Meelis kirjutab: keskeakriis? Tellisin omale postiga proteesid!

Kas see on võimalik? Postiga hambaid tellida? Jah, see vastab tõele – ma tellisin omale uued hambad. Otse postkasti.

Kui minu välimuses on üks asi, mis mulle ebameeldivust valmistab, siis selleks on minu hambad. Tähendab, on juba aastaid olnud. Mida ma aga olen teinud selleks, et seda likvideerida? Mitte kui midagi – peaaegu. Seda kuni eelmise aasta juulini, kui mulle hakkas pärast hambaarsti juures käimist Facebookis ja Instagramis ette jääma mitmeid hambakliinikute reklaame. Mis oli neis aga ühist? Kõik reklaamitavad kliinikud asusid Türgis.

Kuna uudishimu oli suur ja ebakindlus samuti, siis mõtlesin, et aga miks ka mitte – küsin pakkumise. Ja oi, kui mugavaks see oli tehtud. Lihtsalt imeline. Täidad ära vormi, kirjutad oma murest ning plaksti kirjutab sulle keegi WhatsAppis. Varustab sind detailse infoga, palub sinult pilte sinu enda hammastest ning järgmiseks laekubki sulle postkasti pdf-formaadis pakkumine.

Aga mis läks valesti? Miks ma ei lennanud Türki?

Hirm. Hirm millegi uue ja tundmatu ees. Siis tuli appi Google ja tegelikult ei teinud see olukorda paremaks. Küll leidus ilusaid ja küll leidus õudseid lugusid. Keda siis uskuda? Seega jätsin ma selle teekonna pooleli. Aga samas oli südames see okas ja pisuke kahetsus, et äkki siiski…?

Kätte jõudis sügis ning okas torkas aina sügavamale. Siis otsustasin kirjutada sinna kliinikusse, kus kõik kuulsad ja ilusad käivad – Lepland, Lemsalu, Timmer jne. Läksin kohale, tehti röntgen, küsiti mida ma tahan ja kui ma vastasin, et laminaate, siis pidi arst ära minestama. “Miks?” Seletasin, et näed see hammas selline ja need hambad naasugused. Lühidalt öeldes keeldus ta neid mulle panemast ja ütles, et kui keegi Eestis on nõus mulle need panema, siis tahab ta tema numbrit, et pisut eetika teemadel vestelda, sest terveid hambaid põhimõtteliselt köndistada ja uuesti üles ehitada ei ole loogiline. Ma ütlen ausalt, et ma olin ka ise pisut šokis. Arvasin, et saan jaatava vastuse ning hinnapakkumise, aga sain hoopiski sooja käepigistuse ning 50eurose arve. Pettunud? Nii ja naa. Ma isegi ei teadnud sellel hetkel kas nutta või naerda. Südames nutsin aga peas sain aru, et äkki mul pole siis neid ikkagi vaja.

Kätte jõudis november, kui ma läksin korraks Rootsi, istusin õhtul TikTokis ja ette jäi järjekordne reklaam. Olgu öeldud, et ma olin koheselt “müüdud”. Sekundiga. Eemaldatavad laminaadid. Mis asjad need veel on? Kaevusin sügavamale ja teadsin, et see on see, mida mul on vaja ja mida ma tahan. Tegin vajalikud screenshotid ning otsustasin, et tegelen asjaga uuel aastal.

Päriselt, hambad postiga?

Jah, nüüd me jõuame alles selle loo tuumani. Kuna see toode ning protsess olid minu jaoks nii uued, siis ma mõtlesin, et ma kirjutan ka ausalt, et kuidas see kõik välja nägi ning mida arvan. Äkki on veel keegi kes sellest huvitatud oleks, aga ei leia seda usaldusväärset allikat. Palun, siin see on.

Firmaks, kes neid paigaldatavaid laminaate müüb on Instasmile. Ma edasipidi nimetan neid clip-on’ideks, sest nende kodukal on see ka sedasi kirjas.

