Müügid seiskusid päevapealt. Miks?

Mulle on ausalt arusaamatu, kuidas kõikide väike-ettevõtjate müügid päevapealt seiskusid. Ilmselt pole enam kedagi, kes poleks näinud neid üleskutseid – hoia Eestit, toeta Eesti väike-ettevõtteid jne.

Ma ei saa aru, kuidas see saab olla nii drastiline. Kui sa oled kodus, siis kulub sul ju veel rohkem asju kui tööl käies. Järelikult saab asi olla ainult rahas. Ma olen pigem aru saanud, et suuremale osale võimaldatakse kodukontoris töötamise võimalust, okei, palju on neid, kelle palku on kärbitud, aga ega sul elamata ikka ei jää. Saan aru, pead tegema mingi säästurežiimi, aga sa tarbid ju ikka neid asju, mida sa eluks vajad.

Mulle meeldis kuidas Helen Kõpp lahti seletas selle pelleripaberi hulluse:

Ma mõistan, et lõbus on praegu nalja teha, kuid kellele on jäänud suureks mõistatuseks, miks inimesed tarbivad WC-paberit ning sellega demonstreerivad uhkelt ka oma vähest loogikavõimet naljatledes pasanteeria üle, siis:

1. Kui inimene ei viibi viis päeva nädalas vähemalt kaheksa tundi kodust eemal (tööl), siis kulub kogu selle aja võrra rohkem ka WC-paberit. Vastasel juhul kulutatakse paberit tööl.

2. Kui suures leibkonnas terve kari inimesi ei saa tööle minna, siis kulub veel rohkem paberit. Nii võibki tunduda, et üks inimene poes ostab enda jaoks liiga palju. Tegelikult on tal perekond.

3. Inimesed varuvad toitu ning paberit, et vähendada situatsiooni halvenedes poodiminekut.

Sama on ka toiduainete koju ostmisega – kui tööl käiv perekond sööb väljas lõunat, hommikusööki või isegi õhtusööki, siis nüüdseks ajusid omav inimene vähendab oma väljaskäike ning ostab koju süüa ette, et loodetavasti ei peaks kõige ohtlikumal perioodil teiste elusid ohtu seadma. Korrutage toiduvaru kodus viibivate inimeste arvuga ja ehk jõuab kohale, miks ostuhullus tekkis, eks.

Nüüd arvutage välja, palju kulub paberit kodust eemal olles ning ma arvan, et leiate ka oma peakolust loogilise mõtlemise üles loogikavigadest kubisevat pasanteerianalja heitmata.

Muide, naljad on toredad küll, nende üle keegi ei kurda! Tobe on hoopis reaalne arusaamatuse näitamine.

Uskumatu, et nii elementaarse asja peale inimesed ei tule. 🤦

Nii ongi ju. Kui mina ja Hedon oleme keskmiselt päevas 8-10 tundi kodust eemal, siis me ei tarbi kodus WC-paberit, ei söö leiba, juustu, piima, kasuta seepi, kreemi, elektrit, vett.. Kui me oleme aga 24/7 kodus – siis kulub neid asju ju rohkem.

Ma käin jätkuvalt pesus (seda nii pesemise kui aluspesu mõttes) ja kasutan jätkuvalt BonMerité koorijaid, kreeme, mul kulub kordades rohkem seepi ja vett kätepesuks kodus olles kui tööl olles (sest siis pesen käsi tööl ja kasutan seal seepi ja vett). PS! MARIMELL koodiga saab BonMerité veebipoes soodustust 20% kõigilt täishinnaga toodetelt.

Mul kulub kordades rohkem sööki, sest ma söön kolm korda päevas kodus, vanasti sõin hommikuks võib-olla võileiva ja kokkasin õhtuks, lõuna sõin väljas. Nüüd aga teen ma kolm korda päevas kolmele süüa, enne sõi Meelis näiteks lõuna ajal üksinda.

