Mine arene ehk Kuidas emmed üksteist hulluks ajavad!

Lugesin hommikul Lipsukese blogi, kuna nii mõnigi postitus oli lugemata jäänud, siis takka järgi avastasin ühe postituse, kus ma nii ennast ära tundsin. Või pigem see, et kõik teised teavad paremini kuidas minu laps kasvama peaks.

Lipsuke kirjutab (tema blogi osalised katked on toodud siin tsitaatidena), mida talle ette heidetakse. Ja mulle heidetakse ette neid samu asju. Ainult et risti vastu pidi.

Küll ei sobi talle see, et olen kodune ema ja elan ”mehe kulul” (jummel milline uiduleivasööja!). Küll ei sobi see, et ma trenni ei lähe (appi milline jultumus – ei viitsigi end vormi ajada! (ümmargune on ka vorm)). Küll ei sobi see, et ma Annemaiale näputoitu ja plägastamist ei keela (issand, laps mängib toiduga – milline raiskamine! Aafrika lapsed nälgivad, aga sina lased lapsel nõnda inetult toiduga käituda!). Küll ei sobi see, et ma eriti kuskil ei käi, ning niiöelda lapsele elan. No ühesõnaga, mitte miski mis ma teen ei ole tema arvates hea. :D

Mul oli alles hiljaaegu vestlus ühe jaanuaribeebi emmega, kes väitis, et ma ei tegele oma lapsega piisavalt, takistan tema arengut ja laps ei arene süles ürituselt üritusele joostes ja mul on mõttetu mees, kes ei teeni piisavalt ja ma pean odavat blogi ja olen haige eneseimetleja ja staar ja… Ja blogin ainult söögist ja hilpudest ja pole ime, et mu laps juba niiii paks on!

Esiteks käisime me täna arsti juures ja arst kiitis, et nii ühtlase kasvu ja kaaluga. Graafikus täpselt keskel. Ideaalne põnn. Seitsme kuu ja kolmeteistkümnepäevasena kaalub ta 9710 grammi ja on 70 sentimeetrit pikk. Kui mainisin, et ta ei rooma veel, teatas arst, et see on individuaalne (no teadsin seda ka varem!) ja mõni ei roomagi. Tõuseb kohe püsti ja hakkab istuma. Säh sulle, jaanuariemme!

IMG_9384.JPG

Ja issand, meie kutil pole veel ühtki hammast? Millal ometi need lõikuvad? Lohutan end sellega, et tulemata need ei jää ja lasteaeda minnes on tal ilmselgelt hambad suus ja jalad all. On mõnel ikka probleemid meie lapsega!

Ja no näete, nüüd on halb kui ma tööd teen, noh, mees ei teeni ju piisavalt. Blogi on töö – olgu ka kõige tavalisem postitus võtab aega.. Hakkasin seda postitust kirjutama hommikul kell kaheksa, kell on hetkel 14:31 ja ma alles loen seda üle… Üldjuhul pildid vaja teha või valida, vaadata kuidas oleks ilus, lingid otsida.. või fotoshootide promomine, aegade kokku leppimine jne see kõik võtab aega. Nõustan mõnda sõpra pressiteadete osas või aitan natuke turundustööga.. Lapse kõrvalt võtab blogiposti tegemine mõnipäev terve päeva. Ma ju ikka pean teda nunnutama ka vahepeal, söötma ja musitama ja keerutama ja jalutama ja magama panema jne…

Ja tõesti, ma elan parem armastava mehega, kes on hea meelega kodus, lapsega, tegeleb meiega, käib meiega väljas ja teenib sealjuures 600€, kui et mul on mees, keds pole kodus või kes on tööst muserdatud ja teenib 1600€! Sorry, et ma olen selle poolt, et pere oleks koos ja õnnelik.

Ja issand, lapse viin seltskonda. Lipsukesele öeldakse, et kodus laps ei arene. Mulle jälle, et väljas ei arene. Kus ta siis areneb? Üks normaalne jaanuariemme tegi juba nalja, et ilmselgelt tema laps ka ei arene, sest on pidevalt kärus, talle nimelt meeldib mitmetunniseid jalutuskäike teha. Täielik lapse pidurdamine ju!

