#instakonverents – päris piinlik

Käisin täna mega üleshaibitud Instagrami konverentsil, millele polnud rahval suurt huvi vist algusest peale. See on üks asi, teine asi on see, et seda ei tehtud esimest korda. Ja see oli suhteliselt kehv, mis kokku klopsitud oli.

Alustame sellest, et mul paluti sellest blogida, et rohkemate inimesteni jõuda. Huvi oli väga kesine. Promo tegid suuremad ja väiksemad influencerid, lõpuks müüdi ikka pileteid 10€ga. Minu blogis konkreetselt osales mingi 10 inimest VIP-piletite loosis, Facebookis kommenteeriti, et see teema eriti ei köida.

Teiseks, kokku lubatud loosid, söögid-joogid VIP pileti eest, mis maksis 100€ – ma ei tea. Paarkümmend Blissi (ma eeldan, et oli Blissi looming) suupistet rahvale, mis esimese kümne minutiga otsa sai – polnud just palju.

Veini ja vett jagus. Kohvi ka. Aga VIPis seda polnud, sai eraldi sealt eest fuajeest võtta. Teiseks oli see kohv kehv. Aga ok, see ilmselt maitse asi.

Kümme erinevat rollupi ja bännerseina, üldse ei saanud aru, kus peaks pilti tegema, kes pilti teeb, kust neid pilte hiljem näeb. Ainult KIA seina juures oli mingi QR-kooditeema. Aga samas mitte keegi ka ei informeerinud, et mis pilt see lõpuks tuleb. Oli ainult mingi roheline sein ja kõik. Õnneks oli Meelis kursis, et KIA Stingeriga peab see seotud olema. Aga see oli ka siseinfo.

Algusajaks oli märgitud 12. Kui me veerand tundi varem kohale jõudsime, tundus isegi põnev. Rahvast oli. Isegi paar tuttavat, aga uksed avati alles tund hiljem. Üritus algas palju hiljem kui reklaamiti. Saan aru, et see oli vist mõeldud networkimiseks – turundajad ja influencerid. Aga kui ma turundajana kedagi ei tea, kuhu ja kelle poole ma pöördun? Või ka blogijana, ma ei tea, et mu vastas seisab Blissi turundusjuht, et temaga rääkida jne.

Kui välja on reklaamitud, et..

Paljas Porgand – kuidas mõjutab contenti stiili muutus followeride arvu? Kuidas luua Instagramis oma bränd ja muuta see reaalselt maailmas müüvaks tooteks?

Martti Hallik – Instagrami roll läbi Youtuberi silmade. Kuidas kaasata jälgijaid läbi mitme kanali?

Siis ma oleksingi oodanud etteasteid, mis annaks nendele küsimustele vastuse. Mis ma teada sain? Paljas Porgand ei jälgi ühtki numbrit, tal on suva, ta ei süvene, mis kell teda rohkem jälgitakse, mis kell vähem, tema postitab kui tuju tuleb. Hashtag’e ta ei kasuta, ei oska, ei viitsi. Kui koostööpartner soovib, et ta midagi konkreetset kasutaks, siis kasutab.

Kui ta jälgijad ütlevad, et ta on muutunud ja enam pole see armas Merilin, kes varem, siis ta tänab neid koos oldud aja eest, aga järelikult on aeg jälgijatel edasi elada ilma temata.

Okei, saan aru, et inimesed muutuvad ajas jne, aga tema on võtnud mingi zen oleku, et tema negatiivseid inimesi enda ümber ei taha (no kes meist tahaks, eks), ja kui kellelegi tema elustiil ei sobi, tõmba minema. Nojah, ega kõigile ei saagi meeldida, aga see kõlas kuidagi veidralt. Ka oma sõpradele ütleb ta, et kas arened minuga koos või meie teed lähevad lahku. Ma loodan, et tal jätkub neid inimesi, kellest ta kõigist laiali ei kasva, et ta ühel päeval ei avastaks, et fakk, olen päris üksi jäänud.

