Meelis kirjutab: lapsele tehakse musi, mitte ei suudelda suule!

Ühel kenal ja kaunil päeval läks David Beckham oma tütrega uisutama. Mõtles siis härra, et teeb ka pilti ja paneb selle Instagrami. Mõeldud-tehtud ja vot siis läks draama lahti. Kas ka õigustatult on igaühe enda otsustada.

https://www.instagram.com/p/BqqKjb8nVaw/

Milles siis on antud pildi probleem? Nimelt teeb tütar isale suu peale musi. Ja vot, see ongi probleem. On neid, kes ütlevad, et see on nunnu ja armas pilt ning midagi siit välja lugeda ei tohiks. Tähendab ma ei loegi. See ongi kena pilt ja nunnu hetk ja mida kõike veel, aga samas on see vaatepilt häiriv.

Minu arust ei ole okei teha lapsele suu peale musi. See jäägu ikka paaridele (olgu need siis homod või heterod).

Foto: Anete Toming, riided Gowri, ehted Wild Woman Ehtepood

Lapsele tehakse musi, mitte ei panda illi. Esiteks on lapsed üpriski ettearvamatud ja kui midagi nende suule läheneb, siis võib sealt tulla jumal teab mis reageering. Seega tasuks suule musi tegemist juba selle pärast vältida. Äkki juhtubki nii, et sina hakkad musi tegema ja siis tema otsustab, et a ma teen suu lahti ja ilastan su täis. See aga juba võib kvalifitseeruda suudlemiseks ja no see oleks juba rõve, eksole.

Foto: Anete Toming, riided Reserved

Ma ei ole mingi ilgem pedagoog või psühholoog ja ei oska öelda, kas lapse jaoks on oluline või teeb ta vahet sellel, kas laps saab musi suule või põsele või otsaette. Jah, oluline on, et ta saab seda lähedust ja tunnetab, et teda armastatakse. Aga kuskilt jookseb ikkagi piir.

Ja loomulikult ka arvamused. On neid, kes leiavad, et see on täiesti okei ja on neid, kes ütlevad, et see on rõve. Vaidlema on läinud ka kaks Ameerika arsti.

Nii Ameerikas kui ka meil siin Eestis on laste suu peale musitamine üsna tavaline viis oma pisikest hellitada. Aga kas tegelikult on õige nii teha? Reznick ütleb, et kindlasti mitte, sest see annab lapsele valesid signaale, kuna ta näeb pidevalt oma vanemaid teineteist huultele suudlemas ja saab aru, et see on seksuaalne tegevus. Nii satub laps segadusse ja ei saa õigesti aru, mis vahe on seksuaalsel lähedusel ja vanema ja lapse lähedusel.

On ka palju lastepsühholooge, kes vaidlevad Reznickile vastu ja ütlevad, et laste suule musitamine on täiesti ohutu. Kliiniline psühholoog Sally-Anne McCormack ütleb, et laste suule musitamine on samaväärne lapse põse silitamisega — mõlemad tegevused näitavad lihtsalt hoolimist ja kiindumust.

Ma leian, et kindlasti on oluline last kallistada ja talle musi teha ja kõike seda, aga mõistuse piires. Lugesin kuskilt kommentaare ja selgus, et osad täiskasvanud teevad ka täna oma 50- või 70aastasele emale/isale suu peale musi. Nagu IUUUU. Rõve! Kallista siis, või tee põse peale musi, aga mitte suule.

Foto: Anete Toming, riided Paavli kaltsukas

Ja teine väga oluline faktor on kindlasti bakterid ja tervis. Kõikide meie suud on täis miljoneid baktereid. Muideks lapsed saavadki kaariese just vanemate käest, kellel see on ja kes seda oma süljega edasi annavad. Mida vähem musisid suule, seda tervemad hambad, eksole. Kindlasti võib vastu vaielda, et osasid baktereid ongi vaja edasi-tagasi liigutada, et immuunsussüsteem terveneks jne, aga kuskilt jookseb jällegi piir, eksole.

Ootan kommentaaridesse arvamusi sellel teemal. Kas see on okei lapsele suu peale musi teha või mitte. On musi-mopsti stiilis musi ja siis on selline pikk hoian huuled 2-3sek lapse huulte vastas. Musi-mopsti on minu arust okei, aga selline pikem asi kohe kindlasti mitte. Ja kui kaua sellist asja üldse võiks teha? Üheksanda klassi lõpuaktusel on okei lapsele suu peale musi teha või? Aga emale, kes esimese pensioni saab? Kas peab just suule musi tegema? Äkki piisaks kui teeks põsele?

17 thoughts on “Meelis kirjutab: lapsele tehakse musi, mitte ei suudelda suule!

 1. Mul lähedaste sõprade seas on kaks last, kes pidevalt tulevad teevad musi, kõik on väga armas ja nunnu, aga tunnen tohutult ebamugavalt end, sest mõlemad tulevad teevad just suule musi. Mina automaatselt keeran kohe põse ette, aga ega lapski kohe üritab pead kaasa keerata, tekib selline kohatu ja ebamugav hetk. Mul veel lapsi ei ole, aga hetkel olen küll sinuga nõus, las suule musi tegemine jääb emmele ja issile :)

 2. Mind see isiklikult häirib, kui laps suupeale musi teeb. Mul on söbranna, kes oma 2a poissi musitab suupeale ja öpetabki nii teda musitama ja poiss musitab neilt lahkudes köiki söpru suupeale. Mul on igakord niiiii ebamugav. Mu mehel samuti. Proovime küll pöske ette keerata aga ei, ta teeb “head aega” musi huultele.
  Enda tütart me suule ei musita ega lase kellelhi musitada. Pösk on selleks.
  NING mul on üks töökaaslane, kelle ämm musitas kahe kuust beebit suule ja ämmal oli olnud huuleherpes ja laps veetis 2 nädalat raskes seisus haiglas. Ise veel tead, et oled ehk terve aga sa ei tea mis teistel viga on, kui lased enda last suule musitada.