See muidugi ei tähenda, et lapse kõrvalt mitte sekundikski lahkuda ei tohi. Vastupidi. Aga mina ei näe end 5-kuuse kõrvalt nädalaks reisile minemas. Minu jaoks kehtib üsnagi hästi see reegel, et 1-kuuse kõrvalt saab vahel harva ära käia tunni, 2-kuuse kõrvalt kaks tundi, 3-kuuse juurest kolm tundi, aastase kõrvalt ühe ööpäeva jne. Ja ei, see ei tähenda, et 30 aastasest võib ainult 30 päeva eemal olla. :D

See sama jaanuariemme heitis mulle ette, et mu last hoiavad suvakad ja ma käin ainult väljas. Tore, et ma olen seitsme ja poole kuu jooksul käinud Meelisega koos väljas täpselt kolm korda ja sedagi vaid maksimaalselt viieks tunniks. Tavaliselt on üks meist lapsega. Paar korda on sõbrannad lapsega jalutamas käinud, sest nad on ise seda soovinud.. Õudus kuubis ikka, et julgen lapse kellegi hoolde usaldada. Ma ei tea, mul tõesti pole probleemi jätta last oma õega, kes on kaks last üles kasvatanud või ämmaemandale või anda ta paariks tunniks sõbranna hoolde, kes meie majas pea igapäevane külaline ja kellega laps vägagi harjunud on.

No ja mina olen rongaema kui kaheks tunniks välja lähen, et sõbrannaga kohvi juua või lõunat süüa. Tihti on Hedontsik ka kaasas. Issand kui hirmus, laps kohvikus!

Reisile lähme ka nüüd nii, et vean lapse kaasa. Hullumeelsus! Seitsmekuusega lennukisse! Mis mul ometi arus on, eksole?

Millegipärast häirib teisi meie elukorraldus rohkem, kui meid endeid. Mina olen juba leppinud, et Annu on emmekas ja ta vajab mu lähedust. Aga mind ajab meeletult endast välja, kui mulle tullakse oma teooriaid pähe määrima. Ala, et ma olen kodus istumisest deprekas. Ei kullakene, ma ei ole deprekas, lihtsalt idioodid ajavad mind marru.

Täpselt sama seis. Kasvatage oma lapsi kuidas tahate. Andke soola, kommi, kokakoolat või ärge andke, teie valik. Käige jalutamas või ärge käige, magage temaga koos päeval või ärge magage. Laske tal toiduga mängida või ärge laske… Mina kasvatan nii nagu mina heaks arvan ja noh, kui läheb pätiks siin pealinnas, nagu see jaanuariemme ennustas, siis läheb, samahästi võin ma praegu ennustada, et kuna tema laps hakkas juba kolmekuuselt roomama, läheb ta litsiks…

41 thoughts on “Mine arene ehk Kuidas emmed üksteist hulluks ajavad!

 1. Hahaa, ma ikka lootsin midagi vûrtsikamat :)
  Ikka terve maailm võiks teada milline psûhhopaat see Siret on. Vaevalt ainult sinul temaga ûtlemist on olnud

 2. Kellegil pole ōigust teiste elu torkida ja teisi kritiseerida, keegi pole täiuslik. Ning minu arust on su laps ülivahva, minu 7me kuune ka veel päris ei rooma, kuid on igati hea ja asjalik laps. Iga ema kasvatab oma last nii hästi kui oskab, käitub nii kuidas ōigeks peab. Sellel jaanuari emmel ning ka nii mōnelgi teisel oleks aeg oma lapsega tegeleda, mitte teisi ja teiste kasvatusmeetodeid kritiseerida… :) päikest ja Pea vastu Leenu, ole ikka sama tubli edasi ja jätka samas vaimus! Las kadedad kadetsevad :D

 3. No aamen! Väga lahe postitus, väga lahedalt vastandumisele üles ehitatud. Ilmselt iga teise ema argipäev – igaüks teab paremini, kuidas sinu last kasvatada ja mis talle parim on. Mul näiteks kommentaarivad naabrid iga teine päev, kui beebiga jalutama lähen, mis tal seljas on ja kas nende meelest on riideid liiga vähe või palju ja kas laps tundub rahuloleva näoga jne jne:):)

  Ma silmaringi laiendamise huvides küsin, et miks see jaanuaribeebi emme Sind niimoodi ette võttis? Lihtsalt? Või rääkisite lastest ja kõik need etteheited koorusid muu jutu sees välja? Ta enda laps on ideaalne ilmselt?

  Igatahes, mulle meeldib Su suhtumine!

