Cappuccino lõhna peale tõuseb päike

Nii nagu Nublu laulab, on cappuccino minu päike, mille peale tõusen mina. Hommik ilma kohvita on nagu saabas ilma sokita. Kodus ma möllata ei viitsi ja piima vahustada jne, seega hommikukohv on mul tavaliselt väikese mee ja piimaga. Ma ei tea miks, aga väljas olles tellin ma alati cappuccinot ja mulle ei meeldi see vaht. Ometigi-ometigi, tellin ma seda alati!

Mis vahe on Caffé lattel ja Cappuccinol?

Caffé latte on kohvijook, millest kolmveerandi moodustab vahustatud piim ja veerandi espresso. Traditsiooniliselt juuakse lattet kõrgetest klaasidest, seejuures on esmalt oluline valada klaasi põhja kuum espresso ning seejärel kuuma auruga vahustatud piim.

Cappuccino on itaaliapärane kohv, kus espressole on lisatud kuuma piima ja piimavahtu. Traditsiooniliselt on cappuccinos kolmandik espressot, kolmandik kuuma piima ja kolmandik piimavahtu. Cappuccinos peab espresso maitse olema selgelt eristatav – joogis ei tohi olla tunda liigset piima maitset. Cappuccinot serveeritakse portselantassis, mis hoiab kuumust paremini kui teised materjalid.

Kas teadsite, et…

Soome on kohvipealinn, sest enim kohvi juuakse just seal. Üks soomlane tarbib aastas 9,8 kilo kohvi. Kohvitassideks ümberarvestatuna tähendab see, et iga üle 15-aastane soomlane joob päevas kolm tassitäit kohvi.

Tassi suurus ei määra kohvi kvaliteeti. Suur tass kohvi sisaldab täpselt sama palju kohveiini nagu espressogi, nipp on selles, et suures tassis on rohkem vett. Seega, kui sa otsid egutavat kohvi, siis suurus ei loe.

Türgi seadused lubavad naisel lahutust nõuda, kui mees ei varusta teda iga päev piisava koguse kohviga – hea point.

Ära hoia kohvipakki külmkapis ega sügavkülmas! Kohvi tuleb kaitsta hapniku eest, sest see on kohviaroomi suurim vaenlane. Sel põhjusel säilita kohvi alati kuivas, pimedas ja jahedas kohas, tihedalt suletud nõus.

Kui ostad poest jahvatatud kohvi, vaata pakilt röstimise ja pakkimise aega. Mida kauem see on pärast röstimist ja jahvatamist seisnud, seda suurem on tõenäosus, et kvaliteet on langenud.

Kohvi joomine võib pikendada sinu kassi eluiga. Maailma vanimaks kassiks peetakse Texases 38-aastaseks elanud Creme Puffi, kes jõi igal hommikul ära tassi kohvi.

Maailma kalleim tassitäis kohvi sisaldab kassi kakat? Maailma kõige kallim tassitäis kohvi maksab 60 eurot ning on osaliselt valmistatud kassi kakast. Jah, tegemist pole siiski tavalise kassi väljaheitega, vaid Indoneesia tsiibetkassi poolt seeditud kohvimarjade massiga. Peale seedimist kogutakse kohvioad kokku ning röstitakse traditsioonilisel viisil. See Indoneesia araabika-tüüpi kohv paistab silma oma tugeva aroomi, rikkaliku ja tugeva maitse ning paksu konsistentsi poolest.
Kuigi kogu see protsess ei pruugi tunduda väga isuäratavana, siis tänu oma unikaalsele maitsele ja haruldusele on Kopi Luwak üks maailma kõige kallimaid kohvisid. Kilo seda kohvi võib maksta kuni 600 €.

Tumedama röstiga kohv sisaldab vähem kofeiini kui heledama röstiga kohv. Tumedam, rikkaliku maitsega kohv võib ju tunduda kofeiinirikkam, kuid tegelikult on tõene hoopis vastupidine väide. Kohvi röstimise protsess nimelt “põletab“ kofeiini vähemaks, seega peaksid vähem ergastava kohvinaudingu otsijad tarbimiseks valima pigem tumedama röstiga tassitäie.

Vastupidiselt kartustele sisaldab enamik populaarseid energiajooke siiski vähem kofeiini kui klassikaline tassitäis musta kohvi. Kui ühes tavalises tassis (240ml) kohvis on olenevalt kangusest umbes 95–200mg kofeiini, siis üks 250ml Red Bull sisaldab vaid 76–80 mg kofeiini. Hoolimata kofeiini väiksemast sisaldusest ei tasuks siiski ära unustada, et energiajookides on lisaks stimuleerivale kofeiinile veel ka külluslikult suhkrut ja lisaaineid, mille koostoimete kohta teaduslikud uuringud puuduvad.

Esimene veebikaamera, CoffeeCam, alustas tööd 1991. aastal ja oli suunatud Cambridge’i ülikooli teadusosakonna Trooja ruumi kohvimasina poole. See võimaldas teadlastel hinnata kohvi olukorda ilma oma laua tagant lahkumata.

Kas kohv on tervisele kasulik või kahjulik?

Täna öeldakse meile, et kohv on kahjulik, homme räägitakse vastupidist.

Kohvi on hea, sest:

Kohvis leidub teofülliini, mis on vana astma ravim. Kofeiin võib avada hingamisteid ja parandada astma sümptomeid.

Kofeiin on tuntud stimulant. See soodustab erksust, tähelepanu ja ärkvelolek. Tass kohvi võib suurendada ka infotöötluse võimet.

