#meeliskirjutab

Meelis kirjutab: mis maani on okei lasta kandideerijal kodust tööd teha?

Kes on kursis, kes mitte, siis olen siin mõningaste vahedega kandideerinud tööle. Nagu ametlikule palgalisele tööle. Olen varasemalt ka nendest juba lugusid kirjutanud, näiteks: “Kompliment või kirstunael? Sa oled ülekvalifitseeritud“. Seni olen ma töötnud aastaid arvega ja projektipõhiselt, aga blogilugejatele ja ühiskonnale vastu tulles olen mõelnud, et heakene küll, ma lähen tööle.

Seda konkreetset postitust ajendas mind tegelikult kirjutama üks lause loost kus Elisa telekomiteenuste valdkonna juht kirjutas, kuidas inimesi tööle värvata: “…siis ära palun vaeva inimesi sooviga saata motivatsioonikiri või essee põhjendusega, miks ta sinu juurde tööle tulla tahab.” Aga lisaks motivatsioonikirjale on kandideerimisel üks lahutamatu osa kodune ülesanne. Ja vot neid olen mina ikka vorpinud korralikult teha. Kohati isegi nii palju, et ma võiks endale vabalt teise baka kraadi välja kirjutada.

Ma ei ole nõus kodutöid tegema!

Aga mida aeg edasi, seda enam ma tunnen, et ma ei viitsi neid teha. Päriselt ka. Miks? Sest see on niivõrd ajamahukas töö. Eriti kui veel hästi tahad teha. Ma arvutasin kokku, et üks koht kuhu ma kunagi kandideerisin, siis ma kulutasin nende juurde tööle saamiseks kokku 11,5h. Selle sees olid siis vestlused erinevate inimestega erinevates voorudes, kodune ülesanne, millele järgnes ka kohapeal tehtav ülesanne. Ja mis oli tulem? Auväärt teine koht. Aga tööle kandideerimisel ei ole teine koht teatavasti kõige parem koht.

Ma olen nõus, et ettevõtted võiksid lasta kandidaatidel teha koduseid ülesandeid, aga kuskil on ka piir. Ja minu jaoks on see piir ammu käes. Mida aeg edasi, seda julgemaks ja kohati isegi jultunumaks lähevad ettevõtted oma koduste tööde andmisega. Üks asi on aeg, mida selle tegemiseks kulutatakse või siis investeeritakse, aga teine on see, kui kellegi esitatud ideid ja mõtteid hakatakse ära kasutama. Kõlab uskumatult, aga nii kipub see paljudes kohtades olema. Mina näiteks olen loobunud enamike koduste tööde tegemisest, sest see lihtsalt on niivõrd ajamahukas ning paratamatult jääb mind kummitama mõte, et äkki nad lihtsalt kasutavad mind ära.

Väike nipp või trikk neile, kes ka kandideerivad ning täidavad erinevaid ülesandeid ja kardavad, et nende kodust tööd kasutatakse kurjasti ära, siis ma ütlen ära mida mina teen ja soovitan ka teil sama teha. Koduse töö kõige algusesse lisage aga boldis selline tekst:

“ANTUD KODUTÖÖ EI OLE MÕELDUD ÄRILISEKS KASUTAMISEKS EHK MIS
TAHES VORMIS ELLUVIIMISEKS MIS TAHES PERIOODIL. TEGEMIST ON
ees- ja perekonnanimi  INTELLEKTUAALSE OMANDIGA NING AUTOR EI LUBA KODUTÖÖS KIRJA PANDUD IDEID ILMA KOOSKÕLASTUSETA REALISEERIDA.”

Loomulikult võite sõnastust vastavalt vajadusele muuta, aga hilisemas faasis on teil ehk mingigi juriidiline alus enda kaitseks, kui te näete ja tunnete, et teie ideid on hakatud ellu viima.

Siinkohal toon paar näidet kodustest ülesannetest, mis mulle on täitmiseks saadetud, mille puhul mul tõesti tekib küsimus, et kuulge, kas see pole mitte liiast?

Ametikoht: mõjuisikute turundusspetsialist

Mina isiklikult leian, et selline ülesanne on liiast. Andke kommentaarides teada, mida teie teeksite ja kuidas vastaks?