Ma ei saanudki aru, ta content on muutunud, jälgijate arv kasvanud, aga kuidas see muutus tegelikult tuli?

Mulle ei meeldinud, et see oli mingi inteka stiilis asi, kus moderaator (kelleks pidi olema Grete Paia, aga kes lõpuks ainult asju sisse juhatas) suunas oma küsimusi nii, et tegelikult ei saanudki Porgand rääkida nö päris endast, päris influenceri elust.

Ja kogu aeg oli, „võib-olla jagad seda, võib-olla räägid sellest“ – nagu mis võib-olla, nad on tulnud selleks, et rääkida konkreetselt…

Mulle oleks meeldinud kui see oleks olnud sellise ülesehitusega, et influencer ise räägib, kuhu ja kuidas ta on jõudnud. Umbes nagu me käisime Tallinna Majanduskoolis seda loengut andmas, rääkisime ausalt, kuidas me mida teeme, rahvas sai küsida, kaasa arutleda…

Kui näiteks Grete Paia algul küsis, mida te tänaselt ootate, olid kõik vait, ma siis ütlesin, et tahaks teada, palju Porgand teenib. Noh, Eestis ei taha keegi rahast rääkida. Ja no ma teadsin, et ega temagi vabatahtlikult räägi. Moderaatori jutt sinnani ei viinudki. Tšekkasin ise inforegistrist – te ei pea sinna minema, 12 tuhat oli kolmanda kvartali käive, ennustatav aastakäive 48 tuhat :) Super tubli, hästi on käima saanud oma firma.

Ja kui keegi nüüd jälle tahab küsida, miks ma talle puid alla panen, siis ei, ma ei pane. Jah, ma arvan, et ta oma tisside ja Kardashiani pepu, meetriste küünte ja ripsmetega on feik, see pole nö päris tema, aga see ei tee olematuks seda, et ta on megatubli influencer. Minu jaoks lihtsalt polnud seal midagi uut ja tegelikkuses ma arvangi, et ta on väga tublisti oma sisu loonud ja kasvanud, lihtsalt mina pole ta sihtgrupp.

Ühesõnaga, võib-olla arvasin või lootsin ma sellest midagi enamat, aga minu jaoks, nö Porgandi Insta (blogisse satun harvem) jälgijana polnud seal midagi uut, mida ma poleks kuulnud mõnes raadiointekas, tema laivis, blogist lugenud, mõnest muust intekast lugenud… Ainult et võib-olla see, et ta rääkis kuidas ta mööda raadiojaamade uste taguseid kraapis, et oma raamatu promotuuri teha, sest oli mõelnud, et astub mugavustsoonist välja ja annab ise oma raamatu välja, mitte ei kasuta kirjastust. Sellessuhtes väga tubli, et ta sai oma eelmise raamatu promoga superhästi hakkama. Tõsiselt, ma olin suht hämmingus, et ta igal pool nö eetris on.

Kloun üllatas meeldivalt

Martti Hallik seevastu üllatas mind täiega. Nagu ta isegi ütles, alustas ta klounina. Minule ongi ta alati mingi tola mulje jätnud. Aga.. vautši vau. Vend hoomab ikka biiti mis ta teeb, jälgib numbreid, peidab sponsoreeritud postitusi osavalt muu elu sisse ära. Planeerib postitusi, teeb ette puhverpostitusi mustadeks päevadeks, kasutab erinevaid äppe ja programme parema ja kvaliteetsema sisu loomiseks. Jälgib Instagrami alogritme ja proovib teha kõik, et tema kvaliteetne sisu võimalikult paljudeni jõuaks.

