#kokandus

Uuesti dieedile? Mis juhtus kaaluga?
Oleme nüüd julgelt kümme nädalat (2,5 kuud) teadlikult suhkrut vältinud. Pole toodet, mille suhkrusisaldust ma poes ei vaata. No okei, osade asjade omasid ma juba tean, aga üldiselt vaatan alati ja esimesena suhkrusisaldust, mis vanasti minust kauge kaarega mööda käis.

Paar nädalat tagasi sõin tüki Pavlovat, mis on minu silmis sama kui oleks kilose paki suhkrut ette võtnud ja hakanud lusikaga otsast sööma. No oli teine nii isuäratav, et mina, kes ma kunagi väga magusat pole tahtnud, tahtsin kahvli sisse lüüa. Lõin ka, mis seal ikka. Mis see üks tükk ikka teeb?

Noh, ilmselt suures plaanis ma sellepärast kolm kilo rohkem ei kaalu, aga see tunne järgmisel päeval – nagu pohmakas oleks, räige peavalu (mida mul isegi pohmakaga ei ole) ja ma ei joonud koogi kõrvale liitrit veini, et üldse võiks selline tunne olla.Meelis küsis järgmisel päeval, kas sul ka pea valutab.. Ma mingi, jaaa.. Ja jõudsime koos selgusele, et meil on järjekordne suhkrušokk. Kui alguses võitles keha sellest loobumisega ja enesetunne oli sitt, siis nüüd on vastupidi.

Kusjuures seda sama olen ma täheldanud kartuli/riisi/jahu söömisel. Käisin tööl lõunal, kuna seal valik on nagu ta on ja juustupüreesupp mind ei isutanud, võtsin peekonis maksa ja ühe pooliku keedukartuli ja kastet. Ma sõin, oli maitsev ja kui ma lauast tõusin, tundsin milline väsimus mind valdas – söömine oleks pidanud mulle energiat andma, aga mul oli tunne, et ma jään püstijalu magama.

Ma oma aruga mõtlen, et keha ongi harjunud paremate valikutega ja selline süskadoos talle kasuks ei tulnud.

Kusjuures, leidsin selle kohta ka netist infot:

Põhjus peitub paljuski selles, et toitained on päevapraes paigast ära. Süsivesikud, rasvad ja valgud on kõik vales vahekorras:

• Süsivesikute kogus on päevapraadides meeletult suur. Toidukohti võib ühest küljest täitsa mõista. Süsivesikud nagu makaronid, riis, kartul jne on suhteliselt odavad. Läbi selle on lihtsam hoida päevaprae hind soodne.

Eraldivõetuna ja mõistlikus koguses ei ole neis toiduainetes midagi halba, ent liigne tarvitamine võib hakata sinu keskkohta paisutama.

/…/

Liigne süsivesikurikkus põhjustab suure veresuhkrutaseme kõikumise ja serotoniini (mõnuhormoon, mis on lõdvestava toimega) produktsiooni aktiviseerumise, mis päädib energiataseme languse ja unisusega.

Point on selles, et kuula oma keha

Ta ütleb sulle ise, mida tal vaja on. Aga alguses tuleb talle šokiteraapia ikka teha – ehk mingi kardinaalsem muudatus, olgu selleks siis mõni dieet, mida meie tegime või midagi muud.Meil on kaal tegelikult väga hästi säilinud. Kilone kõikumine on lubatud enivei, oleneb ju jumal teab, hormoonidest, päevadest, kõhukinnisusest ja millest iganes. Aga kuna ma mäletan, milline ma olin 62 kilosena ja tegelikult on see dieedil olek totaalselt mu elustiili muutnud, siis otsustasime, et kuni blogiauhindadeni (15.06) teeme väikese eksperimendi.

Ma otsisin välja hunniku retsepte Fitlapist, mis tundusid mulle maitsvad ja tekitasin endale ostunimekirja, käisin poes ja asusin foodpreppima. Ma lihtsalt ei ostnud riisi/kartulit jne, mis seal mõnes toidus olid. Kindlasti saab Fitlapiga teha ka rohkem vegan variante ja asendada kartul läätsedega vms, aga mulle sobib esimeseks eksperimendi nädalaks ka see.