  1. Ma ei vastanud piisavalt kiiresti tema FB vestlusele ja sain kohe pasarahe kaela, et olen blogimisega staariks kätte läinud ja ilmselt ma söön, et pole aega vastata ja siis sealt tuli ja tuli ja tuli…

 4. Appi Siret möllab jälle jaanuari beebides vä :D ma ei tea kuidas sa jaksad. Mu laps oli imikuna koguaeg süles ja olime ratastel, aga käputab alates kuuendast kuust, istub ka samast asjast ja kaks kiksi suus. Selle idika pärast ei pea sa küll ennast siin õigustama, sa oled hea ema ja sinu lapsest tuleb ilmselt seltskondlik inimene ja ka lips on hea ema, aga neid troppe, kes targutavad on kõik kohad täis ja ise nad ei oska midagi ja vaadaku oma tittesid. Ausõna :D :)

 5. Minul tuli näiteks esimene hammas 9 kuuselt, vahetuma hakkasid alles 8 aastaselt. Ei tee see mu hambaid sugugi halvemaks – täitsa terved teised.

  On ikka hulle ilmas :D

 6. Minu konn on 7 ja poole kuune .. kaalub 9730g ja 73cm pikk. Ei rooma, ei tõuse istukile, ei käputa ja mulle see variant absull sobib :D :D las ta olla veel beebi, juudas. Mul terve elamine alati püreesid ja igast muud sööki täis, sest laps tahab oma sööki ikka näppida ja välja tatistada. Who cares? Ja hambaid ka ei ole aga üks HAKKAB tulema. Pool oma päevast elame õues – istume, jalutame, kiigume. Mis me siin toas nelja seina vahel kinni istume? Ei saa küll aru, et mu laps sellest vähem areneks :D
  Olen ka kuulnud, kuidas ma seda ja toda peaks ikka teisiti tegema aga for fuck sake – minu laps kasvab nii, nagu MINA näen, et TEMALE sobib :)

 7. PS: Minu arst ka igati kiitis mu kutti, et tubli ja areneb ilusti. Seega, las koerad hauguvad ;)

 8. wtf?! Kuidas keegi võtab omale üldse õiguse sedasi kedagi materdada? Mingi aasta ema oma meelest? Agrrh… siukest lööks lahtise käega, päriselt

 9. Hästi paned :)
  Su jutud õelutsevatest emadest meenutavad kohe mulle seda aega kui olin veel noor ja roheline, kui ootasin oma esimest last.
  Käisin lugemas ja kirjutamas kohas nimega perefoorum.Olime koos ühe teise emaga ainukesed kes olid alla 20-aastased, ülejäänud +/- 30.
  No ja nemad olid need kõige targemad ja tegid kõike nii õieti.
  Ükskõik mida ma ei rääkinud, olin ma noor ja loll, ilmselgelt liiga noorelt lasknud endale lapse teha jne.Vahest lausa nutsin,sest jäingi kõike seda jama uskuma aga nüüd tean tagant-järgi,et tegin kõike ikka nii õieti :)
  Emainstinkt- mis muu :D

 10. :D areng on ja nii erinev. Meil jättis junsu roomamise vahele. Õppis algul käputama, siis sealt edadi istuma ja nüüd käputades liigub edasi, hommikul liigub müta müta mööda korterit ja otsob mind taga. Mingit kõht maas roomamist ta ei harrastanud. Oh olid head kuud, kui ta keset põrandat rahulikult lamas/istus. Nüüd käib õhtul mingi hammaste trall. Ei ole lihtne :D hetkel tuleb veel kolm hammast korraga (värske seitsmekuune). Olemasolevaid hambaid suudab ta kuidagi kriginaga kokku hammustada – jube hääl!!;D Paljud tuttavad ei teagi, et “tita tissiotsas” pefiküüris mõnulen vms. Ei viitsiks vast neid kommentaare ära kuulata mis tuleks.

  1. Nääh miks :( Just tegid tshillimoosi ju! Ma pole enne kuulnudki sellisest moosist, mõtle vaid, kui Su tehtud toode on poeletil müügis! Sul neid ideid ju ikka jagub :)

 11. Ma pean taaskord mainima, et see ikka mingi esmaemmede nagistamine. Teise/ kolmanda jne lapsega ei jõua/viitsi enam keegi süveneda, millal kuidas keegi roomab ja kas on hambad suus või mitte. Fakt on see, et nkn hakkavad nad kõik ükskord ise sööma, käima, rääkima jne :D. Vahet erilist ei ole, kas käia nendega mööda kohvikuid või istuda kodus, lõpptulemus on suht sama.