Lühidalt öeldes näeb see välja nii, et lähed nende kodukale, liigud rubriiki “get started” ja hakkad aga infot täitma. Esmalt tulevad seal mõningad küsimused, et kas sul on mõni kiku puudu või suured vahed jne. Soovid sa ainult ülemisi või alumisi või kõiki? Ütlen kohe ära, et võta mõlemad. Päriselt ka. Esiteks on need siis toonilt ühesugused ja see hinnavahe ei ole nii suur. Pärast tunned puudust ja siis hakka uuesti tellima ja jebima – see ei ole seda väärt. Telli kohe mõlemad.

Minul on siis see Classic versioon, sest no kõik klahvid on suus ja pole vaja midagi täita ega tugevdada.

Siis on aeg otsustada, et mis tooni sa omale soovid. Mina valisin A2. Ja ma olen jällegi väga rahul. Hästi naturaalset tooni. Hollywood smile oleks ilmselgelt liiga litaki näkku ütlev, et näed mul on uued hambad.

Täidad andmed ära, maksad ning siis jääd ootama. Ole kindlasti valmis, et sulle hakkab emaile tulema ja see on tegelikult väga oluline. Nimelt saadetakse sulle siis koju jäljendite tegemise komplekt. Emailiga aga videod ja juhendid kuidas seda teha. Minule isegi helistati ja kontrolliti, et kas need kirjad tulid ja kas ma olen vaadanud jne. Topelt kontroll nagu ma nimetasin. Ja kui keegi helistab, siis ole valmis, et sa ei saa mitte midagi aru, sest tegemist on briti inglise keelega. Siis ütledki, et vabandust, aga kas saaks aeglasemalt, sest ma ei saa mitte midagi aru, kuna teil on aktsent.

Impression kit ehk jäljendite tegemise komplekt tuleb kulleriga (vist oli FedEx) ja otse koju. Siis pole teha muud, kui haarata pott, panna sinna vett ning jälgida juhendit. Ma rõhutan veelkord – palun jälgi juhendit, sest muidu on pekkis. See kõik on tegelikult kerge, aga lihtsalt aja näpuga järge. Eriti, mis puudutab jäljendite pehmendamist ning jahutamist. Ja tiksu kraanikausi kohal, sest tatti hakkab sul mõnuga voolama.

Järgnevad fotod võivad olla häirivad.

Kui jäljendid on tehtud, pead sa neist pildid tegema ja saatma ühele kindlale emailile, koos oma tellimuse numbriga. Jällegi on oluline, et sa jälgiks juhendit, sest neid jäljendeid pead sa pildistama mitmest erinevast küljest, ülevat ja alt. See on selleks vajalik, et kui sa oled neile saatnud enda hammastest pildid, saavad nad võtta jäljendid ja arvutis asetada sinna peale ja kontrollida, et kas kõik on ok. Minul näiteks oligi vaja pildistada jäljendeid uuesti, sest pildid ei sobinud.

Kui sealt tuleb jah-sõna, et kõik sobib siis pead sa need Suurbritanniasse tagasi saatma. Ja vot see osutus keerukaks, sest nad ei ole ju Euroopa Liidus. Ehk siis saatmine oli pisuke peavalu. Mina kasutasin DHL’i, pakkisin suvalisse pappkarpi, vormistasin saatmise veebis, maksin ka seal (61 eurot) ning paki panin teele automaadis. Lihtsalt see tellimuse täitmine on pisut aeganõudev. Siinkohal kohe väike nipp, et pane tellimuse/paki väärtuseks 1 euro. Esialgu broneeritakse su kaardilt ka rohkem raha, aga hiljem see vabastatakse. Ärge siis ära ehmatage.

Loomulikult tuleb sulle vahepeal kirju ning hoitakse kursis, et mis faasis on sinu uute hammaste tegemine. Ma ütleks, et mul võttis see aega maks 1,5 nädalat. Alates sellest kui ma Eestis posti panin, kuni tuli kiri, et on valmis ja saadame teele. UK’st tulevad need reaalselt 48h, kui mitte vähem.

Ja siis ongi aeg oma uusi hambaid proovida.

Enne & pärast

Minu mõtted ja kogemus…

Kvaliteet – kordades parem kui eeldasin. Nad on nagu sellise plastiku ja kummi segu, mitte lihtsalt kõva plastik. Kui hambaid kokku paned siis ei käi sellist häält nagu toksiksid Lego klotse kokku.

Kinnitamine ja pidavus  – klõpsti suhu ja sinna need jäävad. Ei ole senimaani veel ära tulnud. Samas ütlen ausalt, et nätsu ma ei ole ka närinud.

