Oh, ma ei suuda juua!

Kui ma hakkasin seda dieeti tegema, siis seal oli kirjas, et ma pean räigelt vett jooma. Ma ei suuda juua. Mõni päev on mu joogiks hommikune kohv. Mõnikord lisan õhtuti klaasi vett. See oli mu mure ka pärast oppi, aga õnneks pole see mitte joomine mind kuidagi kahjustanud. Vist.

Täna on rahvusvaheline veepäev ja ma olin kohustatud tänu tööle (ma haldan päris mitut Instagrami) sellesse natuke rohkem süvenema kui ma muidu viitsiks, aga tegin paar päris lahedat avastust.

Mitte, et ma ise neid järgiks, sest ma lihtsalt ei suuda juua, seepärast oli ka mu kaalukadu väiksem, sest polnud vett, mida kehast kaotada. Aga teistpidi, ma saan aru, mis on norm ja mis on soovituslik, aga no kui ei lähe see vedelik lampi sisse, siis ei pea tõmblema ka. Keha küsib vett kui ta tunneb, et seda vaja on.

Organismi veevajadus on 28–35 ml kehakaalu kilogrammi kohta. Näiteks 60kg kaaluval inimesel on päevane veevajadus umbes 2 liitrit, 70 kg kaaluval inimesel kuni 2,5 liitrit, mida saadakse nii söökidest kui ka jookidest. Kusjuures ma alati arvasin, et söögist saadav vedelik ei lähe arvesse.

Vesi on kaks kolmandikku meie kehamassist. Imikutel suisa 75%, mida vanemaks saad, seda vähemaks jääb. Pensioniealistel on see ainult 55%. See tähendabki seda, et me peame pidevalt peale jooma, et vormis olla, et keha õigesti funktsioneeriks.

Aga mida ma ei teadnud (inimene õpib kogu elu, eks?), et kui normaalselt süüa, siis saab toidust oma päevase põhikoguse vett kätte. Näiteks puuviljad-juurviljad, supid, tee ja kohv, samamoodi mahlad lähevad juba vedelikuna kirja. Ma ikka arvasin, et kui on kirjas vesi, siis peab raudpolt olema vesi. Sellepärast ma vist polegi nö hädas, et söön selle vee muudmoodi sisse. Supp lõunaks on minu puhul suhteliselt tavapärane nähtus.

Seda, et arbuus ja kurk on põhimõtteliselt vesi, ma teadsin, aga et leivas, juustus ja pähklites võib olla 50% vett, ma küll varem ei teadnud.Dieeti või toitumist üleüldiselt järgides ei olegi vaja juua kaks liitrit vett, piisab kui 500-600ml juurde juua. See on sama loogiline kui et sokk käib jalga, et eelistada alati tavalist vett, mitte mingit maitsevett.

Jällegi, mida ma ei teadnud. Arvasin, et on kõigil nii.. Kofeiin omab vett väljutavat efekti ennekõike neil inimestel, kes ei ole regulaarsed kofeiini tarvitajad. Ma arvasin, et ikka kõigile mõjub samamoodi. Samas, mina olen kohvi joonud igahommikuselt ja see toimib nagu kellavälk, kohe väike ralli väiksemasse tuppa.

Või et kui sa tunned end uniselt, aitab paremini klaas vett kui akna avamine või tass kohvi. No ma räägin, inimene õpib kogu elu.

Kas seda teadsite, et kui lapsed soovivad juua, tuleb seda neile alati anda, sest see on juba organismi signaal – janu on! Mitte, et laps on juba voodis, küsib vett ja sa ütled, et hommikul saab.

Veel üks huvitav fakt, kui jäätise söömise hooaeg algab suvel, siis vee oma mitu kuud varem. Eesti inimesed hakkavad märtsis-aprillis oluliselt rohkem vett jooma kui muidu. Kas see tuleneb veepäevast, et see nö pildis on või suvisematest ilmadest, seda ma ei tea.

Osta/rendi koju veeautomaat
See tundub ilge priiskamisena, aga näiteks ühes meie üürikas oli sellise maitsega kraanivesi, et mul oli tunne nagu ma jooks rottide vannivett. See ei kutsunud jooma. See haises juba siis kui ta kraanist voolas.

Oleks mulle siis keegi sellist varianti pakkunud, karta on, et mul oleks see nurgas ikkagi seisnud. Tänapäeval on nende disain ka juba nii ilus, et keegi ei vaataks imelikult, et sul kodus nurgas mingi masin on. Okei, uhkemad külmikud pakuvad ka jää- ja veevarianti.

Ma kujutan ette kui palju jooks Hedon kodus vett, kui meil mingi selline kodus oleks. Mullivett saaks ka, ta istukski seal kraani all. Ja ega sellest midagi halba ju polekski.

Võida vett või jalgratas!

Kui sa juba siiani jõudsid, siis oled sa aru saanud, et kohe läheb loosimiseks. Sel korral saab keegi endale kolm blokki spordipudelis Vendeni vett.