Ehk siis – me tarbime ju veel rohkem kodus olles kui kodust ära olles. Ühtpidi muidugi, mul on kurb ja olen sellega nõus, et väike-ettevõtjaid peab toetama, aga teistpidi ma ei saa aru, kuidas said müügid 70% kukkuda – kas te enam ei pese, koori, kreemita, tarbi?

Kui mul saab praegu šampoon otsa, siis ma tellin selle näiteks Dermosilist, kus marimelli koodiga on tasuta tarne. Kui mul saab WC paber otsa või tahan veni, ma tellin selle kuskilt e-poest. Samamoodi nagu ma siiani olen tellinud süüa, puuvilju, riideid – mida iganes mul vaja on olnud.

Kui kellelegi oli praegu koduremont pooleli ja ta mõtles osta Kukupesast endale plakateid ja taimi, siis kas ta nüüd ei osta enam? Miks? Jättis remondi ära kuna saab 24/7 kodus olla?

Aga olen nõus, toetage väike-ettevõtteid, et nad vastu peaks selles hulluses ja ei peaks oma poode ja tootmisi kinni panema. Ma tellisin just Nudistist vahukat!

38 thoughts on “Müügid seiskusid päevapealt. Miks?

 1. Sul on natukene kitsas pilt sellest, mis toimub üldse Eestis praegu. Need, kes kodukontorit teha saavad, neid on käputäis inimesi. On väga palju selliseid, kes saadeti sundpuhkusele miinimumpalgaga, on koondatud, on vähendatud palka jne. Selles olukorras ilmselt viimane asi on mõelda sellele, et kuskilt hakata kreeme-koorijaid-šampoone tellima. Jah, neid kasutatakse endiselt, aga ilmselt valik läheb soodsama variandi peale. Ja kui ka ise saab inimene tööd normaalselt jätkata ja kodukontorit teha koos palga säilimisega, siis on paljudel peredes inimesi, keda on see eriolukord majanduslikult palju mõjutanud ja keda rahaliselt aidatakse. Majanduslik ebakindlus on see, mis mõjutab inimeste ostukäitumist isegi siis, kui otseselt enda sissetulek ei ole mõjutatud.
  Lisaks see nüanss, et netipoodide müük moodustab enamike nende brändide (kes kampaaniaid on hakanud tegema) müügist vaid osa – nende tooteid müüakse ikka ka erinevates poodides, mille müük nüüd drastiliselt langenud on. Netipoodi satub tavaliselt teadlik inimene, neid möödaminnes ostusid päris poodides on ikka oluliselt rohkem.
  Samas ma arvan, et see aktsioon on mitmete ettevõtete jaoks nagu turundusstarteegia ka ja tegelikult ei ole nende müüginumbrid oluliselt mõjutatud.

 2. Ettevõtted, kes kannatavad, polegi need, kes müüvad eluks vajalikke asju, vaid ikka need, kes pakuvad meile teenuseid… Majutused, restoranid jne… See üleskutse meeldib mulle küll väga, et kui kogu see kriisiolukord läbi saab, siis eelistage välismaale lendamise asemel puhkamist Eestis, et Eesti turismiettevõtted saaksid uuesti jalad alla :) Mõttekoht ka teile! ;)

  1. Me oleme juba seda otsustanud, et suvise perereisi asemel seikleme parem Eestis. Ja sel aastal hetke seisuga reisimist rohkem ei planeeri.

 3. Just nii ongi – ei kreemita, ei koori, pesed võimalikult odavate asjadega, mitte oma tavapäraste lemmikutega. Kindlasti ei osta remondi ajal koju plakateid ja taimi – need ei ole eluks vajalikud asjad, kannatavad rahulikult oodata ja lükatakse kaugemasse tulevikku, kui kriis läbi. Meenutades eelmist kriisi 10 aastat tagasi, siis kosmeetika, kodu ja söök olid esimesed asjad, mille pealt hakkasin kokku hoidma. Ei ostnud oma tavalemmikuid, vaid kordi odavamaid tooteid – kui ikka töötasud kolmandiku võrra vähenesid, siis luges inimene igat senti…
  Viimastel aastatel olen suur Lumi toodete fänn. Kuid paraku ka see -20% või tasuta tarne ei pane mind praegu nende tooteid ostma – kriisi ajal on ka selliste soodukatega Lumi tooted mu jaoks liiga kallid :(

