2019 ämbrid ja pärlid

Panime üks õhtu Meelisega paberile selle aastased ämbrid ja pärlid ehk mis sütitasid, mis pettuma panid, mis kukalt kratsima ajasid, mis kuidagi meid kõnetasid või puudutasid.

Aasta postitus marimelli blogis ehk kõige loetum postitus sel aastal.. Vist ei tule üllatusena, et selleks on hoopis sooduskoodid, mida kõige agaramalt avatud on. Teisel kohal on „Avameelselt svingerdamisest“, kolmandal kohal üllatuslikult „Tahate teada, mida pank meile pakkus“. Täiesti uskumatuna näib ka järgmine, neljandale kohale platseerunud „Tagasivaade: Leenu kooli lõpetamas 21 aastat tagasi“. Ma ise arvasin, et kõige loetum on hoopis viiendale kohale tulnud „Hedoni saaga: mida teie teeksite? Reis küsimärgi all!

Aasta video (ehk kõige vaadatuim video) meie YouTube’i kanalil oli Aliexpressi nodivideo, kus näitasime, mida on võimalik tellida alla ühe euro.

Aasta lemmikpilt Instagramis. Selgus, et oleme postitanud 159 pilti sel aastal, saanud kokku 59 tuhat laiki, aga enimlaigitud pilt (mis polnud loosimine):

https://www.instagram.com/p/B2XHCt4JV2O/?igshid=5it26l9vnuhr

Aasta hala. Mõnikord ikka tasub vinguda. Meelis julges öelda, kuidas Apollo Kino tema filmiõhtu pekki keeras (Meelis kirjutab: võrratu “Lõppmäng”, mille rikkus Apollo Kino), mille peale kirjutas meile Forum Cinemas ja… nüüd käimegi ainult seal.

Aasta parim postitus. Meie meelest. Ülihästi välja kukkunud ja palju kõneainet tekitanud. Ja tänu sellele oleme ühe igapäevase meeslugeja vähemalt juurde saanud. „Meelis kirjutab: Paks ongi parem!

Aasta avameelseim postitus: „Avameelselt svingerdamisest“. Ilmselgelt tegelikult ei midagi erilist. Lihtsalt julgesime öelda, et käisime ükskord peol. Täiskasvanute peol.

Aasta eredaim hetk: puljongidraama. Nii lambisest asjast nagu puljongikuubiku äraviskamisest tuli selline tüli ja draama, et hoia ja keela. Mis muidugi, tuleb tunnistada, nagu ka eelmisel aastal oli Mangi saaga, siis jälle Mallukaga seotud. Aga minu jaoks täiesti arusaamatu kuidas Miiu suutis nii ära solvuda selle peale, et pani blogi kinni, muutis YouTube’i kanali nime ja loobus blogiauhindadel osalemast ja blogijate meet & greet’i läbiviimast kuna Mallukas ütles, et ta on tont, et viskas puljongikuubiku prügikasti. Täiesti arusaamatu mu jaoks!

Aasta halvim idee: Podcastid on lahedad, aga misasi see Kirsitšilli on? Ma tahtsin seda üks kord elus vaadata kui seal oli Fitloora ja ma ei suutnud seda üle kahe minuti vaadata, sest ma lihtsalt ei suutnud kuulata Victoriat ja Mariat rääkimas. Kohutav. Samas nende vloge ma suudan vaadata. Aga see ühiskombo oli kõrvu.. haavav!

Aasta läbikukkumine. Meie küsitlus. Me lootsime ma ei tea, mis imesid sealt, et inimesed meilt ootavad, aga tegelikult ei oodatagi mingeid uuendusi ega muudatusi.

Aasta otsus: hakata YouTube’i tegema. See on täiega fun. Ilmselt seetõttu, et me teeme kõike otse ja monteerime omavahel ainult klipid kokku ja ei mingit erilist montaaži ja eriefekte. Me ei tee isegi duubleid. Tuleb nii nagu tuleb. Isegi see Berliini messi reportaaž oli ühekordsete võtetega tehtud. Sellega kindlasti jätkame ka uuel aastal, sest Meelisel on mustandis enam kui 22 video ideed/eksperimenti. Hoia silma peal: marimell.eu YouTube kanalil.

Aasta parim üritus. Üle kuue aasta käisime jälle TV3 peol ja tuleb tunnistada, et kuigi suurem osa inimesi olid samad kes ka aastaid tagasi, siis pidu polnud grammigi halvemaks muutunud. Täpselt nii hea nagu alati.

