#meeliskirjutab

Meelis kirjutab: kuidas kõige kiiremini vaeseks jääb? Mine hambaarstile!

Ma ütlen kohe ära, et mulle ei meeldi hambaarstid. Kellele meeldiks, eksole. Ometigi olen ma oma tee sinna leidnud. Jälle.

Viimati käisin seal 2018 aasta suvel kui rutiinse kontrolli käigus selgus, et mul oleks vaja parandada kaks hambaauku. Hakkasime siis selle ühega pihta, aga kuna sellega oli pidevalt mingeid probleeme, siis ma lihtsalt andsin alla ja ei tahtnud sinna enam minna. Kui normaalseks te peate seda, et kui mul puuritakse hammas seest tühjaks, aga hiljem pead ettepoole kallutades hakkab ninast mingit vedelikku välja voolama. Minu jaoks oli see kergelt öeldes äärmiselt ehmatav kogemus. Lõpuks sai see jura kõik tehtud ja mu hammas (vist) korda, aga rohkem ma sinna tagasi ei läinud.

Okei, see vedeliku voolamine oli loogiline, sest hammast puuriti mingi juureni lahti, aga juur on väga lähedal põskkoopale ja sealt see vedelik siis ilmselt kuidagi ninna tuligi. Täpselt ma ei tea, aga nii mulle vähemalt seletati.

Ja nüüd oleme me tänases päevas, kus terve pere pidi minema hambaarsti juurde, aga vahetasime kohta. Läksime Unimedi, mis on siis suurim hambakliinikute grupp. Olin kuulnud häid sõnu ja mõtlesin, et proovime siis seda. Alguses tundus kõik kena.

Läksin siis mina sinna hambakivi puhastusse ning sealt soovitati, et pane aeg juureravisse ka. Panin. Läksin ka kenasti kohale ning pärast ca 40 minutilist puurimist ja kangutamist ning täitmist lahkusin sealt 96 eurot vaesemana. Kõik tundus justkui tore ja hinges oli lootus, et hammas saab korda. Aga seda selle hetkeni, kuni mul lihtsalt keset autosõitu lõi sellise valu hambasse, et silme eest läks mustaks. Õnneks olin kodu lähedal ja sõitsin koju. See valu oli lihtsalt nii jõhker, et ma hakkasin lausa higistama. Ja siis hakkaski see valu mul hooti sisse lööma. Ei olnud vahet kas olin pikali või püsti. Sellised minutilised hood tabasid täiesti ootamatult.

Elasin valukate najal öö üle ning läksin hommikul uuesti kliinikusse tagasi. Seda arsti polnud kes mind eelneval päeval puuris ja juuris, aga sain teise kabinetti. Jälle hakkas kõik otsast pihta ning puuriti ja juuriti ning ma sain aru, et lõpuks saadi kanal juureni lahti, et näha mis seal toimub. Lähen siis mina kabinetist välja ja kenasti teatakse mulle, et palun 100 eurot veel. Nagu mida? 100 eurot? Ma esiteks läksin sinna ju üldse mitte vabatahtlikult, vaid selletõttu, et teine arst mulle selle valu tekitas. Ehk siis üks keerab pekki, et teine saaks parandada. Selline hetk teeb paratamatult meele vägagi mõrudaks.

Õnneks räägib selle teise käigu plussiks see, et tõesti hammas ei valuta enam ja saan normaalselt elada. Samas nüüd ei julge ma enam sinna esimese arsti juurde minna, sest no tekkis kerge trauma ja paratamatult olen eelarvamusega. Et maksan teise hamba eest jälle 96€ ja siis järgmisel päeval erakorralises veel soti.

Ehk siis mul on juba kulunud 248 eurot (koos hambakivi eemaldusega) ja me ei ole isegi mitte poole peal ma saan aru. Ravi alles tuleb. Ja siis veel puurimised ja röntgenid ja mis kõike veel. Ja siin ma olen ning küsin endalt taaskord, et miks ma küll sinna arstile jällegi läksin?

