#beebiblogi #elulineblogi

Meelis kurjustab: palun, ärge nuiake beebipilte!

Paljud on meid viimasel ajal jubedalt torkinud, et miks ikka lapsest pilti pole ja kas ta on mingi defektiga või vapsee ebard, et me ei taha näidata või mis värk on?

Meil on hetkeseisuga kahe peale 327 pilti lapsest. Ok, sinna alla läheb ka see 132 pilti mis ma tegin haiglas, kui laps oli veel Leenu sees – aga see läheb arvesse.

Loomulikult ei suutnud ma oma sõrmi telefonist eemale hoida ja pidin pilte klõpsutama. Ämmaemand oli ka väga aldis ja soovitas mulle erinevaid asju, mida ma pildistada võiks – näiteks platsentat. Selle jätsin ma siiski tegemata.

Aga tuleme nüüd tagasi laste ja pildistamise juurde – ma mõtlen just vastsündinuid. Ma ei suuda vaadata neid pilte, mis on mingite telefonidega klõpsitud kuskil hämaras toas või siis otse sünnituslaual.

SEE EI OLE HEA BEEBIPILT!
SEE EI OLE HEA BEEBIPILT!

Olgu ma saan aru, et emotsioon on suur ja kohe-kohe on vaja see jäädvustada – see kõik on tore, tehke seda, kuid palun ärge pange neid pilte kuhugi üles teistele vaatamiseks. See ei ole ilus. Ei ole naine sellel pildil ilus, ega ka laps. See verine pamp, nabanöör rippumas – jätke see hetk endale. Jagage teistega ikka ilusaid pilte.

Miks on vaja last karistada ja talle tulevikus näidata, et näed, vaata see tume udukogu oled sina ja see rääbakas haiglakitlis tädi on su emme. No ei ole vaja!

Esimesed pildid lapsest mida te jagate, peaksid olema ilusad. Ehk siis selle all mõtlen ma seda, et kutsuge külla, minge ise stuudiosse, kus pildistab fotograaf – ei, see üks tuttav, kellel peegelkaamera on, ei ole fotograaf, ta on hobipiltnik. Jube paljud arvavad, et kui neil on nüüd peegelkaamera, siis on nad automaatselt fotograafid. Tean inimesi kellele on väga head kaamerad, kuid kahjuks ei oska nad nendega midagi teha ja see on kaamera raiskamine. Ka kalli objektiivi ostmine ei tee inimesest fotograafi.

Muideks ka telefoniga saab teha häid pilte, kuid ka selleks peab olema silma ja oskust asju natukene teisiti vaadata. Mul on palju pilte telefonis, neist mõnda üksikut näitan ma teistele.

PS. kes nii põnevil pidevalt on, millal ja kas midagi ilmub, siis… Minu instagram (@meelistomson) on avalik, jälgige! (PPS. seal on üks seni blogis avaldamata beebipilt!) Leenul on insta alati kinnine olnud ja ilmselt see nii jääbki, ärge väga nähke lisamisega vaeva, ta võtab vastu ainult need, keda ta isiklikult teab ja tunneb…

Ma olen teinud sadu pilte, miks ma neid siis ei avalikusta? Sest ma pole nendega rahul. Need lihtsalt on mingid pildid, aga ma tahan teiega jagada mingeid ägedaid pilte :)

Leenu on tegelt samasugune, kes kohe-kohe-kohe tahaks midagi üles panna. Mina olen jälle see, kes hoo maha tõmbab ja teda keelab. Õnneks saab ta juba vaikselt aru, et ei ole mõtet kiirustada. Las laps kogub end ja saab mingi jume ja ilme oma näole, sest siis on ka pildid ilusad.

Tegelikult on vaja vastsündinud lapsest 4-6 pilti.
1. Laps emaga
2. Laps isaga
3. Laps ema ja isaga
4. Laps magab nunnusti
5. Laps on ärkvel ja vaatab kaamerasse (loodetavasti)
6. Laps niisama olesklemas mingi rekvisiidiga

Seega, enne kui te oma last pildistama hakkate, palun vaadake või kui te selle pildi ära olete teinud, siis vaadake väga kriitilise pilguga, kas see on see foto mida te kõikide inimestega jagaksite? Kas see on foto, mis sobiks koridori/lastetuppa seinale panna? Kas pildi kvaliteet on üldse nii hea, et seda saaks välja trükkida?

Teil on terve elu aega neid suvalisi klõpse teha ja sõpradega jagada aga esimesed pildid olgu meeldejäävad nii teile kui ka lapsele.

