Pliidisaaga ehk kuidas ehituspoest endale armuke leida

Nii, meie pliidisaaga on jõudnud imelise lõpuni, meil on köögis uus ilus AEG elektripliit, mis jõudis kohale (Euronics õpi! 24 tunniga! Ja seda DPD teenusega! RDE can do it!) Aga kõigest järjekorras.

Vaevu jõudsin ma selle pliidipostituse teha, kui mulle meenus, et ei, see pole sugugi esimene tehnikaprobleem – esmalt telekas, siis avastas Meelis, et ta objektiiv toodab kehva kvaliteeti ja Türgis andis otsad mu Polari kella käepael. Kuna Polaril kehtib mingi sajaaastane garantii (ok, ma tegelikult ei tea, kui sajaaastane, aga ma tean seda, et sa võid põhimõtteliselt igasse Polari esindusse kus iganes riigis sisse marssida ja endale näiteks uue rihma küsida, kui see purunema peaks), igaljuhul kirjutasin ma kohe Polarisse Eestis ja saatsin pildi, mis mu kellaga juhtus – nimelt oli ta tulnud sealt pesast välja (no ikka juhtub, laadimiseks võtan ka), aga need kinnitused olid lahti. Ma ei saanud aru, kas asi on kuumuses või mis värk on.

Selgus, et ma olin teist korda valinud endale liiga väikse rihma (no mulle meeldis, et oli tuugalt ümber käe), ja seepärast ta jälle katki läkski, kuigi esimesel korral venis hoopis mingi muu äär. No see selleks, Türgis omandasin ma sujuvalt Meelise kella, sest ma ei oska ilma kellata olla. Ja tagasijõudes oli mul uus rihm juba Smartis ootamas.

Suur oli mu üllatus, kui ma avastasin, et nad on disaini muutnud. Noh, olles aastaid ühe rihmaga harjunud, oli uus harjumatu ja võõras. Aga täpselt nii nagu uus iPhone saab omaseks, sai ka kella rihm. Ma olen nüüd uuega jälle nii harjunud, et ei kujutaks end vana enam kandmas. Natuke häirib see, uue puhul, et kui vana rihm oli selline.. pealt sile, siis see on nagu mingi tekstuuriga ja olenevalt riietest jäävad sinna mingid ebemed külge. Aga samas on seda mugav puhastada – vee alt läbi ja korras.

Aga tulles siis pliidi juurde. Reedel avastasime siis, et pekki, ikkagi on uut elektripliiti vaja. Helistasin kohe korteriomanikule… Kes ei ole Tallinnas, kes küsis, kas meile sobiks, et sebime ja teeme ise ja pärast tasaarveldame, meile sobis. Pidime ainult enne tellimist/ostmist kooskõlastama temaga. Kuna meil kohe sekundi pealt aega polnud, siis.. Tegelesime jooksvalt nädalavahetusel. Valisime kaks mudelit RDE.ee lehelt välja, mida palju ka kommentaarides soovitati ja kuna Triinu Liis oli neist just bloginud ja kiitnud, siis sai see valituks.

Saatsin päringu, et kumba mudelit neil on KOHE olemas, et tahaks nii, et ülekanne ja paar tundi ja olemas. Esmaspäeval nad vastasid, et meie valitust üks on olemas ja selle saaks kolme tööpäeva jooksul, aga et tellimust tehes võime sinna märkida, et meil on kiire ja võime veel igaks sajaks juhuks ka pärast tellimuse tegemist helistada, et veelkord öelda, et KIIRE!

Nii, tegin siis tellimuse ära ja kohe helistasin. Ma korraks arvasin, et ma helistan nii kiirelt, et see pole võiblla läbigi läinud. Aga oli. Noormees teiselpool liini oli väga meeldiv, ütles, et saab aru, et asjaga kiire ja ta kohe paneb selle tellimuse süsteemi ja DPD toimetab selle siis kohale. Te oleks pidanud mu nägu nägema, ma pahvatasin: appi, DPD, mul on nendega viimane kogemus nii halb, et.. Kas kuidagi muud moodi ei saa. Noormees lubas, et ta paneb suurelt ja punaselt igale poole kirja, et asjaga on kiire ja et homme hommikul saan juba DPDst jälgima hakata, kus mu pakk on. Olgu.