Ja viis punkti Leenule hambaarsti valikul: Unimed Kliinikud OÜ on Eesti Haigekassa pikaajaline lepingupartner (v.a täiskasvanute hambaravihüvitis).

Lisaks on juuresolevalt pildilt näha veel üks probleem. Üks hammas on ikka väga viltu mul igemes. See ei paista isegi välja, see lihtsalt on kuskil. Samas elu ta otseselt ei sega.

Ja ideaalis oleks vaja mul ka oma hambumus sirgeks saada, aga no ma reaalselt tellin kuskil Aliexpressist omale mingit proteesid olemasolevatele hammastele peale, kui on vaja kuskil naeratamas käia. Ma arvan, et see breketite panek ja hammaste sirgeks ajamine läheb selline kena 4000+ eurot. Pluss need järjekorrad on ka ligi kuue kuu pikkused või enamgi.

Kas teie käite hambaarsti juures? Või pigem lähete, siis kui ikka väga pahasti on? Ja mis on üks normaalne hambaarsti arve? Kas linnati on see erinev? Et lähen Pärnusse, siis on soodsam kui Kaarli polikliinikus? Hambaarstide ja ennekõike hindade lood on oodatud. Siis tean end ette valmistada ja raha hakata koguma. 

42 thoughts on “Meelis kirjutab: kuidas kõige kiiremini vaeseks jääb? Mine hambaarstile!

 1. Kahjuks ise käin ka siis kui vaja…
  Minul mitme juurega hamba juureravi läks Pärnus 250€
  See viltune hammas on sul ilmselt tarkusehammas eks, selle soovitaks küll lasta välja lõigata. See hakkab ka omakorda teisi hambaid äkki viltu lükkama.
  Kahjuks jällegi pole odav lõbu minul läksid 2 alumist tarkusehamba välja lõikamist jälle 200€+
  Keeruline elu see hambaarstile minek. Esiteks Pärnus ootad hambaarsti aega vähemalt kuu – iga jumala kord helistan pea kõik kohad läbi ja teiseks pankrot

 2. Umbes aasta tagasi tegin samuti juureravi läbi ja olgugi, et kuulsin igasuguseid hirmujutte, siis minu kogemus oli igati positiivne. Läks päris kulukaks lõppkokkuvõttes, aga kordagi ei tundnud valu ega selliseid “kõrvalmõjusid”, nagu oma postituses kirjeldasid. Mis puudutab ravikulusid, siis igal visiidil arvestasin ikkagi 100€ väljaminekuga. Õnneks tavaliselt läks natuke vähem, aga ikka 60-80€. Soovitan väga Tallinna Hambapolikliinikut ja dr.Antonovat.

  Ja breketite kohapealt on sul õigus – järjekorrad on minimaalselt 6 kuud ja maksumus ligikaudu 4000€. Ise ootasin järjekorras üle poole aasta, kui lõpuks pakuti vabanenud aega. Praegu olen breketeid kandnud 9 kuud ehk siis peaaegu pool teekonda läbitud. Kokku läheb kogu protsess minul maksma u.3500€. Õnneks vedas taaskord arstiga ja olen oma ortodondiga väga rahul.

 3. Mina käisin eelmine aasta täpselt 13 korda hambaarsti juures kokku läks 2000 euro ringis, kalleim visiit on 550eurot- ja see oli siis kroon.
  esimese visiidiga öeldi, et kaks auku ja mingi üks mikro-auk seega seda ma väga ei oodanud. Üks hammas keerati pekki ja selle pealt maksin ca1000 eurot.
  Käisin hanzadent’is ja esimese hambaarstiga väga halb kogemus- kuna lõhkus hamba nii âra ja tehti juureravi ja ka põletavalt valutas ning kuna plomm oli liiga suur ja oleks kunagi lihtsalt hamba murdnud siis mõistlik oli kroon panna. Peale seda lasin end tõsta Anna Portnova alla- paldiski mnts oli väga hea- mees käis ka tema all ja tema hambad tegi korda ja väga proffessionaalne ning tore naine. Kuid läks beebipuhkusele ja peale teda läksin Aleksandra Fazlutdinova juurde ja kiidan samuti! Kindlasti kaks parimat!

