Karulauguhullus

Ma vist olen kunagi kohvik Kohalikus saanud karulaugupestot, aga üldiselt pole ma sellest karulauguhullusest aru saanud… Tean, et kevadeti on instagram mingeid karulaugupilte täis ja põhiteema on mingi pestoga, aga pole mina aru saanud, mis keiss sellega on.

Vaba päeva juhul käisime mul tädi juures grillimas ja äkki tekkis mõte, läheks karulauku otsima. No mõeldud-tehtud. Leidsime. Korjasime.

Ma mõtlesin, et kui pestot teha, siis see läheb ju nii kokku, et korjan ikka rohkem…

Mu esimene pestokogemus, või õigemini, kus ma õppisin pestot tegema… Tegime seda koos Mihkel Mattiseniga “Õhtusöök viiele” saates. Mina toona seda saadet toimetasin. Sealt mul ongi meeles, et seda rohelist peab ikka kamaluga olema. Tema tahtis teha tavalist basiiliku pestot, aga ta pole suurem asi kokk, tal oli üks tutsakas basiilikut ja tegema hakates avastas ta, et ups… On teist veits vähe. Aga kes on abiks suures hädas, eks ikka sinu südame teine pool, nii jooksiski Polina poodi, haaras sealt kõik basiilikud ja tuli tagasi. Nii me seda pestot tegime seal. Seda nalja saab siit tšekata. Konkreetselt pesto osa algab neljanda minuti keskpaigast.

Igaljuhul, polnud mul mingit konkreetset karulaugupesto retsepti, nagu ikka. Tegin tunde järgi. Kaubaks läks suur kilone Forte juust, mille naabripoiss mulle jõuludeks kinkis. Jaja, siiani alles, polnud põhjust enne avada. Kasutasin sidruniga oliivõli, päevalilleseemneid ja ohtralt karulauku.

Tegin ja tegin ja ausalt, lõppu ei näinud tulevat. Tegin vahepeal veel toorjuustuga variandi, siis tšilliga variandi… Ja lõpuks oli mul kerge poolteistkilo karulaugukraami. Meelis ilmselgelt nägi kõrvalt, kuidas purgid aina täitusid ja ütles, et kuule, müüme mõned maha… Ja läks silte tegema…

Panin pildi Facebooki, et ostku keegi hea inimene seda natuke vähemaks. Mõned läksidki kohe kaubaks. Ja siis kommenteeris keegi, et karulauk on looduskaitse all ja seda korjata ei tohi ja… Aga tegelikult, juurt ei tohi välja kiskuda. Korjata enda tarbeks ikka natuke võib. Ma lihtsalt arvasin, et see läheb rohkem kokku või ma olen ilgelt suure pesto isuga. Aga no teate, see oli leivaga ikka väga hea!

Ja kui Meelis neid purke pildistas, korraks kaamera kõrvale tõstis, siis teatas Hedon “Hedon ka pilti!” Nii ma pildile jäingi…

4 Comments

 1. ooo, see karulaugu pesto on ikka SUPER HEA KRAAM. Ma ise ka just ostsin suure kotitäie ja tegin samamoodi pestot, tegin samuti ka toorjuustuga, ja no toorjuustuga musta leiva peal on ikka mega hea ja samuti see pesto on praekartuli peal lihtsalt võrratu. Ma tegin veel mereande pastaga, panin ohtralt karulaugu pestot juurde. See on nii mõnus kyyslaugune ja samas nii puhas maitse. Oleks ma Tallinnas, ma ostaks kohe, aga ega see odav ei tule, see juurdeminev stuff maksab ka omajagu, nagu juust ja nagu toorjuust, mina tegin veel kalli juustuga. ´Hea on ta tõesti- väetoit ma ytlen. Tahtsin ka jääossa panna mingid portsud seisma, aga kahjuks/õnneks sõin kahe nädalaga selle suure hunniku karulauku lihtsalt ise ära. Ostaks veel karulauku mingi suure kilekoti täie kui kuskilt saaks ja teeks veel seda toorjuustuga ja pestot ka.

  1. http://maakodu.delfi.ee/news/maakodu/aed/kas-loodusest-voib-karulauku-korjata?id=68604645

   Eestis kuulub karulauk III kategooria looduskaitse all olevate liikide hulka, mis tähendab, et karulugu loodusest korjamine on keelatud ulatuses, mis ohustab liigi säilimist selles elupaigas, kirjutab Meie Maa.

   “Sellest järeldame, et karulaugu lehtede korjamine nii, et see ei kahjustaks juurestikku ja kui võetakse lehti nii, et see ei ohusta selle liigi edasist säilimist antud kohas, ei ole see keelatud. Ulatuslik loodusest väljakaevamine võib ohustada taimede säilimist antud kasvukohas ja see tegevus on keelatud,“ ütles keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni juhataja Kaja Lotman.

  2. Maahommiku selle laupäeva (30.04) saates korjati ka karulauku ja räägiti, et tohib korjata sellises ulatuses, mis ei ohusta taimede selle liigi edasist säilimist kasvukohas. Seega lihtsalt lehti korjates ja juuri mitte kahjustades on kõik korras.

Comments are closed.