Kaloriäss

Viimasel ajal läheb mul toidupoes nii kaua aega, ma vahin iga paki ja karbi pealt, kui palju see kaloreid annab, kuidas on valgu, rasva ja jumal teab mille sisaldus. Peamised kaks asja, mida vaatan, ongi, kalorsus ja valgud, sest valgud aitavad sisemistel haavadel nö paraneda.

Kodus taban end pidevalt guugeldamas, palju mingi asi kaloreid annab. Surfan tundide viisi ja vaatan, mida süüa ja kuidas teha, et vähem kaloreid annaks.

Kui palju siis on vaja süüa?

Normaalne toiduenergia päevas on 1800-2400 kcal, keskmine dieedil oleva inimese kalorivajadus on kuskil 1500 kcal. Päevane kalorisisaldus ei tohi aga jällegi olla väiksem kui 1200 kcal, sest sellega säilib normaalne toitainete tasakaal. Aga näites eile vaatasin oma sööke ja sõin ära kuskil 700 kcal. Mõnel päeval söön ma ilmselgelt rohkem ja mõnel vähem, aga sellistes tingimustes tuleb süüa peoga vitamiine, mida ma ei ole üldse viitsinud teha.

Avastasin netist ühe saidi, kus saab välja arvutada, mitu kalorit sa keskmisel päeval kulutad. See on uskumatu, mis tulemusi te seal näete. Eriti need, kes on 100 + kilo, sest siis hakkate mõtlema, jumal, palju ma siis söön. Ma kaotan keskmiselt päevas (töötades arvutiga, istudes, lugedes, vähe liikudes…) 1850 kcal. Palju ma siis vanasti sõin??? 5000 kcal päevas?!

Siin veel üks vahva kalkulaator, mis ütleb sulle kaalu ja pikkuse sisestades palju mingi tegevusega kaloreid kaob. Ma nüüd pean ujuma minema, kuigi see kulutab vähem kui matkamine (lindil kõndimine mäkke) või füüsiline treening (hantlid jne).

Aga, kas te teadsite, et hammastepesuga kaob 73 kcal, või et tolmu pühkimisega saab lahti 68 kcalorist. Nõude pesu 66 kcal, toidu valmistamine 77 kcal, mitte väga akrobaatiline seks 46 kcal, lume kühveldamine 186 kcal. Isegi teleka vaatamine (31 kcal) ja magamine (28 kcal) kulutab kaloreid. Ma ei imesta, et koduperenaised nii peenikesed on!