 12. Need on täpselt ka minu mõtted. Käidi järjest pinda erinevate teemadega.
  Mul hakkasid poisil esimesed hambad tulema 10kuuselt. Teine alles aastaselt. Mind ajas niiiiii närvi , et mis ma pean nüüd ise kangutama neid välja ?
  Andsin rinda kuni aastani. Siis tuldi mögisema, et apppi sa annad vist elulõpuni rinda. No ma tahtsin anda nii kaua kuni ma tunnen , et mõlema jaoks on õige hetk.
  Peale seda tuli mähkme teema. Issand issand laps nii suur ja ikka mähku all. Aga kas ma oleks pidanud vägisi last kinni hoidma potil? Ütlesin ka kõigile targutajatele, et hakkab siis käima kui tahab ja hakkaski. Vahepeal proovisin ja tuletasin meelde talle misasi see pott on.
  Nüüd on luti teema käsil. Appi appi nii suur poiss ja lutt suus.. ausalt öeldes on lapsel lutt ainult unne jäämiseks või siis kui tal on paha tuju. Praegu näiteks tal tuleb 3 hammast jälle korraga ja lutt on nagu asendamatu asi hetkel. Kui tuleb õige aeg siis ..
  Olgu öeldud ,et laps saab mul 2aastaseks paari nädala pärast.
  Ja mul kama ,mida keegi arvab. Aga no ajab tigedaks küll kui mõne inimesega on vaja igal kohtumisel need samad asjad läbi rääkida. Ausalt mulle ka mõne ema juures mingid asjad ei meeldi aga ma ei lähe ka talle seda näkku pasundama jne.
  Iga ema teeb nii nagu sisetunne ütleb ja
  nii ongi õige!
  Raudset närvi ja edu sulle ;)

 13. Hammaste kohapealt mõtlesin ikka seda, et teiste pinda käimine ajas närvi. Mitte see , et lapsel hambad ei tulnud :D

 14. Oh jumal küll! :D See jaanuariemme lihtsalt näitab oma jutuga kui rumal võib üks inimene olla.
  Lugedes mõtlesin, et nagu ise oleks selle postituse kirjutanud
  Minugi kohe 9-kuuseks saav poisiklutt hakkas käputama alles 8-kuuselt (roomama ei hakanudki), istuma hakkas alles paar päeva tagasi.
  Nüüd ilmselt paljud “superemmed” lööksid mind risti aga oleme meiegi mehega mitu korda väljas käinud, poiss on 4-5 korda ämma või minu vanemate juurde ööseks jäänud.
  Olen ka kuulnud kuidas üksikud selle peale ohivad ja silmi pööritavad. Ei tee sellest väljagi, sest tean, et olen oma pisikesele parim ema! Ja seda oled ka sina oma pisikesele!
  Las koerad hauguvad!
  Imearmas laps on sul :) päikest teile kolmele!

 15. Füüsilise poole pealt on jah veidi kummaline lugeda, et ta isegi ei rooma ega istu. Minul mõlemad lapsed selle aja peale juba vähemalt kuu käputasid ( roomamise jätsid vahele) ja ajasid end tugede najal püsti, istumisest rääkimata. Aga jah, need on asjad mida sundida ei saa, lihtsalt peab lapsega harjutusi tegema mis seda arendaks. Mind näiteks perearsti asendusarst ükskord tahtis kupatada füsioterapeudi juurde kuna 5k laps ei roomanud veel (kusjuures nädal hiljem hakkas:)). Õnneks perearst ise pärast lohutas, et ei ole vaja muret tunda ega kuskile minna.

  Eks teisi on hea kommenteerida.

  Mulle meenub Seks ja Linn 2 film kus kaks ema ( see brünett ja punapea) rääkisid AbuDabhis puhkusel olles kokteiliklaasi taga, kui raske on emaks olemine. Üks tunnistas, et kui sõbranna tal arvas, et mees magab lapsehoidajaga siis oli ta esimene mure, et ta ei taha lapsehoidjat kaotada:))
  Igatahes emaks olemine on raske töö, iga päev! Hea on see ema kes oskab ka endale ja mehele ka aega võtta!!!! Mitte ei kibestu kodus, ei korja väsimust ja kurjust endasse ja ei vala seda teiste emade peal välja.