Ühesõnaga, Martti üllatas mind täiega ja täiega meeldivalt. Ainult ma ei saa aru, miks ta oma vlogides nö valetab. Okei, võib-olla saan ka. Ta on näiteks öelnud, et tema ja Lauri Pedaja kahemehe projekt (TULD kanal) on Eestis ainulaadne, nemad on kahemehe formaadi Eestisse toojad. No ma ei tea, enne neid oli Ärapanija, enne neid olid YouTubes Tumu (Sander Valge ja Siim Taba), kellel nüüd isegi Kanal2 oma mingi saade. Samamoodi need Tussisööjad ja no kindlasti on näiteid veelgi. Loomulikult ei tasu unustada Jõekaldat ja Margnat. Niiet, esimesed.. neee!

Nüüd ütles ta mingis vlogis, et on Liinaga ainuke influencer couple.. Eehm.. Me Mari-Leen (mari) ja Meelis (mell) oleme neli aastat seda blogi siin pidanud, me oleme totaalselt influencer couple. Mallukas on Kartuuberiga ka päris pikalt koos. Okei, Kardo ehk ei ole oma elust teinud influenceri mõttes teenimiskohta, aga suures plaanis, Malluka Suve ja Sügist ja Kartuuberi kanalit vaadatakse ka päris ohtralt. Seega paare, kes oma elu blogides ja sotsmeedias jagavad on Eestis küll. On see valetamine või faktide väänamine?!

Aga ma mõtlesin ka välja, miks see võib-olla hea on, sellist juttu ajada oma vlogides. Tema vaatajad ei vaata ehk teisi kanaleid, seega kui ta midagi väidab, siis seda usutakse. Ja noh, võidab see, kes esimesena suu lahti teeb. Aga suures plaanis, mulle tundub Martti väga hea peaga, väga hea influencerina ja Liinaga koos tugeva paarina. Keep going!

Kellel tasus antud üritusel osaleda?

Korraldataje kodulehel oli selline tekst:

Ettevõtete ja turundusagentuuride esindajatele on osalemine kindlasti kasulik. Kohale tulnud esinejad jagavad teadmisi, kuidas paremini värvata uusi kliente läbi Instagrami ja kuidas luua toimiv sotsiaalturundusplaan, et investeeringud teeniksid just Teid ja Teie ettevõtmist. Näited saavad olema reaalsest elust seega on konverents sobiv põhimõtteliselt igale ettevõttele ja digiturundajale.

Ka influenceritele, nii praegustele kui ka tulevastele, on palju näpunäiteid ja olulisi kontakte, mille pärast tasub kohale tulla.

Saa ideid, mille põhjal oleks lihtsam kasvatada oma jälgijaskonda ja õpi eluliste näidete põhjal, kuidas muuta oma Instagrami konto arvestatavaks sissetulekuallikaks.

Ma ei saanud mitte ühte punkti neist. Kahjuks. Lisaks oli alguses, kui ma esimest korda nende kodukale jõudsin, kirjas, et iga VIP pääsme omanik saab ka enda kontole sobiva sotsiaalturundusplaani, mingil hetkel kadus see kodukalt ära. No, mitte, et mul seda vaja olekski.

Instakonverents versus EBA

Kui veel korraldusest rääkida paar sõna, siis ma võrdlesin seda megalt EBAga ja nägin nii mõndagi kivi ka enda kapsaaias, millele ma varem pole nii pingsalt mõelnud. Aga suures plaanis, EBA on parem. Ma olen nii uhke, et ma olen nelja aastaga arenenud, ma olengi õppinud varasematest vigadest, vaadanud Playnupu korraldust just selle pilguga, mida mina saaksin paremini teha (kuigi mul on kordades vähem raha kui neil) ja ma usun, et aastatega olen ma EBAst välja arendanud väga hea ja kompaktse programmiga ürituse.

https://www.instagram.com/p/BkF5_xRl_gj/?taken-by=marimell.eu

1. Nimesildid – ka minu eesmärk oli paar aastat tagasi ühendada blogijaid ja turundajaid, mingil hetkel sain aru, et tegelikult peaks ma rohkem ikka blogijate pidu tegema ja eelmisel aastal õnnestus see juba väga hästi.