Õhtul hüppas korraks naabripoiss läbi, et ühendame vana pliidi lahti ja viime eest ära alla koridori. Mina veel ütlesin, et äkki peaks selle juhtme tagant ära võtma, et ma nagu mäletaks, et seda juhet pole eraldi kaasas. Naabripoiss raidus nagu tuld, et mida sa ajad, muidugi on kaasas. Ok, jätsime siis külge. Üks teine sõber oli juba kirjutanud, et tahaks seda pliiti ühele suurelapselisele perele viia, minu küsimuse peale, kas juhtmega või ilma, teatas temagi, et mis ma olen mingi imelik, uus pliit, uus juhe… Okei.

Järgmisel hommikul klikkasin esimese asjana DPDsse oma koodi sisse ja mis ma näen – mitte midagi! Ma mõtlesin, et rahu, Leenu, rahu… Poole 11 ajal tuli kõne, et DPD toimetab täna 13-16 vahemikus teile kauba. Kell 13 helistas kuller, et jõuab 40 minuti pärast. Punkt 13:40 oli kuller kohal ja Meelis läks alla ja kuigi see tüüp ütles, et tuppa toomine maksab mingi raha – esimesele korrusele on tasuta. Aga kuna me elame esimesel korrusel ja me korter pole teises maja otsa siis tõid kutid selle kööki ära.

Kui me selle siis lõpuks lahti pakkisime, selgus, et JUHET EI OLE! Helistasin RDEsse – ei ole jah, uutel mudelitel kaasas, helistage meie koostööpartnerile, kes ka garantiiremonti teostab, neil kõik vajalik olemas. Helistasin. „Tere, tere, aga meil juhtmeid pole! Võite sinna helistada…“ Helistame. „Oi, meil pole neid juhtmeid, minge ehituspoodi!“

Kas te kujutate ette kahte loomeinimest ehituspoes, ma valin värvi ka purgi järgi, rääkimata mingist juhtmest.

Jep, kindlalt tean, millist võtta. Elulebo valik ju! Lapsenime valida on ka kergem :D

Kuna meil oli supiköögi jaoks vaja mingeid lambiklambreid ja mingeid kinnitusi, läksime poes Meelisega lahku. Mina suundusin otsejoones elektriosakonda mingit kutti moosima.

Etteruttavalt olgu öeldud, et enamvähemväljanägemisega (nagu mina) naisterahval ei ole mitte mingisugust probleemi mehi ära rääkida. See vend oleks tulnud minuga pärast tööd 101% kaasa! Et te sellest paremini aru saaksin, kirjutan meie vestluse dialoogivormis…

„Tere, ma ostsin elektripliidi, aga sellel pole juhet… Mul on juhet vaja!“
„Hm.. mis juhet?“
„No sellist, elektripliidile, et.. ma lugesin, et 3×1,5 ja et pistik oleks kohe otsas.“
„Ja kust te seda lugesite?“
„Perekoolist…“ (link!)
„No see on küll üks õige koht lugemiseks. Aga mis pliit teil on?“
„Eee… AEG, valge… oot ma otsin lingi!“
Kutt muigas juba, siis tuli sinna kaks kutti lisaks, kes olid parasjagu ka mingit kaablit ostma ja kes ilmselgelt tegelesid elektriga igapäevaselt…
„Eino sul oleneb ju kas sul on elektripliit või ahi ka, et mitu faasi…“
„Eee.. mis faasi.. Vaata, mul on selline pliit (näitan telefonist), mina ei tea, mis faasid või asjad. Mul on juhet vaja, andke selline mis sobib…“
„Ja kes sul seda ühendab?“
„Sina, mis kellani sa tööl oled? Ma teen õhtusöögi ja..“

Ja kui te arvate, et see kutt nüüd selle peale jooksu pani, siis ei… Ta vaatas mind täpselt sellise näoga, et okei, siit on küll keretäis keppi soolas. Aga siis tuli Meelis – „mul oleks selliseid klambreid vaja“ viidates mingile lambikuplile, mille küljes mingid nagad. „Selliseid me ei müü eraldi!“

Ma hakkasin naerma ja ütlesin, et täna on teil sajandi kliendid siin. Andke veel loomeinimestele mingeid tehnilisi ülesandeid.

