Säästuaasta esimese kuu kokkuvõte!

Eks ma muidugi arvestasin sellega, et mida iganes me ostame või teeme, satub see kommentaaride laviini alla “aga teil on ju säästuaasta”. Jah, on. Aga ega see ei tähenda, et ma peaksin nälgas istuma ja mitte midagi osta ei või ja ainult säästan oma mätta otsas. Olemegi säästnud, korralikult, aga samas oleme ka üht-teist lubanud.

Mis me enne aasta algust lubasime?

 • Ostame ainult seda, mida päriselt vaja on
 • Üks perereis aastas
 • Aasta aega riideid ei osta

Okei, see kõik on suhteline. Kui Meelis läheb üksi Eurovisioonile pole see perereis. Kui ma ostan peotäie kõrvarõngaid, on see küsitav, kas seda on päriselt vaja? Kui ma ostan uued varbavaheplätud, sest ühed lähevad katki, siis – kas saaks kanda nende asemel sandaale või tenniseid, kas neid nüüd ikka on vaja?

Minu point on algusest peale olnud see, et säästame. Täiega. Reisime vähem. Riideid ei osta. Tilu-lilu peale raha ei raska. Aga kui midagi on vaja, siis me ei keela seda endale. Ja meelelahutus on koht, kust kokku ei hoia.

Nipp või meelepett?

Ja üks asi veel, millele ma hiljaaegu mõtlema hakkasin. Meelis ostis mulle neli paari Veenre kõrvarõngaid, kokku 105€. Kui ta oleks neid mulle tähtpäevadeks jupi kaupa ostnud, oleks kulunud täishinnaga ostes 240€ (okei, võib-olla oleks saanud erinevate kampaaniate ajal jahtides -20%). Seega, kui on head allahindlused, tuleks neid ikkagi kasutada. Ma valin ka poes odavama piima või leiva või liha. Sest soodsam on parem, eks :)

Näiteks Pattayal avastasime ühe suht kalli poe, alla 50€ ei maksnud seal miski. Ühel päeval kõndisime mööda, teisel päeval oli KÕIK -70! Loogiline, et astusin sisse ja ostsin endale 100€se kleidi 30ga. Või sotised tennised, mida ma muidu iial isegi ei vaataks.

Samamoodi selle BonBoni pesuga. Jah, see meeldib mulle, aga ma ei raatsi seda ever osta täishinnaga. Samas, kui ma saan 100€se hommikumantli 30ga, mida ma olen pikalt nillinud, siis.. täiega win ju. Ja igaks juhuks ütlen veelkord, et see oli esimene kord nüüd, et ma neilt tasuta selle pesu sain. Ma olen siiani eranditult kõik ise ostnud ja nende eest maksnud ja ei promo neid, sest sain tasuta, vaid mulle meeldibki. Esimene kord käisin nende laomüügil ja sain viis rinnahoidjat 21€ eest, see on ju fkng hea diil. Miks ma peaks sellise diili ka tulevikus jätma kasutamata ainult sellepärast, et mul on säästuaasta.

Säästuaasta tähendab seda, et ma suures plaanis jälgin seda, mida ma lubasin. Ma ei osta suvalt kleite. Näiteks praegu, Taisse võtsingi kaasa neli vana kleiti ja savi seitse. Ei ostnud seitset juurde Paavlist, nagu ma näiteks eelmisel aastal tegin… See kleit, mille ma siit nüüd ostsin, pole üldse selline siinkandmise kleit, pigem “valmistun EBAks”.

Esimene kuu on edukalt läbitud!

Ise olen uhke ja tulemustega rahul. Seda enam, et ma tean, et kõik kuud ei saa vennad olema. Veebruaris kindlasti kehvem ja juunis, sest siis on reisid ja kindlasti kulurohkemad kui tavakuud Eestis olles.

Kuidas meil siis läks?