 4. Aga sellepärast, et väga palju istuvad ilma mingi rahata kodus…aga sellepärast, et isegi kui nad saavad mingitki raha, ei ole teada, kui kaua see “pull” kestab…säästureziim e mitte eluks vajalikke asju EI osta…
  …kahjuks on väga paljude perede elu praegu selline…

 5. Ei seiskunud neil midagi. Ahnus on selle asja nimi. Loodavad riigilt abi skeemitada, hea põhjus töötajate palku kärpida.

 6. Tore, et te oma roosas mullis edasi elate.
  Väga paljud inimesed juba on töö ja sissetuleku kaotanud, väga paljudel on see lähiajal juhtumas. Ainult teie ei taipa, miks oma tarbimisharjumusi muutma peaks. Isegi ei viitsi pikemalt jahuma hakata sel teemal. Eks püüdke oma reklaamidega veel viimast võtta.

 7. Kas te üldse ei näe enda ninaotsast kaugemale? Ääretult enesekesksed olete ikka küll.
  Pesevad, tarbivad, situvad ja kammivad kõik selle kriisi ajal. Lihtsalt enamus inimesi suudab kriitiliselt mõelda natukene 5 minutist kaugemale.

  Selle asemel, et osta Bon Whatever seepi ja koorijat, ostab ettenägelik inimene praegusel ajal odavamat seepi ja koorijat.

  Selle asemel, et osta Dermo-misiganes shampooni, läheb ta ostab poest odavama Fa või Schauma, sest ajab samamoodi asja ära.

  Selle asemel, et minna ehituspoodi kallist tapeedirulli ostma, paneb ta ehituse pausile, sest ta teab, et see tapeet ei jookse kuskile eest ära ja olenemata olukorrast on tal mingi väike sääst kui peaks midagi halba juhtuma.

  Selle asemel, et TARBIMISHULLUSEGA praegu kaasa minna, oskab tarbija hetkel analüüsida seda, kas on tõesti vaja kindla brändi asju või tasuks tõesti ehk raha rohkem kokku hoida, sest majandus on praegu kõikuv, ükski töökoht pole kindel, enda tervise peale ei saa täielikult lootma jääda.

  Mida sina oma lapsele süüa annad, kui raha peaks sul otsa saama? Või nälgite ja hõiskate, et vähemalt on Bon Merite ja Dermosil shampoon!

  Esmatarbekaup ei kao kuskile, nemad ei hävine. Aga igasugune lamp pudipadi, ülehinnatud mõttetud brändid, suvalised niššitooted saavad kannatada, sest inimestel puudub tegelik vajadus!

  1. Neile ju tuuakse enamus sööki ja muud vajalikku tasuta ukse taha. Mina näiteks tahtsin e-coopist tellimust teha ja esimene vaba kulleri aeg on nädala pärast. Pean ju piima, saia, leiba ja muud elementaarset minema ise poodi ostma.

  2. Mul oli täna sama. Reisil olles tellisin elementaarse esmase. Täna tahtsin tellida, esimene vaba aeg oli kolmap õhtul kl 21, olin valmis, et ok.. tegin tellimust ja.. juba aeg läinud..

