Rasedus ja hambaravi – aasta feil!

Kui sul on probleeme hammastega, on parim hambaravi raseduse ajal planeerida 4 – 6 kuu vahele. Sel ajal on see nii-öelda kõige ohtlikum aeg tavaliselt möödas. Samas ei ole sinu kõht veel nii suur, et võiks selili heites pea ringi käima hakata või suisa minestada.

Ma arvan, et ei ole rasedat, kes ei kasutaks mõnd äppi või ei loeks internetist, mida raseduse mingil nädalal ja ajal teha, millal minna kuhu ultrahelisse ja millal külastada hambaarsti. See on üks asi, mida kõik kohad soovitavad ja emadele vastu tulles on ka hambaravihüvitis raseduse- ja lapse kuni aastaseks saamiseni 85€ (tavalise 40€ asemel). Mõeldud-tehtud, ka mina panin endale hambaarsti juurde aja.

Mul on igemed üleüldse väga hellad olnud terve elu. Mul on kahjuks mu vanemate hambad, et muidu korras, aga hambakivi on kerge tekkima ja igemed on kergelt põletikulised. See lihtsalt on nii, ravimatu asi selles suhtes, et aitab ainult korralik hooldus.

Kui hambaarst minult küsis, mis hambaharja ma kasutan, vastasin uhkusega, et kamoon, elektrilist loomulikult.. “Ma loodan, et Philipsit, muud ei kõlba kuskile..” Ma ei hakanud vastama, et paraku on mul kapis mingi suvaline teise firma elektriline hambahari.. Mis vahet sel on? Peaasi, et elektriline. Hahahaha, ma eksisin. Nagu ka hambaarsti valikul. Aga kõigest järjekorras.

Ma ei taha kuskilt netist kokku hakata kopima, miks elektriline hambahari on parem kui tavaline, minu meelest on see üsna loogiline, su käsi ei liigu elus nii kiirelt kui elektriline hambahari end liigutada suudab.

Läbiviidud uuringud näitavad, et hoolimata tavaliste hambaharjade mitmesugustest uuendustest, eemaldavad nad enamasti vaid 50% hamba pindadel olevast katust ning hammaste vahelt veelgi vähem. 

Aga miks see Philips siis nii palju parem on, et isegi hambaarstid seda soovitavad (okei, nad on kinni makstud, ütleb kohe keegi), aga väidetavalt tavalise hambaharjaga samasuguse tulemuse saavutamine võtaks kuni 10x rohkem aega. Ma muidugi kahtlen selles, sest käsitsi sa ei saagi sellist tulemust nagu meie Philipsi harjadega. Päriselt ka. Ma alguses arvasin ka, et mis vahe üldse kahel elektrilisel harjal nii väga on.. On ikka küll.

Uus vs vana vs verine

Kui minu vana hari oli ümmarguse otsaga ja jäik, siis uus Philips on pikema harjaga ja PEHME, st ka tagus on silikoonist, mitte plastmassist. Erinevalt teistest harjadest, Philips kõdistab, või ta pigem justkui vibreeriks kui põriseks.

Ja ma ei tea, kas ma kujutan seda ette, aga vana harja töötades suust välja võttes ei juhtunud mu meelest suurt midagi, aga Philips pritsib vett. (Okei, ei kujutanudki ette, lugesin netist, et Sonic vibratsioon tekitab suus vedeliku ringluse (segu hambapastast, süljest ja veest), mis aitab loputada igemetaskuid ja hambavahesid).

Ja kui mu vana hari pesi küll nö hästi, st tegi hambad puhtaks, siis mul oli mõnikord tunne, et mu hambad ei ole piisavalt puhtad ja ma kasutasin veel tavalist hambaharja lisaks. Mis tegelikult on veel halvem hammastele, sest nii nagu ühelegi asjale ei mõju liigne nühkimine hästi, ei mõju see ka hammastele.

Mis ma veel teada sain? Sonicare hambahari teeb 1 minutiga sama palju liigutusi kui manuaalse hambaharjaga teed kuus. Kui see ei ole juba põhjus hambaharja vahetada, siis mis veelon?

Ses suhtes pean ma Philipsit kiitma ja ei ole kinni makstud reklaam, ongi räigelt head. Ma ei oleks uskunud, et ma sellist vahet suudan kahel praktiliselt samal tootel näha üldse.