1. Ma ostsin ühe riideeseme. Retuusid, kuna vanad olid nii ribadeks, et häbi kanda, aga reisimiseks mugavaimad riideesemed ever! 7,99€
2. Me ei ostnud ühtki ebavajalikku asja! Ma ei saa pidada superhea hinnaga kõrvarõngaid mitte vajalikeks. Jah, ma saaks nendeta elada, aga samas see sott, ei muutnud meie elukvaliteeti kuidagi kehvemaks.
3. Teisel jaanuaril avasin lisapangakonto, ehk siis säästuaasta konto, kuhu kandsin 30% sel hetkel arvel olnud “jäägist”.
4. Kandsin kõikidest sissetulekutest 30% samuti sinna lisapangakontole.
5. Kandsin 30% palgatöö palgast digikassasse ehk puhverkontole, mida kasutada etteravamatuteks kuludeks (ala külmik läheb katki, vaja tasulisele arstile minna, juhuslikult kallimaid ravimeid osta, autot remontida vms), et see ei lööks olemasolevasse eelarvesse auku.

Digikassa pluss – sa ei näe seda kontole sisse logides, seega seda raha juskui ei eksisteeriks ja kui pole raha silma all, pole midagi ka kulutada.

Kokku säästuaastakontol: 1442,10€ eurot! Samas vaimus jätkates, peaks aasta lõpus vastu vaatama 17 tuhat, aga nagu ma alguses mainisin, kõik kuud pole kindlasti vennad ja iga kuu alguses ma jäägist lisaks 30% ei kanna ja kui algselt seatud eesmärk – 10 000 vastu vaatab, oleks imeline! Lisaks plaanin teha selle Rahakrati väljakutse ka, lisa tonn, näiteks Hedoni eelarvesse (ta tahab kindlasti inglise keelega jätkata, mis on 500€ aastas).

Kas keegi alustas samuti sel aastal kogumist? Säästuaastat? Tegi lisakonto? Liitus #kogumispäevikuga? Teeb Rahakrati väljakutset? Midagi muud? Kuidas teil läks?

27 thoughts on “Säästuaasta esimese kuu kokkuvõte!

 1. Minu säästuaasta, ehk panen aasta lõpuks ühe kuu palga kõrvale.. Algas miinus 250 euroga. Pidin tegma erakorralise kulutuse. Aga selleks mul säästukonto ongi. Õnneks oli, kust võtta. Aga esimene kuu. Järgmisel paistab mis saama hakkab. Teie olete aga tublid!

 2. See teie säästuaasta tuletab mulle minu dieeti meelde.. Olen räigelt dieedil ja raudkindel otsus et mitte ühetgi saiakest jne. Ja siis hakkab et.. aga kolleegil oli ju sünnipäev.. ja näed pontšikud olid soodushinnaga.. ja mis siis et ma kõikide selle aasta sünnipäevade tordikoguse korraga ära sõin?! :D

  1. Eesmärk on aasta lõpuks 10000 eurot säästuaasta kontol, kuidas ma sinna jõuan on vast mu oma asi. Sama kui tahaksin kaalust 20kg alla võtta, kui patustan vahepeal pontšikuga, siis suures plaanis pole ju vahet, kui lõpuks 20kg kergem olen :D

 3. Võiksite järgmine kuu teha ülevaate, millele kõige rohkem kulub. A’la palju söögile, transpordile, huvialadele, üürile.
  Ise üritan hetkel ka kuskil 30-40% sissetulekust kõrvale panna, köögimööbli jaoks kogun.

  1. Mul see ülesmärkimine keeruline, aga proovin.. pangaväljavõttelt saab ka ilmselt mingi protsentuaalse ülevaate teha :)

  2. Sul vist SEB konto?
   Seal on isegi internetipangas selline funktsionaalsus, mis ise arvestab neid väljaminekuid ja grupeerib õigesse kategooriasse (üldiselt oskab ise poe nime järgi).

