#elulineblogi #kokandus

Kas veinil ja veinil on vahe?

Mina isiklikult olen Saksa ja Prantsuse veinide austaja, pigem eelistan poolmagusaid/poolkuivi veine. Riesling on alati kindla peale minek. Kuivad veinid pole mulle eriti mokka mööda. Näiteks vahuveine ei joo ma üldse, esiteks on need mulliga ja teevad mu mao kohe punni ja rõvedaks, teiseks ei maitse nad mulle ka, sest on kas a) liiga magusad või b) liiga kuivad.

Olen oma elus käinud sadadel üritustel ja joonud lugematul hulgal veine ja vahukaid, kallemaid ja odavamaid ja… Minu meelest, mida kallim, seda jubedam.. :D Ma pole ka mingi ekspert ja ehk ei oska ma hinnata ja olen mingi mõttetu maitsega veinijoodik, aga…

No pole midagi teha, et mu lemmikuteks veinideks on roosa Barton & Guestier Prantsusmaalt, sealt samast veinimõisast, kus seda saadet tehti ja Saksa rieslingud. Üldiselt on need veinid nö odavamas klassis. Üldiselt üle 10€ veini ma naljalt ei osta.

Näiteks müüakse Maximas ühte Liebfraumilch nimelist 8,5 kraadist veini, seda on tavalises pudelis (maksab äkki 3,99€), liitrises pudelis (4,39€) ja kolmeliitrises pakis (12,99€) – see on mõnus vein, mida lihtsalt larpida. Grilli kõrvale, õhtul sõbrannaga, niisama kuuma ilmaga… See ongi Saksamaal nagu “peet”, mida peetakse nö madalaklassiveiniks. Aga mul savi. Mulle meeldib.

Aga kui mulle saadeti kolm ökoveini, siis ma olin ikka enam kui skeptiline. Esiteks, misasi on veinis öko? Viinamari on viinamari, ei? Ja veel Hispaania vein. Pole kunagi vaimustunud. Kuigi tean, Hispaanias on vein nagu vesi, mida juuakse kogu aeg ja igal pool.

Ma olin tegelikult enam kui kindel, et need veinid mulle riiulisse seisma jäävad, aga kui sõbranna külla tuli, kes pole vegan ega midagi, aga pooldab väga tervislikku toitumist ja valib väga, mida ta sööb.. Siis küsisin, et kas ta tahaks minuga veini testida. Kuna tema joob ise ka pigem kuivi veine, siis tundus kuidagi sobilik temaga neid mekkida.

Aga ikkagi, mis siis selles ökoveinis teisiti on? Kodulehel seisab, et kõik viinamarjad on korjatud käsitsi aedadest, mis on ümbritsetud mandli- ja oliivipuude saludega. Viinamarjamahl on dekanteeritud 13 kraadises temeperatuuris 24 tundi, seejärel frementeeritud 25 pöeva kraad kõrgemal temperatuuril ja hiljem on sordid ühendatud ja villitud.

Ma tõesti ei tea, kui palju veini nö masinatega tehakse? Aga kui ma Austraalias farmis töötasin, korjasime ka käsitsi viinamarju. Ja ikka ohtralt. Ühesõnaga, mina sellest ökovärgist aru ei saanud, et kust see nö vahe peaks tulema. Sessuhtes, et vein on vein, aga kartsin, et kuna mulle muidu ökoasjad väga ei meeldi, siis pean ka veinis pettuma.

Esimesena avasime me Dardelli valge veini, mis lubab olla lilleline ja puuviljane. See vein oli hästi.. paks, täidlane, tummine, selline söögikõrvale joomise vein. Niisama larpimiseks – no kes tahab, saab juua, aga pigem sobib tõesti söögi kõrvale. Kuna meil kala polnud, käis ka seente, juustu ja chorizo kõrvale.

Valikusse jäi veel kaks veini – üks valge ja teine punane. Valge Prohom leidis tee klaasi järgmisel korral kui see sama sõbranna külla tuli. Mulle mekkis see paremini kui see esimene. Oli selline kergem ja mõnusam.

Kuigi ma punast veini ise üldse väga harva joon, siis kodulehe järgi tahaks ma kohe praegu sellel punasel Prohom veinil korgi maha tõmmata – erksa kirsipunase värviga hea intensiivsusega vein. Lõhnabuketis on tunda küpseid vilju ja rösti. Maitse on lihav, tasakaalustatud, kompleksne. Pika järelmaitsega. Mulle tundub, et see meeldiks mulle. Eile õhtul käis külas sõbranna, kes armastab punast veini ja ta oli juba pärast esimest lonksu… “mmmm, see on nii hea”. Mina ausalt ei oska seda punast kommenteerida, sest ma pole punase veini jooja.