Seega võtke palun rahulikult – saage haiglast koju, kosuge paar päeva, saage sisse söömise/magamise rütm ja alles siis hakake fotograafi otsima.

P.S ma tulen hea meelega pildistama teile koju või lepime kokku aja stuudios – foto@marimellpr.com

PPS. Leen otsis meile fotograafi välja juba mitu kuud enne sünnitust ja tutvus tema tööde ja tegemistega, leppis ammu kokku, millal on tähtaeg, millal võiks pildistama minna.

Öeldakse, et kaks esimest nädalat lapse elust on kõige parem aeg pildistamiseks – siis ta peamiselt sööb ja magab ja teda annab piltidel panna erinevatesse poosidesse, ilma, et see teda segaks. Meie esimesed beebipildid fotograafi juures on tehtud (ma ise ei ole enda töödega piisavalt rahul oma lapse puhul, tahan pakkuda parimat teile vaatamiseks) ja kohe kui need saame, jagame ka teiega. Veel pisut kannatust!

SEE ON HEA BEEBIPILT!
SEE ON HEA BEEBIPILT! (PS. tegemist pole meie beebiga)

13 arvamust: “Meelis kurjustab: palun, ärge nuiake beebipilte!

 1. Täiesti nõus!!!
  Meie beebi on nüüdseks 4.5 kuune ja avalikult (st minu ja abikaasa sõpradele) on FB-s näha 3 pilti.
  Jõudu-jaksu ja palju häid hetki teie perele!

 2. Tegelikult on loogiline, et kui peate avalikku blogi ja kõik seoses lapseootuse ja sünnitusega on siiani letti laotud olnud, siis kaasaelajad ootavad loomuliku jätkuna nüüd ka beebipilte ja uudiseid. Ainult beebiteema pärast mina nt Teie blogi lugenud olengi. Uudishimust, kuna endal ka sama kuu väljalase tulemas lähipäevil. Ja see tundub natuke selline ülevõlli keeramisena, et teavitate, et nimi on pandud ja puha, aga me hoiame seda kõike vaka all nagu staarid (Kutcherist oli juttu üks postitus siin eksole). Milleks siis üldse see beebi blogimaailma tuua? Ma poleks ilma teie enda blogita selle lapse tulemisest ja olemasolust ju üldse teadnudki ega huvitunud. Nüüd aga olen elanud kaasa ja kuidagi natuke kõrvalejäetud tunne on ilmselt enamikel teie blogilugejatel.
  Mitte, et teie blogi eluliselt oluline oleks mulle, ei ole tõesti. Aga kui teie jaoks teie lugejad ja igapäevased klikkide arvud olulised on, siis ilmselt tuleb natuke ka sellest lähtuda.

  Teine asi! Kui sa Meelis pakud raha eest enda kui fotograafi teenuseid ja siis kirjutad, et sa pole suutnud oma lapsest ühtegi rahuldavat pilti teha selle nädala jooksul, mis Teil ilmaime olnud juba on, siis ausõna, see on küll endale tuha pähe raputamine ja mingit fotograafiaalast professionaalsust sinule külge ei kleebi. Ehk siis niivõrd rumal jutt oma blogisse kirjutada, päriselt! Selle võrra vähem fotograafitööd sulle endale….

  PS! Olen Sinuga täiesti nõus, et iial ei postitaks neid alasti limase sinise lapse esimesi pilte kuskile kõigile näha. Pole seda kummagi oma lapsega teinud. Esimene pilt lapsest olgu tõesti ilus! Kuid see sinu viimane pildinäide ilusast pildist on küll veidi väärastunud – minu kui mitmekordse ema jaoks. See ei ole vastsündinu loomulik poos ja mitmekordse emana näen selles pildis ainult fotograafi eneseteostust, mitte vastsündinud lapse loomuliku olemuse hindamist.

  Edu teile!

