Suveplaanid ehk mis me teha plaanime

Plaanime ka sel aastal Hedonit juulis-augustis lasteaeda mitte viia ja pakkuda talle niisama mõnusat suve, et saaks koos tšillida, mööda Eestimaad kolistada ja niisama olla. Kuigi Meelis läks poole kohaga tööle, ei sega see meil ringi trippida ja blogida.

Enne puhkustelainet tuleb EBAga ühele poole saada

Mõned päevad on jäänud veel, viimased kiired toimingud, diplomite raamimised, kinkekottide ettevalmistamine, viimased käigud ja kokkulepped…

Muus osas on plaan suht paigas. Kell 10 marsime me Vaba Lavale, et hakata seda ehitama. Beliiv disain tuleb selles osas meile appi ja teeb mustast kastist täiesti uue ja omaäolise peopaiga. Sel aastal saab EBA korraldusliku poole pealt olema hoopis midagi muud mis ta varem on olnud, sest kunagi varem pole meil olnud nii suurt ruumi, mis tuleb ära sisustada ja kuhu tuleb mahutada kõik söögi-joogialad, töötoad, lava, üllatusesineja, fotoseinad, photoboothid jne.

Tuletan siinkohal meelde, et EBA üritus on mõeldud kõikidele, nii blogijatele kui blogilugejatele, sõpradele, perele, sugulastele. Sissepääs on tasuta. Ruumi peaks ka sel korral kõigile jaguma, sest Vaba Lava on üsna suur.

Ühtlasi saab tasuta osa võtta ka töötubadest, mida on plaanis kaks – Promoty töötuba “Sisuloome kui elukutse”, kus tuleb räägib oma tegemistest Merili Mägi ja Samsungi töötuba “Pane telefonikaamera enda kasuks tööle”, kus jagab näpunäiteid ja parimaid äppe, mida telefonis piltide tuunimiseks kasutada, fotograaf Siiri Kumari.

Jätkupidu toimub vanalinnas, ülimõnusas ja hubases kohas nimega Sessel. Kõiki ootab seal tervitusjook ja checkin’i tehes saab arvelt -15%! :)

Jaanideks Bulgaariasse

Oh, ma ei jõua ära oodata. Ma tean, meil on sel aastal üks reis teist taga ajanud, aga nüüd saab reaalselt jalad “seinale” visata ja niisama passida. Tais seiklesime me ka ühest kohast teise, nautisime küll valgeid liivu ja sinist vett ja sõpru, aga nüüd.. Nüüd ootab ees lihtsalt nädal aega vedelemist.

Ma tahaks öelda, et ma ei plaani mitte kuskile minna sealt hotelli alalt, ainult päikese käes praadida ja veini luristada, aga ma tean, et lähme nagunii.. Seal on üks suur kaubanduskeskus kuhu ma kindlasti minna tahan (kuigi ma lubasin, et ma midagi ei osta!), kuus aastat tagasi leidsin sealt igast mõnusat kraami ja see promenaad on ilus kus jalutada ja.. Eks me ikka vast lähme ja päris 24/7 selili basseini ääres ei ole.

Tagasitulles kohe pidu

Jõuame tagasi juuni lõpus, mis tähendab, et paar päeva veel ja meil on juba traditsiooniliseks saanud hoovipidu. Tähistame meie kümmet koos oldud aastat. Vau, juba kümme! Võite soovitada, mida Meelisele selleks puhuks kinkida?! Kuigi ma lubasin, et ma mingeid kingitusi enam ei tee.. :D

Ei teagi veel täpselt, mis me teeme. Ma kardan ilma. Eelmisel aastal tellisin meile tünnisauna ja meil pidi olema joogikoolitus.. Aga ilm vedas sedasi alt, et mitte muhvigi me ei teinud, vihma kallas ja õues olla poleks mingi lust olnud. No tuppa õnneks mahtus ka. Tegin suupisteid ja tellisin PitsaProst taskuid ja sõbranna tegi arbuusi sisse mingi megahea joogi…

Üks mis kindel – ma teen ämbrijooki ehk booli, lihtsalt seda tuleb alati mingi 10 liitrit ehk terve ämber. Eks näis, mis see ilm meiega teeb.