Need kutid vaatasid juba kolmekesti mu telefonist seda pliiti ja arutlesid, millist kaablit mul võiks vaja minna.. Ma tõesti ei tea neid termineid… „Mis kuradi juhend see on, kuidas muna keeta!“ pahvatas üks. „Ühtki pilti ei ole, milline ühendus seal on!“ Selle peale ütles Meelis nagu mingi kuu pealt kukkund – “mul on, mul on, see tundus ainuke mõistlik asi, millest pilti teha” ja näitas kuttidele kaablitest tehtud pilti. Selgus, millist juhet meil vaja on.

Vahepeal oli Meelis aga helistanud sellele meie sõbrale, kes pliidi ära viis, et kuule, kas sa oled veel lähedal, äkki saaks selle vana juhtme tagasi, sest ehituspoes polnud seda pistikuga varianti ja meie ja otse kuskile seinasees karpi ühendama.. No ilmselgelt mitte. Kuna ta polnud veel linnast ära sõitnud, siis saime me selle vana juhtme endale, see tuli siis üks-kaks meie pliidile taha kruvida ja seina panna ja voilaa… Või siis ka mitte.

Meelis hakkas pusima… Jändas seal ja ohkis, et kuhu ta mida panema peab ja ei saa midagi aru. Surfas vist juutuubist videoid ja ei saanud. Ma olin mingi, tra, kuidas sa ei saa, kao eest, ma teen ise. Vahtisin sama targalt neid juhtmeid ja tegin igast nurgast pilte ja olin arukas blondiin ja.. lõpuks postitasin Facebooki marimelli lehele, et tavai, õpetage, kuhu ma mida ühendan…

Kusjuures garantii siis enam ei kehti kui nö paberitega elektrik pliiti ei ühenda. Aga ei oska aidata ka mis juhe kuhu käib.

Ma läksin ikka meganärvi. Tra siis saatku see elektrik koos pliidiga kaasa! Juhet pole kaasas, mine osta eraldi.. ühendada ise ei tohi.. siis võiks ainult elektrikud pliite müüa ja ühendada, mitte need vabamüügis olla.

No teil peaks olema ühendusviis nr üks selle skeemi pealt, ehk faas ühendab 3 vasakpoolset klemmi (oletan, et vastav sild on ka kaasas nagu neutraali jaoks). neutraal ehk sinine ühendab 4-5 klemmi, mis on ühendatud omavahel juba nn sillaga. PE -juht ehk kaitsemaandud ühendub siis parempoolseimaga. Idee on täiesti õige – vaid peab veidi seda kolme vasakapoolse klemmi sildamist tegema. Ja need olemasolevad kaablikingad ma asendaksin, näevad väga närused välja selliste koormuste jaoks.

AHAH! Sain aru, muidugi. Teen ära. No sittagi. Lõpuks halastas mingi blogilugeja mu peale. Ühendas meie chatti oma mehe, kes proovis mind siis step by step juhendada, kuidas seda teha. Aga kui ma ei tea, mis asi on sild ja klemm, siis on see üsna keeruline.