 4. Ma üritasin ka suvel endale seoses tarkusehammastega aega panna. Aga kui juba telefonile vastanud inimeste suhtlemisviis oli selline, et “mida te siia helistate” (ja veel üsna mitmes kohas!), siis ma ei julgenud edasi otsidagi. Isegi on jube see hambateema ja kui arsti juures veel sõimatakse ja õiendatakse ka, siis ma ei ole valmis sinna minema. Tahaks kusagile, kus mind koheldakse nagu klienti. Mina ju ei tea nende tööspetsiifikat – mida ja kus tehakse (nt kus üldse tarkusehambaga tegeletakse – ma sain aru, et igal pool ei tegeleta).

 5. Kui see viltune hammas on tarkusehammas, siis seda saab lasta tõmmata välja haigekassa raha eest. Vaja enda hambaarstilt saatekirja kirurgi juurde. Tartus ootasin küll 8 kuud lõikuse järjekorras, aga miks maksta 250€ kui saab tasuta. Kindlasti tasub uurida.

 6. Ma olen eluaeg hambaarstil käinud, palju, palju. Väga kehvad hambad, ei tea kas soodumus või halb hügieen, elustiil vms. On olnud breketid, peale mida läksid hambad eriti hulluks. Hambaarsti kardan, valu kardan. Ka hambakivi eemaldamiseks lasin süstid teha. Mul hambad plommitud, lapitud ja esihammastel on componeerid. Tavaliselt käisin ühe hambaarsti juures korra ja siis vahetasin, sest ei sobinud või valus vms. Nüüd juba 7 aastat kindlasti olen käinud ühes kohas, nüüdne Sakala hambaravi, ning seal on mul olnud juba mitu hambaarsti. Minuarust on seal kallis küll, aga kas igalpool pole? 1 visiit võrdub mul tavaliselt 100 eur. Ühekorra juhtus nii, et töökäigus hammas murdus ning tuli uus ehitada, siis maksin küll ootamatult pea 400 euri, see oli valus hoop rahakotile
  Hambaarsti juures käimine on kulukas niiehknaa, olen palju kasutanud järelmaksu võimalust. Praegu ka ravi pooleli, käin korra kuus, muidu ei jaksa maksta.

 7. Minul oli ka aasta tagasi väga halb kogemus juureraviga. Auku hambas ei olnudki, aga oli mikropragu, mille kaudu läksid bakterid sügavale hamba sisse ja tekitasid põletiku. Läksin kodulähedasse kliinikusse ja arst puhastas juurekanali ja pani sisse ravimi. Teist korda tegi veel ca kuu pärast, see pidi olema tavapärane. Hamba tundlikkus siiski jäi ja see ei tundunud normaalne. Läksin sõbra soovitusel Laur Samarüütli juurde, kes tegelebki ainult juureraviga. https://hambaravi.org/
  Ta näitas mulle piltide pealt, et eelmine arst ei olnud üldse juurekanali tippu jõudnud oma puhastamisega. Dr. Samarüütel ütles, et õige juureravi on alati selline, et arst peab tegema protsessi käigus pildid, et veenduda oma tegevuse tulemuslikkuses. Eelmises kohas mingeid pilte ei tehtud. Arve oli ca 240 eurot 2 korra eest, aga hammas sai korda. Edaspidi lähen ainult tema juurde kui juureravi vajadus.
  Ma ei viitsinud eelmise arstiga protsessima hakata, aga sinna kliinikusse enam oma jalga ei tõsta. Kontrollis ja hambaravis käin nüüd https://i-dent.ee/, kus on väga rahakotisõbralikud hinnad. Alati on tunne, et mida, kuidas nii väike arve.

 8. Breketite kandjana on üsna karm lugeda hinda 3500€. Jaa, seda raha küll ei maksa korraga, aga siiski… Ma just vabanesin ülemise rea keraamilistest ja siiani maksnud 1800€ ja tegu ei olnud lihtsalt pisut ühe viltuse hambaga. Nüüd veel oodata alumiserea vabastamist. Seega paari tuhandega peaks hakkama saama.