Igaastane Aegna

Nii nagu me juba ma ei tea, mitu aastat oleme Aegna saarel käinud, Hedongi juba kaks või kolm korda seal meiega seigelnud, ei erine ka see aasta. Juulis me sinna läheme. Meie sõbrad Juku ja Hugo ilmselt juba ootavad ja meie ootame ka. Saab metsas marju korjata, Hedon koos Jukuga kokata, mööda saart jälle uudistada. Ma praegu mõtlen, see Aegna on nagu Tai (Phuket) meie jaoks. No ikka kisub tagasi. Vapsee näiteks ei huvita mind minna Kihnu või Pranglile. Ikka vana hea Aegna.

Teist korda jälle Esnasse

Meie Tai sõbrad on suvel Eestis ja justnimelt Esnas. See peab sel aastal kindlasti jälle plaani mahtuma. Eelmisel korral oli küll sealkandis mõnus. Ma juba tean, et seal Järva-Jaani vahel ringi sõites tekib isu sinna mingi majake osta. Tõesti, miks mitte. Aga siis peaks vist veel ühe lapse saama, siis oleks lastega maal ikka mõnusaimast mõnusaim. Muidu ma end maal ette väga ei kujuta, lastega aga küll.

Perereisile – vist sel korral mitte

Meie reisieelarve on lõhki mis lõhki. Tavaliselt oleme augustis mingil perereisil käinud. Aga tänavune eelarve läks eelkõige täiesti planeerimatu Londoni peale, millest ma sain üldse kuu enne teada, Malta peale ja osaliselt Meelise Portugali peale ja täiesti lampi ostetud viimase hetke pakkumisele Bulgaarias, nii et praegu mulle tundub, et kui mingit sarnast 215€/nägu viimase hetke pakkumist ei tule, siis me sel suvel kuskile ei lähe. Kuigi ju võiks. Ma korra mõtlesin, et ma ise sõbrannaga jaanideks minema, peaks Hedonile-Meelisele ka mingi variandi leiutama samaks ajaks, mis passivad selle kümne kraadiga siin.

Ma olen kuidagi nii reisilainel, et.. ma ainult käiks ja oleks kuskil. Mul koguneb sinna digikassasse raha (panen 30% blogi sissetulekutest ka sinna) ja ma vahepeal viskan pilgu peale, näe, jälle reisiraha kogunenud.. Mis ma tast ikka kogun. Kui on vaja millekski muuks koguda, eks siis panen reisid pausile ja kogun muu jaoks. Hetkel, kui meil kõigil suht vaba graafik ja võimalus käia ja teha, siis käime ja teeme. Kui Hedon kooli läheb, siis aega kodus passida küll :) Ei saa enam lampi reise osta sedasi!

Linnanmäki lõbustusparki

Ikkagi lähme reisile. Lihtsalt lühemale :) Kui me Maltal lõbustuspargis käisime siis mõtlesin, et kahju, et meil Eestis enam pole. Oli see Rocca al Mare omal ajal mis ta oli, aga vähemalt oli lõbustuspark. Samamoodi oli Bulgaarias mingi suht algeline variant, aga lastel lõbus. Samal hommikul kui hakkasin seda postitust kirjutama potsatas mu postkasti koostööpakkumine – kas me tahaks perega Linnanmäki lõbustusparki minna. No jaaaa.. Muidugi tahame!

Ja see kõik on neil nii mugavaks tehtud. Kõige lihtsam on laeva ja trammi/bussiga ma saan aru. Sest parkimisruumi on seal väga vähe ja see maksab ka mu meelest megapalju, 3€/h. See on juba laevapileti hind, mis parkimisele kuluks. Mingi 4-5h oleks ju kindlalt seal.

Sadamast rongijaama saab edukalt trammiga, sealt edasi saab valida kas bussi või trammi. Või rongi. Paar peatust ja kohal. Samas siis peab mingi 1,5h vantsima, või siis paar peatust veel bussiga minema. No igaljuhul tundub laev+ühistransport mõtekam kui auto.

Samas on neil sel aastal uus pakkumine, mis tundub ka üsna mõistlik. 13€ taksoga.

Ja mis eriti hea, Linnanmäki lõbustuspargis on külastajatele abiks lastesaatjad – kui mind ikka mõnele atraktsioonile ei tõmba, aga Hedon jalgu trambib ja minna tahab, siis tulebki lastesaatja appi, kes temaga koos atraktsioonile läheb. Eriti hea asi mu meelest.

