Kui sul on liiga palju.. Loosi välja!

Meil on Hedoni voodi all kaks suurt kotitäit LEGOsid ja me saime neid veel juurde. Me oleme aastaid teinud LEGOga koostööd, nii paar korda aastas. Seekordne aeg on jälle käes. Nad saadavad tavaliselt Hedonile uusi komplekte ja annavad alati midagi ka loosi. Sel korral toimub loos Instagramis.

Põhiline nali oli see, et kui LEGO nüüd kirjutas, et nad tahaksid koostööd teha, võtsin selle rõõmuga vastu ja ütlesin Meelisele: nii kurb, et nad kunagi jõulu-sete ei anna, aga ju need müüvad niigi hästi.. Ja sel korral ootas Hedonit just üks lahe jõulune komplekt. Endal oli ka vahelduseks põnevam kui lihtsalt rongiteed kokku panna :)

LEGO ise ütleb, et lapse areng sõltub suures osas esimestest eluaastatest. Sel perioodil on motoorsed ja intellektuaalsed mõjutused sama olulised kui õige toitumine. Mängimine on parim ja kõige loomulikum viis lapsele uute oskuste õpetamiseks. Seega on hea varustada teda mänguasjadega, mis tagavad põhjaliku arengu ja millega on samal ajal ka väga lõbus.

“LEGO DUPLO on kujundatud väikelastele alates 1,5 eluaastast. Klotsid on suured, mis teeb nendega mängimise ohutuks ja väikesed, veel oskamatud käed saavad nendega hästi hakkama. Kaunis värvipalett pakub võimalust laiendada lapse sõnavara. LEGO DUPLO klotsidega mängimine on hea vaba aja veetmise viis, mis hoogustab kõne arengut ja aitab mõista põhilisi matemaatilisi mõisteid nagu “suur” ja “väike”. Lisaks stimuleerib see motoorseid oskusi, silma-käe koordinatsiooni, toimingute täpsust ja keskendumist. See mitmekülgne mänguasi sobib ideaalselt ka lastele koos mängimiseks, kuna toetab nende sotsiaalsete ja emotsionaalsete oskuste arendamist. Mängukomplektides kaasa olevate inimeste- ja loomakujudega saavad lapsed tegeleda rollimänguga, mis on suurepärane kujutlusvõime ja loovuse arendamiseks!” on öelnud laste- ja perepsühholoog Dorota Maciejec.

Hedoni esimese LEGO ostsin ma täitsa ise ja see oli numbrirong. Hiljem ostsin juurde lihtsalt klotsikasti ja veel mingeid väiksemaid teema komplekte. Pärast seda tuli juba koostöö, tänu millele ma ei ole ise pidanud enam varusid täiendama ja talle on lisandunud palju ka suuremaid komplekte ja isegi patareidel töötav rong. Mis on täiega äge ja kuna meil on neid mitu erinevat, saame päris suuri rongiradasid ehitada. Aga olen alati Hedonile saadetud asjadest midagi välja loosinud ja ka edasi kinkinud, sest muidu me võiks varsti endale maja neist ehitada. Nii ka sel korral.

Mänguideed

LEGO® DUPLO® Numbrirong (10847)

Sinu abiga võib laps ehitada klotsitorni või rongi, kasutades vaheldumisi oma vasakut ja paremat kätt. Samal ajal saad nimetada elemente, ärgitades last sõnu järele kordama.

Loendamise õpetamisel on hea kasutada klotse, millel on numbrid trükitud, see on hea nägemismälu harjutamiseks. Pidage meeles, et selles vanuses pole lapse kõne veel täielikult välja arenenud, seetõttu peaksime hindama ja märkama lapse katseid sõnu järele korrata.

Väikelaps ei oska veel numbreid loendada, seega koosnebki vanema jäljendamisest ja numbrite meelde tuletamisest. Selline mäng arendab ka peenmotoorikat, käe-silma koordinatsiooni ja osavust. Samuti toetab see keskendumist ja matemaatiliste põhioskuste omandamist.

LEGO® DUPLO® Troopiline saar (10906)

Troopilise saare mängukomplekt viib lapse rännakule kaugematesse maailmanurkadesse. See laiendab lapse teadmisi maailmast, kasvatab sõnavara, õpetab värve eristama ja nimetama. Laps saab tuttavaks selliste matemaatiliste põhimõistetega nagu „suur” ja „väike”, areneb peenmotoorika, liigutuste täpsust ja käe-silma koordinatsiooni. Loomakujudega mängides saab laps arendada oma sotsiaalseid ja emotsionaalseid oskusi nagu tundlikkus, empaatiavõime, ta õpib olema abivalmis ja hooliv.

Kasutage laste imelist võimet osaleda rollimängus — lase tal olla loom või loomaomanik. Räägi oma lapsele, kuidas tuleb loomade eest hoolitseda, selgita, mis loomadele meeldib ja mis ei meeldi, milline on inimeste roll looduses ja kuidas saame loomi aidata.

Juhi tähelepanu, et loomavanemad kaitsevad oma loomalapsi samuti nagu inimesed, ja neil on samasugused suhted nagu inimestel, näiteks: „Vaata! Emaelevant valvab beebielevanti, kes on tema sabas kinni. Nii nagu ka mina sind valvan, sest sina oled minu laps.“ Või: “See väike tiiger mängib oma vanematega, täpselt nagu meie koos mängime.”