Ja Saku Läte loosib välja kõikide nende vahel, kes on nende kliendid ja oma andmeid uuendavad, jalgratta. Õige email on väga oluline, ma ei saa kahjuks veel rääkida, mis praegusi kliente ees ootab. #somethingcooking – mine kohe Saku Läte lehele ja uuenda oma andmed, kes siis suvel rattaga sõita ei tahaks? Mis tuletabki meelde, et ma pidin Hedonile selle ratta ju ära ostma!

Vee võitmiseks ei pea sa isegi emaili sisestama, jaga lihtsalt seda postitust teistega (pisikesed nupukesed leiad postituse alt) ja jäta kommentaaridesse ka soovi korral märk maha :) Loosimine 8.04.2019 siin samas blogipostituse lõpus.

Palju õnne, Jana Ilves, palun saada oma lähim Smart ja telefoninumber mulle :)


#KOOSTÖÖ

12 Comments

 1. Parandan selle koha pealt, et “keha annab ise signaali, kui vett tahab” vms, kui su keha ise signaali annab ehk tekib janutunne, siis at this point on kehal juba vedelikupuudus. Sellepärast peakski seda jooma ka niisama, ilma ootamata seda tunnet. Dieedipostituses mainisid ka, et su nahk tundus palju mõnusam selle ajal, see võiski olla tingitud sellest et tarbisid rohkem vett (kuna ka juurikates ja kõiges on ju oluliselt rohkem vett kui nö tavatoidus). Mina ei saanud ka vee tarbimise vajadusest aru enne, kui nahaarst ütles, et mul on atoopiline dermatiit, ja soovitas lisaks ohtrale kreemitamisele tervislikku toitumist + palju palju vett juua. Praegu joon päevas keskmiselt 2-2,5 liitrit, ja ütleme nii et kreemitan pmst sama vähe kui enne, toitumist ka eriti muutnud pole, aga nahk, no tõesti, on kordades mõnusam. Ei teki enam selliseid kuivi kohti nahale et kratsin juba verele, nagu enne. Mõnus.

  1. Tahtsin just sama öelda, et kui keha vett küsib, siis on juba pahasti ehk vedelikupuudusega organismis ;) Ma ei kujutaks ette, et koguaeg veeklaas käepärast poleks..usun et 2l joon kindlasti päevas ja no õnneks maitseb ka :)

 2. Palun mõelge oma valikutes ja koostöödes rohkem keskkonna peale. Valus vaadata neid plastpakendeid.

  Vähene vedelikutarbimine avaldub näiteks naha enneaegses vananemises.

  1. Plastik ei ole paha, kui seda õigesti kasutada. Väga hea alternatiiv klaasile, mis suurendaks transpordi kulusid ja transporti meeletult, kuna klaaspakendit mahub vähem autosse, purunemise teema, eripakendid, pehmendused. St sa peaks rohkem sõite tegema kaubanduses, et klaasi transportida vs sama kogus plastikut (oluliselt väiksem transpordi mõju keskkonnale)

   Plastikut saab ümbertöödelda! Eratarbija: ärge visake nt PETi kuhugi metsa alla. Inimeste suhtumist tuleks ka muuta.

   PS! Ma ütlen, et see mis on öko eratarbija arvates ei ole öko päriselt looduse arvates. Oleneb, kuidas te lihtsalt usute turundust, reklaami vms. Reklaam ütleb, et AINULT klaas on hea, plastik paha, ja eratarbija ei mõtle vaid arvab, et jah nii ongi. Muide, osad “plastikud ” võib visata kompostihunnikusse, AGA osad on justkui ökod, aga tegelikult see öko ise ei lagune looduses. Seda tuleb keemiliselt töödelda. Varsti täna uuele seadusele uskuge mind jälle hakatakse teid esitama… Vaadake, et see plastik oleks siis päriselt ka öko öko.

   Ühesõnaga harige ennem end, kui jälle plastiku kohta paha paha ütlete. Võite ise nii loodusele rohkem kahju teha.

 3. Nagu ütlesid, siis kohvi viib kehast vee välja, seega soovitatakse juua kohe kohvi kõrvale klaas vett, et veevaru taastada

  Hea nipp on ka kohe peale ärkamist pressida pool või kolmandik sidrunit klaasi ja külma vett peale. Selline mõnusalt hapu äratus, ja kohe vitamiinivarud käes.

 4. Mul sama diagnood ja ilgelt maadlen sellega. Jälgin toitumiskava ja joon vett ka aga kohe kuidagi ei aita muu kui järgmine antibiotsi kuur :( Millega kreemitad?

 5. Jagasin loosi! Kodus joon kraanivett, päris hea aga veepudelid võtan kaasa metsa kui kuu pärast kuuski istutama lähen.

 6. Alustasin eelmine nädal trenniga taas ja siis tuligi taas see nn äratundmisrõõm, et vett joon :D Muidu samamoodi ei suuda end paljast vett jooma sundida.. trennis on see loomulik :D :D

Comments are closed.