Kui palju maksab jõuluvana? Ja miks?

Sattusin lugema meikarite sõnavõtte teemal “su teenus on nii kallis”, et 65€ õhtumeigi eest maksta on küll kallis, aga inimesed ei mõtle selle hinna taha, et nähakse ainult raha kui summat.

Keegi ei mõtle, et meikaril on lisaks sellele, et ta tund aega sind ilusaks teeb ka muud kulud – tooted ja üldiselt meikarid mingite viieeuroste puudritega ei mölla, koharent/kohaletulemiseks kuluv aeg ja tasu, lisaks nö turundus, et sa üldse teaksid tema juurde minna, enda koolitamine jne.

Ma lõin kohe enda jaoks paralleeli sellega, et kui ma vastan mõnele Jõuluvana päringule ja saan vastuse, et.. “Issand, kas selle hinna eest tuleb Jõuluvana koos kingitustega?” “Oi, aga meil on vähe inimesi, läheb 15 minutit maksimaalselt.”

Ma ei tähelda kauplemist, nagu meikarid, aga teatavat imestust küll. Et miks on erinev hind erinevatel päevadel, miks rahvaarvust ei olene hind ja kuidas me aega määratleme jne.

See on nagu mistahes teenus, pole ju vahet mitu inimest istub kinosaalis, film pannakse käima siis kui vaatamas on kaks inimest ja ka siis kui saal on täis.

Mis on Jõuluvana hinna taga?

Alustame sellest, et on kostüüm – kangas maksab, õmbleja maksab, habe maksab, parukas maksab. Ja ma ei räägi siin viieeurostest Jyski toodetest, vaid kvaliteetsetest, mõõtudele vastavatest ja sinu järgi tehtud asjadest. Hea näide, Laagri ühes poes müüdav kostüüm:

Ettevalmistus – Meelis hoiab end väga hästi kursis maailma asjadega, uudistega, sest teha meeleolukaks ka tellija õhtu. Lapsed ei maksa, laste jaoks on emotsioon juba siis, kui punane kuub uksest sisse tuleb, temal on suva naljadest ja õhtu sisustamisest, seda naudivad need kes teda tellivad. Ehk tegelikkuses on eesmärk pakkuda meelelahutust ju tellijale.

Kohaletulek – Meelise jaoks ei ole ju vahet, mitmele inimesele ta “esineb” – ta peab end kokku pakkima, kohale tulema, ette valmistama, riidesse panema, “asja ära tegema”, end lahti pakkima, asjad kokku pakkima, tagasi sõitma. See, kui teie juures kulub 15 minutit, tähendab ju tema jaoks ikkagi vähemalt tunnist ajakulu. Rääkimata sellest kui rahvast on rohkem. Ehk, siis inimesed näevad ainult seda, kui nende pere või firmapeol kulub 15 minutit.

Aastas on üks õhtu erilisem kui teised, see on jõuluõhtu, mil Meelis loobub (jah, raha nimel loobubki) meiega olemast ja teeb tööd. Teeb teised lapsed õnnelikuks, naerutab rahvast, pakub neile meelelahutust. Üldse ei kirjuta seda siin, et “oo, pean loobuma oma perega olemisest”, vaid lihtsalt, sellel ongi kõrgem hind, sest sellel õhtul on ka kõrgem nõudlus. Siis ajavad end kodust välja ka need 5eurose kostüümiga vennad ja küsivad 50-80 eurot ots. Selle nad ka muideks saavad. Iseküsimus on muidugi see, et kui õnnelik sa oleks kui sellise iblaka kostüümiga “taat” sulle ukse taha ilmub? Aga see on juba igaühe enda otsustada.

Ja kui me lisame sinna juunist-detsembrini päringutele vastamised (firmad alustavad ettevalmistustega suvel, kodupeolised oktoobris-novembris + viimase hetke ärkajad detsembris ;)), ettevalmistused eri kanalites, turunduses, siis läheb ka see töö alla ja see on kindlasti osa sellest, millest moodustub Jõuluvana hind.

Meelis ei ole kaugelt kõige kallim teenuspakkuja, meil on turuuuring tehtud, aga ta ei ole ka odavamate pakkujate otsas.