  Olete vahva perekond!

  1. Mis selle füüsilise koha pealt siis kummalist on nii väga? Kõik ei roomagi ega käputa 7-kuuselt, istumisest rääkimata. Minu hetkel 7-kuune õppis alles roomama, iseseisvalt istuda ei oska ja kõik on täiesti normaalne, mitte imelik. Ammugi ei aja ennast jalgadele püsti. Jah, seisab kui ise panen seisma, aga nii väike laps on veel liiga väike selle jaoks, niiet seda ei peagi oskama nii noorelt. Öeldakse, et mida hiljem istuma ja püsti seisma hakkab, seda tugevamaks selg muutub, ühele 7-kuusele pidavat see veel liialt suur koormus olema. Muidugi takistada ei saa, aga ise suunata pole mõtet. Ja mõni laps ongi laisem- iga asi omal ajal.
   Minul esimene laps oli ka hilisema arenguga, hakkas hiljem istuma ja kõndima (1a1k), teine laps aga jooksis juba 10kuuselt. Hambad tulid samuti erineval ajal. Niiet kõik tõesti pole ühe puuga löödud ja iga normaalne laps õpib ükskord istuma, roomama/käputama ning kõndima.
   Marimelli laps on ilus rõõsa ja roosa ning küll kõik tuleb omal ajal!

 16. Praegu vist sünnitatakse lapsi väljanäituste jaoks. Nagu koerte näitustel oleks, et tuuakse välja näitamiseks. Milline on, mida oskab. Ja kui siis veel ei oska, siis tuleb pasarahe teiste emmede poolt.
  Kui vähegi mõistusega inimene lapse saab ja kasvatab last normaalselt, mitte vatti sees ja kästes, lastes, poodes. Siis on see emme kohe ERITI ebanormaalne, sest ta laseb lapsel normaalselt kasvada, nautida olemist ja olla lihtsalt laps. Inimene, kes ei mõtle üle, on meie ühiskonnas tembeldatud ebanormaalseks.
  Laps peab saama olla laps. Proovida, kogeda. Iseseisvust arendada.
  Ei saa teda vati sees hoida. Sealt vati seest ei tule kindlasti mitte normaalne inimene.

  Igaüks kasvatab nii nagu heaks arvab, aga pole seda ühte ÕIGET meetodit. Kasvatatakse enda lapsi selliselt nagu enda kodust kasvades õpetusi saadi.

  Enne, kui teisi kritiseerima kukutakse, tasuks ise peeglisse vaadata ja mõelda, kas ise ollakse nii IDEAALNE ning ei tee ühtegi vigu. Kahtlen!

 17. Eee… mul tekib alati küsimus, kui selliseid jutte loen, à la sôbranna ütles seda ja toda (halvasti siis), teine sôbranna jälle niimoodi, naabrinaine hoopis naamoodi – mis pagana inimesed need on ja kus nad elavad??? Mul on vist julmalt vedanud, et ma sellistega ei ole pidanud kokku puutuma, ei perekonnas, sôpruskonnas ega naabruskonnas, aga ma ei teagi, ma vist kukuks pikali, kui keegi sihkese jutuga tuleks, et sa teed seda ja toda lapsega kogu aeg valesti ja ära söö ja (ära) käi tööl ja kôik see muu ulme, mis siit lugeda oli. Ja siis vist küsiks, et kas jäid hommikused rohud vôtmata, vôi mis. Uskumatu. Mis see nende kôigi asi on?? Ärge ometi suhelge selliste psühhopaatidega, inimesed? Las nad möllavad kuidagi omavahel vôi midagi? Teemasse niipalju, et mu laps hakkas KÄPUTAMA 12-kuuselt, ei roomanudki, nüüd on 2-aastane ja tormab ringi nagu pöörane (käima hakkas 15-kuuselt) Hambad samas on kôik 20tk juba ammu suus. Ja mis vahet sel siis nüüd oli, kui vanalt ta midagi tegema hakkas? Kôik mis vaja, on ju olemas ikka?