 3. Mul on ühed tuttavad. Ema ja tütar, ema 40ndates ja tütar 20 aastane.. Ning nemad, kui näevad üksteist päevas kasvõi mitu korda siis musitavad huultele. Ütleme nii et kõrvaltvaatajale paistaks see kohe kindlasti lesbi värk. Minu arust on ka iuu

 4. Musid suule ainult paaridele. Rõve on vaadata, kuidas inimesed lastega suule musi teevad. Ei ole seal midagi armsat ega nunnut. Musi lapsele kõlbab ainult laubale, põsele, peapeale. Samuti ei meeldi see, kui lapsed musitavad võõraid või vastupidi. Musid on intiimsed ja jäägu ainult perre, mitte suvalistele sugulastele ja sõpradele.

 5. Üldiselt ma teie kirjutistega nõus ei ole aga sellel kirjutan kahe käega alla. Vb ma ka rikutud mõtlemisega või ma ei teagi kohe mis. Aga suule musitamine las tõesti jääb paaridele.

 6. “Lapsele tehakse musi, mitte ei panda illi.” – Meelis, kas sa vahel mõtled ka enne kui sa kirjutad?!

 7. Minu arust jâlle see pilt kus sa Alukates Hedoniga pikutad pöial püsti. Vot see ei olnud okei

 8. Mina teen kyll oma poegadele (1a ja 3a) musi nii suule kui ka põsele. Tahan neid nunnutada ja musitada nii palju kui võimalik, sest aeg läheb ruttu ja varsti nad koolis. Ja koolipoissi ma enam suule ei musitaks. Seepärast “kasutan varianti”, et nad veel pisikesed ja musitan neid kus jaksan

 9. Minu jaoks on see sõnaotseses mõttes rõve, kui ma näen oma sõbranna peret kus on kaksikud poisid ja üks tütar, kõik üle 10 aasta ja musitavad üksteist koguaeg suu peale. Hommikul kooli minnes saavad kõik musid suu peale nii emalt kui ka isalt. Minu jaoks on suu peale musitamine ikka midagi intiimset. Oma sõpru kallistan ning kui on tõesti hetk või mõni sündmus, siis põsemusi, samuti oma emalegi või vanaemadele. Vennale näiteks ei tee, ainult kallistan.

  Samas tekib jälle see küsimus, et kui last on õpetatud tegema musi suule (nt minu õde teeb ka musi suule, ta on alles 1 aastane) siis kust maalt ta hakkab aru saama, et nii ikkagi päris okei pole. Kas vanemad õpetavad?
  See on nagu sama, et laps laseb vabalt keset tuba peeru, nende jaoks pole see tabu ja nad ei tea, et seda peab kinni hoidma kui ollakse teiste läheduses. Aga ometigi kuskilt maalt lapsed hakkavad aru saama, et nii on inetu keset tuba peeretada, kui teised seal on. Samas mina ei mäleta, et minu ema oleks mulle öelnud, et nii ei tohi teha. Endale kuidagi jõudis kohale see.

 10. Ma ise lapsi suu peale ei suudle, kuid mida teised teevad, sellest on mul jumala savi. Ei kuku ähkima, nagu oleks mingi ülioluline asi ilmas.

 11. Mina kusjuures mäletan seda, kui väikse lapsena ema suu peale musitada üritasin. Ema tegi ilusti selgeks, et suu peale musi teen ainult peikale, kui suureks kasvan ja emmele-issile on põsemusid. Lihtne ja ei mingit psühhotraumat :-D Kusjuures väga ruttu tekkiski ka endal selline tunne, et suumusi on teistmoodi ja kadus vähimgi soov isa-ema sellega õnnestada – sõpradest rääkimata :-) Milleks siis, kallid, paid ja põsemusid on :-)

 12. Lastele ei tee mitte kunagi suu peale musi.
  Mu lähisugulased, ema ja tütar (50.a ja 75.a) teevad ja see on vastik. Päriselt kohe vastik.

 13. musi ja suudlemine on kaks eri asja musi on nagu pigem selline mops ja kõik. aga suudlemine on hoopiski midagi muud.
  minul pole selle vastu midagi kui ema v isa teevad lapsele musi suu peale.
  suudlemine on ikka teine. kui sa oma naist suudled siis sa teed seda ju teise tundega, suudledki kirglikumalt v midagi.
  aga oma lapsele kui teed musi, siis see ei ole sellise alatooniga ju

 14. Appikene illi panna wtf suht labane väljend. Ja kui lapsel suust ila tuleb siis see rõve w? Appi kui lapsik jutt…

 15. Mina oma lastele suu peale ei tee. Puhtalt kaariese vms pisikute levitamise pärast juba.
  Ja siis tuleb mu ämm, kes teeb suitsu 2 pakki paevas ja annab lastele musi suule. Mul on ausalt rops peal iga kord! Ytlemine ei aita kahjuks. Joodikut ei muuda……

 16. Minu suule musi tegemise ja suudlemise vahel in VAHE. Kui vennatütar väike oli, siis alati kalli musi kui nägime. Aga nüüd ta käib koolid ja smmu ilma iseenesest kadus see ära. Oma lapsi ka musitan, põsele, otsaette ka suule tuleb ette. Aga ei pea seda rõvedaks, sest minu jaoks pole see suudlemise moodigi. Kindlasti kaob see ka ära, kui lapsed suuremad..
  Ühesõnaga ei pea imelikuks kui oma lapsi aegajalt musitan. Külalisi ainult kallistavad

Comments are closed.