Meelis kirjutab: Hoiatus! Väga hea (aga pisut rumal) petuskeem Facebookis müüjatele

See postitus on hoiatuseks kõikidele neile, kes Facebookis oma asju müüvad. Palun olge ettevaatlikud ja kontrollige ostja profiili. Kui te märkate midagigi kahtlast, siis küsige selgitust või jätke tehing katki. See on lugu minu omast kogemusest!

Kuna meil on veel eelmistest elanikest ja omanikest nipet-näpet kila-kola alles, siis jupi kaupa ma neid tehnoruumist välja otsin ja vaatan, et kas on endal vaja või müüme maha. Hetkel on veel näiteks saadaval beebireisivoodi, mis on tegelikult okei, aga vajaks lihtsalt veidike puhastust. Siis leidsime ühe roosa kokkupandava mängutelgi ja selle näiteks jätsime praegu endale.

Aga üheks müüdavaks esemeks oli meil pikk rula ehk longboard. Tore asi küll, aga meie peres ei leia see kasutust. Uurisin sõbralt, kes rohkem selle skeidi värgiga tuttav, et mis hinnaks võiks olla ja tema pakkus 100, sest tutikad on 250 eurot alates. Seega paiskasin selle Facebook Marketplace’s müüki. Sealt sai alguse ka üks väga hea petuskeem.

Nimelt laekus mulle kiri, kuidas üks naisterahvas sooviks seda rula osta ja uuris, et kus kandis objekt asub. Saatsin siis aadressi ja jäin vastust ootama. Siis teatas ta, et ikkagi ei saa järgi tulla, sest tööl on kiire. Mina olin lahke inimene ja pakkusin, et ma võin ju sobivusel rula ka ise temani viia, aga oleneb, kus ta asub.

Tema pakkus siis välja ühe uudse ja väga põneva asja, et tuleb kuller, kes annab mulle ümbriku ja mina kullerile kauba. Tundus nagu enamvähem okei diil. Aga… Mis mind veidike häiris oli see, et tema kõnestiil ei olnud päris selline klassikaline nagu ma olen harjunud Marketplaces kohtama. Läksin siis tema profiilile vaatama, et kes sa oled ja mida sa varasemalt teinud oled. Tühjus. Konto oli tühi. Peale profiilipildi ei olnud seal midagi. See oli pisut alarmeeriv.

Kuna ma olin talle juba esimeses vestluses saatnud oma aadressi, eeldades et ta tuleb rulale järgi, siis teatas pettur, et ta nüüd tellis kulleri ära. Vaadaku mina oma emaili ja kui see on seal olemas, siis andku teada ja saame protsessiga edasi minna. Siinkohal olgu veel mainitud, et vahepeal jõudsin ma ka seda “firmat” guugeldada. Selgub, et sellist firmat nagu GLS Group ei eksisteerigi. Aga viimase punkti pani muidugi see kullerfirma poolt saadetud kiri, mille email oli ka äärmiselt kahtlane: glsinfo.itella.5@gmail.com Kas tõesti saadab üks logistika ettevõte kirju gmaili pealt? Vaevalt! Aga tippude tipuks oli loomulikult see email ise. Ja no kui mõni on veel pärast sellise emaili saamist nõus tehinguga edasi minema, siis… Ma ei hakka isegi edasi kommenteerima. See oli lihtsalt nii halb.

Email nägi välja selline – forward, forward, forward..

Aga et teie jaoks asja lihtsamaks teha, siis ma panen meie edasise vestluse kõik siia üles. Ma vahepeal juba huvist tahtsin teada, kuhu see vestlus viib.. Seega, ei, ma pole puruloll, vaid ma mängisin kaasa.

 

 

Ja samal ajal kui mina toksisin viimast sõnumit, siis otsustas neiu (vist) meie vestlusest lahkuda. Ehk siis rula on ikka alles aga õppetund olemas. Ma ütlen teile ausalt, et kuni selle emailini tundus kõik ehe ja aus. Mida ma teile soovitaks? Olge ettevaatlikud ja päriselt ka kontrollige, kes on see isik kellega te kontakti astusite. Ma ei mõtle, et küsige kohe dokumente, vaid pigem külastage profiili ja kui see tundub teile kahtlane, siis jätke tehing pooleli või küsige infot juurde.

5 thoughts on “Meelis kirjutab: Hoiatus! Väga hea (aga pisut rumal) petuskeem Facebookis müüjatele

 1. Oh see juba nii vana ja teada-tuntud petuskeem . Mulle ka marketplaces eile alles üks kirjutas ja tahtis kulleri järgi saata .

 2. Mis kõige hullem, et alati ei pruugi olla need profiilid tühjad vaid täiesti tavaliste inimeste omad, mis on kaaperdatud. Mu oma mees sattus sellise konto kaaperduse ohvriks, konto tagasi saades olid jah enamus pildid kustutatud ja nimi muudetud, kuid postkast oli selliseid marketplace kirju täis :( tasub ikka väga väga ettevaatlik olla ja pigem ikka traditsioonilisi tehinguid teha.

 3. Hah kui hea on vaadata, et keegi neile vastu puid alla paneb :D
  Mul oli eelmine aasta sama jant kirjutuslaua müügiga. Lihtsalt mulle pakuti DHL teenust, aga mul tekitas ka see meiliaadress küsimärgi ja ütlesin, et tehing jääb minu poolt katki ja kõik. Nüüd hiljuti oli tuttavalt kitarriga sama keiss ja helistas ka kohe mulle, et vist pettus, et mul oli sarnane asi.

 4. GLS Group on täiesti eksisteeriv ja korralik transpordifirma, kuulub Royal Mailile. Nii et sellest ma küll aru ei saa, kuidas Google sulle ütles, et seda olemas pole :D https://en.wikipedia.org/wiki/GLS_Group
  Eestis toob nende kaudu saadetud pakid kohale Itella, aga ikka tavalist moodi, mitte mingi x meiliaadressiga :D

  Muidu haige skeem tõesti.

 5. Jep, mul oli sama lugu, aga pakuti DHL teenust. Õnneks ütlesin kohe, et liiga keeruline ja pole huvitatud

Comments are closed.