 9. Vaatasin, et keegi on mu hammastest pildi rottinud. Ehk siis täpselt sama seis ka minul sellise tarkusehambaga, sain soovituse, et ei tasu välja tõmmata kuni valu ei tee sest sellise hamba väljatõmbamine võib oluliselt luud lõhkuda ning kui vähegi kannatab siis las ta olla.
  Ps. Kasutan ka sirgendavaid kapesid ja seda ei soovitatud, et see välja tõmmata.

 10. Juunis läksin valuga arstile, plaks põletik. Öeldi kohe et ravi läheb 600.- õnneks mitmes osas, lisaks oli ühe tarkuse hamba eemaldamine üle 200.- . Ja lisaks põletiku rav,i lahti puurimine ja rohu paigaldus 200.-. Nüüd siis veel nipet näpet paar pisikest auku vaja veel teha. Viimati tegi hambakivi eemalduse ja soodapesu Terve suu läks kokku 223.-
  Eelnevalt käinud väikses kohas nn hea hinnaga tegemas. Nüüd vannun et mida krdit see eelmine hambaarst tegi siis. Pmst kõik asjad tegemata. Arvatavasti läheb lisaks veel ümardades ja julma pannes 500-600 euri, siis on ka kõik tehtud. 5 kuuga põhimõtteliselt üle 1000.- läinud juba. Samas kvaliteet on super lux, aga rahakott karjub appi.
  Kliinik kus käin muidugi pole odavamate killast Elva Maxilla, kuid olen rahul tehtud töödega ja suhtluse poolest, eelmine hambaarst ei rääkinud midagi lihtsalt lampi tegi ja võttis raha ja aastas 3x sai heal juhul aja. Pigem olen nõus maksma kvaliteedi eest kui uuesti mingi jama eest.

 11. Pärnus: mingi plommitamine 80 eur, juureravi 200+, hambakivi eemaldamine ja ômblemine 230+.
  Üldjuhul hambaarst küsib kas seda tahad kas seda vôib, sest kôik maksab.
  Ma alati enne tutvun hinnakirjaga ka, siis tean enamvähem arvestada. Kui sûsti vajadust otseselt pole, siis ma ei lase teha ka. Iga sent on arvel

 12. Loomulikult käin regulaarselt. Ligi kaks korda aastas hambaid puhastamas ja kui seal selgub, et vaja midagi muud ka teha, siis panen aja kinni ja lasen teha. Olgu kallis või odav, aga see on tervis.
  Juureravi ongi pikk protsess ja sinu jutust ei saa aru, et see esimene arst ilmtingimata midagi valesti oleks teinud. Minul võttis see väga mitu arstilkäiku ja üsnagi palju raha, aga et see oli ammu, siis enam ei mäleta summat. Oluline on, et sai korda.

 13. Minul juhtus eelviimasel korral hambaarsti juures selline kole arve, et kartsin lausa minna. Tehti juureravi, aga esimesel korral hambast juuri ei avatud. Järgmiseks korraks pakitses korralikult ja tilkus mädast. Siis tehti juureravi. Kannatasin 2 nädalat jubedat valu, seejuures ise peaaegu magamata, sest hambavaluga pole võimalik midagi teha. Helistasin juba erakorralisse, et kas ei oleks mõistlik lahti võtta. Nemad keeldusid. Läksin siis tagasi oma hambaarsti juurde, nägu paistes ja peast peaaegu segi. Tegi proovika lahti ja paks mäda voolas välja. Sellega veel lugu ei piirdunud. Nüüd hakati päris juureraviga tegelema. Torkis ja süstis midagi, kuumutas jne. Asi lõppes päris korraliku arvega minu jaoks. Jätsin sinna 1 hamba eest tervelt 620 eurot. Vahetasin muidugi hambaarsti, sest seda, mille pärast läksin, ei tehtud, vaid hakati mulle auku suhu puurima. Väidetavalt oli hammas pehme, kuigi ega väga ei puurinudki, vaid pani mingeid rohte peale ja proovika.
  Järgmisel korral läksin Oplussi Tartus. Seal naerdi tehtud hammas välja, parandati 15 minutiga see, mille pärast üldse pöördusin hambaarsti poole ja kokku läks 45 euri.