Aasta halvim pidu. See polegi otseselt pidu aga… Läksime sõpradega Butterfly avamisele pärast remonti ja uusi omanikke ja… Ma pidin šoki saama. Mu lemmikust, kõige mõnusamast ja hubasemast lounge’st oli saanud kollaste seintega söökla. Kõik diivanid ja see mõnus hubasus oli ära kaotatud ja seinte ääres olid lihtsalt lauad ja toolid. Ma ei tea, mis põhjusel ma peaksin sinna uuesti minema. Ehk suvel kui saab õues istuda.

Aasta idiootsus. See on neli tähte ja ei vaja mingeid lisaselgitusi. EKRE.

Aasta avastus. libertine.center ehk täiskasvanutele mõeldud sotsiaalmeediaplatvorm, kus saavad huvilised suhelda, leida teisi sarnaste huvidega inimesi ja mis peamine – kõik on valideeritud ja Kati pähe Matiga sa suhelda ei saa. Välistatud.

Aasta šokk. Umbes sama arusaamatu mu jaoks nagu Miiu solvumine oli see kui inimesed lugesid Meelise postitust, et miks naised vannitoas nutavad ja allusid sisusse süvenemata meediaprovokatsioonile, justkui mõtles Meelis, et Saara Pius poleks pidanud üldse emaks saama. Ma ei suuda siiani aru saada kuidas seda oli üldse võimalik sellest loost välja lugeda, aga nagu ikka – näljane mõtleb leivast ehk igaüks loeb oma mätta otsast. Seega soovitaks edaspidi pealkirjast kaugemale lugeda.

Aasta muutus. Siin ma tooks välja kaks asja. Esiteks, dr Simeonsi dieedi tegemine, sest see avardas meie maailma ja pani meid tegema teadlikumaid valikuid, mida rakendame siiani. Tänaseni (tegime seda veebruaris) hoidume me suhkrust ja sellest, et liha ja kapsa kõrvale ei ole vaja süüa tatart, riisi, kartulit. Me loomulikult sööme neid asju, aga ma julgeks öelda, et 20x vähem kui varem.

Teise hea muutusena, mis mu enda vaimule väga hästi mõjus oli suurema osa blogijate ja suunamudijate unfollow’mine keset suve. Ma alguses mõtlesin, et teen seda korraks. Pärast EBA tegemist ma tundsin, kuidas mul on karikas nii täis nendest kohalikest suunamudijatest, et ma tahan puhata. Suuremale osale panin sotsiaalmeedias unfollow, alles jäi reaalselt mingi viis inimest (ei karda neid siin välja tuua: Eveliis, Britt, Paksuke, Mallukas, Miiu) ja see on tänaseni parim otsus, mille ma teinud olen. Mu elu on nii rahulik, ma ei osale blogijate draamades ja ma ei ole seotud mingite lambiteemadega, sest ma ei näe neid ja ma ei tea kaasa rääkida.

Aasta otsus. Kuigi ma võin mingitel hetkedel mõelda, et äkki ikka… Siis meenutan eelmisi aastaid ja kutsun end korrale. Seega otsustasime, et 2020 ei osale me enam Uue Maailma Festivali kodukohvikute tegemisel. Samuti ei korralda ma enam ka Eesti Blogiauhindu. See aeg, vaev ja sebimine pole seda väärt. Jah, endal on tore, sest mulle meeldib organiseerida ja sebida, aga kellele? Kui keegi ei hinda seda, siis pole pointi. Blogimaailmas on nii palju hakkajaid inimesi ja ma annan võimaluse neil seda teha ja kordades paremini kui seni. Tahaks ka peole minna :)

Aasta parim reis. Kuigi me feilisime säästuaasta lubadusega, et üks perereis aastas, siis parimaks reisielamuseks oli kindlasti Rhodos. Sealt sai alguse meie Kreeka armastus ja järgmisel aastal tahaks kindlasti tagasi minna.

Aasta õnnestumine. Säästuaasta. Kuigi me feilisime paljudes punktides. Tegime rohkem reise kui lubasime, ostsime ikka mõne mittevajaliku asja, ostsime riideid, siis suures plaanis loen ma säästuaasta tehtuks. Järgmisel aastal kindlasti paremini. Pluss ma olen suutnud tänu säästuaastale kahandada järgmise aasta väljaminekuid juba praegu märgatavalt.

