#elulineblogi

Söömisest

Enne veel kui ma kirjutan söömisest ja oma vestlusest täna arstiga, siis ma näitan teile erinevaid maovähendusoperatsioonide variante.


On maopael (nr 1), on bypass (nr 2) ja sleeve (nr 3). Mulle on tehtud number kaks ehk siis magu on 20-30 milliliitrit ja ülejäänud on mingi soolikas, mida mööda toit alla jõuab ja seal seedima hakkab.

Seda esimest ma ei ole üldse väga kohanud ja see on selline ajutine variant nagu, kolmas on samuti okei, suurem osa maost läheb minema, aga on oht see allesjääv uuesti suureks süüa ehk välja venitada.

Läksin kindla peale välja – magu minimaalseks. Bypass-operatsiooni käigus moodustab kirurg mao ülemisest osast väikese maoköndi. Söömisel täitub see maokönt kiiresti toiduga. Mao ülaosa saadab ajju signaali täiskõhutunde saabumisest just nagu oleks kogu magu toitu täis. Täiskõhutunne saabub kiiresti ja jääb kauaks püsima, ehkki söödud pole praktiliselt midagi.

Täna hommikul näiteks sõin ühe tüki sushit ja sedagi pooleks tehes ja ma sõin end üle – mul hakkas paha, mõtlesin, et oksendan kohe kõik välja… Olin veerand tundi pikali ja hakkas normaalne jälle.

Täna siis helistasin arstile, et mis mu maohaavandist saab ja mida ma reisil süüa võin… Esiteks pean ma neid tablette veel kuu aega vähemalt võtma. Ja söögi kohapealt ta üllatas mind. „Su maksanäitaja on kõrge, sa vist sööd vähe. Sa pead ikka korralikult sööma. Lahjat, aga ei tohi end näljutada!“ No mina ei tea, oma meelest söön ma kogu aeg ja vahest mitte nii lahjasid asju… Aga ma söön. Ma ei näljuta end.

Ma olen isegi kaks ampsu McCheese’i söönud. Ja praetud asju mõne ampsu. Ja söögisaates oli ju totaalne õgimine – minu jaoks.

Ma ei tea, ma ei söö vähe. Milles nagu probleem on…

Esimesel paaril päeval võite juua ainult väikeseid koguseid vedelikke nagu vesi, puljong, mahl või piim. Paari päeva pärast lisanduvad aeglaselt püreeritud toidud. Nende seas võivad olla selged puljongid ja supid, madala rasvasisaldusega jogurt, tarretised ning söögid, mis on nii hästi purustatud, et ei sisalda eristuvaid tükke. Püreedieet peaks kestma vähemalt paar nädalat.

No nii oligi. Siis tuli see maohaavand ja ma pidin põhimõtteliselt sama dieediga jätkama. Vesi ja puljong. Nüüd aga ütles arst, et söögu ma mis ma tahan, peaasi, et kalorsus on väike. Ehk siis nagu järgnev ütleb… (tore, et ma juba olengi sedasi söönud nagu seal kirjas)

Pärast seda peaks keha olema valmis pehmet toitu sööma. Selle kerge dieedi hulka kuuluvad toidud, mis on õrnad ja kerged närida, nagu konserveeritud või toored nahata puuviljad, keedetud ja pehmed köögiviljad, munapuder, hakk- või peenestatud liha.

Tavaliselt on patsiendid kaheksa nädalat pehme toidu dieedil, enne kui arst annab loa hakata sööma tavatoitu.

Enda sünnipäeval saan siis šašlõkki! :D

Söögikorrad peaksid koosnema proteiinirikastest toitudest, nende seas tailiha, madala rasvasisaldusega piimatooted (jogurt, kodujuust), muna ja sojatooted. Keha vajab pärast lõikust taastumiseks ja normaalse talitluse säilitamiseks proteiine. Samuti peaksite sööma toitainerikkaid puu- ja juurvilju.

Minu arst on kogu aeg jahunud kõrgest valgunäitajast pakendil. Ma muid asju ei ostagi, kui et valke oleks palju. See parandavat seda haavandit. Olen nüüd praktiliselt iga päev joonud pool liitrit keefiri, sest sealgi on valke päris normaalselt. Rasvata kodujuustus on ka väga palju valke :)

Pärast maost möödajuhtivat lõikust peaksite teatud toite vältima. Osa toite põhjustab ebamugavust ning keha ei talu neid hästi. Osa probleemsetest söökidest on toidud, mis on kuivad, kleepuvad või kiulised, näiteks sitke liha, kõva leib, makaronitooted, riis, toored köögiviljad ning puu- ja köögiviljade nahad. Te ei tohiks juua gaaseeritud jooke, sest need põhjustavad kõhugaase. Teiseks on osa toite ebasoovitatavad seetõttu, et need on vähetoitvad, aga sisaldavad palju rasva, suhkrut ja kaloreid. Te ei tohi süüa magustoite ja teisi toite, mille esimese kolme koostisosa hulka kuulub suhkur. Te ei tohiks tarbida kõrge kalorsusega jooke nagu jäätisekokteilid, limonaadid, puuviljajoogid ja toiduasendajad. Alkoholi tuleks samuti vältida, sest seegi sisaldab palju kaloreid.

Vot nii.