Söömine – siin tekib nüüd esimene takistus. Aga samas see on kohe kirjas ka, et need ei ole mõeldud kõva ja tahke toidu närimiseks. Et kui ribi tahad järama hakata, siis tee seda ilma clip-on’ideta. Tegemist on siiski ilutootega, mitte püsivate kihvadega.

Rääkimine – nagu ikka, siis alguses harjumatu ja s-tähte susistad päris kenasti. Samas tunnikese või kahe pärast on olukord normaliseerunud. Soovitus on see, et kui plaanid kuhugi välja peole minna, siis vähemalt paar tundi enne pane need endale “peale”, et sa harjuksid rääkima.

Hooldus – äärmiselt lihtne. Võtad ära, lased sooja vee all puhtaks, vajadusel pesed õrnalt harjaga. Aga mitte mingil juhul ära palun keeda neid. Pigem kasuta deso ainet.

Mugavus – nii ja naa. Olgem ausad, tegemist on ikkagi “võõrkehaga” aga samas harjusin ma nendega tegelikult kiirelt. Eks inimesed on erinevad ja mõne jaoks võibolla käib see harjumine kiiremini kui teistel. Mingit lõhna ega maitset neil ei ole.

Tegemist ei ole promolooga, et oo, mine ja telli, vaid lihtsalt minu kogemusega, mis loodetavasti aitab kedagi otsuste tegemisel. Kas tellida või mitte jne. Inimesed on erinevad ja samuti hambad. Kes tahab see tellib, kes tahab see lendab soojale maale hambaid panema, kes tahab see teeb seda kõike Eestis. Minu jaoks oli Instasmile hetkel mugavaim, kiireim ja kindlasti soodsam lahendus, et saada parem naeratus.

Lisan siinkohal ka, et ma ei kanna neid hambaid igapäevaselt vaid ainult vastavalt vajadusele ehk siis kui osalen välismaistes reklaamides, seriaalides, filmides. Paar korda olen niisama külla/peole minnes ka pannud, et vaadata, kaua inimestel aega läheks, et nad küsiks – noh, sul uued hambad vä? Aga.. meie inimesed on vist nii normaalsed, et keegi pole peale lennanud, et OMG, mis sa teinud oled.

Videos on ehk arusaadavam kui lugedes

Tegin kogu sellest protsessist ka video, mille leiab YouTube’ist ja siit blogist ka:

Kui sul tekkis mõni küsimus millele sa vastust ei saanud siis jäta see siia kommentaaridesse ja ma vastan eraldi.

 

4 thoughts on “Meelis kirjutab: keskeakriis? Tellisin omale postiga proteesid!

  1. Ei meeldi. Kohe näha et pole enda hambad sest ühelgi sinuvanusel inimesel ei ole loomulikkusest täpselt sama värvi veatud pärlid reas. Kui enda hammaste halvast seisust tingituna on vaja uusi siis pole muidugi midagi teha ja tuleb valida uued hambad.

    Küll aga on sul endal väga ilusad, terved, loomulikud hambad. Ma annaks kōik ükskòik millise kujuga hammaste eest kui nad oleks omad ja terved, kroonide ja implantaatide omamine pole midagi toredat. Hea muidugi kui neid omale lubada saab kuid siiski.

    Nii, et jäta see pensionärinaeratus ja ole uhke oma hammaste üle!

  2. Pensionäri naeratus :D
    Väga paljud kellel on ilusad sirges reas hambad, vajaksid tegelikkuses breketeid, sest hambumus ise või hammaste kalle ei ole õige.
    Pigem kasutada ilukapesid kui lasta panna laminaadid või kroonid mis kiirendavad enda tervete hammaste kaotamist. Minul on ka pensionäri naeratus ülemise ilukape näol mis on valmistatud eestis. Läheb veel aega ja küll varsti saabub ilukape boom ka siia. Osad hambaarstid teevad koostööd EU ilukapede tegijatega, minu hambaarst ei julgenud tellida näiteks, et äkki ei sobi ja seetõttu lasi teha kohalikus laboris, et vajadusel teha korrektsioone. Ilusad hambad teevad inimese väga palju sümpaatsemaks.

Comments are closed.