Hakime hinna pooleks

Kui me võtame näiteks selleaastased peod, täpselt 30 on hetkel broneeritud. Ja jagame sel aastal kulunud summad (kostüüm, parukas, autojuht, assistent, muud jooksvad kulud nagu parkimine, bensiin, kindlustus) pidude arvuga, siis saame nö omakuluks 57,66€ per pidu.

Ma ei tea, kuidas tehakse täpselt igasuguseid kakulatsioone, need on valdkonniti kindlasti erinevad, aga mina olen alati mõelnud nii, et kui omakulu on 1/3, siis 1/3 on minu tasu ja 1/3 võiks olla kasum. Ehk siis omahind x3 ja saab hinna, millega müüa. Siis peaks Meelise peo hind olema 172,98€. Keskmine hind tulebki selline (olenevalt kas firma, või kodupidu, kuupäev jne on hind erinev nagu ma ütlesin). Ma praegu mõtlen, et ma ei pea kalkulatsioone tegemagi, et asju hinnastada, oskan näha suht käigu pealt ja asju hinnata ja hindu määrata. St ma ei ole seda kalkulatsiooni varem teinud, lihtsalt olen küsinud enda meelest keskmist hinda.

Mis hinda olete teie jõuluvana eest nõus maksma? Mis on need kriteeriumid, mis on olulised? Kas kostüüm on oluline? Kas huumorisoon on oluline? Kas karakter on oluline? Mis on oluline ja kui palju te selle eest olete nõus maksma?

26 thoughts on “Kui palju maksab jõuluvana? Ja miks?

 1. Kui ma juba telliksin jõuluvana siis korraliku. Kes näeb välja nagu tõeline jõuluvana, suudab seltskonda lõbustada ja vajadusel läbi rääkida kui laps vajab erilist kiitust jõuluvanalt mingil puhul. Viie eurise kostüümiga võib vintis naabrimees ka jõuluvana mängida.
  Kahjuks inimesed ei mõtle mis selle hinna taga on.

  1. Jehuuu! Aitäh! :) Meil on aastaid olnud üks klient, kes saadab nö aastaülevaate laste kohta Jõuluvanale enne tulekut, et ala Kati võitis ujumisvõistlustel ja Mati sai olümpiaadil teise koha – nii saab Jõuluvana teha personaalseid tähelepanekuid ja lapsed on wauuuu.

  2. Mul oli rõõm nädal tagasi olla peol, kus jõuluvana tegi Meelis. Ja ta tegi seda nii hästi, et täitsa lõpuni aru, et oota, kas see siis ikka oli Meelis või mis. Millal ta seltskonnast ära kadus? Kuidas ta nii jõuluvana hääle ja olekuga oli? Fantastiine. Ütlen ausalt, et ma ei oleks uskunud, et ta NII hea näitleja on. Ja see oskus seltskonda lõbustada, st saada aru, kes on tema publik ja teha sellekohast nalja, ning pisikesed isiklikud vihjed, nagu olekski päkapikud talle meie pere tööd ja toimetamised ette kandnud. Absoluutselt ehtne jõuluvana ja mul ei tekiks küsimustki, miks hind on üks või teine.
   Kui ma ei peaks hetkel igat eurot lugema, siis ma oleksin Meelise tellinud meile jõulumaagiat looma. Ma mäletan oma lapsepõlvest kui eriline see oli kui jõuluvana tuli ja see on igati oma hinda väärt.

  3. Mul ka kahjuks nii, et jõuluvana tellida ei saa aga tellisin lapsele jõuluvanalt kirja ja video. Kirjas oli lapsele üks väga eriline kiitus ja see nägu oli ikka miljonit väärt kui ma selle kirja ette lugesin. Laps ütles ainult ta teab, jõuluvana teab. Ja siis teavitas seda kõigile sellel päeval :D

 2. Aga kui palju siis maksab Meelise teens? Ja kas on vahet kodupeol vs firmapeol sest k6igi eelduste kohaselt kestab kodupidu koos ettevalmistustega ikka v2hem aega (sest reaalselt kohal oled v2hem). Mul ei ole aimu ka, mis j6uluvanade hinnad Eestis on, millest ka minu huvi.

  1. Loe postitust! Seal kirjas hinnad ju.

   Hind oleneb kuupäevast, kas on firmapidu või kodupidu – firmapidudel on rahvast üldjuhul rohkem kui kodudes, samas kodudes on asi personaalsem ja võtab samamoodi aega.