Ametikoht: turundusjuht

– Analüüsi meie ja meie konkurentide kodulehti – mis on hästi ning mida võiks võrreldes konkurentidega paremini teha. Võta palun aluseks minimaalselt 3 konkurenti, kelle palume leida otsingumootori abiga.

– Analüüsi meie ning meie konkurentide sotsiaalmeedia lehekülgi – milliseid tegevusi ja postitusi planeeriksid järgneva 6 kuu jooksul? Miks? Too näiteid vähemalt 5 postituse näol.

– Koosta kuude lõikes turundustegevuste plaan aastaks 2020 (eelarvega 10 000 ja 60 000 eur). Kirjelda milliseid kanaleid sa kasutaksid ning miks?

– Kirjuta 1 A4 pikk haarav artikkel 1x kuus ilmuvasse ajakirja, mis kõnetaks meie potensiaalset (kirjapilt muutmata!) sihtgruppi (naine 25-50, elukoht Eesti) ning paneks meie tooteid ostma.

No andke andeks, aga me pole isegi blogile sellist strateegiat, plaani ja konkurentide analüüsi teinud. Nojah, ehk oleks pidanud.

Küsin jällegi, et kas sellises mahus ülesannete lahendamine on okei? Kas seda pole mitte liiga palju? Tee ja koosta ja analüüsi. Teisisõnu – ole hea ja tee meile kõik töö ette-taha ära, et me saaks kergemini oma tööd hakata tegema. Mulle see ei meeldi.

Kuidas aga võiks üks kodune töö siis välja näha? Esiteks oleks minu ettepanek kandidaat ikkagi vestlusele kutsuda ning siis teda “ehmatada” ja paluda ülesanne lahendada laua taga kõikide ees ning suuliselt. Loomulikult eks kõik sõltub ametikohast, aga see annaks minu silmis kohe palju rohkem juurde kui ole kodus ja tee mitu tundi tööd. Tegelikult ei saa ju ka kindel olla, et kandidaat ise selle ülesande lahendas. Äkki palus mõnda sõpra?

Andke kommentaarides teada kust jookseb teie arvates piir koduste tööde lahendamisel? Mis maani on okei mingeid ülesandeid paluda lahendada ja analüüsida? Kuidas teie vastaks, kui teil palutakse teha kolm-neli tundi aeganõudev kodune töö?

 

31 thoughts on “Meelis kirjutab: mis maani on okei lasta kandideerijal kodust tööd teha?

  1. Mis maani??? Mida see tähendab?
    Kas ei oleks arusaadavam kirjutada – kaua?

    1. Vauu.. ma olen vapustatud, et reaalselt selliseid kodutöid lastakse kandideerides teha.. See ei ole okei. Mis mõttes sa pead tegema turundusplaani, mis on tegelikult turundusjuhi ametikohus, mitte kandideerija.. Kas selliseid kodutöid nõuavad suuremad ettevõtted (pean silmas nt Eesti Energia, Rakvere/Talleeg, Telia)?

    2. Pigem väiksemad, suurtel on viis agentuuri iga asja jaoks taga, aga samas suhteline. See esimene kodutöö – väga suur rahvusvaheline firma :)

    3. Mitte paha pärast aga, ma küll tuleks .
      Meelis väga tihti ei kirjuta ja teist kirjastiili nähes jäävad kohe vead silma. Nt on olemas KOMA kas VÕI et. Mitte KOMA et kas jne. Need sidesõnad, mille ette käib koma, tuleb kasutada ainult ühte sidesõna. Kirja -ja kõnekeelt ongi teinekord raske eristada.

    4. Mu poolest kirjutage vigaselt edasi kui soovite :).
      Täiskasvanud inimesi ongi raske ümber õpetada.
      Ja tühikuviga on ikka väga suur viga tõesti.