Ei mingit, oi, ma pole oma kehaga rahul juttu, aga lihtsalt eksperiment, et mis juhtub. Kuna meie mõttemaailm ja elustiil on nagunii muutunud, siis selliseid väiksemaid eksperimendi sutsakaid teha on väljakutsuv ja põnev.

20 minutit – retseptid valitud, ostunimekiri valmis

Oleks ma teadnud, et see Fitlap nii elulihtne on, siis oleks ammu juba kasutama hakanud. Ta paneb sulle terve nädala toidud kokku, palju mida vaja on.Mul kulus kogu selle peale ainult 20 minutit – kõigepealt lappasin niisama retsepte otsisõnade järgi (ala kana, seened, läätsed, kapsas, paprika), lisasin lemmikutesse ja siis võtsin nädala plaani ja panin paika, millal mida süüa võiks. Arvestades ka seda, et iga õhtu ei viitsi kokata ja mingid lõunad/õhtusöögid jäid nö samaks, et teen kohe suurema koguse.

Käisin poes, osad asjad nagu 2g soola ja tilli jne on mul kodus enivei ja sibulat, küüslauku jne ma ka kaalu järgi ei ostnud. Kartulid jätsin üldse ostmata. Aga samas teeb see süsteem elu nii lihtsaks. Tule ainult koju ja kokka.

Samal õhtul tegingi laadungi kapsahautist valmis – saab süüa lõunaks, õhtuks ja järgmisel päeval ka. Täna on plaanis kanasuppi teha, meil tulevad õhtul külalised ja küsisin, mida nad tahavad – kas ramenit, kanasuppi või frikadellisuppi.Ja sealt edasi tulevad erinevad kanaroad, mis ma valisin – näiteks wokitud juurviljad kanaga, kananagitsad ahjuporganditega, vürtsikas läätsesupp, kreeka salat grillitud ananassiga, brokoli püreesupp jne.

Nädalavahetuse hommikuks erinevad omletid ja munaroad, lõunaks kreemine tatrapuder seentega, kanafileerullid mozarellaga ja.. No imelisi ja ülilihtsaid retsepte jagub seal kamaluga + see näitab sulle ka umbkaudse hinna, millega saad laveerida. Mul läks poes  kogu nädalakraamile 42€! Mis on vinge, kui sinna ainult piim juurde tuleks nädala jooksul, siis saabki vana hea 50€ nädalas jälle hakkama!

Kas olete juba Fitlapi proovinud? Fitlapiga koostöös teeme sellise triki, et kõik, kes teevad endale hiljemalt pühapäeval kell 23:59 Fitlapi konto, nende vahel loosime välja kolm kuud tasuta kasutusaega. Liituda saab siin!

PS! Palju õnne Kerli Järv, sinu kontole on lisatud kolm kuud tasuta kasutusaega! :)
#KOOSTÖÖ

4 thoughts on “Uuesti dieedile? Mis juhtus kaaluga?

  1. Fitlap on tõesti parim kõikidest muudest “kavadest” ja nõustajatest! Olen oma elus proovinud ikka üksjagu erinevaid kaalulangetussüsteeme, kuid Fitlap toimib ideaalselt ja kasutamine on nii mugavaks tehtud.

  2. Võtsin ka Fitlapiga 5 jäänud beebikilo alla ja hetkel säilitan kaalu. Poolenisti püsin kavas , aga söön ka nn tavatoitu ja magusat. Pärast kaalukaotust maitses esimene šokolaad nii-nii magusalt , et lausa läilalt. Aga fitlapi harjumused on sees , hommikul armastan ikka teha “ vaeseid rüütleid “ ja juustune kana ja kartul ikka lemmikud :)

  3. Tegin sinu loost inspireerituna ka selle Dr Simeonsi dieedi läbi ja just täna lähen üle stabiliseerimise peale – 28 päeva, -8,5 kilo ja -48 cm üle keha :D Pole just paha tulemus eks ;) Ja nüüd peale seda stabiliseerimist on samuti plaan minna üle Fitlapi peale. See on samamoodi läbiproovitud ja meeldib. Algul on kaalumine jube tüütu aga kui ära harjud, pole hullu :)

Comments are closed.