Esialgne plaan on meil minna juuli algul, et anda Hedoni suvepuhkusele kohe mõnus avapauk!

Uue Maailma Tänavafestival – Meelis ütleb, et ära tee

Ma muidugi tahaks jälle parklasse kohviku püsti lüüa, aga Meelis toob mind iga jumala kord maa peale kui ma selle teemaks võtan ja ütleb, et see asi ju ei tasu tegelikult ära. Mitu päeva ettevalmistust, mina kokkan end toas lolliks ja jääme lõpuks nulli.

Mul on vaja abilisi, kes aitaks telgid püsti panna, lapsehoidjat, varustada, hakkida ja kokata, kedagi kes suppi tõstaks, laudu koristaks ja prügikaste kontrolliks..

#marimellitiim

Ma nüüd küsin ausalt, ma olen alati suppi müünud põhimõtteliselt oma hinnaga (3-4€), mulle tundub supi eest 5-6€ küsida palju. Samas on meie ports alati festivali suurim (450ml) ja suppi on läinud ju sadu liitreid. Siis järelikult nagu meeldib ja maitseb ja selle pärast tullakse. Kas teie maksaks Tom Kha eest kuueka? Aga pelmeenide eest viieka? Aga seljanka eest kuueka? Mõne muu supi eest viieka? Hinna sees on alati ka maitsevõi, iseküpsetatud leib, soojad kuklid ja maitsevesi.

Ma päriselt ka tahaks teha. Jälle. Ma ju pean kogu aeg midagi orgunnima. Ei saa olla nii, et midagi ei tee. Ja no jään nulli, siis vähemalt ei jää miinusesse :) #positiivne

Mis plaanid teil suveks on? Meil hetkel muud polegi – Aegna, Esna, Linnanmäki eks käigu pealt lisandub veel asju, aga selliseid suuremaid plaane hetkel ei ole. 

41 thoughts on “Suveplaanid ehk mis me teha plaanime

 1. Sa esimesel pildil nagu kokku pressitud sardell
  Ja ise teed teiste riietusest halvustavaid postitusi. What the eff naq?

 2. Maksaks ikka kuueka, tuleks ostma ka.

  Üldse mitte paha pärast, aga mis reisid need Bulgaaria ja Malta siis olid, et alles nüüd viimaks avaneb võimalus niisama jalad seinal lebotada ja basseini ääres puhata? Kas nende eelmiste reiside ajal mitte sama ei teinud?

 3. Vahva postitus. Oled kogu aeg millegagi ametis. Siit ka mu küsimus – kuna sa kogu aeg nagunii teed ja korraldad asju, kas sa pole mõelnud nt kooli minna? Ma tegelt ei tea, ehk sul juba nt on kõrgharidus v rakenduskõrgharidus, ma pole sellega kahjuks kursis. Aga sa tundud selline ettevõtlik ja hakkaja – miks mitte seda iseloomuomadust nt hariduse omandamisel ära kasutada? Ma arvan, et sa saaksid vabalt hakkama küll. Juba see suhtumine, et kui vaja, teed ära ja oled valmis pingutama – see viikski eduni ja minu meelest just sellest on väga paljudel puudu, mistõttu nt langetakse koolist välja või ei lõpetata seda ära. Sa pigem selline vinge tegudemutt, et võtaksid kätte ja teeksid ju ära küll! Kas pole sellele mõelnud? Või kui sa juba oled miskit õppinud, siis mida? :) ma tean, et Meelis vist lõpetas turunduse?

  1. Ma olen lõpetanud Saksamaal hotellindus-teenindus-toitlustus eriala :)
   Eestis on kõik pooleli jäänud, läksin ettevõtlust õppima, siis vahetasin ametnikutöö peale, siis sotsmeedia peale.. Siis jäin rasedaks.. Siin nii palju muid asju. Eelmisel sügisel tegin ettevõtluskoolituse läbi. Aitab küll :)

 4. Ausalt öeldes, kui supp on 6 eurot, siis läheksin vaatama, mida mujal pakutakse. Kindla peale kasumit teenima minna kodukohvikuga on selline so-so ettevõtmine juba eos. Aga küllap läheb hästi ikka.