 4. Mitte halvaga… aga see on ju mõistlikult oma rahaga ümber käimine, mitte säästuaasta :P

  Mina ise olen viimane inimene, kes midagi üldse rahaga ümberkäimise kohta ütlema peaks. Samas on ka minu eluviis teine. Pole lapsi, otseseid kohustusi. Viimased kolm-neli aastat olen ainult reisinud (jah, vahepeal ka nö paikselt töötanud) ja see on olnud minu valik. Mul pole olnud plaani endale kodu või midagi suuremat soetada. Jah, auto, aga see on ainult tarbeese ja vajalik.
  Nüüd olen aga kohapeale jäänud, armusin ära ja enam eemale ei saa :D ja issand jumal ma ei tea, mida rahaga peale hakata! Alguses kui jäin nö paikseks ja sissetulekud olid endiselt samad.. ma isegi ei tea, mille peale kulutasin! Saatsin ka kodustele raha ja kui oli sularaha panin peale poeskäiku ka nendesse annetuskastidesse. Alles nüüd, viimane kuu-kaks olen asja mõistlikumalt võtnud. Jälgin kuhu kulutan, ei osta meeletus koguses riideid (no natuke ikka) ja ei käi igapäevaselt väljas söömas.
  Elukvaliteet on siiski hea – kodus teen süüa kvaliteetsest toorainest, mitte ei vaata selle järgi, millelt 20 senti kokku hoida. Kui kuskil midagi toimub, või kuskile on soov minna.. lähen ja teen ja olen.
  Aga see olen mina, nagu ütlesin.. pole lapsi ega suuremaid kohustusi. Kui ükspäev on vaja, küll ma siis hakkan ka võibolla meeletult arveldama ja vaatama, et jumaaala eest elu nautida ei saaks.. peaasi, et raha oleks kogutud :D

  1. Sorri, kommentaar olnuks õigem sõna. “Kui ükspäev on vaja, küll ma siis hakkan ka võibolla meeletult arveldama ja vaatama, et jumaaala eest elu nautida ei saaks.. peaasi, et raha oleks kogutud” – see lause on rumal ja ajuvaba. Milline rahakoguja vaatab, et jumala eest elu nautida ei saaks? Kui on vaja mingi konkreetse eesmärgiga koguda, siis on paratamatus, et ühest või teisest asjast tuleb loobuda. Ei vaata küll ükski koguja, et JUMALA EEST midagi nautida ei saaks. Väga üleoleva tooni annab kogu kommentaarile.

  2. Tänud, Liisa, sellise üleoleva vastuse eest!

   Minu kommentaar oli pigem veidi läbi huumoriprisma. Olen jälginud Marimellide säästuaasta postituste käiku ning ka kommentaare. Minu meelest said nad alguses päris mitmeid negatiivseid kommentaare ning kui nad on midagi ostnud, mis pole otseselt nö “eluks vajalik” on ka kommentaarijate hulgas neid, kes ütlevad “… aga teil on ju säästaasta!”
   Seetõttu ongi jäänud mul mulje, et tihti jääb nende eluviis teistele ette ning raha säästmine tähendab seda, et endale midagi meelepärast lubada ei saa.
   Minu eesmärk ei olnud olla kuidagi üleolev.
   Minu meelest on Marimellid olnud väga tublid ja elan neile kaasa!

 5. Minul ka säästuaasta- panen igast palgast körvale 30% ( tegin selle otsuse teist söltumatult). Mul oli jaanuaris suuremaid väljaminekuid soeses tytre körgkooli löpetamisega, aga kuna mul on ju ainult 1 tytar, siis on see 1 kord elus. Ja ostetud Högl’i pidulikke kingi ja musta pitskleiti saab ju mitu aastat kanda, lisaks said mölemad ostetud alega. Ostsin veel yht-teist seises aasta alguse suurte aledega, aga mul oleks neid asju niikuinii vaja, milleks hiljem kallilt osta. Jaanuari sääst- 510€.

 6. Ma kindlasti ei soovitaks eelnimetatud SEB panga funktsiooni “rahapäevikut” pidada. Nii mõnigi sellega orki lendanud ja pank pole andnud laenu vms. Teed põhimõtteliselt nende eest kogu töö ära ja näitad ära kuhu Sul raha kulub.
  Eht näide õppejõult kes pidi oma krediitkaardi ennetähtaegselt tagasi maksma ja siis pandi kinni,kuna viimastel kuudel suurenesid kulud meelelahutusele.
  Soovitas pigem alati raha väljavõtta ja siis kulutada nii kuidas soovid.