Aasta turundus. Meelis kirjutas sellest postituses “Profiilipilt mis päästab maailma – kas ikka päästab?” – kaval turundus? Küsimus on selles, et mis sellest kampaaniast muutus?

Aasta paljastus. Erkki postitus engagement gruppidest, mis minu silmis tõmbas mainet maha kõikidel blogijatel ja suunamudijatel, sest kellel on aega näpuga järge ajada, kes need 40+ liiget kuskil grupis olid, kes sellega tegelikult seotud olid. Ja olgem ausad, 40+ nime on meie Eestisuguses konnatiigis päris suur hulk rahvast. Õnneks ei olnud sealhulgas ei Mallut, Eveliisi ega teisi suuremaid blogijaid, kelle blogidel on sisu ja päris engagementi nagunii.

Aasta ämber. Eestis luuakse mõjuisikutele riiklik juhend, kuidas tohib tooteid ja teenuseid reklaamida.

Saame aru, et peame alluma reklaamiseadusele jne aga me ei ole huvitatud tagaselja koostatud juhendist, mis meile lihtsalt näkku visatakse, et hakake nii elama. Meile tundub väär, et protsessi ei ole kaasatud reaalseid praktikuid, kes igapäevaselt koostöid teevad. Meie jaoks ei päde välismaised näited, me ei ole USA või UK, kelle näidetel on juhendile alus võetud. Eesti ei ole Ameerika.

Ühesõnaga, täna on seis selline, et meie silmis hakkavad seadust looma inimesed, kes ei tea asjast mitte midagi ja kelle reeglite järgi peame meie hakkama elama, ilma, et me saaksime üldse sõna sekka öelda või kaasa arutleda või enda seisukohti ja mõtteid avaldada. See tundub meile naljakas, et nö suvalised inimesed kuskil laua taga loovad mingid eeskirju kuidas meie peame käituma.

Meid huvitab tegelikult see, et okei, juhend, aga kes ja kuidas määratakse, kes on suunamudija. Kas iga inimene, kes omab Instagramis kontot on automaatselt influencer ja reklaamikanal? Oletame, et mulle meeldib smuutisid teha, ma olen täiesti tavaline Kati Kohilast, ma ostan endale Nutribulleti ja Boost Yourselfi pulbrid ja teen ilusaid smuutisid, pilte ja retsepte, jagan neid enda avalikul Instagrami kontol. Mulle ei maksa selle eest keegi, siis praegu tundub, et peaksin justkui alluma mingile juhendile, mis tegelikult minusse ei puutu. See on konkreetselt minu sõnavabaduse piiramine.

Kuidas ja kes ja mis määrab, et nüüd ma olen suunamudija. Tundub, et alustatakse veidi valest otsast. Kõigepealt võiks selgeks teha kes on suunamudija, blogija ja alles siis luua neile mingi eetikakoodeks. Ja kes otsustab ja mille alusel, et ma pean seda juhendit järgima? Ja mis saab siis kui ma seda eiran? Küsimusi on kindlasti palju. Seega võiks TTJA enne siiski hoolega kaaluda, et kas tasuks koheselt mingi pressiteade välja saata, kui täna siiski reaalseid asju ette pole näidata. Aga ootame huviga veebruari, sest siis pidid esimesed punktid ka avalikustatama.

Aasta inimene: kõik teie, kes te seda blogi loete. Isegi siis kui tulete end siia välja elama ja ütlema, et me oleme värdjad, lollid, ebasümpaatsed, labased – aitäh teile, sest ilma teieta ei oleks meid. Loomulikult lähevad natuke palavamad tervitused kõigile neile, kes meile päriselt ka kaasa elavad, kes hoiavad kätt pulsil meie säästuaastal (aasta esimene postitus on just sellest, kuidas meil sellega täpsemalt läks!), elavad kaasa Hedoni käesaagale, meie reisidele, kes kommenteerivad kaasa meie erinevates kanalites ja on meile nagu virtuaalne pere. Aitäh teile! Ilma lugejateta ei oleks mõtet kirjutada. Siis võiks päevikut pidada.

Aasta 2020 eesmärk: mulle meeldis Kirsti Timmeri taroskoop mulle: Aastavahetuse veedate lõbusalt, teete tulevikuplaane ja otsustate, et oma elu ja valikute üle otsustate ainult teie ise.