 5. 1) Mis ostukeskusest Bulgaarias jutt?
  2) Miks mitte teine laps?
  3) Hea supi eest maksaks kindlasti. Käin lõunakas tom yum-i söömas 6,5.- eest. No niii pagana hea! Korra proovisin hiinakas sama nimega suppi(oli vist 4.-) ja…. no enam ei söö :)

  1. Bulgaarias, Golden Sandsil Varna Mallis olen käinud, seal olid head poed.

   Miks mitte? Hm, ma ei taha last saada selleks, et saada..

 6. Ma ei ostaks 5-6 euriga suppi. Pigem burger või vrapp või midagi toitvamat. Tehke pigem väiksemad portsjonid.

  Festivalil tahaks pigem erinevaid asju maitsta ja võtaks soodsmalt väiksemaid koguseid.

  Aga suveplaane väga pole veel. Lapse sünnipäev, jooksuvõistlused millega saab Eestis tiirutada ja Soome tahaks jõuda Suomenlinna ja Riia loomaaeda.

 7. Kui juba Linnamäkiga koostööd teed, siis pliis sebi mingi hea sooduskood enda lugejatele ka? On ka plaanis minna, aga need päevapiletid ikka kirvevõitu, mingi hea sooduka nii 20-30% üle oleks megahäppi :D Aitäh ;)

  1. Hei, tee end vikingu kliendiks ja võid mega odavaid pileteid saada. 9eur üks ots. Not bad :)

 8. Ma kardan, et paljud sel aastal su suppe ei taha enam. Vaata, ise sa kirjutasid, et grillite omas hoovis, teete liiga palju liha ja ülejääk läheb kenasti sügavkülmikusse ja sealt edasi teie suppidesse.
  Ma teen ise samamoodi. Oma kodus, oma pere jaoks. Ja see on täiesti normaalne. Sama normaalne on ka see, et kogu elu ei peakski hullult nõuete ja reeglite järgi käima. Aga ikkagi ei kisu isegi odava raha eest sööma suppi, mille liha on grillitud teadmata aeg tagasi, mis on kaheldava värskusastmega ja üldse. Jääkide söömine on ok ainult kodustes tingimustes või siis kui sa ei tea, et sööd jääke :D
  Isegi, kui sa käsi südamel vannud, et kõik on värske ja üldsegi mitte jääk – tead, ei usuks.
  Meelisel on seekord vast ikka õigus küll, mõnikord on targem asi tegemata jätta.

  1. Hahaha!
   No jumala eest, kui mõni pirts jätab söömata, siis ega kõik sellised pole.
   Ja nagu ma ka öelnud olen, grillimisest allesjääv tekib suvel, mitte seitse kuud varem talvel vms :D Üldiselt juuni-juuli-august :) Ja kui alles jääb, ma hakin samal õhtul selle sügavasse, ei hoia viis päeva külmas, et äkki söön :D

 9. Mina sinu asemel muudaks formaati natuke ja teeks suppide asemel nt tai köögi putka. Eelkõige oletegi tuntud ju oma tai reiside ja vürtsiste toitude poolest. Neil oleks kindlasti minekut ja oleks vaheldus. Nt tom kha supp, pad thai ja veel mingi kolmas asi. Ise vaatad, kui suurt valikut suudaksid pakkuda. Pad thai eest nt võiksid viieka kindlasti küsida. Siin enne oli ka hea point, et hoia siis kogused väiksemad, festivali point ongi pigem maitsta kui kõht pilgeni täis süüa.

  1. Pad Thaid ei saa ette teha, see peab otse pannilt tulema, muidu ei ole hea. Ja reaalajas süüa teha on suht võimatu, tean seda juba pelmeenisupist, see võtab aega. Ja tänavafestivalil ei ole inimesed restos, et nad oodata viitsivad. Mõne minuti küll, jah. Aga kui mul on viis Pad Thai tellimust ees, siis.. keeruline. Kuigi kui suur wok pann rentida, vb isegi saaks teha.. Peab täitsa mõtlema. Samas see meie supiköök on juba sisse töötanud, ma tean palju millele aega kulub, palju materjali kulub ja saan enamvähem kalkulatsioone teha. Seda just enne. Aga Tai putka pole ka paha mõte :)

 10. Las ma mõtlen. Alates juba aprillist. Iga nv metsas. Kas võistlustel või laagrites. Lisaks tulevad Maakaitsepäev ja paraad, siis paadimatka eelluure, et saaks matka planeerida. Siis järgmised võistlused, siis 9 päeva laagris, siis Pranglile, siis 3 päeva paadiga matkal, siis tahaks Rootsi minna ja siis veel 4 päeva laagris. No ja kui see kõik läbi saab siis on august. Ja siis puhkan veits metsast. Ja augusti lõpus sõidan 10ks päevaks Kreekasse.