 8. Miks müügid langesid kui inimesed karantiini jäid? Sest inimesed ei tea, mis tuleb. Päris mitmed ettevõtted on kinni ja inimesed koondatud. Töötajate palku on vähendatud jne. Kui on oht/võimalus, et pere sissetulekud vähenevad märgatavalt ja teadmata ajaks siis absoluutselt eluterve lähenemine, et esmalt jätta ära “õndsuseasjade” ostmine. Kui pole teada, millal jälle tavasuuruses sissetulekut oodata on, siis ostangi tavapärase BonMerite kehakoorija asemel poest tavalise tükiseebi. Ja kui on reaalne võimalus, et kaaslasel järgmised 2 kuud tööd ja sissetulekut pole siis lükkamegi remondi edasi ja selleks plaanitud raha jääb elamiseks…
  Räägitakse jah sellest kui mitu kuupalka peaks inimesel kontol varuks olema aga reaalselt, kui paljudel keskmise palga saajatel reaalselt poole aasta rahavaru sukasääres on? “See on ju vaid raha, küll pärast kuidagi ikka saab” ei ole minu meelest jätkusuutlik lahendus….

  1. Isegi kui see rahavaru seal sukasääres olemas on, siis kriisisituatsioonis, kus ei tea, mis juhtub homme või kahe kuu pärast, ei kuluta mõtlev inimene samamoodi edasi nagu enne.

 9. Varem teie blogi lugedes olen teid ikkagi üsna mõistlikeks inimesteks pidanud ja teid laimajate eest kaitsnud. Aga nüüd tahaks teie peale karjuda. Ausalt. KUIDAS SA SAAD NII IGNORANTNE OLLA?

  Kas tõesti peab seda selgitama, et kui väike ettevõtja (mina ja minusuguseid on tuhandeid) jääb päeva pealt ilma oma igapäevatööst, sest see on seotud otsekontakti ja tervisega, istun ma kodus, teadmata millal saabub järgmine palk, siis ma tõmban kõik tarbimise koomale, mis pole hädavajalik?? Et ma hakkan väga täpselt kalkuleerima oma toidukorvi ning ostan ainult kõige odavamaid poe šampoone ja hädavajaliku näokreemi, mitte ei osta koorijaid, maske ja ma ei tea veel mida, mis on täielik luksus?

  Ausalt, mul on tunne, et te lihtsalt toodate praegu võimalikult vastuolulisi postitusi, et lugejaid hoida, aga hetkel te just kaotasite ühe, kes tunneb ennast selliste tarbimissõltlaste poolt mõnitatuna.

  1. Ma ei pea end üldse tarbimissõltlaseks ja saan aru, et on hetki kus on seis kehvem ja tulebki nö kasinamalt hakkama saada, aga suures plaanis peseme me end ju kõik, kreemitame jne.

  2. Marimell ei pea end tarbimissõltlaseks? Te olete tarbimissõltlase musternäide.

  3. Kui ma ei teeks blogikoostöid ja ei saaks kingitusi/pressipakke, tarbiks ma kordades vähem. Aga kui on ja saadetakse, siis tarbin ka :)

  4. Vahet ei ole ju, MIKS lakkamatult teha täiesti suvaliste asjade “unboxinguid”, fakt on, et ainult tarbimishull käib kogu aeg pakiautomaatide vahet.
   Aga muidu vastasidki ju oma küsimusele ilusti ära: inimesed OMA raha praeguses olukorras ei kuluta mõtlematult ebavajaliku peale.
   Toidu ja esmatarbekaupade müük ei ole “päevapealt lõppenud”, vaid kasvanud.
   Kas te elate ikka samas reaalsuses, milles ülejäänud maailm?

  5. Enamus siin majanduse toimimisest ei jaga. Marimelli postitusel on iva. See, et me kõik koju jäime ja mõtlesime: mis saab, äkki läheb ise üle, äkki ei lähe majandus metsa.. see põhjustaski ju majanduslanguse.
   Minu jaoks oli see tulemus ilmselge- kõik KARDAVAD tarbida = automaatselt majanduslangus ja kriis.

   Seal pole midagi mõelda, seal pole teist tulemust.

   Kui müügid oleks igal pool enam-vähem samaks jäänud (v.a need ettevõtted, kes üldse tegutseda ei saa nt spordiklubid), siis poleks see krahh tulnud, aga kardame edasi kodus ja mõtleme, et meist ei olene midagi. Ja äkki keegi kuskil tarbib ja majandus läheb paremaks.. aga no mis meie…

  6. M, tavalise majanduskriisi põhjus on jah nii lihtne. Praegusel juhul pani kõige suurema paugu majandusele ikka see, et kõik meelelahutusasutused läksid päeva pealt kinni.