Sellised mõtted ja tunded meie pere poolt aastal 2019. Milliste punktidega olete nõus? Kas lisaksite ise juurde mõne “kategooria”? Kui jah siis millise ja miks? 

20 thoughts on “2019 ämbrid ja pärlid

 1. Hmm, mulle tundus, et tol ajal said sa väga hästi aru, et asi polnud kaugeltki kuubikus. Aga mistahes versioon sulle praegu põnevam tundub – anna minna. :)

 2. Kurb, et Uue Maailma festivalil kaasa ei löö, just nüüd kui ma tagasi Eestisse kolimas olen. Õige otsus, et jätad EBA korraldamises aasta vahele, ma arvan, et mitte keegi seda paremini ei korralda ja saab nende vingujate suu kinni panna. Puljongikuubiku saaga kohta pole ka midagi öelda – kui inimene postitab endast video, kus valab krokodillipisaraid põlevast Notre Dame’ist, siis selline reaktsioon (blogi kinnipanemine) ei ole midagi erakordset.
  Meeldejäävat aastavahetust ja aitäh Teile!

  1. Notre Dame´i põlemine iseenesest ongi traagiline ja mul olid ka pisarad silmas. Enda nutmise filmimine ja selle video jagamine on jah muidugi hoopis teine teema.

  2. Täiesti nõus, oligi traagiline. Elan siin päris lähedal, ja elasin seda ka üsna läbi. Täpsusteks, olles emotsionaalne inimene, oleks ma samamoodi ilmselt käitunud, st. enda kanalid sulgenud, kui mu teo kallal võtab mitusada inimest. Avalikul areenil ei pea ega saagi kõigile meeldima, aga kui Eestis elab 25% inimestest vaesuses, siis peab mõtlema, kui suurt kontingenti sa oma teoga solvad, just eriti kuna tegu nii tundliku teemaga.

 3. No puljongidraamaga seoses peaksid ju väga hästi teadma, et Miiu reaktsioon ei tulnud solvumisest mõne üksiku kriitilise arvamusavalduse pärast. See oli päris hull ikka kui massiivselt ta kallal võeti. Ja ütlen seda tahtmata teda siin kuidagi kaitsta või õigustada – lihtsalt, pole midagi imestada, et inimene murdus.
  Natuke veider tundub ka nimetada seda “aasta eredaimaks hetkeks” – kes kuidas neid sõnu mõistab muidugi aga minu meelest võiks see olla pigem mõni positiivsem sündmus :)

 4. Aasta šokk – ma lugesin terve postituse läbi ja isegi mõnda kohta mitu korda, et aru saada, et oota tegelt ütlete nii? Šokk siis pigem see, et te ei oska kirjutada nii, et inimesed õigesti aru saaksid. Ikka ja jälle teil postitused stiilis, kuidas keegi ikka jälle valesti luges ja aru ei saanud (ja mingist pealkirjast mitte kaugemale lugemisest siin küll juttu ei ole). Seega äkki vaatate enda sisse hoopis, mitte ei süüdistaks, kuidas teised nii valesti loevad? Sain ise kõrvaltvaatajana-lugejana täpselt samamoodi aru, nagu meedias kirjutati.

  1. Nõus. Saarale tegite liiga täie rauaga ja nüüd lihtsalt keerutate ja pööritate silmi, et appi appi kõik said valesti aru. Keegi ei saanud valesti aru – tee konkreetselt solvasitegi Saarat. Keerutamise asemel võils teha aasta teo ja vabandada Saara ees.

 5. Mina tahaksin jällegi ära mainida, et teie meelest aasta halvim idee on väga ülekohtune. Kirsitšilli ei pruugi küll teie ”cup of tea” olla, kuid selles podcastis lahatakse väga palju teemasid, mis puudutavad just nooremat generatsiooni ja minu meelest on väga värskendav, et noored noortele nii infot jagavad. Ma oleksin olnud väga sillas sellest, kui veel keskkoolis käisin ja seal on tõesti ka kasulikku infot noorele inimesele :)