 11. Miks seda suppi peab nii palju olema :)?
  Ma ise käin tavaliselt Kalamaja kohvikutepäeval ja tänavaspordi festivalil ja minu point on alati, et tahaks ju erinevat proovida. Seega valin alati just väikseid asju. Ja ausalt, pea poolt liitrit suppi ma vist ei suudaks endale ka päeva nälgimise järel sisse vägistada :) Portsid tee pooleks- üks korraliku kruusi mõõt, 250ml on jumala paras. Siis saab ikka mujale ka minna ja asju proovida. Hind jäta 240 ml 3-4 eur. Sul vist olnud ka muret, et supp saab otsa? Nüüd boonusena jätkub kõikidele :)

 12. Kirjutad, et lähed reisile ja plaanid jalad seinale visata ja veini lürpida. Mis su alkoprobleemist sai? Ise tunnistasid, et sul on probleem… kui on probleem, ei tohiks küll alkoholi peale mõelda…

  1. Jah, kirjutasin ka seda, et kohe kui ma koduses olukorras kolm järjestikust päeva ilma põhjuseta joon, hakkan uuesti tablette võtma. Hetkel saan ise hakkama ja nö igapäevaselt ei joo. Samas on mul mõte, et võiks ühe pooleaastase kuuri teha, et ei joo jälle, meel on palju selgem kui üldse ei joo :)

  2. Mis tähendab, et kui PÕHJUSETA jood 3 päeva järjest? Palun ütle põhjus, kus 3 päeva järjest on vaja juua.

  3. No polegi. Enne jõin iga päev – 7 päeva nädalas, lampi. Sest jõin lihtsalt. Nüüd ei joo. Räägingi, et kui tekib uuesti see, et lampi iga päev vaja veini endale valada, siis lõppeb see kiirelt tablettidega :)

 13. Hea supi eest maksan viieka. Rohkem ei maksa. AGA, päris ausalt. Kui tulla tagasi eelmise aasta supiköögi juurde, siis oli seal ikka palju puudusi.
  Sa reklaamisid välja, et teil saab maksta kaardiga- Ei saanud. Reklaamisid, et on isetehtud leib ja maitsevõi- Ei olnud.
  Reklaamisid et on vesi tasuta- kannuga vett polnud üldse. Kõrval oli tibin, kes tegi kokteile, mille eest tuli eraldi maksta.
  Kui tellisid supi+ kokteili, siis sai kokteili pisut odavamalt.
  Tegelikult kogu reklaam oli üles ehitatud nende kokteilide peale. Reklaamisid, et teil on suured supid- no kuule, tavalised supid ju. Ei olnud suured üldse. Parajad olid.
  Kiituseks- Supid olid tegelikult maitsvad. Proovisime seljankat ja vürtsikat kanasuppi. Pelmeeni suppi tahtsime ka aga see polnud veel valmis, kuigi spetsiaalselt tulime 40 minutit peale väljakuulutatud algust.
  AGA, mis häiris oli see, et Meelis jagas suppe kuidas jumal juhatas. Ta ei seganud kordagi suppe kulbiga vaid võttis pealt, kes sai supi sisse kana jube palju, kes sai ainult 1-2 kanatükki, seda siis selles vürtsikas kanasupis. Ma jälgisin oma 15 minutit ja nägin kuidas inimesed tegelikult rahule ei jäänud, vaikselt sosistati, et näe, sinul vaid 2 tk kana supi sees ja minul 15 suurt kanatükki, mida siis omavahel lauas jagati. Ja päriselt, see on probleem, kui supid on liiga erineva koostisega- üks tummine ja teine vaid leem.