Kui jood ühe tassi kohvi päevas, võid langetada diabeeti haigestumise riski 13% võrra, kuid juues 12 tassi päevas, vähendad seda riski 67% võrra.

Kõrge vererõhk – näitaja, mis oli kohvivastaste peamine argument – on samuti kahtluse alla seatud. Teadusuuringud on aastaid kinnitanud, et kohv tõstab vererõhku, kuid uuemad uuringud näitavad, et kuigi vererõhk algselt tõuseb, siis peale kaheksat nädalat igapäevast kohvitarbimist vererõhk normaliseerub.

Halb, sest:

Enamik on teadlikud kofeiini stimuleerivast mõjust. Kui enne uinumist palju kohvi juua, võib seetõttu uinumine olla raskem, uni on katkendlik ja ärev, ärgatakse kergemini iga ootamatu heli peale. Kuid mõned inimesed võivad juua kohvi ja langeda ikkagi õiglasse unne.

Suurendab homotsüsteiini taset – suur risk südame-veresoonkonna haigusteks; tõstab vererõhku; suurendab kolesterooli taset; on seotud südame rütmihäiretega; suurendab põletikke; kahjustab närvisüsteemi; sekkub aju neurotransmitterite töösse; mõjutab DNA parandamist; suurendab neerukivide tekke riski; vähendab luude tihedust; mõjutab unerütmi; on seotud erektsioonihäiretega; suurendab refluksi ja kõrvetiste ohtu.

Joo normaalsetes kogustes ja ei juhtu sinuga midagi!

Täiskasvanu võib päevas maksimaalselt saada kuni 400mg kofeiini. Kust see koguneb?

* Filtrikohv (pool kruusi) – 120mg
* Presskannukohv (pool kruusi) – 100mg
* Lahustuv kohv (1 tl) – 80mg
* Espresso – 70mg
* Suur cappuccino – 250mg
* Caffe latté – 125mg
* Tavaline teekotike – 45mg
* Lahustuv tee (1 tl) – 35mg
* Rohelise tee kotike – 30mg
* Koola (ka light!) (üks pudel) – 45mg

5 kohvivalmistamise kuldreeglit

Kui valid õige kohvi ja õige vee temperatuuri ja õige vee läbivoolamise aja, saad kindlasti hea kohvi.

1. Osta värskelt röstitud hea kvaliteediga oad – soovitan ube valida Saku Läte e-poest, sest seal kehtib koodiga MARIMELL 10% allahindlust.
2. Jahvata oad võimalusel vahetult enne kohvi valmistamist.
3. Vali õige vee temperatuur, see peab olema 88-96 kraadi.
4. Eelsoojenda kõik kohvi valmistamiseks kasutatavad nõud.
5. Tee korraga valmis kogus, mis kohe ära juuakse.

#KOOSTÖÖ

11 thoughts on “Cappuccino lõhna peale tõuseb päike

 1. Soome on küll kohvimaa, aga 99% söögikohtadest pakub seisnud kannukohvi. Head värsket kohvi aja nagu tikutulega taga seal.

 2. Cappuccino on maailma parim asi :)

  Mul käskis ARST kohvi juua. Ma andsin verd ja vererõhk läks nii madalaks, kohe väga madalaks. Kuna ma olin vereandmispunktid ja neil polnud midagi muud, siis nad andsid mulle musta kohvi järjest, et ma “toibuks.” Väga hull kogemus oli. Nad ütlesidki, et sinusugune vist lausa peaks kohvi jooma.. :D

 3. Päris nunnu 9. klassi tasemega referaadike… Ka Paljas Porgand vorbib selliseid referaate.
  Käsi püsti, kes neid lugeda viitsib!

  1. Tead, ei viitsinud ka läbi lugeda. Aga kommentaarid küll huvitavad- mida kommenteeritakse?!?

 4. Üsna paljud inimesed, kes kurdavad, et nende ka värske higi lõhnab väga pahasti (osadel lausa kassipissi haisuga), saavad oma murele lahenduse, kui jätavad kohvijoomise maha. Katsetasin omal nahal – tõesti mõjub.
  Samuti pole kohvist loobujal väga vaja muretseda, et mõtteerksusest puudu jääb – kui end enam kohviga ei erguta, siis kuu aega oled porikärbsena uimane, aga peale seda oled kogu aeg tavaline. Ei vaju kohvipuudusest lössi, seega pole ka mingit ergutit vaja. Päris hea stabiilne tunne on.

  Samas olen lugenud, kuidas kohvist loobujatel näonahk imeilusaks muutub. Seda õnne mulle ei jagatud, mu normaalne nahk läks omadega pekki. Seda sellest hoolimata, et mina ei asendanud kohvi mitte tee, vaid veega.

  Vererõhk aga on alati olnud sama, olgu siis kohv või ärgu olgu :)

 5. Lattes ja Cappucinos on täpselt sama palju kohvi (30ml standard shot) – vähemalt Austraalias. Erinevus tuleb piima ja vahu vahekorrast, cappucinol paksem kiht vahtu, lattel õhem. Lattel piklik tass, cappucinol tavaline ning lisaks šokolaadipulber peale raputatud.

  Kui vaht ei meeldi, siis telli väljas hoopis Flat White. Sisuliselt nagu latte, aga vahukiht veel õhem või olematu ja serveeritakse samas tassis kui cappuccino.

  Lisaks veel Long Black’id, Short ja Long Mac’id jne jne , aga eks need kõik riigiti erinevad.

  (Töötan siin baristana )

Comments are closed.