 6. Kallis, Kägu, tahad ma räägin sulle OMA versiooni sellest “piinlikust” olukorrast? Mitte et see midagi muudaks, aga no lihtsalt, kuna seda on minult ka varem küsitud ja pole vist võimalik, et ei võta mõnest draamast osa
  Minult küsiti umbes kaks päeva enne “draama” teket, kas tahaksin liituda mingite inimestega, kes on justkui sõprukond vms, et nii jõuavad pildid ka rohkemate inimesteni. Ütlesin, et aga miks ka mitte, sest minu IG konto (ja meilikonto) olid enne seda (maeiteamisonpoppjaõigesõna) nö kaaperdatud ja ootamatult jälgisin mina kontosid nimedega 587328470 ja vastupidi. Tean, et on olnud ka teemaks, et ju ma oma piltidele laike ja jälgijaid ostsin, aga ma isegi ei ole viitsinud sellel teemal sõna võtta, sest kammoon, mul on ikka oma elu ja rahaga muudki teha. Võin ka ausalt öelda, et ma isegi ei teadnud, et seda teha saab. Ei ole nii “kõva” suunamudija:D
  Umbes kaks päeva peale selle grupiga liitumist, millest ma ei oleks osanud midagi halba välja lugeda, lahvatas mingi jõhker draama. Engagement ja blaablaa ja feik ja blaaaa blaaa. Esiteks ütlen ma, et minu arust tehti selle grupi loojale liiga, aga võib olla olengi ma IG ja suunamudijate maailmas nii loll, et ei saa lihtsalt aru, mis värk on. Teiseks ma isegi ei teadnud veel paar kuud tagasi, mis on engagement ses mõttes, et mida see annab või miks seda peaks “feikima”. Nüüd olen pmst aru saanud, aga ei ole sellega nõus, selles suhtes, et kui mina oleksin klient, siis mina vaataksin, mis toob koostöö suunamudijaga mulle tagasi, punkt. Engagement jms mind ei huvita. Ma olen teinud koostööd päris mitme erineva instagrammeriga, testi mõttes. Laikide ja jälgijate arv ei ole alati oluline muideks tulemuse mõttes. Aga see ka selleks.
  Kolmandaks ma ei ole ei häbenenud ega varjanud, et sellises grupis olen (jp, ma arvan, et olen siiani, vahepeal ei olnud lihtsalt sotsiaalmeedias suhtlemiseks jaksu ja aega). Mulle ei ole see tulnud ei kasuks ega kahjuks VÄLJA ARVATA see, et sain väga mitme toreda inimesega tuttavaks, sain mõned huvitavad kontod, mida jälgida, jälgin ja laigin siiani (keegi EI SUNNI mind müstilise engagementi nimel).
  Võimalik, et ma eksin, ja mõne jaoks ongi instagram elu. Minu jaoks ei ole. Ausalt. See on mõnus hobi, nagu blogi, mis üllatuslikul kombel on siiski ka piisavalt popp, et olle atraktiivne mingile osale inimestele jälgimiseks. Neljandaks, ma olen üsna vanakool ja ettevõtetega koostööks on IG minu sotsiaalmeedia maailmas nö extra. Kõik mu koostööd on blogi (sh ka tolle statistika) põhised. Ja ma ei hakka kunagi kellegagi võistlema mingite koostööde nimel. Ausalt, ma jumaldan blogimist ja olen tänulik palju eest, mis see mu ellu on toonud, aga mul on üpris teised emotsioonid elus kui mikserite ja vannivahtude pärast kakelda.
  Ma tean, et olen mingitele inimestele nii jube vastumeelne, et alati on lootus leida mingit draamat , et ma end sitasti tunneks, aga teate…sellise asja pärast ma küll ei tunne. Ja minu meelest ei peaks ka need inimesed, kes selles grupis üldse suhtlevad.
  Sitasti peaks end tundma hoopis need inimesed, kes on püüdnud tolle mõttetu draama põhjal pildis püsida, olles ise üsna kahepalgelised. Jumala eest, igaks juhuks mainin, et EI pea silmas Mallukat, tema on blogimaastikul nähtus omaette. Küll aga on siin sõna võtnud inimesed, kes ei peaks. Ja see on küll #piinlik kui tead tegelikkust ja pilti väljapoole. Fakit, inimesed, olge ausad enda ja teiste suhtes ning ärge võtke igal pool sõna lihtsalt selle pärast, et see võimalus on olemas.
  Muutis mu vastus midagi või mitte, ma ei tea, aga ausalt mul on reaalselt ka ükskõik, sest minu elus ei muuda selliste gruppide olemasolu MITTE MIDAGI.