   Isegi, kui meil oleks tegu tavalise majanduskriisiga, siis kõik on õige ja ilmselt siin enamik saab sellest aru, et see, et inimesed säästlikuks muutuvad, annab kriisile omakorda hoogu juurde. Aga see, et see nii on, ei tähenda, et inimestel tuleks säästlikkusest loobuda ja enda kõhu arvelt majandust ülal hoida. Sest nii oleks paljud lõpuks seisus, kus pole midagi lauale panna enam kodus.
   Säästmine ja ettevaatlikkus on iga kriisi puhul iga indiviidi puhul ainumõeldav. Ainult purulollid ühepäevaliblikad ei mõtle sellele, mis homme saab, kui majandus põhja käib.

  7. Mis mõttes majanduse toimimisest ei jaga? Kas sa arvasid siiani, et tarbija ostab selleks, et ettevõtja saaks müüa? Ei, ta ostab sõltuvalt oma vajadusest ja võimalusest. Tulid koondamised, palgalangetamised ja ebakindlus – vähenesid võimalused ja oma vajadused hinnati ümber. Süüa tuleb endiselt osta, eluks mittevajalikku praegu ei osteta.
   Täpselt nii lihtne ongi. Täpselt nii majandus toimibki.

  1. No aga Marimell, miks nüüd, kus tuleb kodumaist toetada, ei või te selle kinnise artikli eest maksta? :)

 10. Tead miks? Sest sellises segaduses, kus keegi ei tea, kui kaua on eriolukord, tõmmatakse maha eluks mitte vajalikud tarbimised. Sest need tarbijad on ju osaliselt ka need, eesti omad, kellelt hetkel ei tarbita.

  Näiteks meie pere juba ammu piiras väljas söömist, küsimus ei olnud rahas vaid rahast hakkas kahju. Hind ja kvaliteet ei läinud kokku, sest käis palgaralli ja eks siis hoiti kokku kvaliteedi pealt. No ja kui ma kodus oskan sama asja paremini teha, siis miks ma lähen sööma kui pärast on täielik pettumus.

  Ilmselt kõik need firmad, kes ei paku eluks vajalikku, ka pillid kotti panevad, kahjuks.

 11. kõik lingitud bisnessid viskavad esimese asjana blogijad jm auru ajajad üle parda, pange tähele, varsti pole siin ühtegi reklaamposti :D

 12. Minu mees kaotas töö ja meil on kaks väikest last kasvatata ja toita. Ilmselgelt ei lähe ma kaasa tarbimishullusega, et mul oleks toidu asemel udupeened kehakoorijad ja muud peened pesemisvahendid. Te ei saa üldse aru ikka mis ümberringi toimub. Imestan, et te veel juba uuele reisile pole põrutanud, niii odavad on ju piletid ja koroona on ju ainult nagu gripp, ei midagi hullu.

 13. Päriselt ka sellised eluküsimused? Ja te hakkate kedagi enda arvates veel koolitama v?

  Mul oli ka terve nimekirjatäis asju, mida olin plaaninud osta, kuid mis nüüd kõvasti aktuaalsust kaotasid ja kuskil nimistu lõpus on. Lihtsalt sellepärast, et majanduslikult ebastabiilne aeg stressivabamalt üle elada. Mul ei lenda see rahake nagu niisama klikkadi-klikk pangakontole. Kui on valida, kas osta 30€ või 10€ kreem/koorija/šampoon või misiganesmuu mögin siis vastavas olukorras haarabki käsi selle soodsama järele. Ei ole esmane vajadus shopata endale mingeid nipsasju ja riideid, väljas söömas käia, ilusalongi, reisile minna jms. Kui raha nagu muda või pole kahju oma viimane rahanatuke kõige selle peale kulutada, siis no laske aga käia jah. Muidu inimesed natuke ikka muretsevad oma töö pärast ka, kuna selgelt on näha, et paljudes valdkondades on töömaht ka väiksem või üldse olematu. Säästud võivad ju olla, aga keegi ei tea, kui pikalt peab (stabiilse) sissetulekuta olema.