Ja üks, minu jaoks ilmselt kõige suurem selling point – hambaid pestes ma ei veritse. Selle vana harjaga sülitasin ma konkreetselt verd.

Ja kuigi ma ütlesin, et ma ei taha netist kokku kopida mingit müügijuttu, siis ilmselgelt kõlan ma praeguseks nagu Top Shopi telekanal, aga kui teil vähegi võimalust on, investeerige normaalsesse hambaharja. Jah, see maksab mitusada eurot (on erinevas hinnaklassis mudeleid, ei pea kõige kallimat võtma), aga meie vana hari, nagu videos selgus, on kuus aastat vana “põhjaga”, oleme vaid harju peal vahetanud. See teeb ca 4€ kuus, mis maksab umbes üks tavaline hambahari poes, mida ka iga paari kuu tagant soovitatakse vahetada. Suures plaanis tasub see investeering ära ja hambad tänavad sind täiega.

Me oleme hetke seisuga mingi nädala neid uusi harju kasutanud ja ma olen totaalselt vaimustuses neist. Erinevalt Hedonist, kes ütleb, et hari on harjumatu ja kõdistab teda. Aga küll ta harjub. Pealegi saab laste harju ise disainida, mis motiveerib last rohkem ehk, sest noh, ise sai valida ju sinna kleepsu. Hedonil tegelikult hambapesuga probleemi pole ja üsna tihti ta küsib ka “hambapesulaulu”, et teada, kui kaua ta siis harjama peab.

Oot, ma ei saa, veel üks pluss

Kui sa kasutad hambaharja koos äpiga, siis see annab sulle märku kui sa näiteks liiga tugevasti harjad (hari ise pulseerib ka suus, et sulle märku anda) või hoopis annab hari sulle märku kui on aeg otsikut vahetada. Rääkimata sellest, et sa saad soovitusliku pesemisaja määrata, mis tagab sulle ühtlase puhastuse kogu suus. Laadijaid on kaasas kaks – nii karp kui klaas ja ühe laadimisega peab see vastu ca kaks nädalat ehk väga lihtne ka reisile kaasa haarata.

Ja kui te tahate nüüd teada, mis feil oli, siis.. panin tervele perele hambaarsti ajad ühte ja samasse kliinikusse. Maksin arve ära ja kui ma tšekki küsisin, siis selgus, et nad ei ole Haigekassa partner ehk siis ma võin und näha oma topelt hüvitisest. Aga vähemalt viis see mind korraliku hambaharjani, eks :) Midagi positiivset igasse päeva!

#HAMBAHARJAD SAIME PHILIPSILT KINGITUSEKS

24 thoughts on “Rasedus ja hambaravi – aasta feil!

 1. Olen samuti elektrilise hambaharja otsingul. Valik on suur ja lai, aju kärssab juba info lugemisest. Millele tähelepanu pöörata, mis kindlasti olema peab? Osad on praktiliselt samas hinnas ka. Eks kõik ju pesevad, aga…Hambaarst ütleb ka, et soovitav elektriline osta, aga mille järgi see valik teha… Üli raske on otsustada, millise ostma peaks. Pole iial kasutanud. Lõpuks pese ikka tavalisega edasi.

  1. Kui ma praegu võrdlen eelmist ja praegust, siis vali pea järgi, et pea oleks pehme mitte kõvast plastikust. Praegusega palju parem pesta. Eks elektriline teeb oma tööd nii ehk naa paremini kui tavaline.

  2. G., mul hambaarst soovitas üldse nt Oral-B’d ja ütles, et peamine asi, mis olema peaks, on rõhusensor, see ei lase siis liiga tugevasti vastu hambaid suruda.

 2. Kasutame ka juba aastaid – esimese Philips (Diamond Care) ostsin hamba hügienisti soovitusel lapsele. Siis kohe varsti ka endale. Mehel läks kauem, sest meid ta ei uskunud, aga kui hambaarst lõpuks ütles, et igemete taandumine ja põletik tähendab, et ei oska tavalise harjaga õige tugevusega pesta, siis pöördus ka Philipsi elektrika usku ära. Kinkis veel emale ja isalegi jõuluks :) Elektriharju ei soovitata äraantavasse pagasisse panna, sest pidid seal ootamatult tööle hakkama. Ei tea, kas tõsine probleem või mitte :)