   Meelis ei ole kaugelt kõige kallim teenuspakkuja, meil on turuuuring tehtud, aga ta ei ole ka odavamate pakkujate otsas.

  2. Ma lugesin postitust :) Aga ju siis oleksin pidanud eraldi meili saatma, et numbrit teada saada selmet et mind tagasi postituse juurde suunatakse…. Potensiaalse kliendina j2i hetkel kyll m6ru maik suhu teie suhtlemisstiilist.

  3. Ma ei tea ju, kuhu sa tahad, mis kuupäeval, mis linnaosa, palju inimesi, kas kodupidu või firmapidu.. veider on sulle pakkumist nagu teha?!

   Keskmine hind on 172€ nagu postituses kirjas.

   Ja kui sa oleksid potentsiaalne klient, oleks sul aeg ammu kirjas :) Praegu pole eriti enam midagi pakkuda kahjuks. Ainult jõulupühad 25-26 leiaks midagi.

 3. Mina olen Meelist näinud oma tööd tegemas ja see on tõesti äge, mida ta teeb. Kõik täiskasvanud naersid ja olen teda ka oma tuttavatele soovitanud. Kas ta pole mõelnud stand-up komöödia peale aga just sellise Jõuluvana rolliga? Mina tuleks teda kindlasti vaatama.

 4. Mina oskan jõuluvana tööd hinnata ja maksaksingi õiglast hinda. Kui tahan odavalt, siis panengi mehele/isale/vennale 5-eurose kostüümi selga ja teeme asja kiiresti ära. Aga kui ikka plaanis meeldejääv jõuluõhtu, mis oleks meeldejääv igale pereliikmele, siis ei ole kahju sellesse ka investeerida! Pigem mõtlekski läbi, et mille pealt siis veidi kokku hoida (vähem mõttetuid kinke, paar kuud enne jõule “jõuluvana raha purk” tekitada, jätta paar kaltsu ostmata, jne). Jõulud on ju tõesti 1x aastas ja minu jaoks sama tähtis kui sünnipäev, seega tahan, et see õhtu oleks meeldejääv!

 5. Olen nõus maksma/olen siiani maksnud 100€ kord (u 1h) ja see on minu jaoks mõistlik. Meil käivad Jõulumemm ja -taat, kes mängivad nii suurte kui väikestega põnevaid mänge, teevad näpunukkudega etendust, laulavad jne… Ja mainin ka ära, et nad pole kunagi raha küsinud vaid on olnud kokkulepe, et maksame südametunnistuse järgi.
  Meile ongi oluline see, et Jõuluvana ei jaga lihtsalt kingitusi, vaid teeb ka väikese “show”.
  Riietus peab loomulikult kvaliteetne olema, et ka suuremad lapsed usuksid, et see on see PÄRIS jõuluvana.
  Huumorisoon pole eriti teema. Pigem oskus erinevate inimtüüpide jaoks põnev olla….
  Karakter on ikka vajalik. Minu lapsi rõõmustab see kui Jõuluvana nad ka advendiõhtul kuuse all ära tunneb. Mitte just nimepidi, aga et ta saaks aru lapse pilgust/jutust, et ta on selle lapse juures eelnevalt käinud.

 6. Meie pere hindab Jõuluvana teenust hinnata. Iga aasta käib meil kindel Jõulumees. Nii ka see aasta.
  Reklaami ma talle ei tee, tal niigi graafik täis juba oktoobris. Hind sõltub suuresti rahvaarvust ja sellest kuskandis ta tööd teeb.
  Samas on tal kostüüm reaalne Jõulumehe kostüüm, habe ja mütskarv nii mõnusalt pehme,kohev ja võrratu..(jep, no ei suuda sellest näppe eemale hoida)
  Kuub on ka pehme..no lihtsalt superlux näeb välja.
  Lisaks on meie Jõulumehel ka ID-kaart ja ajuhilubagi Jõuluvana nimeline ja pildiga. Jep, päris kaardid Jõuluvana andmetega. :)
  Lisaks see suhtumine…no super. Head naljad, lastega suur sõber. Täiskasvuneta saab ka väga hästi jutule.
  Seega asi on igati hinda väärt ja olen nõus alati hea aja eest maksma.
  Emotsioon mis temaga kaasneb on rohkemgi väärt.
  Korra tegin üllatuse oma sugulastele, kõik olid sillad. Siiani meenutatakse seda õhtut õhinaga. ☺️

 7. On ka minul olnud see õnn, et Meelis on meie peol käinud kinke jagamas. See oli tõesti nii vahva, sest isegi mehed, kes meil muidu surmtõsised naersid nii, et pisarad voolasid. Ta on ikka enamat kui lihtsalt Jõuluvana. Kindlasti seda hinda väärt, mida te küsite, sest seda Jõuluvana mäletatakse veel ka aasta hiljem.