  Tundsin pärast hambaarstil käiku, et olen siiski vale eriala valinud…

 14. Aaa jaa veel, Tartus oli mul sama juhus, et üks hambaarst jättis plommi pingesse ja tagasi minnes minult raha ei võetud, sest ka hambaravile kehtib mingisugune garantii. Kummaline, et sinult raha võeti

  1. Aitäh selle kommentaari eest! Ma just mitu päeva selle jamaga kimpus olnud. Käisin eelmine kuu auku parandamas ja see parandatud koht kuidagi vastik ja ei saa üldse süüa selle poolega ja nüüd selle kommentaari peale helistasin arstile ning ütlesid, et saavad mu patsientide vahele võtta et ära lihvida see ning raha ka ei taha selle eest :)

 15. Minul on breketidega selline kogemus et esimest korda neid pannes sain ilusa ja sirge naeratuse..olid all ja üleval..neid ära võttes jäeti alla hammastele eluaegne tugi et püsiks..ülemiste kohta väitis et ei tohiks tagasi vajuda ja ei pannud midagi…tulemus oli see et poole aasta pärast olid ülemised hambad jälle viltu vajunud ja otsustasin teha veelkord väljamineku ja panna teistkorda breketid ülesse…hambad läksid jälle sirgu ja olid ilusad..teistkordsel breketite ära võtmisel nõudsin ülesse ka toestavat kaart aga hambaarst raius vastu et seekord kindlasti ei vaju tagasi ja ma ei pea muretsema..lõpptulemus oli see et poole aasta pärast vajusid samuti hambad puserti tagasi ja nüüd olen leppinud olukorraga..kolmandat korda enam ei kuluta sellist raha breketite peale..küll ma kunagi sirged,valged ja ilusad proteesid saan endale vanaduses:D kogemus oli siis tartus erakliinikus

 16. Sõnade mõru, nüri, vilu, tragi ja südi käänamisel ei lisandu da-silpi, st jättis mõru maitse, mitte mõruda. :)
  http://keeleabi.eki.ee/index.php?leht=4&act=1&otsi=neid

  Mis puutub viltusesse tarkusehambasse, siis see tuleks ilmselt välja võtta. Võib hakata sellisena teisi hambaid “lükkama” ja katki teha ka tema kõrval oleva hamba juure, mis lõppkokkuvõttes on eriline hunnik jama.

 17. Mina soovitaksin breketite asemel uurida invisalign kapede ravi. Invisalign kaped on läbipaistvad ortodontilised kaped mis käivad siis hammaste peale ja ravi on pea nähtamatu teistele. Minul endal oli ikka täitsa risti rästi mõlemad kaared,nüüd on ravist ca 8 kuud möödas ja on täitsa sirged. Maksumus oli minul 4500 eurot aga mul oli ka väga palju hullem olukord kui Meelisel. Odavamad paketid algavad alates 1500? Eur kui õigesti mäletan ja ravi on väga palju kiirem kui breketitega. Minul oleks breketitega läinud nt 3 aastat aega,kapedega läks nüüd 8 kuud. Visiidile saab ka väga kiiresti,ei pea ootama 6 kuud ortodonti aega :)

 18. See on tarkusehammas. Tarkusehammast saab välja tõmmata haigekassa raha eest, kui lähed kliinikusse, millel on leping haigekassaga. Minu teada on nt Näo ja lõualuukeskus üks. Aga googeldades leiab kindlasti veel.

  1. Täiskasvanute hüvitise ja kirurgia lepingud on veel erinevad. Tasub uurida otse kliinikust

 19. Olen lugenud, et naiteks Portugalis on hambaravi niipalju odavam, et isegi koos puhkusega seal tuleb odavam kui Eestis, see muidugi siis kui on 1000+ euri protseduurid Eestis.