 18. Mul kaalus laps 4 kuuselt 9 kilo.Praegu on 1 aastane 9 kuune ja kaalub 14 kilo ja täitsa kõnnib ja areneb.

 19. Minul oli jällegi nii, et laps hakkas juba 8. kuu lõpus käima. Sellest oli suur probleem (eriti vanavanaemadel), et lapse jalad ikka lähevad nüüd kõveraks jne. No aga ma ei saa ju teda vägisi istumas hoida. Ja ma imestan, et siin ühel vanemal arst tahtis et 5 kuune roomaks juba. Nii palju, kui ma igasuguseid artikleid olen lugenud, siis füsioterapeudid ei soovita, et laps enne istumis roomama hakkaks (selg ei pidavat piisavalt tugev olema). Aga samas, kui laps tahab ega siis teda vägisi kinni ei hoia ja kui laps ei taha veel käia vm siis vägisi teda ei saa sundida.
  Edu kõigile emmedele, kes on tüdinud teiste õpetustest (ise olen ka :D )

 20. Sellest lennujaamas nina krimpsutamisest “issand, tuleb lapsega reisile” pole ma küll kunagi aru saanud. Ma olen lennanud ikka päris palju ja ütlen ausalt, et beebid/väikelapsed on veel üsna meeldivad reisijad võrreldes keskealiste joogiste meeste või näiteks põhikooligruppidega..

  Ühed rahunevad mingil hetkel maha või jäävad magama, aga teised koguvad aina tuure üles.

  Pluss siis see, et ühel lennul tavaliselt väga palju beebisid pole, aga kui on juba üks jaurav mehehakatis, kes terve ooteaja endale vägijooki sisse kummutanud, on tal tõenäoliselt ka 2-3 sõpra ja see, millise helitugevusega nemad siis mögisevad..no ausalt, ma pigem võtaks paar nutvat last :D Vähemalt pole nii piinlik kuulata ja tead ikka, et beebi nutab, sest see on ta eneseväljendusviis. Täiskasvanud purjus mees joriseb aga täiesti omal valikul..

 21. Ma olen sellist postitust juba nagu lugenud?! Kui sa enda arvates kõik õigesti teed, siis milleks iga jumala kord kui keegi midagi sulle ütleb, hakkad ennast siin blogis kaitsma? See jaanuaribeebi emme ütles sulle halvasti sa kohe jooksid siia tema kohta sama tegema?! Kui tema tegu nii vale ja kole on siis kuidas see sinu kirjutis praegu tema omast erineb? ;) ma mõtleks selle peale! :) igale emale on elus öeldud (küll vanemate,küll sõbrannade, küll võõraste tädide poolt poes jne), et ta teeb midagi (nende inimete jaoks) valesti või halvasti või ebapiisavalt…ja enamik meist on selle vaikselt üle elanud ja edasi liikunud, sest meie teame, mis meie lastele tegelikult hea on! ;)

 22. Eks neid ilutsevad lastemammasid on jalaga segada. Mu kutt on aastane ja igati tubli laps. Iga laps ja tema areng on individuaalne, mõnel lapsel on lihtsalt kiire :-) mõni naudib olla beebi :-) seda me keegi ette ei tea. Ja alatu on öelda miskit nii väikese inimeseni kohta kes pole elu näinudki, kes alles avastab ilma. Sina annad hoogu nende eluks nii nagu saad ja oskad, tema võtab kõik vastu ja praktiseerib igat pidi. Mul pole küll hoidjaid võtta aga halloo mõlemale tuleb kasuks üksteise puhata. Laps õpib läbi näppude ja suu maalima avastama. Nojasiis eks ma lükkas selle hunniku õhtu kokku põrandatelt,mis nn.mõne jaoks katastroofi kujutab. (kõik võimalik söök, wc paber, mänguasjad, riided jne.) Käisime reisil 10 kuusega ja autoga 6500km. Paljud laitsid maha, muidugi minge kõikjale kus võimalik lastega. Õpite sellest ja saate tugevamaks pereks. Meie reis oli super. Igaüks kasvatab last nagu tema heaks peab, sest siiski tema laps. Kui on võimalusi siis tuleb kasutada ja kui pole tuleb nautida mis on. Mul on tuttav, kes peab end maalima parimaks emmeks , meil kuu vahet lastel. Tema lapse asju puutudes pestakse need hiljem ära, teised lapsed õpetavad halbu kombeid, Jnejne. No olgu ega laps pole süüdi et mõni üritab saavutada ideaali enda jaoks. Hoiame distantsi. Las kapseldavad oma maimukesi nii nagu soovivad. Pole mõtet vaevata oma pead sellega mis räägitakse,õpetatakse jne Sinu lapse kohta v sinu oskuste. Olgem ausad siiani lapsel kõht täis, riided seljas, katus peakohal, pepu ka kuiv ja toetav hooliv armastav pere. No näed kõik on super. Iga asi arendab last, kasvõi kodus, vankris või väljas käikudes. Ega emaks olemine nõua spets. Kuldmedaliga. Emmeharidust kus praktikas jääb puudu. Elu ise õpetab ;-) Päikest lõigile ja las need ideaalid teritavad hambaid oma lõbuks. Pigem lasen lapsel lapsepõlve nautida, no kasvõi veelombis sulitades :-) kui teritada end teiste arvelt. Pole aega ;-) Edu Igaljuhul Sulle teema algatajale.