 3. Kirjutan nüüd ühe pika jutu siia, et su lugejad saaksid lugeda ka põhjuse ja tagajärje võimalikku seost, mitte ei hakkaks kõike teiste kaela lükkama.
  Sul pole mitte su vanemate hambad või igemed, sul on suitsetamisest tekkinud probleemid. Suitsetajate igemed ongi õrnad, nikotiin halvendab verevarustust, seega tekivad kerged põletikud ja hootised paistetused, ka veritsused. Vahel on igemed kõrgele tõusnud, vahel põletikuga laskuvad madalamale. Ja nii hakkabki see hambakivi vaikselt igemeserva alla tekkima, katsu seda põletikulise igeme alt kätte saada – ei saa.
  Kui nüüd suitsetamine maha jätta (tõesti ei tea ega huvita, kas sa jätsid või ei), siis juhtub selline asi, et igemete verevarustus hakkab taastuma. Seega eenduvad igemed laskuvad ilusasti oma õigele kohale tagasi, ise roosad ja enesega rahul. Aga siis hakkab neid häirima see hambakivi, mis nüüd istub juba õige sügaval igeme all. Siis alles võib paistetust nägema hakata, mõnikord nii hullu, et tundub, et inimesel on väga lühikesed hambad. Niivõrd paistes on igemed.
  Osad hambaarstid oskavad seda eemaldada küll. Sügavalt igeme alt lihvivad maha ja kougivad välja selle hambakivi. Võtab natuke aega, raha ja vaeva, aga mitte ulmeliselt.
  Olin staažikas suitsetaja ja arvasin samuti, et mul on kehvad igemed. Peale suitsetamise mahajätmist see arvamus süvenes, sest… loe mu eelnevat teksti. Umbes pool aastat elasin oma roosade ja paistes igemetega, siis sugulane rääkis mulle umbes sama lugu, mida siia kirjutasin, aga lisas ka, et tal kipub see probleem korduma, hoolimata hambakivi korralikust eemaldamisest. Tegelikult kipub tal suitsetamine ka korduma aga ta ei tunnista seda. Tema õhutusel läksin oma probleemiga vastava hambaarsti juurde, kes rääkis mulle sama teksti ja asus tegudele, viie käiguga poole aasta jooksul sai kõik tehtud. See oli kuus aastat tagasi. Rohkem pole igemetega mingit muret olnud, säh sulle pärilikke kehvi igemeid. Ma muidugi jätkuvalt ei suitseta ka. Ja hambaharjaks on sealjuures suvaline Brauni ümara otsaga elektriline.
  (Rasedatele seda protseduuri ei tehta)

  1. Olen suitsetaja 12 aastat juba ja käisin ülepika aja hambaarsti juures (ligi 15 a polnud vajalikuks pidanud) niisama kontrollis ja hambaarsti imestus mu hammaste seisukorra üle et oleks kõigil sellised hambad siis oleks hambaarstid vaesed sest reaalselt mingi põhikooli aegne plommgi oli veel alles tarkusehambaid ka pole ega tule ja raseduse ajal ka mul mingeid muutusi hammastega ei toimunud nii, et ei pea päris paika

  2. R.-il soovitan käia teise hambaarsti juures ka. Mul pole igemeprobleeme ja suitsetaja ei ole, aga ühe hambaarsti juures ei leitud mu hambavalule ühtki põhjust, teise juures leiti auk üles siiski. Ja veel mõned sellele valutekitajale lisaks.

  3. Loomulikult ei ole absoluutselt IGAL suitsetajal kehvad igemed või probleemi hammastega. Aga kui suitsetajal need probleemid juba on, siis ilmselgelt tuleb otsida põhjust kuskil lähemalt, mitte öelda, et vanematelt päritud igemed.

 4. PALUN hakake märkima loo algusesse (pildi/tärni/märksõnaga) , et tegemist on reklaamiga, sest see on juba absurd. Vähe sellest, et see, millele pealkiri vihjab on kogu teemast a la 1/10, on minu jaoks teie puhul pidevalt probleemiks see, et hakkad lugema postitust ja poole peal selgub, et tegemist on puhta reklaamiga.
  Ma saan aru, et hea on koguda postituste klikke, aga mul kui lugejal võiks olla võimalus juba alguses aru saada, kas tegemist on reklaampostitusega või mitte (ja mitte et alles loo lõpus on märk #reklaam).