Millised veinid teile meeldivad? Mille järgi teete poes valiku? Kas ostate alati kindlaid veine või lasete nö fantaasial lennata ja proovite ka erinevaid veine? Kas ökoveine olete proovinud, mis arvate?

35 arvamust: “Kas veinil ja veinil on vahe?

 1. Ökoveini põhitunnuseks on siiski, et pole kasutatud ühtegi mürki nende kasvatamisel ja nas kasvavad vabakasvatuses. Et ökomärgistus üldse saada, siis ka kõrvalolevas istandused ei tohi olla kasutanud viimase 5a?! (Võin eksida, aga päris pikk aeg) jooksul ühtegi taimekaitsevahendit. See on riskibusiness, kuna ei tea kunagi, palju saaki tuleb.. ja mu kogemus ökoveinidega on, et nendega ei tule pohmelli :D tavalisest veinist annab 2 klaasi ka järgmine päev tunda.
  Ma olen palju veinikoolitusi läbinud, ise ka veinimõisas elanud (Itaalias) ja veini joon tuju järgi. Ei ole ka üü-üü austaja, enamjaolt ostan ka Rieslingut ja punasest Cabernet Sauvignoni. Samas mulle väga meeldib prosecco ja cava- ma suur mulli austaja :D

 2. Ma ei suuda kuidagi ei otse ega ridade vahelt välja lugeda, mis on sul juuli postituste juures teistmoodi..

  1. Lükkasime iseenda jaoks käima ühe eksperimendi, mis saab juulis tänu sellele olema ka blogis natuke teistmoodi. Ma hetkel rohkem ei paljastagi, kui.. eks saate ise jooksvalt aru. Ei, ma pole rase!
   __________

   see?

  2. No kui te aru pole keegi saanud, siis järelikult polegi vahet. Aga ma teen kuu lõpus selle postituse.

 3. Ma olen ka seda meelt, et kallis ei tähenda alati head.
  Mõni vb saab naerukrambid, aga mulle meeldib nt LateHarvest ja siis see teine, mille nimi mulle ei meenu Vahuveinid on ka ok. Aga jälle oleneb. Soolaleivaks kingitud oli nii jube, kahetsesin et lahti tegin. Oleks võinud igaveseks riiulisse jääda.
  Ma üldiselt joon neid, mida tean. Ma väga ei taha riskida, pärast on ilgelt sitt ja kallan kraanikausist alla.
  Sõbranna tassib elu rõvedaid punaseid veine, mis maksavad nõmedalt palju ja jätavad suu nii paksuks. Ja no ma pigem eelistan valget või roosat. Samas oleneb jälle punasest ka.

  1. Late Harvest ei klassifitseeru veiniks mu teada üldse. Kui ma ei eksi on tegemit piirtusejoogiga tegelikkuses..Aga võimalik, et eksin..:) Mina nt ei suuda seda suusissegi võtta imal ja igasugune värskus ja mahedus puudub..Aga eks inimesed ongi erinevad ja maitsed ka..:P

 4. Viinamarjad on ühed enim pritsitud puuviljad ja taimekaitsevahendite jäägid on ka veinides, väga paljud neist käärimise käigus ei lagune. See ongi tavalise ja ökoveini vahe.
  Muidugi me sööme neid taimemürke ka igalt poolt mujalt sisse ja otseselt need ei tapa jah (kuigi pika aja jooksul võivad ikkagi tervisele hakata) aga päris maha teha et öko-schmöko ka ei maksaks.

 5. Mulle meeldivad kerged ja magusapoolsemad veinid. Enamasti riesling, vahel ka pino grigio. Eriline lemmik on hoopis roosa vein Barton&Guestier Rose d´anjou, mida ostan soodukaga mitu pudelit ja tähtsamal päeval teeme lahti. On selline mahe, sobib niisama veinitamiseks, kergemate salatite, kana ja rammusa koogi kõrvale.

 6. Ökotoote puhul võiks vahe tulla ka sellest, et ei kasutata sünteetilisi taimekaitsevahendeid ega kunstlikke värv-, maitse- ja lõhnaaineid, mitte ainult korjamise viisist.

 7. Mina ka valge veini austaja, eelistan isegi Rieslingut, vahel ka Chardonnayd. Ei meeldi magusad veinid, kuid vahuveine (nt Martini Asti) joon meelsasti. Ökoveine maitsnud ei ole. Ostueelised hinna järgi, ülaltoodud sortide piires siis.