  Milleks neid abilisi nii palju vaja? Kolmekesi saaksite hakkama küll. Meie laudkonnale jäi mulje, natuke nagu organiseerimatu oli teil veelgi see asi. Meelis jagas oma väljapaistavat närvilist olekut ka välja.
  Ära saa valesti aru, ma ei lahmi, vaid avaldan ausat arvamust meie kogemuse põhjal. Kui teised hoovikohvikud said ideaalselt hakkama 2-kesi, milleks teile sellist suurt (abikokkade, jms) armaadat vaja? Nii suurejooneline see teil ka polnud.

  1. Ma ei tea, kus sa käisid…

   Meil sai kaardiga maksta.

   Meil oli isetehtud leib ja maitsevõi. Vesi oli suure tünniga laual, kust sai seda endale võtta.

   Osad supid olid juba otsas 40 min hiljem :) Ja pelmeenisupp tuleb otse potist, seda ei saa ette teha, sp pidite ka ootama.

   Tom Kha läks köögist välja samasugusena, see kuidas Meelis teda tõstis, tõesti ei tea, sest ma ei olnud õues.

   Mul on alati abilised – üks õues, üks toas. Lisaks lapsehoidja. Ja tavaliselt on sõbrad abis ka niisama, aitavad üles seada, vahepeal asju viia-tuua, õhtul kokku panna.

 14. Olen 5 aastat teinud kodukohvikut sarnastel kogukonnapäevadel. Kulu tundub veits arusaamatu olevat, mul on supp vist 3,5 eurot olnud, juurde ka sooje kukleid, iseküpsetatud leiba koos määretega ning juua. Supp oli korralik ja tummine, kõik nullist tehtud ning ei saanud kusagilt midagi tasuta – kõik tooraine ostsin ja ei ole millegagi koonerdatud. Portsjon oli ehk 350ml – no tavalised kausid on 500ml aga seda ei panda ju triiki täis, lisaks pakkusin igasuguseid pudinaid, mida sai veel supile soovi korral ise peale panna. Igatahes niimoodi toimetades olen jäänud omadega ikka plussi ja pigem mõnedsajad eurod kasumisse.

  Peaksite pigem seda eelarve asja endal veidi läbi vaatama, midagi teete igatahes väga valesti ja kindlasti saaks paremini.

  5-6 supi eest sellisel üritusel tundub ulme. 5-6 eurot on pigem restorani hind või siis peaks tooraine olema kallim – nt bouillabaisse. 5 eurot võiks see olla sellisel juhul kui pelmeenid supi sisse ikka ise teete.

  Tegelikult soovitaksin ka pigem katsetada mingeid muid sööke, miks mitte pad thai, nõuab teistmoodi lähenemist ja korralikku ettevalmistust aga ei ole kindlasti mitte võimatu. Endal tuli ka kolme aastaga supiteost väsimus ja olen katsetanud muude toitudega, nt isetehtud pelmeenid, kodused grillburgerid. Kindlasti kavatsen tulevikus veel ühe korralikku karriga kätt proovida, pean enne lihtsalt paar tehnilist asja välja nuputama ja harjutama korralikult kätt tellimise peale naani tegemisel. Ladina-Ameerika maitsed tõmbavad samamoodi ja ma usun, et ühel päeval teen ka kalatacosid või miskit muud sealtkandist.

  Seljanka on küll selline kindla peale minek aga samas ikka megaigav variant kui on olemas nii palju muud millega eristuda. Üldse ei tee maha ausat suppi ja nullist tehtud seljanka on muidugi imehea – muud versiooni ma kodus kunagi ei teegi, aga siiski meie kultuuriruumis igav. Rohkem väljakutseid!

  1. No kõige kallim asi ongi Tom Kha puhul kookospiim, seda kulub räigelt ja ei ole odav. Kuigi olen ostnud laost, aga ikkagi kallis :)
   Eks tuleb mõelda jah, kuidas ja mida teha!