Aga et turundaja näeks, kes on influencer, mis ta nimi on – ala äkki olengi kuulnud või jälgin, aga kohe ei vii nime ja nägu kokku. Samamoodi, et influencer näeks turundajat – ala näeb seal Kia esindajat, teab kohe ahaa, ma just mõtlesin, et tahaks Kiat proovida, näe, lähen teen juttu.

Aga EBA puhul, õnneks on elu seda näidanud, et blogijad tulevad rohkem koos, julgevad ka teistele blogijatele läheneda jne. Usun, et järgmine aasta tuleb veel mõnusam ja ühtehoidvam kui tänavu. Mu tiim on suurenenud ja plaanid samuti :)

2. Aeg – pool tundi on sellistel üritustel kogunemiseks piisav aeg. Pikem aeg kipub venima, tekib kerge igavus ja selline, no kaua veel. Instakonverentsi kell 12 asendus sujuvalt kella 13ga. Suht nüri passimine oli. Kuigi tuttavaid oli, räägitud sai jne, aga ikkagi, suht lamp. Liiga pikk aeg ühesõnaga.

3. Programm – olen nelja aastaga aru saanud, mida kompaktsem, kiirem, löövam, konkreetsem asi on, seda parem. Nii osalejatele kui korraldajatele kui kõigile kohalviibijatele.

Mu meelest läks eelmise aasta EBA juba päris hästi, pool tundi kogunemiseks, kaks erinevat töötuba, väike paus, kerge meelelahutus (Kolme Põrsakese teadusshow – kuigi järgmisel aastal paluksin neil 20 minutiga teha) ja kohe auhindade jagamine ja ilma pausideta. Ja lõpp. Hilisem lobisemine ja muljetamine kohapeal on loogiline.

4. Tehnilised lahendused – Martti oli ette valmistanud ka paar näidet oma storyst ja suht piinlik, et tehnik mingi viis minti pusis, et see ekraanile saada. Siis ekraanile vedas kuskilt jne.

Mul oli erakordselt hea meel näiteks kui EBA helimees, kellel oli ees minu kirjutatud skript, 20:03 kõll 1, lavale tuleb Jane, intekas Anuga; 20:08: kõll 2, lavale tuleb Fitloora, intekas Anuga; 20:12 kõll 3… ütles Meelisele, kes igaks juhuks ka helipuldis oli, et ta pole näinud kunagi sellist skripti, mis minuti pealt paigas oleks.

Aga ma tunnen blogijaid, ma tean, kes räägib kauem, kellelt mida umbes Anu võiks küsida, kui kaua ta umbes vastaks. On blogijaid, kes tahavad rohkem rääkida ja on kidakeelsemaid, ma oskasin täpselt ennustada ja kogu auhindade jagamine läks lepase reega :)

5. VIP – see maksis ametlikult 99€. Kui ma oleksin selle maksnud, oleksin ma ikka megakuri olnud. See polnud seda väärt. Saime Selveri 10% sooduskoodi. Mõned suupisted, mis pärast esimest pausi otsa said. Õnneks juua jagus. Aga me tulime pärast lõunat ära, ei jaksanud seal olla, tundus kerge ajaraiskamisena. Loodan, et videosalvestus üritusest saadetakse hiljem meilile nagu lubatud.

Kas käisite? Mis meeldis, mis ei meeldinud? Miks te Instagrami kontot üldse omate? Mida vaatate, keda jälgite? Kas teile meeldib ilus sisu (töödeldud pildid, kvaliteetsed videod, korrapärane feed) või meeldiks teile rohkem inimeste nö päriselu, et ei oleks sätitud võileiba ja veiniklaasi, vaid reaalsed ja elulised pildid?