 8. Kindlasti on veinil ja veinil vahe. Ma sattusin Itaalias olles Soave linna ning kohaliku Coffele veinimajja, mis toodab orgaanilisi veini. Kui alguses tundus mulle ka see bio-öko teema küsitav, siis need veinid olid lihtsalt imelised. Samas kui sulle maitseb pigem rieslingu tüüpi vein, siis sellist sealt ei leia. Vaata http://www.coffele.it lehele, seal on täpsemalt lahti kirjutatud samm sammu haaval, kuidas nemad oma orgaanilisi veine toodavad.

 9. Kuidas öko ja vegan seotud on (see sõbranna osa) :D? Mingit seost pole ju.

  1. Veganid tarbivad sitaks ökot, ei? :D minu meelest ongi ökovein veganitele :D

  2. Nope, need pole mitte kuidagi seotud :D veganid on need, kes ei söö surnud loomi ega loomade kehaeritisi, ökostuff on see, mis pole mürkidega kasvatatud/väetatud/vms. Ma ei teagi, kellele need ökoveinid mõeldud on, aga ihatahes veganeid need ei koti nii kaua kuni loomad asjasse ei puutu :D

 10. ise alkoholi enam ei tarbi, mingeid odavamaid punaseid veine olen joonud see dreamer vms kus mees puu ääres lamab. ja shampasid ei ole kunagi ka seedinud.
  aastaid tagasi suutsin aint mõne rootsi vms siidrit juua lahja tikri, maasika või laimi oma.
  ning viimased aastad harva olen üldse tarbinud inveri õlut inglise oma selline ravimtaime maitsega. samas enam ei tarbi seda isegi harva mitte. joomingu” ajad on möödas.

 11. Kuiv, kuiv ja ainult kuiv. :)
  Riikidest eelistan Prantsuse, Itaalia ja Lõuna-Aafrika veine.
  Väga meeldivad ka etiketil jalgratta pildiga Tšiili Cono Suri Riesling ja punane ökovein.
  Kindla peale hea punane on Cabernet-Shiraz, riigist olenemata.
  Punased ökoveinid on maru head – täidlased, aga samal ajal pehmed.
  Mullikatest vaid kuiv Prosecco.
  Valge puhul on rohkem katsetamist, Saivignon Blanc on hea, Prantsuse Muscadet on väga mõnus.
  Hind on ikka mingi näitaja. Meil kaubanduses alla 7€ on reeglina liiga hapud ja panevad pea valutama.

 12. Ohjah…kahjuks on su lugu nii, et veinist ei tea sugugi. Ja nagu ülejäänud postitus näitab, siis ei tea sa ka Saksamaa ja Itaalia veinidest suurt midagi. That being said…

  Ma soovitan väga käia kuskil veinikoolitusel- seal saab hea ülevaate, kui erinev võib olla nt Riesling ja milline erinevus on ka aastakäikudes. Ilma naljata, aga kui erinevaid degusteerida, siis on maitseerinevus tuntav.

  1. Olen käinud, olen proovinud. Ma lihtsalt ei pea end mingiks veinigurmaaniks.

  2. Gurmaan või mitte, aga teadlik tarbija võiks ikka olla. Kui juba end nii tähtsaks pidada…

 13. Eelistan ka pigem poolkuiva v kuiva veini. Vein ei ole kunagi hapu vaid kuiv… Minule meeldivad väga Gruusia veinid neid kahjuks Eestis valikus vähe.. Portugalis olid väga head veinid ja ka Hispaanias leidsin omad lemmikud. Selliseid nö suvalised veinid mida ala grilli kõrvale kaasa võtan on tihti nt Pinot grigio, Riesling (erinevad), Chardonnay vms. Eelistatult joon valget veini kuid teinekord võtan ka klaasi head mahedat värsket punast. Nende seas ma lemmikut leidnud pole. Vahukatest meeldib samuti kas Kava v Prosecco ja kindlasti mitte magus..:) kui keegi oleks mull öelnud u 3a tagasi, et ma hakkan veini jooma ja nende vastu huvi tundma siis ma oleks ta välja naernud. Aga veini olen õppinud jooma erinevate sündmuste ja ka paari veinikoolituse käigus. Ühtlasi on käidud erinevates veinimõisades/istandustes, mis on avardanud ka minu silmaringi nende tootmisest ja erilistest maitsetest..:) Hinnaga mina veine paika ei pane. Teine kord võid saada väga hea veini väga soodsalt ja vastupidi..:) Ökovahukad mulle väga meeldivad..:)

 14. Ma arvan et juuli ongi see kui nö väike m kirjutab postitusi nagu teeks seda sina.äkki

Comments are closed.