Modellisaatest: täielik petukaup

Olen igal aastal Õhtulehe veergudel neid modellisaateid lahanud, mina olen alati näinud nendes noortes „staarikesi“, kellest uudiseid toota (kui ma praegu Õhtulehes töötaks, siis oleks juba mõnuga uudiseid ilmunud lisaks kahele „vaata pilte“ galeriile, aga see selleks) ja teistpidi olen alati saadet vaadanud kui tõsist modellivärki, kritiseerinud fotograafe, et miks nad nii vähe juhendavad ja miks pildid nii kehvad on ja miks heade näojoontega tüdrukud koju saadetakse.

Juba eelmisel aastal piilusin ma natuke rohkem tänu saatetegijatele kaadri taha. Ma sain juba oktoobris aru, millised on finalistid – sest nad astusid üles Fashion of Embassy Tallinn Fashion Weeki moeshowl (nagu ka sel aastal :D). Sel aastal õnnestus mul võtetel ka kohapeal käia, väike sutsakas reporteritööd teha ja neid noori palju suuremas koguses tundma õppida juba nö live’is, mitte ainult teleekraani ja FB vahendusel. Kuigi mulle oli iga osalise jaoks antud mõni minut, sellest piisas.

Sel aastal on need noored natukene nagu.. Mulle jäi mulje, ma ei tea, kas ma saan öelda asjalikumad, aga nagu nad hoomavad selle saate formaati paremini kui eelmiste hooaegade osalejad (noh, mõni üksik jagas varemgi ära, kellega kuidas suhelda, et saates püsida, aga suures plaanis…) – nad saavad aru, mida neilt tegelikult oodatakse.

See ei ole see pilt, mille jaoks on tosin kaadrit. See ei ole parim poos, mille võtmiseks on sul kümmekond minutit. See ei ole „olen kõigega nõus, sest tahan modelliks saada“ suhtumine, vaid just see diivatsemine, draamatsemine, tagarääkimine, kadedus – see, mis teeb realityst reality. Sest modellisaade on lihtlabane reality (isegi minul läks paar aastat aega, et aru saada), täpselt nagu printsessisaade või naistevahetus, kus müüb ikka ja alati seks, veri ja draamad.

Näiteks, minu meelest esimesest saatest välja kukkunud Hanna-Maria oli üks ilusama näoga tüdruk sel aastal – omapärane, kandiline, ilusate silmadega (just ebamaine) – aga oma tüpaašilt polnud ta reality materjal – ta oligi täpselt see – tahan saada saatesse, olen kõigeks valmis, saatke mind või Siberisse. See paraku ei müü.

ABSOLUUTNE LEMMIK, aga mitte reality materjal!

Müüs see, et keegi hakkas nutma, kui pea punaseks värviti (Stefani, mu järgmine lemmik, kellest ilmselt modelli ei saa!) ja mingi musta peaga beib (näete, ma ei mäleta veel ta nimegi) hakkas nutma juba ainult selle peale, kui tal juuksed kinni pandi, et appi, kui need veel ära lõigatakse. Selline draama müüb! Ja arvata on, et draamatseb ta ka edasi, kuigi lubas endale ilmselt samal õhtul unejutuks, et hoiab end nüüd vaos, sest tahab ju ometi modelliks saada.

Samamoodi näiteks see Gerili (ilmselt mu järgmine lemmik, kellest modelli ei saa) – joppenpuhh, kus tšikk toodab – teksti tuleb nagu Onu Reemuse muinasjutte – ainult tänitaks kõigi kallal, kes jäi hiljaks, kes ütles valesti, kes poetas pisara vales kohas… No sellist kanaema on ka vaja, kes käib ja kontrollib, kas põrandad on pühitud ja WCs potil kaas all ja kas hambapastal on kork peal ja kes „haldab teemat“ ja pidevalt korda loob ja kõigest midagi arvab. Minu meelest on tšikk väga hästi tabanud reality olemuse ja püsib seetõttu ilmselt saates kauem kui nii mõnigi, kes tõsimeeli saates modelliks pürgib.