 20. Olen viimaste aastate jooksul oma hammaste tervise tõsiselt kätte võtnud. Tegin läbi breketiravi, lisaks kroonimine ja muud rutiinsed toimingud (hambakivi eemaldus kord aastas, valgendamine, hammaste kontroll/ravi jne). Kogu see protsess on võtnud tohutult aega, raha ja ka vaeva, kuid olen tohutult õnnelik, et selle ette võtsin.

  Alustasin sellest, et võtsin pikalt hoogu ja võitlesin oma suure hirmuga hambaarstide ees, lõpuks läksin kontrolli. Paar väiksest auku oli, need parandati ära. Ise pole kunagi arvanud, et peaksin breketeid kandma, sest hambad on ikka sirged olnud, tagant poolt vaid mõni natukene teistmoodi hoidnud. Kuid sain hambaarstilt edasi soovituse ortodonti konsultatsioonile minna ja selgus, et probleeme tegelikult on. Risthambumus, mis aastatega kulutab hambarida, mõned liiga suured vahed (võimalus ühe väljatõmmatud hamba tühimik täita teise hamba ettetoomisega) ja veel mõned viltused hammast. Breketiravi kestis minul umbes 1 aasta ja 10 kuud, see periood eeldas ranget suuhügieeni ja iga 2-3 kuu tagant hambaarst külastusi. Sellega seoses kadus täielikult hirm hambaarstide ees, olen rahul oma naeratuse ja hammaste tervisega.

  Oma kogemustele tuginedes soovitan kahe käega Sakala Hambaravi. Ülimalt tore personal ja professionaalne suhtumine – alati seletavad, mida tehakse, kui palju läheb maksma, koostatakse raviplaanid, sealsed arstid teevad tihedat koostööd omavahel, tutvuvad alati su varasema raviplaaniga jne. Ei võeta iga suvalise liigutuse eest raha, kui mure on korduv ja osutavad ka protseduuri järgselt tasuta nõustamist/läbivaatust. Nad ei ole küll haigekassa lepingupartnerid, kuid nad suur osa hambaravi teenusepakkujatest ütleb, siis haigekasse ettekirjutatud hindade alusel ei ole võimalik kvaliteetset teenust pakkuda.

  1. Me käime küll erinevates Sakala hambaravides vist :) Sinu oma on nagu muinasjutt, minul aga kallis ja iga liigutuse eest raha võttev koht.

 21. Mulle ka hambaarstil käia ei meeldi, kuigi hambaarst ise on supermõnus. Juureravi ongi üks pikk ja kulukas teekond.
  Viimati (nädal tagasi) läks plommi panemise ja 4 hamba kivi eemaldamisega 86€ . Plommil tuli pisike tükike küljest.
  Aga jah, ülikulukas teenus ja ei mingit garantiid, öeldakse töö on tellija materjalist ja miks siis nii s*tad hambad.

 22. Kuna siin mainiti Kaarli hambapolikliinikut, ka teie oma postituses, siis ei saa kuidagi märkimata jätta, et sealt tuleks suuuuure kaarega mööda käia. Mul on kolm tuttavat sealt Kliinik32 ja Maxillasse läinud, sest kas on midagi ära käkitud, ei olda ilmseid auke üles leitud või lõputult midagi tulemusteta tehtud. Mujal maksad rohkem, aga saad vähemalt kindluse, et asjad korras. Ehk siis – hambaarsti valides liikuge sõprade soovitusi mööda. :)

  Ja lisaks, et kui käia kord aastas hambaid ette näitamas, siis jäävad tulevikus juureravid olemata (need praegused on eraldi asi, tuleb lihtsalt rahakott selga võtta ja asjad korda saada). Seda räägib ülisuur hambaarstikartja, kes laseb ka kõige väiksemate aukude klaarimiseks suu tuimaks teha … kuid ei ole kunagi kokku puutunud juureraviga ega mäleta, millal viimati hammas valutas. Seega kord aastas arstile ja elu ilusam! :)

