aga arvan et harjutamisega saaks hakkama küll.
  Praeguseks load olnud ca 6. a ja mõlemad autod olnud automaadid. Manuaali ei ole plaanis soetada kindlasti.

 34. Tee manuaaliload. Kui peres on juba manuaal, siis on loogiline teha manuaaliload. Ja osta ainult harjutamiseks automaatkäigukastiga auto!?? Kui vihane sa raha peale oled? :D

 35. Elan väikses kohas ja sp läksin Tartusse tegema. Nagunii oli palju vaja käia seal ja et saaks kohe suures linnas sõitmise selgeks otsustasingi nii. Tartus sai valitus Autosõit OÜ. Sõiduõpetaja oli tore ja teooria klassis ka okei. Tegin manuaali load aga igapäevaselt sõidan automaadiga.
  Ajaliselt läks ikka aega sest peale teoorias läbi kukkumist mitmeid kordi jätsin pooleli ca aasta-kaheks vist enne kui v6tsin end kokku ja jätkasin

  1. Mina alustasin lubade tegemist kui olin 17a, aasta siis oli 2004. Autokooli läbisin aga Ark-i ei jõudnudki, sest platsisõit tundus minu jaoks ulme raske ja jätsin pooleli :D Elasin siis maal. Peale keska lõppu kolisin Tallinnasse. Möödus aastaid, palju aastaid :D 2013 aaastal mees ütles et ma võiks ikka load ära teha. Õppisin uuesti teooriat iseseisvalt ja sõidutunde võtsin ühelt õpetajalt, kõik oli vahepeal ju ununenud, aga hakkama ma sain ja load on lõpuks olemas. Tegin küll manuaali load, aga kui uuesti saaksin valida siis valiksin automaadi. Ma ei sõida igapäevaselt autoga, seega automaat on minu puhul mugavam variant.

 36. Osta endale liikluseeskirjad ülesanded, õpi selgeks
  Õpi selgeks liiklusmärgid
  Päris alguses, mine Meelisega platsile, istu rooli ja kui tunned õhinal, Et jaaa ma tahan sõita, ise jne, siis mine autokooli..
  Kui see tunne so so.. Siis las Meelis sõidutab edasi
  Autosõit on üks nendest oskustest, mis on antud või ole, õpi palju tahad.. Teoorias võib super olla aga liikluses katastroof endale ja teistele!
  Muide vene keelsed sõiduõpetajad on kordades sõbralikumad, hoolivamad, viisakamad, sõbralikumad!
  Edu ja õigeid otsuseid

 37. Soovitan siiski load teha manuaaliga. Hiljem ju automaadiga lihtsam, ei olegi sidurit enam kasutada käikude vahetamiseks. Mina alustasin autokooliga 28. september ja load olid käes 2. jaanuaril. Polnud varem kunagi isegi autot käivitanud. Ei ühtegi lisasõidutundi.
  Ja tulevase õpetajana soovitan kindlasti kontaktõpet – üksi õppides võid asju valesti mõista ja motivatsioon kaob ära.

 38. 100% automaadi load teeksin.
  Olen samuti lubade tegemist edasi lükanud, aastaid tagasi pidin samamoodi kuulama manuaali kummardajaid,kus ja kuidas mul ikka ainult manuaali lube vaja on..ja mis saab siis, kui sõber saab infarkti metsas ja tal manuaal ning siis sõita ei saa jne. Nojah..aga kui mul lube üldse pole siis ka ju aidata ei saa ! Eks siis tuleb kiirabi kutsuda :D
  Aasta on 2020, tulevik on automaatide päralt. Milleks enda elu keeruliseks elada?

  Ja alati saab ju olemasoleva auto vahetada automaatkäigukastiga auto vastu ;)

 39. Kiirus on küll viimane asi, millele juhiluba tehes mõelda oleks vaja. Pigem mõtle sellele, et OSKAKS sõita. Kui sa ütled, et ei saanud Austraalias pööretega hakkama, siis see on juba veidi kummaline. Sõit ja auto juhtimine ja liikluseeskirjad ja -märgid tuleb selgeks õppida. Manuaal ei ole keeruline, harjutamist vajab ehk veidi, aga ma sain üsna kiirelt käppa. Enne eksameid sõitsin vaheldumisi mõlemaga, sest endal on automaatkastiga auto. Aga sassi ei läinud midagi, ära midagi ei unustanud. Manuaalist tunnen nüüd isegi pisut puudust, sest käiguvahetus tegelikult tegi sõidu vaheldusrikkamaks.

  Õppisin Autosõit OÜ-s. E-õppes, sest töö kõrvalt ei olnud aega klassiruumis passimas käia ja ausalt öelda see teooriaõpetaja ei olnud mu lemmik. Sõiduõpetaja oli Marek Aasamäe ja no kui keegi oskab, siis tema oskab. Sõitma ta mu õpetas ja on ilmselt õpetanud lugematu arvu teisigi.

 40. Manuaalkasti õpib tõesti üpriski kähku selgeks. Aga see harjumine siduriga ja et millal täpselt käiku vahetada, see tekib kogemuse käigus. Niiet mina soovitan manuaali lube. Endal suurem vabadus, kui autot vaja laenata või kui peaks töö poolt auto saama või mis iganes olukord tekkida võib. Samas, soovitan ka automaadilube, sest lõppkokkuvõttes on see sinu otsus ja sina ju sõidad. Niiet kuidas sul endal kergem on :D

 41. Soovitan Silver Autokooli. Soovitan sõiduõpetajat nimega Oleg. Super inimene.
  Tegin ise ca 9 aastat lube ja eelmise aasta veebruaris otsustasin, et peaks lõpuks ära tegema.
  Läksin vanast autokoolist üle Silverisse ja mai kuuks oli autokool lõpetatud ja augustis sain load. Tegin manuaali load ja alguses küll mõtlesin, et ostan automaat käigukastiga auto endale aga ikkagi lõpuks ostsin manuaali.

 42. Soovitan Silver autokooli 100%. Enne ka mitu autokooli pooleli jäänud, kuid Silveris tegin kõik mõne kuuga ja maanteeameti eksamid esimese korraga. Manuaalkastiga. Juhendavad küll vene kutid, aga nad kõik räägivad suurepäraselt eesti keelt ja nende pimedakoolitus oli superluks. Teevad südamega oma tööd ja niisama raha lisatundide pealt välja ei pumpa. Tõesti hea ja aus kool oli. Juhiloa sain aasta tagasi.

 43. Mina alustasin märts 2018 aasta rase olles. Load sain kätte september 2018 ja sinna vahele jäi ka sünnitus. Seega kaua nagu ei läinudki.
  Mina käisin Tallinnas Silver Autokoolis kuna see oli logistiliselt kõige parem minu jaoks ja õpetajaga jäin täitsa rahule, sest eksamid sain ju tehtud esimese korraga.
  Tegin manuaali load, sest autoks meil manuaal ja pole ju mõtet automaadi omasid teha.

Comments are closed.