 23. Minu arvates teiste lapsi tahavad kasvatada ja õpetada just need, kellel endal pole mingit muud elu ja on kadedad, et ei saa ise 2h väljas lõunal käia. Sisestavad endale, et on ideaalemad, ehkki tunnevad end hoopis üksi jäetuna.

 24. Minumeelest ka.. kuidagi veider tundub, et kogu aeg, kui keegi midagi kommenteerida julgeb, kukud ennast kohe õigustama. Viimasena meenub see kõhukoti lugu. Nagu mida helli..

 25. Kellelgi pole õigus hukka mõista teise kasvatusmeetodeid, kuid ma leian, et kuna Sa oled nö avaliku elu tegelane, ehk pead avalikku blogi, siis kriitika on paratamatu. Nii mõneski postituses jääb mulje, et kriitikat Sa ei talu eriti ja soovid, et kõike kiidedaks. See ei saa kunagi nii olema :) loomulikult lahmimine ja ebaviisakas tagasiside pole kena ja ega siis ei tasu ka suurt tähelepanu pöörata.

  Lapsega reisimisest – millal siis veel? :) esiteks on lendamine alla 2 aastasega soodne ja 7kuusega, kes veel ringi ei jookse, lausa lust. Suure tõenäosusega saad ta samast kohast sūlle võtta, kuhu ta jätsid :) väga nõus eelneva kommentaariga beebi vs purjus mehed :) head reisi teile! :)

 26. Minu beebi hakkas end edasi tõmbama peaaegu 9-dal kuul ja istuma ise 9,5 kuuselt.. Praegu on 10,5 kuune ja hambaid veel ei ole,. Midagi tegemata ta ikka ei jäta.

 27. Jessusmariiia! :D Minu ja lapse peale vaadati ka viltu, et miks 7 kuuselt ei rooma veel ja hambaid pole suus. Kõik pärisid koguaeg, et: ”Nohh, kas nüüd… ?”
  Laps hakkas roomama 8 kuuselt ja käputama kuskil 8,5 kuuselt ning esimene hammas tuli alles paar päeva enne aastaseks saamist (ja nüüd tulevad hambad iga nädala/kahe nädalase vahega).
  Iga laps on erinev, kõik pole ühe puuga löödud- kahjuks paljud sellest aru ei saa..
  Vingujaid leiab alati ja loodan, et need vingujad vingumürgitusse ei sure! :D

 28. 9710 g ja 70 cm 7-kuuselt on kaalu poolest ikka tiba üle keskmise. http://www.hopsti.ee/vaikelapse-areng/7-kuune.
  Aga no viimasel ajal kohtab beebigruppides ikka väga palju 5-kuuseid 10-ja 11-kiloseid beebisid. Nende puhul paneb küll mõtlema, et kas on ikka vaja lapsi piimaseguga nii üle toita ja magu välja venitada. Hilisemas elus kipuvad sellised sageli ikka ülekaalulised olema (loomulikult mitte kõik, alati on erandeid). Piimasegu pakil on soovituslikud kogused kirjas, kui ikka kõvasti üle nende soovituslike anda, on ikka lapsele karuteene tegemine. Paks laps võib ju beebina ilus olla, aga mitte enam väikelapse ja teismelisena. Piimaseguga ületoitmine beebina põhjustab sageli ülekaalu ka hilisemas elus.

  1. Mu laps saab kaks korda päevas piima (150-180ml korraga), tõesti söödan üle :D ja ta on alati saanud tegelikult vähem kui purgil kirjas.. Praegu peaks ta sööma 4x päevas 210ml.

Comments are closed.