  2. Miks sa AINULT kookost kasutad? Juba ammu kasutatakse selle supi sees ka tavalist koort ja/või kookosepiimaga vahukoort segamini. Kookos annab vaid maitsenüansi. Valge värvi saamisel väga paljud restoranid kasutavad tavalist koort. Proovi järgi, väga hea jääb. Ma kunagi ammu soovitasin sulle osta neid 1l pakendis toidukoort mida müüakse hulgiladudes.
   Ma olen ise väljaõppinud kokk. Teen kodus suhteliselt tihti Tom Kha Gai suppi ja vahel kasutan sees ka tomatit. Neid retsepte on palju kuidas teha. Peaksid vaatama kriitiliselt üle, mis toorainega kokku hoida ja mida juurde lisada et supp veelgi parem saaks. Pane kiirelt peenrasse kasvama koriander, ka need potiomad hakkavad kasvama hästi ja paljunevad kui on heas mullas.
   Ma olen su suppe huvi pärast söönud. Nt Tom Kha puhul oli minu meelest paar nõuannet sulle: Kanatükid olid liiga massiivsed/paksud ja kuivad. Sa käid Tais seda suppi söömas, oled kindlasti märganud et seal on kana supi sees hoopis mahlasem ja pehmem. Saladus on siin kuidas sa kana lõikad/tükeldad. Tuleb lõigata diagonaalis pikiti kiuga ja hästi õhukesed tükid. Lõikad viltu, nagu sa lõikaks soolalõhefileed näiteks, nuga on viltu ja nii saad õhukesed mahlased tükid. Õhukesed kanatükid lisatakse supi sisse minut enne supi valmimist, siis kana ei kee kuivaks ja nätskeks.
   Teine asi mis mulle silma jäi: supp oli igav, kõik maitseained olid välja võtnud? Järgi jäi tavaline leem ja kanatükid, supp ei olnud visuaalselt isuäratav. Vähemalt kõik tsillitükid ja koriander peaks kohe kindlasti olema supi sees nähtaval. Ma ei mäleta kas sul oli seeni ka supi sees, aga sibulat ei olnud. Seetõttu ei olnud supp välimuselt isuäratav. Kana oli liiga palju ja suured tükid.
   Seljankal oli hapukurgiviilud ümmargused ja suured, paha oli sedasi plastlusikaga neid lusika peale saada. Tänapäeval lõigatakse kurgiviilud pooleks. Kunagi nõuka ajal sööklates kasutati ümmargusi soolakurgiviile. Visuaalselt jääb ka kenam kui kurk on pooleks lõigatud. Mulle tundub samuti utoopiline; et kas sa niisama petteks ilmarahvale räägid, et kasumisse ei jää ( ei ole usutav) ja samas tahad seda supikööki koguaeg teha ja teha uuesti ja uuesti. Kui sa eelmisel aastal mainisid kui palju suppe (liitrites) maha müüsid, siis mina kokana oskan toorained ja oma hinna välja arvutada. Sa pidid eelmisel aastal uhkelt kasumisse jääma suppidega. Seda on lihtne arvutada. Teisiti ei oleks kuidagi loogiline, et sa absoluutselt väidetavalt kasumisse ei jää, aga ikka teed seda ja raisakd oma aega ja ka teiste inimeste aega (abilised, lapsehoidja) Ma arvutasin välja, et isegi kui sa maksid abilistele mingi summa, siis jäite ikkagi väga hästi kasumisse. Tasus hästi ära!

  3. Panid ikka juurde kõik telgid ja mööblirendid jne? Ma tegelt ei viitsi sinuga siin vaielda. Sa tead nagunii paremini kuidas suppi keedetakse ja eelarveid koostatakse, kuidas kana lõigatakse ja millega ja kuidas Tom Khad tehakse. Ma olen Tais kokakoolis käinud, ma tean kuidas kana viilutada ja mis seal sees käib. Ma ei teadnudki, et seljankal on kindel viis kuidas seda PEAB valmistama. Mõni teeb ketšupiga punaseks, mu meelest ajuvaba, aga mul jumala pohhui, tehku kui maitseb. Ma teen oma suppe nii, et mulle nende maitse meeldiks ja poleks piinlik serveerida. Kui sulle ei meeldi kurgiviilud või see, et ma suvalist mudru supisisse ei jäta, mida ei sööda, siis sinu probleem :) usun, et palju rohkem oleks vingujaid, kes nätsutaks sidrunheina ja ütleks, et see supp pole söödav, sest ei tea, et seda mudru ei sööda :)

  4. Mind hakkas su kommentaar painama. Ma hakkasin mõtlema, kas ma olen idioot või milles asi. Sellest, et Tom Kha käib kookospiimaga ja mitte toidukoore või vahukoorega ei hakka ma üldse rääkima. Ma tahan, et minu tai söök oleks nii autentne kui võimalik, seepärast olen ka ise kohapealt maitseaineid ja asju varem vedanud. Aga see selleks.