  1. Kas iga kingitud asi on reklaam? Päriselt? Kui sõbranna kingib mulle pudeli head veini, mida jään tarbima ja seda hiljem sõpradele kiidan, siis see on reklaam? Kui blogilugeja saadab mulle kingituseks (päriselt juhtunud lugu) – oliivõli, mis mulle meeldib ja mida jään kasutama ja ise juurde ostma ja seda nüüd siin mainiksin, siis oleks reklaam?

   Saan su murest aru, et reklaamiviide võiks olla alguses, aga selle postituse puhul polnud tegemist reklaamigagi :D

  2. Merilin, keri kohe lõppu ja kui märget ei ole, siis üles tagasi ja saab hakata otsast peale lugema. Eks ta tüütu ole kerida igatepidi, aga muid variante ka väga ei ole. Kui nüüd märge postituse keskele viiakse või üldse ära kaotatakse, siis ma ei tea, mida teha :)

  3. Marimell, küsimus, kas iga kingitud asi on reklaam, on hetkel puhas demagoogia. Küsimus oli selles, et see konkreetne tekst on reklaam. Loen ikka muidu hea meelega ajaviiteks teie tekste, aga seda küll ei viitsinud. Isegi vaatamata sellele, et otsin uut hambaharja ja head hambaarsti. Liiga ajupesu- ja pähemäärimisjutt. Kommentaarid on põnevamad.

 5. Oeh, pean lugejana kurvastama taaskord. Jõudsin lõppu ja tundsin, et mind on üritatud taaskord petta. Eelistaksin märget esimeses lauses/pealkirjas, kui tegemist on koostöö vms vormiga. Laske lugejal ISE otsustada, mis nad reklaamist arvavad. Lugejad ei ole lollid aga tahavad, et neid austataks.. seda (austust lugeja vastu) kahjuks siinne reklaamide/koostööde märgistamine ei näita.
  Tegite küsitluse märgistamise kohta – üks variantidest oli “nii nagu praegu seaduses” vms, kuid teie hilisemaid kommentaare (vb mingi muu postituse all) lugedes selgus, et mõtlesite selle variandiga, et esimeses lauses disclaimer’ina.
  Kui juba praegu seaduses on nii, siis miks te seadust ei täida?

  1. Seadus ütleb:

   § 3. Reklaami põhinõuded
   (1) Reklaam peab tavalise tähelepanu korral olema selgelt eristatav muust teabest ning selle sisu, kujundus ja esitlusviis peavad tagama arusaamise, et tegemist on reklaamiga.

   Meie blogis on reklaamiviide lõpus, mis teeb ta teistest postitustest erinevaks.

   PS! Antud juhul pole üldse tegemist reklaamiga, sest mitte keegi ei ole selle postituse eest maksnud, et ma neid kiidaksin, vaid saime need kingituseks.

 6. Kui igemed kipuvad veritsema, proovi Parondotaxi hambapastat. Mulle soovitas seda aastaid tagasi sama probleemi lahendamiseks hambaarst. Kasutan ja kiidan.

  1. Aga maksiski…hambaharjades?!
   Märgistuse juttu on lugejad teile aastaid rääkinud ja te lihtsalt vaidlete vastu aga midagi ette ei võtta ettepanekutega. Eks see näitab teie suhtumist lugejatesse ei muud :) kui vaja siis nurume aga klikke reklaamiposti ja bänneri peale, kui vaja pole siis aga ignoreerime lugejate soove ‍♀️ ju teie jaoks siiski miski muutuks kui paneks selle reklaamile või kingitusele viite kohe pealkirja! Muidu ei vaidleks nii palju vastu

  2. See, et sa asju endale sobivaks tõlgendad, ei tähenda, et see ka päriselt nii on. See on reklaampostitus siin.

 7. Sonicare on imeline. Ta toimib ultraheliga ja pmst ei peagi vastu hambaid teda eriti panema, et ta juba teeks oma töö ära. Ja kuiii puhas on tunne! Vahel, kui olen oma sonicare maha unustanud, kui pole kodus ööbinud, ja pidanud tavalise harjaga pesema, siis on tunne, et tahaks 10x veel pesta..

 8. Teksti ei viitsinud lugeda, sest poole peal sain aru, et lugu polegi raseduse ajal hambaarsti juures käimisest. Aga Sonicare DiamondCleani kiidan minagi. Hambad pole kunagi nii pikalt niii siledad olnud kui sellega. Võin mitu toidukorda süüa ja ikka on täiesti siledad.

Comments are closed.