  1. Selle raha välja võtmisega on ka nii ja naa. Ma eelmine aasta võtsin nädalas korra umbes välja a la 10€, et turul käia ja laenu küsides esimese asjana küsiti, et miks ma nii tihti sularaha välja võtan :D Samuti meie sissemakse oli suures osas kogutud sularahas ning ka see oli nende jaoks väga väga suur error- ühtepidi arusaadav, teistpidi mis vahet seal on, kuidas ma kogun eks? Tihti ju kogutakse n.ö madratsi alla. Samas näiteks loto ostmine neid ei kõigutanud absoluutselt. Aga üldiselt kui üks ei anna, annab teine ja kui alguses juba laenuhalduriga klappi ei teki, võid selle panga laenu unustada :D

  2. See on küll mingi jama jutt… ei tundu üldse loogiline. Ma ei taha isegi uskuda, et pank sinu rahapäevikut otseselt näeb. See on ikka sinu internetipangas olev funktsioon, mida näed ainult sina ise. Kui ma nõustamisel pangas käisin siis küll rahapäevikut ei kommenteeritud, info küsiti minult ja kontojäägid tulid automaatselt. Kui nad seda rahapäevikut kasutavad siis oleks vast juba kogu info laekumiste ja üüri jm kohta neil olemas olnud mitte minult küsinud.

   See kuhu sul ju raha kulub on nii kui nii konto väljavõttelt näha. Konto väljavõte on panga jaoks ikkagi usaldusväärsem kui see rahapäevik, kus saab ise määrata, kuhu sul raha kulus. Näiteks kui sa kulutad raha kasiinos ja see on sul väljavõtte peal näha siis rahapäevikusse võid kirjutada, et see raha kulus sul riietele. Põhimõtteliselt kui pank seda rahapäevikut kasutaks siis saab klient ju hoopis kõike ilustada ja selle funktsiooni enda kasuks pöörata: kustutada tehinguid ja muuta varaklasse.

   Mari-Leen, kasuta julgelt rahapäevikut. See on väga mugav. Kui pank seda rahapäevikut ka näeb siis on see hoopis plussiks. Laenu võtmisel on väga kasulik kui pank näeb, et sa suudad säästa ja planeerid oma raha. Ja nagu keegi kommenteeris siis on tõesti mõistlik, et kõik tehingud on tehtud läbi panga mitte sularahas.

   Lisaks ei saa sellest krediitkaardist ka aru. Miks ta pidi selle varem tagasi maksma? Üldjuhul krediitkaarte päris nii kinni ei panda, pank tõesti ei jälgi peale krediitkaardi- või laenulepingu sõlmimist sinu sissetulekuid-väljaminekuid. Võib-olla pisteliselt suuremate laenude puhul vaatab kas palk ikka laekub sinna panka. Krediitkaart pannakse panga algatusel kinni siis kui klient on jäänud pikalt võlgnevusse või jääb tihti maksetega hiljaks.

  3. Krediitkaart on panga jaoks kohustus. Nt mul on see ainult selleks, et soodsat reisikindlustust saada (77€ aasta üle maailma, laps 25€ aastas), miinimumsummas lihtsalt tiksub ja on olemas. Aga kunagi kui käisime ka pangas, siis Meelisel oli vanast ajast jäänud 650€ suuruse limiidiga kaart ja soovitati ka kinni panna. Et jah, panga jaoks pigem miinus igast krediitid ja järekad.

   Ja pank näeb kordades rohkem su asju kui sa ise oma netipangas, seega üsna tõenäoline, et vōib tsekata seda rahapäevikut. Tõmbasin mingi äpi juba :)

 7. Põhimõtteliselt sööte juba esimesel kuul omaenda sõnu, et ostate vaid seda, mida PÄRISELT vaja on. Tollases säästuaasta selgitavas loendis, mida KINDLASTI vaja pole, on kirjas ka just kõrvarõngad – sest nendeta saavat ka edukalt elatud teie oma sõnul. Selle suure lubaduse juures oleks pidanud olema välja hõigatud erand, et kõike, mis vähegi kuskil sooduses on, sinna loendisse ei kuulu.