 8. Täiesti neutraalne küsimus – mida täpsemalt teeb assistent? Kas tegeleb turunduse ja broneerimisega või teeb seda jõuluvana ise?
  Ja kostüümi soetamine on õnneks ühekordne väljaminek, et seda igal aastal ei pea pauh välja käima.

  1. Meelis teeb Jõuluvana, kõige muuga tegelen mina :)
   Kostüüm jah, mingi 4-5 hooaega elab üle. Keegi ei julge seda keemilisse võtta, nii palju erinevaid materjale :D

 9. Vabandan, kui liiga teen, aga no enamus kommentaare (Just koitbad) on küll ühe inimese poolt kirjutatud

 10. Meie oleme kahel jõulul tellinud ühe ja sama jõulumehe, kes on tõesti uhkes jõuluvana kostüümis, suure lokkis habemega no tõesti ehtne ja ümmargune ka.
  Tema tund on maksnud 150€,aga selleeest saab tõesti täispaketi ja sealt ei puudu ka kitarr, mõnusad ühised laulud jõuluvanaga. Kokkuvõtvalt tunned, et raha on läinud õigesse kohtaja eks ka hing krõbe olnud, kuna tellinud alati 24ks ja kella kuue ja kaheksa vahemikus õhtul see nagu jõuluvanade tipptund

 11. Meil ka kindel Jõuluvana, kelles võime alati kindlad olla. Tema jutt, huumor, riietus – kõik on suurepärane nii laste kui täiskasvanute jaoks! Pole küll Tallinnas, ehk sellest ka tingitud madalam hind, 70 eurot. Kuna oleme rahul, siis ei oskagi ega näe põhjust võtta kallimat Jõuluvana.

  .. aga nii kaua kuni on nõudlust, saab ka pakkuda! :)

  Edu Teile ja mõnusat pühade aega! :)

 12. “Ma ei tea ju, kuhu sa tahad, mis kuupäeval, mis linnaosa, palju inimesi, kas kodupidu või firmapidu.. veider on sulle pakkumist nagu teha?!

  Keskmine hind on 172€ nagu postituses kirjas.

  Ja kui sa oleksid potentsiaalne klient, oleks sul aeg ammu kirjas :) Praegu pole eriti enam midagi pakkuda kahjuks. Ainult jõulupühad 25-26 leiaks midagi.”

  Mitte et ma oleks küsinud, aga see on küll natuke nadi vastus jah..ei pidanud ju lugema palju on inimesi ja kas on kodu- või firmapidu ? :D Ja ainult jõulupühadeks leiaks mingi aja? :D hahahaahaa mis aegadeks siis inimesed muidu jõuluvana tahavad? Jaanipäevaks? :P

  Igatahes pole ise kunagi sellist teenust kasutanud, aga on tore kuulda, et Meelisel nii hästi läheb ja soovin teile jõuluks jõudu-jaksu! ;)

  1. Meelis teeb Jõultsi novembri keskelt jaanuari keskpaigani, oleneb, millal keegi pidu peab. Jõulupeod kestavad ikka kauem kui 24.12 :)

 13. Ma siis panen vastukaaluks natuke teistsuguse kommentaari. Olen ka olnud ühel asutuse jõulupeol, kus Meelis “vana” tegi. Ainult et see nägi nii välja, et ta tuli sisse ja hakkas sisuliselt kohe kinke jagama. Kui jagatud, lahkus. Ei olnud nalju, mida siin mainitakse vmt. Ma ausalt öeldes ei tea, kas selline võis olla kokkulepe asutuse poolt või kuidas see nii kujunes. Või oli päev lihtsalt kehv. Aga taolist etteastet, nagu eespool kirjeldatakse, meil polnud.

Comments are closed.