 7. Sinu lingina väljatoodud artiklis on ju selgelt kirjas, et mõjuisikute reklaamijuhendi koostamisel osaleb ka turundajate liit. Mis tagaselga tegemisest siis räägid? :) Ja küll siis parandavad ja mugandavad, kui vaja.

  1. Turundajate liidus ei ole ju blogijaid?! Neid kes täna sisu loovad, turundajatega diile teevad jne ehk praktikuid sellesmõttes nö meie poolelt.

  2. A millest üldse arvamus, et selle juhendi loome juures peaksid blogijad olema? Näha ju nt sedagi, kui eri arvamus teil on reklaami ja koostöö märkimisega (mis nt paljude lugejate omadega kokku ei käi). Juhend koostatakse vastavalt reklaamiseadusele, mingit uut seadust siin looma ei hakata. Juhendi koostavad need, kes seadust tunnevad, mitte praktikud “blogijad”, kellele mitmeid kordi ettekirjutusi on tehtud, et reklaamiseaduse vastu eksitud on. Ilmselt teiegi olete oma coolerite või siisrite või mille iganes reklaamiga seaduse vastu eksinud, imelik oleks teid nüüd juhendi loomise juurde kaasata, mis teie tegevust just raamidesse panema peaks.

 8. Vabandust, aga selliste regulatsioonide eesmärk on siiski ka tarbija õiguste eest seismine ja nende kaitsmine… ja see siin on vaikselt lihtsalt üks reklaamiblogi.
  Ja sellised nimekirjad on väga kummalised – oluliselt toredam oleks lugeda midagi inimeste arengust, unistustest, ideedest jm aasta lõpus kui sellist ära panemist.
  Mitmed mujal maailmas väga edukad bloggerid v vloggerid ei ole seda saavutanud läbi teiste maha tegemise – miks teie jaoks see justkui väga oluline viis seda teha tundub? Ja vajalik?
  Ja hinnangute jagamine ei ole veel põhjendatud kriitika.

 9. Teile ei meeldi seaduse järgi oma tööd teha? Ehk üllatav aga kõik teised inimesed siiski järgivad seadusi. Ei ole blogijad mingid puutumatud ja teistest üle. Äkki mulle ei meeldi liiklusseadus või tööseadus? Nõuan, et see minuga koostöös ümber tehtaks? Naeruväärne.
  Ilmselt ei meeldi teile, et alkoreklaam jääb nüüd ära või peab alluma reeglitele. Mis tähendab, et tasuta alksi ei tule ka enam kastide kaupa. Kes on mõjuisik ja kes mitte on selge- ise te avaldate lugejanumbreid, seda teevad kõik blogijad. Räägite endist kui suunamudijatest, rõhutate oma mõju. Küsimise peale saadate oma reklaami hinnakirja. Ja ei taha alluda reklaamiseadusele?Kui viinapudeliga pildi paneb IG või FB üles mingi suvaline Ülo, kellel on 100 sõpra, siis selge, et see pole reklaam. Kui teie seda teete, siis on. Ja kui sa oled suvaline Kati Kohilast siis ei peaks üldse muretsema- raha ei saa, koostöösid ei ole, reklaami ka pole. Milles probleem? Pane mis tahes pilte üles.

  1. Ausaltöeldes.. kui ma panen täna õhtul pildi enda ostetud mullipudelist üles, siis see ei ole kuidagi reklaam.. Aga las igale inimesele jääb oma arvamus :)

 10. Olen ka seda meelt, et juhend koostatakse asjatundjate poolt vastavalt seadustele, see mida või kuidas keegi reklaami avaldamist/koostöid näeb pole üldse tähtis. Meil igaühel võib olla oma arusaam asjadest, nt mõne jaoks on viinamarja proovimine toidupoes ok tegevus, aga vahele jäädes on see ikkagi vargus. Kui ikka pole tegelikult turundajast asjatundja vaid pigem isehakanud praktik, seda enam, et kõik te üritate väänata tõde erinevat moodi ja vajadusel šlikerdate endale kasulikus suunas, seega juhendi kaasamisse tuleks kaasata erapooletud inimesed, kes justnimelt teavad teooriat ja seadusi mitte erinevaid võimalusi lugejaid petta või haneks tõmmata vms.

 11. Tiiu arvamust toetades (A millest üldse arvamus, et selle juhendi loome juures peaksid blogijad olema?) siis jah, kas teie loogika järgi siis näiteks kriminaalseadustiku väljatöötamise juurde peaks ka kurjategijaid kaasama?

Comments are closed.