LEGO® DUPLO® Auruvedur (10874)

Vedurijuhi mängimine loob palju arenguvõimalusi. See on väga lõbus mäng kõigile lastele, aga eriti neile, kes armastavad sõidukeid. Lapsed õpivad tundma raudteed ja sellist liikumisviisi, parandades samal ajal oma peenmotoorikat, visuaalset taju ja kujundades sõnavara. Alustage radade maha panemisest ja jaama ehitamisest.

Mõelge välja reisilugu — see võib olla puhkusereis — ja alustage rollimänguga. Rollimäng on suurepärane viis kujutlusvõime ja loovuse arendamiseks. Mängides öelge lapsele, kuidas rongijaamas ja reisil turvaliselt hakkama saada. Tehke hääli, nimetage kõik rongi elemendid ja selgitage, mis on vedurijuhi töö.

Rong on varustatud tipptasemel „lükka ja sõida“ mootoriga ja mängukomplekt sisaldab värvikoodiga aktiivklotse, millest veidi vanemad lapsed palju rõõmu leiavad. Mängima asudes selgitage lapsele, kuidas aktiivklotsid töötavad (saate neid käsitsi aktiveerida või kasutada tahvelarvuti rakendust), et nad saaksid neid ka iseseisvalt kasutada.

Pannes aktiivklotsi ükskõik kuhu rajale, saavad lapsed otsustada, mida rong teeb — millal see peatub, sõidab, tagurdab, tankima läheb, millal signaaltuled sisse või välja lülituvad ja millal rong vilistab. Aktiivklotside abil õpivad lapsed programmeerimise algtõdesid ja arendavad põhjus-tagajärg seostest arusaamist.

Kümme olulist põhjust, miks võiksid oma lapsest eeskuju võtta

1. Nad näevad selgelt.
Väikelapsed on eelarvamustevabad. Nad on avameelsed. Ja nad ei mõista kohut. Nende jaoks võib igaüks ja igal ajal luua võimaluse lõbutsemiseks. See annab neile väga õiglase, avatud ja positiivse maailmavaate.

2. Nad elavad praegu.
Kas mäletate aega, kui kõik, mille peale mõtlesite, oli just siin ja kohe, ilma et oleksite tuleviku pärast muretsenud? Just see on väikelapse moodi elamine. Täiskasvanuna ei pääse me oma kohustustest. Kuid me võime ikkagi nende eeskuju järgida ja mõnikord elada just selles hetkes.

3. Neil pole tõkkeid.
Vanus, sugu ega kultuuriline taust – ükski neist ei oma kõiki võrdseks pidava väikelapse jaoks tähtsust.

4. Nad avastavad. Kõike.
Mitte ainult köögikappide sisu, tualettlaudu ja vanaema ehtekarpi – vaid ka elu. Väikelapsed on neid ümbritseva maailma vastu häbenemata ja lakkamatult uudishimulikud. Ja ükskõik kui kohutav ka poleks näha tema kätes lahtist hommikuhelvestepakki, aitab see edendada teedrajavaid mõtteid, mis on hindamatu väärtusega ka täiskasvanuna.

5. Nad on loomingulised väikesed geeniused.
Kus meie, täiskasvanud näeme kaost ja korralagedust, näevad väikelapsed lusti ja avastamisvõimalusi. Neile on iga päev uus võimalus luua midagi uut.

6. Nad ei võta ennast liiga tõsiselt.
Kui kogete maailma esmakordselt, on see imede, katsetamise ja mängimise koht. Sellepärast proovivad väikelapsed uusi asju, teevad vigu ja ei võta elu liiga tõsiselt. Kõik me võiksime neilt ammutada inspiratsiooni ja olla igapäevases elus natuke mängulisemad.

7. Nad on alati tõeliselt nemad ise.
Nad ei pruugi alati igast emotsioonist aru saada, kuid keegi pole väikelapsest parem hetkeemotsiooni väljendaja. Vihane? Jonnituur (eriti supermarketis.) Õnnelik? Armas naeratus või itsitamine. Hirmul või armastav? Siin on kallistus. Suurte tunnete kogemine on empaatia õppimiseks suurepärane – asi, mille vananedes sageli unustame.

8. Neil pole aega vimma pidada.
Väikelapsed tülitsevad. Nad avaldavad oma arvamust (sageli valjult, tegude ja pisaratega). Nad võivad veeta mõne sekundi, arvates, et nende mängukaaslane on sõna otseses mõttes halvim inimene maailmas. Aga siis nad unustavad selle, lepivad ja asuvad uuesti asja kallale. Ümberringi on liiga palju lõbusat, et tülitsemise peale aega raisata.

9. Nad ei anna alla.
Kui olete kunagi proovinud meelitada väikelast kingi jalga panema, siis teate, et enamik neist on võimelised valama ämbrite viisi pisaraid. Positiivsem viis asjale vaadata on, et meelekindlus (olgu, kangekaelsus) aitab viia ambitsioonide täitumiseni. Päris hea oskus ka täiskasvanuna.

10. Nad räägivad nii nagu asi on.
Millal te viimati kuulsite väikelast tõtt mahendamas, et säästa kellegi tundeid, tabusid vältimas või tüli ära hoidmas? Nad ei tee seda. Nad on jõhkralt, lõbusalt ja inspireerivalt ausad.

Selleks, et võita endale suur troopilise saare komplekt, viska pilk peale meie Instagrami kontole :)