Meelis kirjutab: nipid sujuva laste jõulupeo korraldamiseks
Olles nüüd seitsme aasta jooksul osalenud sadadel erinevatel jõulupidudel, arvan ma, et oskan jagada häid nippe ja soovitusi ideaalse jõulupeo korraldamiseks. Täpselt nii nagu on aastatega valminud veidi karm „Jõuluvana KKK“, saab sellest loost ilmselt „Jõulupeo ABC“.
Keskendun hetkel firmade lastepidudele. Ja ka need võivad olla äärmiselt erinevad, sest on suur vahe, kas peol on 20, 60 või 150 last. Ma üritan alati korraldajatega suhelda ja öelda omapoolseid soovitusi, aga tihti on see justkui peaga vastu seina jooksmine ja hilisem tõdemine, et.. „Jõuluvanal oli õigus“. Muidugi oli, ma olen neid pidusid sadu teinud. Ma ei uhkelda siin, et oo, mina tean ja oskan, aga kogemuse pealt saan jagada nippe küll.
Ilmselgelt ei ole võimalik korraldada ideaalset pidu või siis sellist koosolemist, mis meeldiks kõikidele. Ühel peol on ju nii palju osapooli ja seda eriti siis kui see toimub majast väljas. Sa katsu kõikidele meeldida, sest inimesi on palju. Lapsevanemad, lapsed, firmapoolne korraldaja, toitlustus, Jõuluvana, pakkide sisu, koht kus pidu toimub, kellaaeg, millal pidu toimub… Siis tasuks natukene mõelda nendele punktidele, et pidu võimalikult sujuvaks teha.
Mis kell on hea pidu teha?
Siin ei ole tegelikult väga kuldset keskteed, sest paljud firmad teevad oma elu lihtsamaks ja kasutavad juba olemas olevat programmi – ala piparkoogi töötuba + jõuluvana; muuseumikülastus + jõuluvana, uisutama + jõuluvana ehk siis nad tellivad peo kohast X, mis sisaldab nende jaoks kindlat programmi, kindlal kellaajal. Kõige populaarsem jõulupeo aeg (nagu 24. detsembril tahavad kõik jõuluvana kell 19), on 12-16 vahemikus, mil firmad nö teenust pakuvad – kes siis tahab hommikul kell üheksa tööle tulla või kella kaheksani õhtul majas olla. Aga laste seisukohast on see kõige halvem aeg. Uneaeg. Ja iga lapsevanem teab, mida tähendab magamata ja üleväsinud laps. Korda sada.
Seega, ideaalne aeg oleks hommikul või õhtul, mitte keset päeva.
Söök või jook? Kas ja kui palju?
On üks asi, millele tasub alati mõelda ja koht, kus ei tasuks raha kokku hoida: söök ja jook.
Esiteks ei ole õnnelik mitte ükski tühja kõhuga inimene ja teiseks, pärast paaritunnist programmi hakkab aeg juba venima ja kõht korisema. Lastel on suva, nemad trallivad ringi – nemad tahavad juua, aga lapsevanemad, kes pole ehk hommikul selle mõttega söönudki, et peol ikka saab – neil läheb tuju iga minutiga aina halvemaks.
Süüa ei pea olema palju – piisab piparkookidest, mandariinidest ja kringlist, aga päris ilma söögita pidu teha ei saa. Ja ärge unustage jooki – vesi sobib ideaalselt!
Mida kinkida? Vähem kommi, rohkem puitu!
Kõige lihtsam ja levinum kingitus – Kalevi kommipakid. Hea, lihtne, soodne – aga kas see on parim valik?
Meeldejäävaimad kingitused sel aastal: kokkupandav linnumaja, joogipudel, isevärvitav pusle, raamatud. Meil lasteaias olid näiteks kõigile samasugustes pakkides motoorikamängud (link).
Ehk siis kuigi see kommipakk võib olla kõige lihtsam asi, siis tasuks mõelda mõne alternatiivi peale.
Lapsel pole salmi või laulu!
See on kõige piinlikum hetk kõikide jaoks, nii Jõuluvana, lapse kui ka teiste jaoks. Üks asi on see kui lapsel tuleb peale lavanärv, aga kui tal on null ettevalmistust, siis see on kergelt öeldes piinlik. Miks üks saab paki naeratuse eest, aga teine peab lugema?
Suurte pidude puhul võiks kokku leppida ka ühislaulmise/lugemise ja siis saab pakid laiali jagada. Korraldajad mõtlevad harva sellele, et 150 lapsega peol ei ole reaalne, et kõik luuletust loevad või laulu esitavad.
Kas nimelised pakid või mitte?
Selles lõigus tuleb minna tagasi korraks algusesse ja lahterdada peod lastearvu järgi ning siis võtta vastu otsus. Lühidalt öeldes on nimeliste pakkide jagamise puhul valemiks see, et ühe lapse peale kulub üks minut. Seega kui su peol on 40 last, siis teeb see Jõuluvana kingituste jagamiseks 40 minutit. Kui su peol on 70 last ja pakid on nimelised on selleks ca 70 minutit. Ja kui su peol on 150 last, siis…
Ehk siis kui sul on peol lapsi rohkem kui 20 on minu siiras soovitus MITTE nimelisi pakke teha. Ei, asi ei ole selles, et Jõuluvana ei viitsi nii kaua istuda, vaid asi on vanemates, kes on enamasti need nurisejad. Lapsel on suva – tema tahab oma kingitust saada ja tema ei vaata kella. Seda eeldusel, et ta on enne saanud ka natukene süüa või juua ning et su pidu ei toimu keset lõunat. Emad ja isad tahaks tihtipeale vehkat teha ja vaatavad kella. Paljudel on ka plaanid õhtuks või on käes uneaeg ning just need ongi sellised pisikesed asjad, millega peab arvestama. Me kõik teame, kuidas aeg hakkab venima ja seda eriti siis kui sa pead ootama. Seda ei ole kellelgi vaja.
Lühidalt kokkuvõttes:
Paku oma peol vähemalt juua, ära tee oma pidu lõunaune ajal, varusta korraldajana laps luuletuse või lauluga (saada link või fail luuletustega näiteks), kingi midagi praktilist (kui eelarvet on), ära tee nimelisi pakke (juhul kui kõik on täpselt ühesuguse sisuga) ja ole ka ise rõõmsas tujus! Nii lihtne see ongi!
Edukat pidude korraldamist. Jõuluvana tellimine 2020 hooajaks on juba avatud – uuri lähemalt siit!
3 Kommentaari
Väga hea lugemine :) Ma korraldan “suurte inimeste pidusid.” Laste osa on jah teistmoodi :)
Kingitustest. Kui nüüd rääkida asutuste jõulupidudest, siis seal on on koos lapsed vanuses 0-14 (või 12 või üldse ülempiir puudub) ja sellisele seltskonnale on kõige parem kink kommipakk. Raamatud, pusled jm. selline kraam on tore, aga püüa sa leida sobivat nii tittedele kui teismelistele ja ei tohiks ära unustada ka seda, et on peresid, kus on 2, 3 või rohkem lapsi ja siis need lapsed saavad kõik ühtemoodi raamatu või pusle.
Meie saime nt kino kinkepiletid. Väga hea mõte.