   Hakkasin mõtlema, et palju ma siis teenisin, või kui palju on palju. Sa vist arvestad ainult tooraine kulu ja korrutad selle suppide arvuga ja mõtled, et teenisin sitaks kasumit, aga mitte midagi muud.

   Ühesõnaga, otsisin oma vana postituse üles.. Et kas ma siis nagu ei mäleta, et ma teenisin, või milles asi.

   Telgid ja mööbel, rent 133€
   Õhupallid ja heelium: 61€
   Gemoss (nõud jne) 85€
   Kookospiimad ja tai maitseained nori.eest 91€
   Turg ja toidupoed 272€

   Kokku: 642€

   Kokku teenisime kahel päeval 1051,50€

   Lisaks maksin ma 180€ EBAle, kes jooke tegi ehk need mis me nö koos müüsime, müüsime mõlemad pmst oma hinnaga, et ma sain supi eest 2,50 ja nemad joogi eest 2,50. Seega kui teenida kahe raske tööpäevaga 230€ siis see pole küll teab mis raha. Ei pea seda küll „väga hästi kasumisse“ jäämiseks. Aga ju ma siis olen rohkem nõudlik :)

   Kuna sa oled väidetavalt nii hea eelarvestaja, siis tule appi – tee mulle selle aasta eelarve, et mu kasum oleks 50% sellest, mis mul kulub :)

  5. Ole nüüd. Ma pole maininud ega kordagi mõelnud, et sa idioot oled. Supid olid head. Tegelikult, kui sa teada tahad, siis kokakoolis jah õpetatakse, et IGA supp on teatud moodi ja ka lõigatakse sisse teatud moodi, see on/oli vähemalt kunagi kindel reegel. Kuna sa mainisid, et kasumisse jääda on raske, siis andsin sulle soovitusi kuidas on võimalik teha Tom Ka suppi paremini. Ma ei maininud et sidrunhein peaks sisse jääma, seda keegi ei söö sest on nagu puutükk. Ma mainisin, et nt koriander ja punased tsillirõngad oleks kindlasti hea, sest eestis müüdavad ei ole teravad aga annavad maitset. Supi puljong oli hea. Ma elasin aastaid Rootsis, (ca 20 aastata tagasi) Taani kõrval Malmös, ja olin lühikest aega sealses Tai restoranis praktikant (keele pärast, kuna koka paberid mul olid olemas) see restoran oli selle linna parim koht üldse. Ma nägin päevast päeva kuidas nad neid suppe ja toite valmistasid, olin ju ise ninapidi juures. Ma ise teeksin nii, et jagaksin toorained ära seen on odavam kui kana kg hind, lisaksin ka kirsstomateid sisse, sest soodukaga on need odavad. Kindlasti serveeriksin koos sibulaga, punase tšilliga, koriandriga. 50/50 kookosoor ja pets. toidukoor.
   Milleks õhupallid on vajalikud; kuna mainisid neid, siis küsin. Sa oled varasemalt maininud, et saad nii telgi kui ka Gemossi käest asjad tasuta, st. et teed reklaami nendele. Ma arvan, et kui 1 päevaga puhtalt kasumisse jääda 250-350 eurot, siis on päris hästi. Sel juhul muidugi tasub ära. Kuid, kui summa jääb vaid 100- 130 euro kanti, siis mina kindlasti ei korraldaks aastaid sellist “pool miinusesse” jäävat kodukohvikut, ega kaasaks sinna teisi inimesi, kes peaksid seetõttu ka omamoodi kannatama ja olema sel päeval lisatööjõud. Seda ei pea isiklikult võtma

  6. Mul ongi alati seened, kana, kirsstomatid ja tsilli olnud :) seda, kuidas meelis tõstab, ma ei tea tõesti :D ehk ei panegi siis silma järgi kõigile ühte moodi. Peame kohad vahetama :D tema kööki, ma müüma.. aga mulle ei meeldi rääkida ja suhelda :D :D :D

   Aga mul plaan sel aastal ikkagi ainult Tai asju teha.Ei hakka seljanka ja pelmeenidega möllama.

   Õhupallid olid selleks, et silma paistaks ja kaugele näha oleks kus asume :) kuigi selleks vist pole vajadust, tulevad need kes teavad ja tunniga nagunii jälle esimene laar otsas :D

Comments are closed.