 23. Pärast väga sitta juureravi Tõnismäel, mille pidi ümber tegema otsustasin, et ma pole nii rikas, et saan lubada endale jamasid hambaarste. Juba 10 aastat käin Rass&Schotteri hambaravis ja mitte üht probleemi ei ole olnud. Hind on vb natuke kallim, aga mitte oluliselt- see eest tulemus alati väga hea. Nende hambaraivis on igal protseduuril oma hambaarst ehk kõik hambaarsid on spetsialiseerunud teatud ravidele ei ole nii, et potsepp teeb katusetöid. Juureravi läks viimane kord ca 600 eur, seal sees oli umbes 4 visiiti. Ei kujuat ette ka mis kvaliteediga juureravi saab 100 või 200 euro eest. Ilmselt sellise, et pead hamba kunagi uuesti lahti lõhkuma ja kõik uuesti tegema. Ühesõnaga, kui soovid head tulemust ja mitte uuesti ning uuesti käia, siis vali korralik spetsialiseerunud hambaarst.

 24. Kas sealt juuretaviga hamba puurimisel hakkas nina tilkuma? No pole ka ime, vaat mis koobas seal juure all on, sealt põskkooppasse pole just pikk maa.

  Ise sain ülemise hamba juureravist koleda tüsistuse- põletik tekkis ja vaevas tükk aega. lõpuks siiski avati juurekanal uuesti ning õnneks on hammas siiani alles. Sellest ajast külastan igal aastal hambaarsti, kusjuures sama kliinikut kus jama tekkis (kuigi parandas teine, juureravi spetsialist).

 25. Kord aastas üritan ikka kontrollis käia. Õnneks pole viimasel ajal auke olnud, aga viimati vana plommi vahetus ja soodapesu läksid kokku 180 EUR. Käin Maxillas, pole just odav koht, aga kuna kardan hambaarste nagu tuld, siis mulle on oluline et oleks mulle teada hambaarst kellega hea kogemus. Elukoha vahetuse tõttu käisin vahepeal mujal hambaarsti juures kuni see arst läks dekreeti ja sattusin äsja koolist tulnud arsti otsa. Hambakivi võtmine oli nii valus et pidin otsad andma. Peale seda läksin oma vana arsti juurde tagasi ja käingi nüüd hambaarsti juures teises linnas.

 26. Unimedis siis sellist asja pole nagu hambaravi garantii??
  Mul juhtus ka kunagi et tehti juure suretamist. Aga juurekanal oli nii kitsas, et ka kõige kitsama puuriga ta ei julgenud lõpuni puurida. Oli oht, et puur murdub kanalisse ja siis lahenda seda jama… Mingi üliväike juuretipp jäi siis alles. Otsustas, et paneb hamba kinni ja kui miskid mured sellega, siis vaatab edasi. Maksin täies mahus ravid kinni ja ok. Raviplaan oli ees veel mahukas, siis sain mõned kuud muude asjadega käia. Iga kord arst küsis, kas too suretatud hammas vaevusi pole tekitanud jms. Ütlesin, et otseselt ei vaeva ega piina, aga mingi tuikamine küll ilmneb tolle hambaga. Viimaks siis otsustas uuesti lahti puurida ja tipu ka kätte saada. Hullem nusserdamine oli, aga lõpuks sai siis tipu kätte. Tegemis oli garantii remondiga. Ma enam ei mäleta, kas pidin tasuma ainult mingi väikse osa või hüvitati kõik täies mahus. See oli siis linna enda kliinukus, mitte kuskil erakas.

 27. Loen ja imestan, kuidas inimestel juureravi ainult 200€ maksma läks. Mul läks Sanare Hambaravis natuke üle 400€ maksma kolme juurega hamba juureravi. Ja keskeltläbi ühe hamba parandus 120€. Tundub, et mul siis suts kallim hambaravi, samas 6 a hoidusin ja nüüd nutsin ja maksin tagajärgede eest, endal kahjuks kehvemad hambad ja ka hambumus(aga see teine teema). Samas sain läbi aja kõige lemmikuma hambaarsti, keda võin reaalselt soovitada – Inna Korpan :) Alati hästi päikseline ja tore ning ka registratuuris on tore vastuvõtt.