  2. See on küll nüüd üks postitus, millega ma olen täiesti nõus. Olen isegi kandideerinud erinevatele ametikohtadele, kus antakse meeletu kodutöö. Mõtlen läbi erinevad strateegiad, plaanid, eelarved, uute toodete arenduse. Tulemus: jään teisele kohale VÕI pakutakse töökohta ja alles siis öeldakse palganumber, mis on alla selle, mida ma soovisin juba teisel vestlusel :D MIKS te lasete mul edasi järgmisesse vooru liikuda, raiskate minu ja ka enda aega, teades, et te ei suuda maksta konkurentsivõimelist palka? Ausalt, mul on muud ka teha kui mingeid kodutöid enda huviks vorpida :D
    Usun, et eks mingi kodutöö peaks olema, et eraldada terad sõkaldest, aga see peaks olema maksimaalselt 30-60 min ülesanne. Miks mitte küsida kohe koha peal küsimusi, et vaadata kui kiirelt ja kuidas kandidaat reageerib ja pakub lahendusi ja ideid. Küsimused ei pea üldse puudutama otseselt uut ametikohta, vaid võivad olla vimpkaga või siis lihtsalt testida kandidaadi teadmisi ja nupukust ja vbl ka sinna töökeskkonda sobivust.

    1. Leenu: olen nõus. Ma mäletan, et mul just sellised vestlused olid omal ajal kohas kus ma hetkel olen. Kohapeal pommiti konkreetselt, et tavai, sul on eelarve x, mida sa teeksid. Ja ma tulistasin puusalt jumala utoopiat. Neile meeldis, mõtlesin kastist välja :)

  3. Oi kui hea postitus :)
    Mul endal on olnud siiani üks ülesanne, kus vestluse jaoks pidi tutvuma ettevõtte toodetega ja siis tegema suuliselt lühettekande, et kuidas ma müüksin ja tutvustaksin neid. Tundub, et läks hästi ja siiani töötan selles kohas :)
    Aga on ka kogemus, kuidas nii umbes 5 aastat tagasi kui veel elukaaslasega tudengid olime, siis mu elukaaslane tegi sõbra palvel tema naise jaoks mingi kodutöö ära ja opaa tüdruk sai tööle sinna hea palga peale, kuigi tol hetkel pädevust ei olnud, et jah vb mingid sellised praktilised asjad anda vestlusel ette, et inimene ise teeb ja nii on see ajaline maht ka rohkem piiritletud, sest keegi ei tee ju vestlust 5 tundi tavaliselt :D

  4. Mina praegusel kohal tegin ka nö koduse töö, mis koosnes viiest ülesandest ja tuli teha ära aja peale (leppisime kokku kella-aja, kuna saadetakse ülesanded ja kunaseks pean täidetuna tagasi saatma).

    Mis mulle meeldis, oli see, et kasutati juba olnud ülesandeid (ehk mingeid projekte, mis olid neil juba endal valmis), seega polnud seda ohtu, et minu ideid oleks projektis kasutatud. Paar ülesannet olid ka näitlikud (st tegu oli teoreetiliselt juhtuva, aga siiski väljamõeldud olukorraga).

    Sinu toodud näited on küll kõik sellised, et taheti tasuta saada turundusplaani, analüüsi ja ideid postituste jaoks :D See natuke kahtlane jaa.

    1. Ma arvan sama. See on ilmselge. Kui sul on turundusharidus, sa oled töötanud aastaid selles valdkonnas ja siis teha justkui kontrolltöö inimeste/värbaja poolt, kes pole ju turunduse kogemuse ja haridusega… Kes see hinnata oskab sel juhul töö sisu? Ma saan aru, et ilma töökogemuseta inimese puhul oleks see hea tõestusviis tööle saamiseks. Inimesele, kellel on juba palju kogemust ette näidata + haridus, on see tasuta töö.

  5. Ei ole küll päris sama teema, aga.. Veidi lihtsamatele ametikohtadele esitatavad nõuded. Büroo assistent, assistendi abi, sekretär, infotöötaja jne. Jah muidugi inimene peab olema pädev, aga paljudel juhtudel on nõue rakenduskõrgharidus või soov, et olete seda juba omandamas. Milleks küll.

  6. Täiesti nõus!
    Ma olen isegi vestlusel kokku leppinud, et teen kodust ülesannet juhul, kui annate mulle pärast põhjalikku tagasisidet. Oldi nõus! Kokkuvõttes kulutasin ikka kõvasti aega töö kõrvalt( ehk siis õhtuti ja nädalavahetusel, pakun välja, et üle 15 tunni kindlasti). Saatsin ära ja kirja panin ka konkreetesed küsimused, millele tagasisidet soovisin. Vastuseks sain, et “mul ei ole aega vaadata ja üldse, me juba leidsime teise inimese”. Nagu komoon… Leidsite – okei, aga vähemalt nii palju austust võiks olla, et kandidaatidele teada anda, eriti kui annate “nii palju aega, kui ise tahad” ja oli kokku lepitud, mis ajaks ma selle kodutöö saadan. Või kas see ongi one-way-street?