  Kogu teie eksperiment on välja reklaamitud valesti. Teil pole mitte säästuaasta, mil ostate vaid hädavajalikku, vaid nüüd on loosung järsku hoopis muutunud “aasta lõpuks 10k kontol”…ja muufkui õigustate oma ebavajalikke oste.

  Nii kurb on tegelikult näha, et te ei suuda olla põhimõtte- ja otsustuskindlad, vaid annate nii kergekäeliselt ahvatlustele järele. Sest “OMG, soodukas oli ju!! Kuidas sa ei osta siis”. Te tundute tõepoolest ostlemissõltlased olevat..nii kurb kui see ka pole. Lootsin tõepoolest positiivselt üllatuda, et kordki olete nõuks võtnud olla sihikindlad ja seda lubadust kohusetundlikult järgida…

  Mitte keegi ei parastakski praegu, kui te oleks aasta lõpus omale nii ülejõukäivaid reegleid kehtestanud.
  Sest nagu öeldakse: “loll on see, kes vabandust ei leia”. Kui on soodukas, siis tuleb osta.

  1. No esmane eesmärk oli 10K kõrvale panna! Vähem reisida ja mitte riideid osta! Kolmas punkt, osta seda mis vaja. Noh, järelikult oli vaja :D ja tegelt.. ostusõltlastest on asi sama kaugel kui kuu päikesest. Me võime periooditi korraga palju osta, aga me ei kibele igat üleliigset senti kulutama!

 8. Kõigepealt, kus nii hea diiliga need kõrvakad saite? Tahan ka!
  Ja see digikassa? Kas see on nagu oma konto osa või kuidas? Swedil ka selline asi olemas? See hakkas huvitama, kuna emapalk hakkab jooksma ja tahan sellest ka säästma hakata!

  1. Swedil mu teada pole, see on ainult SEBil. See on selline asi tegelt, et saad ühendada enda enim kasutatud kaardiga, iga kord kui poes maksad, nt 14,30€, vôtab pank täissumma maha 15€, sellest 70 senti läheb digikassasse. Mul see kaks aastat olnud ja kogunud 609€ selle ajaga ostudelt. Aga samas ma väga palju ei maksa kaardiga, tavaliselt Meelis maksab, tal see summa palju suurem kogunenud. Lisaks saad sinna ise teha suva hetkedel sissemakseid, mina teengi sinna palgast 30% iga kuu. Algul arvasin, et jube suur summa.. tegelikult.. saab edukat hakkama, seda enam, et mul viimased seitse aastat ei ole kindlat sissetulekut olnud.

  2. LHVs on ka see funktsioon, kasvukonto nime all.
   Mis puutub läbivasse diskussiooni teemal “ainult vajaliku ostmine”, siis 100%line enesedistsipliin on kõige tugevamatele :) Enamikul meist on tõenäolisemalt mõistlik mingi väike preemia lubada endale. A la kui olen tubli ja tonni säästukontole panen, sis võin soti eest nänni osta.

  3. LHVs on ka digikassa funktsioon, Kasvukonto nime all.
   Mis puutub diskussiooni teemal “ainult vajalikud ostud”, siis kaldun arvama, et hardcore säästurežiim on pigem vähemusele sobiv, enamikul meist kaob mõne aja pärast mott ära, kui kõik “elurõõmud” endale keelata. Pigem ennast aegajalt premeerida millegi heaga, a la kui olen tubli ja panen see kuu x raha kõrvale, luban endale y raha eest ihaldatud asja z.

 9. LHVs on ka see funktsioon, kasvukonto nime all.
  Mis puutub läbivasse diskussiooni teemal “ainult vajaliku ostmine”, siis 100%line enesedistsipliin on kõige tugevamatele :) Enamikul meist on tõenäolisemalt mõistlik mingi väike preemia lubada endale. A la kui olen tubli ja tonni säästukontole panen, sis võin soti eest nänni osta.

Comments are closed.