 28. Hanzadent Mauruse majas, dr. Värinen ja hambaarstil käimine saab meeldivaks kogemuseks.

 29. Selline horisontaalne tarkusehammas ei vaja torkimist seni, kuni reaalselt ei valuta ega sega teisi hambaid. Ca 5a tagasi selgus, et mul on ka selline juhtum (horisontaalselt kasvanud tarkusehammas), välja ei paistnud see üldse ega andnud ka kuidagi tunda. Tänaseks on see hammas end keeranud ühe veerandi võrra igemest välja. Valu ei ole, aga ühel hetkel lõi põletikuseks, kuna puhastada üsna keeruline sakkide tagant ja eks miskit kusagile vahele jäi. Puhastus sai tehtud ja põletik ära ravitud, spets pastad ja suuveed lisaks. Ikkagi ei tõmmata seda ega sorgita, kuna suur tõenäosus on, et keerab end kasvades aja jooksul sirgeks. Ühtegi tarkusehammast ei torgita enne (vähemalt ei soovitata arsti poolt), kuni reaalselt see valu ei tee ja kategoorilisi probleeme ei tekita, sest eemaldamine on liiga suur trauma ja piin, et ennetavalt ette võtta. Eriti selliselt asetseva hamba eemaldamine, mis tähendab operatsiooni.
  Las see pikutav kiku puhkab :)

  1. Mul olid mõlemad alumised tarkusehambad sedasi. Üks tegi valu ja opereeriti, teine ei teinud, aga lasin ikkagi välja lõigata ja lõigati ka. Justnimelt sellepärast, et sinna ei pääse korralikult puhastama. Polnud see midagi nii suur trauma ja piin.

 30. See viltune hammas igemes on jah tarkusehammas. Ära lasta eemaldada. Minul tulid nad hilja välja (kolmekümnendates) ja paraku on alt ja ülevalt hamba natuke välja surunud. Olen kuri siiamaani arstide peale, et keegi ei teinud arstidest ISE suud lahti, et kuule sul on tarkusehambad pooleldi lõualuu sees, need hakkavad probleeme tekitama. Nemad nägid mu suud spetsialisti pilguga! Mäletan, et ei saadud hambavahesidki hästi puhastatud. Hakkasin ise lõpuks (pikalt läks) aduma, milles probleem, sest hambad tundusid NII kokkusurutuna ja pinges ja ebamugav oli olla.

 31. Mina sain väga kiirelt breketid peale Primadent kliinikus Tallinnas. Kokku läheb ravi u 3000 eur, aga see on ca 1,5a peale. Ülakaare paigaldamine Damon breketid läks 765eur.
  Hambaid ravisin Kliinikplussis- väga head arstid ja seal saab täiskasvanute hambaravihüvitist ka kasutada. Hinnad normaalsed minu arust. Hambaravi ongi kallim veits, see ju ammu teada. Tarkusehambad lasin ka seal eemaldada, väga väga hea arsti tegi seda (Anna nimeline), suutis imekiirelt ja valutult ka keerulise hamba eemaldada. 100 eur ringis maksis üks hammas.

 32. mul oli samamoodi viimane hammas niimoodi risti.
  kirurg eemaldas, kohaliku tuimestusega.
  ja täies ulatuses haigekassa raha eest.

 33. Mina püüan käia korra aastas kontrollis. Viimane kord oli paar kuud tagasi ning minu rõõmuks mitte ühtegi auku. Ainult veidi kivi oli vaja eemaldada. Olen kogenud, et hambahädad pole naljaasi ja neile tuleb olenemata hinnast kiiremas korras jaole saada. Hiljem maksad rohkem ja oled olukorras, mida oleks saanud kiirema tegutsemise puhul vältida…

Comments are closed.