 14. Tahad teada, miks? Nt minul tuleb u 50%, soojemal hooajal 75% sissetulekust turismist. Tahad teada, palju sel aastal tuleb? No kui läheb hästi ja augustisse mõni broneering jääb ja/või tuleb, siis olen õnnega koos. KÕIK on tühistatud. Minutaolisi on ilmselt tuhandeid, kümneid tuhandeid.
  Jah, ma pesen end ikka, aga kodus istudes pole tegelikult vaja end iga päev seebitada ega koorida. Ja seetõttu ka mitte kreemitada, sest seep kuivatab nahka.

 15. tegutsen huvihariduses. absoluutselt köik lastele huviringid pidid samaaegselt koolide sulgemisega tegevuse peatama. raha sisse ei tule ja kogu

 16. Lihtsalt soe soovitus, kirjutasid, et ei saa Postimehe artiklit lugeda, et kinnine. Ausalt, tehke see investeering ja ostke endale ligipääs kusagile uudistesse (mitte Õhtuleht või Kroonika), silmaringile tuleb kasuks! Siis saate veits paremini nii koroonast aru kui ka praegusest majanduses toimuvast jne, tuleb ausalt kasuks ja lollus ei karju nii kaugele. Kõik pole sealgi puhas kuld aga erinevad arvamusartklid ja analüüsid annavad ikka veidikenegi aimu.

  Ja endiselt, kui vähegi inglise keeles lugeda suudate, siis the Guardian on nt väga hea ja TASUTA lugemismaterjal maailma asjadega kursis olekuks.

  Praegusel ajal sinisilmselt kreemidest ja kehakoorijatest jahuda ja oma võltsripsmeid plaksutada, et ma ei saa aru, mis siin maailmas toimub… – teie vanuses on see kurb.

  1. Mul pole ripsmeid :) tühistasin kõik oma käigud kuni aprillini – ripsmed, küüned, autokool jnejne
   Mul on Ekpressi/Delfi/Päevalehe tellimus.

 17. Sa võid ise ju oma loogika järgi arvata, et tarbimine peaks ka kriisi ajal olema sama suur või isegi suurem aga vaata korra uuesti oma viimase nädala tellimusi. Vot see on tegelikkus. On aeg oma mullist välja tulla ja tunnistada tegelikkust. Mida plaanid nüüd uues olukorras teha?

  1. Elan edasi, mis mul teha on. Lepin olukorraga ja elan edasi. Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab. Olen alati hakkama saanud, saan seekord ka.

 18. Meil ei ole olukord halvenenud, pigem isegi vist paraneb seoses mehe tööga, aga oma ostud oleme veidi edasi lükanud, sest kolisime just oma majja ning säästudega on hetkel seetõttu kehvasti, peame uuesti koguma hakkama. Lisaks võib arvata, et hinnad langevad, seega ootame eritellimusmööbli jms tellimisega ilmselt paar kuud veel.
  Postrid olen ikka ise teinud, maksab oluliselt vähem, taimed suretan niikuinii välja, mingeid koorijaid jms ei kasuta, dušigeel on 3 eurot pudel (Neutral) ja šampoon soodukaga viiekas (suur pudel).
  Minu poolt veidi võidavad vist laste meelelahutuse tootjad, olen talle mänge ja aiamänguasju ostnud, et toas ikka tegevust oleks. Aga ega riideid ka ei raatsi osta (ostan muidu neid kalleid Eesti lastebrände talle), sest kriisiga ja kolimisega on kuidagi selgeks saanud, et ega asju on palju ja saame vabalt olemasolevatega hakkama :)
  Seega, kuigi rahaliselt me ei kaota (veel), olen lihtsalt praktilistel põhjustel tarbimist vähendanud.

Comments are closed.