7 thoughts on “#instakonverents – päris piinlik

  1. Nimesiltidest. Networking ongi ajast aega olnud selline tüütu asi, et ruumis on kõik võõrad inimesed ja siis peab juurde astuma ning võimalikult taktitundelise smalltalkiga välja selgitama, kuidas see võõras saaks sulle kasulik olla. :D Kellel on vaja nimesilti, et juurde astuda, see ei saa nagunii hakkama endale kasu välja rääkimises. Networkinguks on vaja häid social skille ja small talk oskust. Seda muidugi eestlastel üldse pole, aga nimesildid ei teeks seda paremaks vaid rohkem cringemaks. Ja tegelikult see osa small talkist, millal küsida, et millega tegeled v mis sind siia tõi, on see kõige lihtsam ice breaker.

  2. Mul sama pettumus, Porgand rääkis endast ja oma uuest raamatust ning oma unistustest. Aga ütleme nii et ühtegi “nippi”, kui sellist ei saanud. Kuna õpin täna digiturundust siis lootsin enamat, et saan ka kasu.
    Mind pani ka väga imestama kui ta ütles viisakalt et ega ta jälgijatest ei hooli vms..
    See eest Martti puhul üllatusin ka. Sain seda mille eest maksin, “nippe”. ehk täpselt selle idee et tekitada buffer jnejnejne.

    1. Jep! Mul Marttiga sama, sain isegi nö mõtteid, millest lähtuda, Porgandi puhul.. isegi kui ma mõtleks nii, ma ei tea, ma ei ütleks välja :) Eriti, et mul oma sõpradest pohhui.

  3. Praktiliselt nõus kõigega. Kehvasti korraldatud ning infot, mida lubati, ei tulnud. Moderaator ei suutnud rahvast käima lükata. Mängudes osalemine oli kesine ning selliselt üles ehitatud, et ma isiklikult oma IG kontoga seda sisse lükata ei saaks. Kaotaksin kohe hea ampsu oma vaatajaskonnast.
    Olin Silveris ja ka selle piletihinna välja käimise eest oleksin tõsiselt pissed-off olnud.

  4. Ma olen viimasel ajal käinud hästi paljudel seminaridel, algus täpselt sama igal pool – 30 min-60 min networkingut. Mõnes kohas on nii ladus see “tere, kes sina jne oled”, mõnes kohas on pigem olnud vaikus, sest inimesed on häbelikumad. Nimesildid teeks minu jaoks näiteks asja hoopis piinlikumaks. Kui räägime mingitest blogijate/vlogijate üritustest, sii no ütleme, et olen ettevõtte turundusjuht ja siis keegi tuleks suhtlema, et oi kuule teeme koostööd, mul on blogis 987642098 jälgijat. Isver, kus ei tahaks sellist lähenemist. Tahaks loomulikku orgaanilist suhtlust, millest loomulikult võib välja kasvada koostöö või sõprus. Networkingul nimesiltidest kasu ei oleks, oluline ongi inimeste oskus small talkida nagu eelmine kommenteerija ütles ka.

  5. selliseid ausaid artikleid on väga meeldiv lugeda, enam polegi kahju, et sinna ei saanud.

  6. Mulle meeldib su postituste puhul su konkreetsus, otsekohesus ja ausus + kriitika põhjendamine. Ei tundu et sa suvalt kellegi suunas lahmid, sest sa põhjendad oma seisukoha ära. Küll aga veidi häirib see kuidas mingi hetk läheb postitus üle enesekiitmiseks (olen seda ka mitmel muul juhul täheldanud). Ja ma arvan et see pole üldse mõeldud nii välja nägema ja sa tegelikult ka lihtsalt analüüsid ja võrdled enda korraldatuga vms, aga postituse lõpus jääb ikka lugejana kuidagi selline maik suhu et lõpuks oli tegu kiidulauluda stiilis “mina teen paremini”.
    Lihtsalt väike tähelepanek :)
    Aga muidu hea ülevaade sinu seisukohast.

Comments are closed.