  7. Wow, see on tõesti liiga jõhker! Mul läksid lausa silmad suureks, ilma naljata!
    Aga ma tean ka lugusid, kuidas inimesed on heas usus erinevaid koduseid ülesandeid lahendanud ja siis on nende ideid kasutanud. Tööle nad muidugi ei saanud.

  8. Selle esimese kodutöö vastuse võiks sujuvalt anda ettevõtte suvalisele töötajale juhiseks lisatööle, et edaspidi ise selliseid kirju influenceritele saata.

  9. Kui need turundusjuhi neli ülesannet olid kõik ühe kandideerimise raames, siis seda on tõesti ebanormaalselt palju. Korralikult tehes tundub nagu paari päeva töö mu meelest ja endal kaoks küll soov sinna üldse tööle saada. Mul on lastud kohapeal lisaks vestlusele mingeid teste ja asju teha, teatud olukordi läbi mängida, aga need on alati alla tunni võtnud.

  10. Jumalukene, neid ülesandeid ei pea ju täitma! Võib rahulikult soovitada hüpata p*tsi või veel midagi ülbemat ning elada edasi uhke, vaba ja vaesena. Regulaarne kuupalk on ohtlikum kui alkohol või heroiin, seda mainis juba Bukowski (loodan et see nimi teile midagi ütleb).

  11. abikaasa kandideeris hiljuti ametnikuks ühte Ametisse. Kodutööna nõuti kahte mahukat kirjatööd, kokku kulutas ta nende peale terve nädala. Kui tegu oleks olnud palgatöötajaga, siis oleks tõenäoliselt kumbki neist ülesannetest eraldi võinud rahulikult nädala peale ära jaotada ning oleks ka poole kuupalgast ka saanud palgapäeval. Praegu oli täielikult tegu tasuta tööga, 1 nädal, kokku ca 8-10h igas ööpäevas.
    Jaburad on ka igasugused nn testid. no nt MIKS on vaja arvutiinseneriks pürgijal teha töökuulutusele vastates IQ testi (küll teise nime all saadetud) või tava-IT-mehel testi, kus muuhulgas nõutakse meie erakondade poliitikute nimede tundmist (kes mis minister või erakonna juht parasjagu on) või militaarastuste alluvusjärjekorra või laskejoonel käitumise reegleid. Seda militaarvärki tahtis üks… mingi pisipudinate hulgimüügifirma oma it-meestelt. jabur. ja pärast 3 ringi teste ja proovitöid pakuti palgaks ca 700€. otsige lolli.

  12. What????? Sellised kandideerimised on Eestis olemas või? Kodused tööd? Ma vist elan mingis paralleelmaailmas, kus selliseid asju ei eksisteeri. Ma loobuks kohe, kui kodus midagi tegema pean. Minu kompetents selgub kohapeal – ma tulen näitan ennast, räägin, presenteerin ning kui soovite, pange mind siis kohapeal proovile. Aga nende ülesannete sisu on juba tööülesannete täitmine, mida keegi enne firmasse tööle asumist tegema ei peaks.

    Võib-olla on asi minu eriala spetsiifikas, aga füsioterapeudina oleks see sama, et tule võta meil 8 tundi patsiente vastu ja pärast siis arutame kõik haigusjuhud läbi. Üsna ennekuulmatu. Ma ütleks isegi..kriminaalne

  13. Teatud töökohtade puhul on proovitöö kindlasti vajalik, näiteks tõlkijal, andmesisestajal jms tekstiga töötajal, seda suuliselt vestlusel ära ei tee. Aga see peaks siiski võtma maksimaalselt tund aega, mitte nagu siin toodud näidete puhul, mis tunduvad pigem juba kuu aja tööna, kui korralikult ja põhjalikult teha.