Ainuke, kelle mina oleks välja vahetanud, on see blond kutt, kes midagi ei räägi, tema asemel ma oleks selle Vaido Neigausi tantsupoisi võtnud, kellel megajuuksed lihtsalt hoiavadki nii :D tundus kuidagi rohkem dramaqueen olevat ja pealegi kontsadega!

Ma ei taha televaataja illusioone purustada, aga modellisaate võitjatest ei saa tegelikult midagi. Ka USA saate omadest mitte. Nad on reality staarid nagu baari- või printsessisaatest tulnud ja kui nad ise seal osalemist enda kasuks ära kasutada ei oska, on see kahjuks nende hukk.

Kõlakate kohaselt on selliste suursaadete võitjad teada juba enne eetrisse minekut. Inimene on välja valitud, kelle peale kogu saade ehitatakse, tema ümber on lihtsalt melu ja mäss ja reality ja draama ja intriigid ja kogu see värk, mis müüb. Peasponsor peab kuidagi kasu saama, tema teeb oma valiku ja sellele järgneb saade – mida teevad juba toimetajad, režisöörid, kaameramehed… See on lihtsalt mull ühe inimese ümber – selle, kes võidab.

Samamoodi olen ma üsna kindel, et ka superstaari- ja näosaatevõitjad on teada juba enne saadete tootma hakkamist.

14 thoughts on “Modellisaatest: täielik petukaup

 1. Üsna asjalik jutt :)! Tavaliselt ongi igal aastal see “see on Su viimane võimalus” tüdruk vähemalt viimase nelja seas ju olnud :D.

 2. Täpselt nagu oleks oma mõtteid lugenud just. Ma pole ühtegi hooaeg küll vaadanud algusest lõpuni, kuid korra olen pilgu peale visanud. Eelmine hooaeg oli vist, kus see mmm.. Sandra?! oli võitja.
  Peale saadet pole ma temast enam iial midagi kuulnud. silmanurgast märkasin teda vaid cosmo kaanel..
  aga ta oleks nagu õhku kadunud. mitte midagi ei tea, kas ta tegeleb modellindusega või üldse mis ta teeb.

  Mingi hooaeg osales seal mingi 15 aastane Helina Metsik (või misiganes) , keda ma pidevalt peale saadet Pärnu peal nägin joomas ja suitsetamas 13 aastastega. Käis oma sõpradega hanereas linnapeal ringi, tema kõige ees jalas 15cm kontsad(või rohkemgi), seljas minikleit. ning näos ülbe modelli irve. kõik pisikest kasvu poisikesed ja neiukesed tema järgi, nagu ta oleks mingi jumal nende seas :D naljakas oli vaadata küll.

 3. Sellega, et modellisaade on paras show, olen ma muidugi nõus! Samas siis võiksid nad tõesti veidikene rohkem piltide kallal pingutada…show algse saate omadega ei anna neid muidugi võrreldagi! :( samas kahtlen, et näiteks superstaari saade on nii ette planeeritud (ja võita välja valitud enne saadet). Esiteks juba selle tõttu, et pea igas saates on tegelikult väga palju häid ja tugevaid lauljaid ja nad on kõik väga erinevalt oma stiililt, seega me ei tea, kes antud hooajal rahvale peale läheb. Samuti ei tea keegi, kelle poolt vaatajad hääletavad. Modellisaates jah vaatajad ei hääleta, vaid otsuseid langetavad kohtuikud/saate tegijad. Superstaarisaates aga mingi otsus on siiski ka vaatajatel. Kuigi jah % jaotus on vahest väga ebatõenäoline ja “pingeline” ( 51%/49% või midagi sinna kanti). Näosaates aga ei ole see võitja üldsegi oluline ju?! Seega see võib minugi poolest ka enne saadete filmimist ette teada olla. Mina pigem leian, et võitjad on need organisatsioonid, kes mingitki raha sealt endale saavad :)