  1. Like Sinu postitusele. Sellesuhtes ärgu kurjustagu lugejatega ” et ärge pärige pilte”

 3. Slaavalstel on minu jaoks armas komme´´´uskumus.. Nad ei kutsu külla, ei tee pilte avalikke, ega näita beebit ennem kui kuu peale sündi – et ei saaks keegi kurja silma peale panna-сглазить
  Väidab ka ju meditsiin,et lapseke ei näe esimesed elunädalad kaugemale kui 20-30 cm ..
  Mina ka ei tahaks ,et võõras oma nina minu beebi näkku topiks.. Seega ongi teil väga õige seisukoht…esimene kuu on Teie aeg , harjuda, koos kasvamist alustada , armastada ja hoolida ;) Küll on seda aega jagada pilte, koos viibimisi jne. :) Ilusat olemist Teile ja päikest õue-põue

 4. Olen täiesti nõus. Kohe peale sündi ei saa lapsest ilusat pilti juba ainuüksi selle pärast, et ta on sünnituse järel paistes. Ka tema on ära teinud suure töö. Tal tuleks lasta sellest puhata ja pisut kosuda. :)
  Mis puudutab fotograafiks olemist, siis ka selle osaga olen 100 % nõus. Selleks, et fotograaf olla, on vaja silma, tahet näidata asju teistmoodi, mingi uue nurga alt, mille peale igaüks ei tule. Peegelkaamera omamine ei tee tõesti veel inimesest fotograafi. Ka see, kui kopeerida mõne teise fotograafi veebilehel olevat fotot, ehk siis võtta sama poos, samad rekvisiidid, siis see ongi idee kopeerimine. Fotograafil peab olema originaalsust. Ja seda pole kaugeltki paljudel.
  Mõnusat kooskasvamist! :)

 5. Ma olen teiega täiesti nõus AGA mind ei huvitaks isegi see kui kvaliteetne see pilt on. Muidugi Meelis, fotograafina, on täiesti teine teema, temal on omad kriteeriumid ka pildi kvaliteedi osas.

  Aga ma ei arva, et on vaja panna sotsiaalmeediasse pilte kuidas beebi alles emaüsast väljub või on seda just teinud. Lihtsalt, see on teie hetk. Ma arvan, et ma teeksin ise esimese pildi avalikuks ka alles hiljem. Sugulastele ja lähedastele ehk saadaks varasema pildi ka. Niivõrd, kuivõrd olete avaliku elu tegelased ja raudpolt läheb see pilt elu24 seinale peauudiseks.

  Ja arutada, et varjamise põhjuseks on ebardlik laps. PÜHAMÜRISTUS!?

 6. Ma paris 100 protsenti ei n6ustu sinu antud hea beebi pildiga. See beebi on ebaloomulikus positsioonis, laps magab ju.
  Muidugi ka see esimene pilt pole blogisse m6eldud, aga on palju vahepealseid variante, mis on vaga armsad.

 7. Mind jäi häirima Riika kommentaar, et Meelis raputab endale kui fotograafile tuhka pähe öeldes, et pole piltidega veel rahul. Tegemist on siiski omaenda pisikese pereliikmega ja kuna me teame milline pedant Meelis olla võib siis pole midagi imestada, et ta ei suuda piltidega rahule jääda. On raske valida seda ühte parimat pilti, kui pildistatavana on lähedane isik ja see, et Meelis asja välja öelda julges, fotograafina, on lihtsalt tõsiselt aus. Mitte et tal oskust poleks vaid valik on raske.
  Ma väga hindan seda, et Meelis ja Mari-Leen jäävad oma algsele plaanile truuks. See on pere aeg ja me (blogi lugejad) peaksime olema õnnellkud, et meile vähemalt kirjutatakse, kuidas parasjagu lood on, sest tunnistagem, vähemalt mina ei viitsind küll esimese paari nädala jooksul kellelegi eriti midagi kirjutada (mina ei ela Eestis ja sugulased teavad meie pere tegemistest enamjaolt just blogi vahendusel) ja koju ka kohe kedagi ei lubanud. See vastsündinu aeg on lihtsalt nii eriline ja lühike. Me jõuame seda beebit näha veel küll ja küll ;)
  Mul on endal muidu 3 last ja olen ka nö hobipiltnik.

 8. Lapse pilte ei pea tõesti kohe sotsiaalmeediasse jm üles panema, kõigeks on oma aeg. Viivitamine on sümpaatsem kui ruttu 132 foto üleslaadimine:)
  Meelisega olen ka selles osas nõus, et beebipiltide tegemises osas leiab Eestis palju vingemaid fotograafe kui ta ise on. Võrreldes Meelise portfooliot veebis ja teiste tegijate omi.
  Edu teile!

 9. Veidi imelikult kirjutatud… Minul on ka peegelkaamera aga ega ma ei pea sellepärast end kohe fotograafiks. Ma teen oma lapsest kvaliteetseid pilte. Kindlasti ei ole see kaamera raiskamine. Mõtlen ka parema objektiivi peale.

 10. Pool sellest tekstist tundub minujaoks lihtsalt imelik :D Aga ega kõigile ei saagi meeldida :)

Comments are closed.