  14. Nõus, et sellised ülesanded on debiilsus.
    Okei oleks teha peale intervjuud mingi lühitest kohapeal, max pool tundi kuni tund, et testida keeleoskust või küsida mõned erialaspetsiifilised küsimused. Ma olen teinud valikvastustega testi ja see on ok.
    Ma olim kunagi intervjuul, kus küsiti, et miks te siia firmasse kandideerisite? Nali oli selles, et ma ei kandideerinud, vaid nad ise leidsid mu cv ja kutsusid vestlusele. Nii palju võiks ikka lugupidamist olla, et süveneda, kellega nad üldse vestlevad. Paraku on reaalsus, et norm töökohad levivad enamasti läbi tutvuste…

  15. Proovipäeva puhul on reegel, et kui tullakse vaid nö töövarjuks ehk et ise käsi külge ei pane ja tööd reaalselt ei tee, siis ei ole tasustatud, kui aga teed tööd, vahet pole kas 1h või terve päeva, siis peab ettevõte maksma. Huvitav kas kodutööde kohta ei ole mingit seadust?

  16. Ma kunagi aastaid tagasi tegin väga põhjaliku töö (ainus põhjalik kodutöö), analoogne nagu seal nr 1 näidiseks on. Teine sisu, aga stiililt sama, võimalik, et sama firma ka (maailma tasemel tipp firma, mille turunduses töötada) :) See firma, kus ma käisin – mul tunne ikkagi, et nad regulaarselt lasevadki teha neid töid. Muide, ma ei saanud tagasisidet ka tehtud tööle. Lihtsalt lambist enam ei suheldud lõpus, läbisin 4 vooru. Olen aru saanud, et nad eelistavad väga noori ja ilma lasteta (sest reisida vaja ja nagu nad ütlesid, et on palju päevi, kus töötavad 8-23). Sattusin ükskord kokku nende tiimiga, enamus olid 20-aastased silma järgi. Ma enam iial ei kandideeriks sinna ja ei pea ka enam vau-efektiks, kui keegi mainib, et seal töötab (ehk Baltikumi-Eesti esinduses) Mul jäi väga kehv mulje.
    Maailma tasemel on ta kindlasti tegija.

    Kas Meelis sai lõpus tagasisidet 1. Firma puhul oma tööle?

  17. See töömaht näeb välja nagu proovipäev, aga selle eest peaks palka maksma

  18. Jääb arusaamatuks, mis eesmärgil peaks töö konvertima PDF-i? See ei kaitse ju midagi. Potentsiaalne tööandja saab seal igasuguseid kustutamisi ja parandusi teha (näiteks ära võtta sinu boldis teavituse jms).

  19. Kas üldse on kohane kasutada värbamisprotsessis kodutöid-teste? Kodutööde kasutamine värbamisprotsessis on täiesti normaalne praktika välisriikides ja ka meil ikka enam, kui ettevõte vajab täit kindlust, et kandideerija erialased oskused vastavad tegelikult ka firma vajadustele. Kindlasti ei ole eetiline anda kandideerijale lahendamiseks ülesandeid või nõuda vastuseid, mis eeldavad temalt suhtekapitali ja infopagasi jagamist teadmata tulemust.
    Turundusjuht on ettevõtte A ja O – kreatiivse mõtlemise ja suhtlusoskuse kõrval on sama olulised ja olulisemadki tehnilised teadmised turundusest ja tööriistadest, planeerimis-, tootearendus- ja analüüsivõime, pika perspektiivi nägemine jne jne. Turundusjuhi kandidaati hinnata esimesel kohtumisel ootamatult palutud improviseeritud müügikõne põhjal tore idee aga osaliselt on küsitava väärtusega. Otsitakse ju ideaalis pikaajaliste protsesside planeerijat ja elluviijat, mitte lihtsalt müügimeest. Muidugi, väikeses ettevõttes turundusjuht sageli täidabki pigem müügimehe ja turundusassistendi rolli ning pika perspektiiviga ei saagi tegeleda.

  20. Minul selline kogemus: läbisin CV-vooru, grupivestlusevooru, koduse ülesande ja seejärel silmast-silma vestlusel öeldi näkku, et tegelikult su haridus pole ikka päris see mida me otsime.. nagu.. sa oleksid saanud seda ka varem öelda… Samas, kulutasin kodutöö peale umbes poolteist tundi ja sõbrantsi abi ;)

Comments are closed.