 4. Ei vaidle sulle Mari-Leen vastu, pigem eelnevale kommentaatorile. Võibolla jah suured lepingud on ära jäänud Helinal ja Sandral, kuid kui sa vähegi Eesti moemaailmas silmad lahti hoiad, siis mõlemad neiud osalevad hulgalistel moeshowdel ja pildistamiste. Helinal avanes isegi võimalus välismaal tööd teha. Kuid jah tippmodelli neist ei saanud, kuid pildist kadunud nad ei ole. Aga muidu Leenu väga asjalik jutt (Y)

  1. Tean, tean, et nad siin-seal üles astuvad ja Eesti mastaabis on täitsa arvestatavad. Ka nii mõnigi teine saates osalenud neiu pole areenilt kadunud. Kuid mu point on pigem see, et see saade ei tooda tippmodelle, vaid on reality :)

 5. Lihtsalt juurde, et Sandra eelmise hooaja võitja teeb küll modelli tööd, kui sa ei loe uudiseid või ei tea midagi see ei tähenda et midagi ei toimu asjadega tuleb kursis olla.

 6. Minu arust oli see nii imelik, et umbes sellepärast saadeti välja, et liiga kandiline. Ise nad valisid ta ju edasi? Minu arvates on ta ka väga kena!

  Minu lemmikud on saates Aule – oma küla tüdruk ikkagi! :) Ja siis see poiss, kes tegi tunkedes ja rehviga pildi, nime ei mäleta.

 7. Ma tunnen üht endist teleinimest, keda alati seltskonnas pinnitakse, et kas selles saates see või too oli kaadri taga sama normaalne või et kuidas üldse asjad päriselt on jne. Tema selle kohta, et “võitja on juba teada” või et “kinnimakstud võit” naerab alati suure häälega. Eestis ei ole staaridel mingi saate kinni panekuga midagi eriti võita, et peaks hakkama seda auhinda seal ostma endale ja kus on tavaline rahvas, seal lihtsalt ei teadvatki, kuidas kulgeb. Umbes, et Naistevahetuses kõige ontlikum pereema võib hakata kõige hullemini mässama ja see pere, kellest arvati kõige rohkem intriigi, on kaamera ees parajad nohikud.
  Näosaate “võitmisest” ei hakka üldse rääkima. Kuidas saab nii palju intriigi selle teema ümber keerutada kui seal ju need staarikesed omavahel punkte jagavad, kohtunikud eranditult kiidavad kõiki ja kogu see võistluse osa on nii pseudo? Point on heategevuses üldse.

  1. ega näosaate laulja ei maksagi oma võitu kinni… aga nt superstaarisaates olen ma üsna kindel, et võitja pannakse kaadri taga paika – võibolla mitte kohe enne eetrit, aga saate jooksul kindlasti – kelles on staarimaterjali ja kelles mitte. kõik ei ole sündinud staarid siiski!

 8. Eee, sa räägid endale vastu. Kuidas saab keegi valida superstaari lihtsalt iseloomu järgi, kui enamus ajast hääletab rahvas? Superstaaridest saavad väga edukad lauljad ja isegi neist, kes ei võida. Ka näosaate võitja valib televaataja. Päris nii must-valge see televisioon ka pole.

  1. Oled sa kunagi rahvahääletuse tulemusi näinud? :D
   Aga las sulle jääda sinu arvamus, sa oled ju vana teletegija ;)

 9. see blond kutt, kes midagi ei räägi eriti, on tartus jube kuulus. juba paar aastat tagasi, mil ta veel prismas töötas, näitasid kõik talle näpuga, sest no tõesti, kui ikka tüüp värvib end regulaarselt blondiks, siis ta ei paista oma juustest hoolivat, kuid samas tüüpilise eestlase kartulikoorekarva välimuse taustal on teda ilmselgelt rohkem näha kui teisi. no ja hetkel olla ta kuskil juuksur, ma tõesti ei tea, millises salongis ja kui tõsi see jutt on. lisaks sellele passib ta igapäevaselt portaalides nagu näiteks iha.ee ja otsib neis tõsist suhet. palju edu talle!

Comments are closed.