Vaesed mehed kodus joonistasid mulle juhendeid, aga no ma ei saanud aru mis klemmgi on :D

Suutsin lõpuks mingid kolm juhet kuskile klemmide otsa panna (alumine parem pilt) ja siis see kutt küsib, et aga milline see teine ots on.. Et kas juba seinas või pistikuga. Saatsin pildi. Selle peale tuli „Oiiii, paha! Sul ikka indikaatoriga kruvikeeraja on?“ Hui oli siis. Mangusin nagu kiimas eit, et palun tule külla. Lõpuks ajas mees endale ja lastele riided selga (ta oli lastega kodus, blogilugejast naine tööl), pani autole hääled sisse ja tuli kohale. Tal kulus kokku seitse minutit, kõik oli ühendatud, pliit omal kohal, kell õige, augud ja ahi üle kontrollitud. Nagu ahah!

Ma olen äärmiselt tänulik Facebookile, marimelli blogile, blogilugejatele ja nende meestele, kes appi tõttavad. Ta ei tahtnud ka midagi. Andsin talle siis kaks pakki krõpsu, mis Estrella oli just toonud.

PS! Uued värsketest kartulitest tehtud kukeseenemaitselised kõrpsud – mine metsa kui head. Ma pole vist elus nii häid krõpse söönud! Proovige! Või ostke pääse meie supiköögi aftekale (siit!), siis saate ka mekkida :)

Ühesõnaga, lõpp hea kõik hea. Pliit on olemas, töötab ja laupäeval saab suppi.

Homme hommikul lähen ma metsa seenele! Kus on nii palju kukeseeni, et istun ämbriga maha, keeran end korra paremale ja vasakule ja korjan ämbri täis? Soovitage kohti, võite otse postkasti kirjutada, kui kõigile öelda ei taha, aga ma tahaks kukeseenepüreesuppi supiköögis pakkuda :)

15 Comments

 1. Ma tean,mida tunned. Ma sain ka pliidi plaadi juhtmeta ja selgus, et kõik pliidid tulevadki ilma juhtmeta.
  K rauas ütlesid 3 teenindajat, et kutsu elektrik ja ajasid midagi tööstusvoolu kohta. Mul oli vaja ainult euro pistikut ja kaablit.. 7 h hiljem ja peale 6t poodi ja 100 t kõnet saime pliidi töökorda. Edaspidi uuri minult,kui abi vaja

 2. Issand kui hea humoorikas postitus. Eriti see alguse saaga…. ma päriselt naersin, kõvasti naersin, nii et tilgad pyksis :)
  Ma kujutasin selgelt kogu seda situatsioonide jada ette… Võib arvata, et sel päeval olid teil närvirakud väga pingul, aga kirjapandult seda siin lugeda, no ajas ikka päriselt naerma.
  Aitäh selle humoorika loo eest.
  Peaasi et pliit toimib ja laupäeval suppi saab, sest ma olen koos oma famiilijaga kohal.

 3. See vana pliit oli ju katki? Mis see paljulapseline pere sellega siis teeb või parandatakse enne ära?

  Muidu endal oli sarnane saaga pliidi ja selle juhtmega, aga saime ka eelmiselt näpatud. Kirumist kui palju

 4. Kas tõesti on pliit ja külmik kõrvuti?
  Üks kütab ja teine jahutab….varsti läheb ilmselt ka külmik.

 5. “Ta vaatas mind täpselt sellise näoga, et okei, siit on küll keretäis keppi soolas.”

  Kommentaarid oleks üleliigsed. Hea fantaasia!

 6. Kommentaar on mõneti teemaväline, aga jätan siia, kui keegi peaks vastavat teemat/teenust (rde.ee, dpd.ee) guugeldama.
  Läksin hea reklaami õnge, aga tundub, et RDE kiire teendindus on ainult blogijatele. Minu tellimus istub juba nädal aega Tallinna külje all Lehmja külas ja kauba saan kätte 10 päeva pärast tellimuse esitamist (sedagi tänu sellele, et asusin nüüd lõpuks ise helistama ja tegelema).
  RDE’le soovitus: ei ole vaja kirjutada 1-3 tööpäeva (laos oleva kauba kohta, milleks oli ka minu tellimus), kui olete valinud koostööpartneriks kullerifirma, millega tegelikult läheb 10 päeva.

Comments are closed.