Kaks retsepti kui sul on kodus palju mune

Rahvusvahelisel munapäeval (13. oktoobril) saabus mulle kulleriga pakk. Kui kuller helistas, naeris ise ka, “ma toon mune..” Ma olin mingi, ah, misasja, mis mune.. Kuniks need kohale jõudsid. Eggyplay munad. Ma polnud kuulnud ega näinud. Hakkasin kohe guugeldama..

Selgus, et täitsa Eesti kraam. Juba 2015. aastast on Talleggi munatootmisel uus omanik – DAVA Foods Estonia ja müügil Eggo-nime kandvad erinevad munad. Tuleb välja, et tegemist on kodumaise suurima munatootjaga, kes toodab aastas ca 65 miljonit kanamuna. Kui aus olla, ma pole üldse täheldanud. Ma ei vaata üldse niimoodi, kelle munad või mis. Aga tahaks ikka Eesti asja. Mõnikord olen tellinud ka täitsa koduseid kanamune, kui keegi pakkunud on ja silma on hakanud ja mune parasjagu vaja on olnud. Aga nendest “mängumunadest” polnud ma kuulnudki. No parem hilja kui leida, eks.

Lisaks tavalistele kanamunadele, on neil veel šokolaadi- ja maasikamaitselised proteiinijoogid White ja munavalged, mis spordiga tegelejaid peaks eriti rõõmustama.

Mina sain siis Eggyplay munad. Tavalised munad ägedas karbis, millega Hedon saab pärast mängida ja erinevaid klotse kokku laduda. Aga mida teha, kui sul on korraga palju mune. Ikka munaroogi. Kuigi rahvusvaheline munapäev oli üleelmisel nädala, polnud ma veel nende munadeni jõudnud ja eile mõtlesin, et tavai – kasutame need munad ära.

Hommikuks tegin muffinivormides muna.. ma ei tea, kooke? Ja õhtuks tegin õunakooki.

Munakoogid kana ja kartuliga ehk väljamõeldud retsept, tuletades reedel allesjäänud ahjukanast ja praekartulitest

2 küüslauguküünt
1 väike sibul
1 paprika
1 väike kanafilee
1 keedetud/praetud kartul
9 muna
200g peekonit

Ühesõnaga, kõigepealt hakkisin küüslaugu, sibula, paprika, kana ja kartuli väiksemaks, segasin omavahel. Seejärel vooderdasin muffini vormid peekoniga ja lisasin segu sinna sisse. Peale lõin igasse auku ühe muna. Soola peale ja ahju.

200kraadi, 15 minti – ma tegelt kella ei vaadanud, silma järgi vaatasin, et valmis küll :)

Täiega head ja mahlased jäid – sibul ja paprika andsid mahlasuse, peekon soolasuse ja mulle täiega meeldis hommikusöögiks.

Kuna ma ei ole teab mis küpsetaja, siis ma kartsin teha midagi magusat.. Kui lapsehoidjad (jep, meil on neid kaks, äsja lapsevanemateks saanud paar) meile niisama külla jalutasid ja kuulsid, et ma hakkan kooki tegema, siis nad reaalselt olid naerukramipides – sina, päriselt, magusat? Jep.

Tegin kõige lihtsama keeksitaigna – mitte, et ma teaks, milline mingi raskem on, esimene, mis guugeldades tuli. Mida lapsehoidja mugandas, öeldes, et nii ei saa…

4 muna
1,25 dl suhkrut (kui ma teaks, palju see oleks, oleks hästi, panin nats üle poole klaasi suhkrut)
Sama palju jahu
Mõned õunad
150g võid

Mikserdasin suhkru munadega häääästi vahuliseks, nii 10-15 minutit kindlasti. Siis lisasin vaikselt jahu. Ja kõige lõpuks sulatatud või. Valasin vormidesse. Panin igasse kaussi peotäie õunakuubikuid ja ahju.

200kraadi umbes 30 minti, katsusin hambaorgiga, olid valmis küll. Ilusad pruunid ja natuke katki nagu keeks ikka lööb. Oleks mul veel tuhksuhkrut ka olnud, oleks nagu koogiletis olnud.

Aga nii kui ma need ahjust välja võtsin, hakkas Hedon nõudma – kooki, kooki… Panin ühe talle akna peale jahtuma ja juba sõid poisid enda omi.. Ühesõnaga, polnud siin aega midagi serveerida ja teha, kõik läks kaubaks.

Ehk siis, kui teil mõtteid pole, kuidas kiirelt munadest lahti saada, siis… tehke minu järgi munakooke :D Ja ajame ikka Eesti asja Eesti munadega.

Kui te mune ostate, mida vaatate? Suurust? Päritolu? Papp- või plastkarpi? Ostategi lapsele mängimiseks? Kas te olete enne kuulnud Eggyplay munadest midagi? Jätke mõni hea retsept, kus käib palju mune :) Kahele lemmikretseptile loosin mune ka välja. Nädala pärast!

8 thoughts on “Kaks retsepti kui sul on kodus palju mune

  1. No minu lemmikretsept paljude munadega on ikka ajatu lumepallisupp :)
    Seda võiks ju lõpmatuseni vohmida. Kui vaid teha viitsiks sest see lumepallide ükshaaval keetmise osa on üsna tüütu :D

    800ml piima
    6 muna
    1dl suhkrut
    natuke vaniljesuhkrut

    Munakollased ja munavalged eraldi. Munavalgetest teed vahu, natuke suhkrut juurde ja niikaua kuni vaht on kõva.
    Piim keema ja lusikaga tõstad piima sisse munavalgevahtu, paarkolm minutit keedad, vahepeal keerad ringi ka ja tõstad siis eraldi taldrikule.
    Siis klopid munakollased ülejäänud suhkruga ära, hästi natukene tärklist ka ja siis segad tasakesi selle segu ülejäänud kuuma piimaga. Kui segu on paksenenud siis on valmis ja serveerimisel paned lumepalle selle “kisselli” peale :) kuigi minule meeldib need pallid lihtsalt sinna sisse segada otse potti.

    Tegelikult algses retseptis on 4 muna aga minule meeldib kui see vedeliku osa on rohkem munasema maitsega ja rammusam :) pallide vahtu jääb küll üle aga mind see ei häiri.

    Tegelt mul on üldse raske retsepte kirjutada sest mul on alati kõik kogused ja asjad tunde järgi, silma järgi :D viimane kord kui lumepallisuppi tegin siis tuli terve potitäis seda kisselli (ma ei tea palju seal täpselt on, umbes 2L vist) ja terve karp mune läks ära. Ja oli paksult lumepalle täis ja vahtu jäi üle ka :D

    1. Muidu kena keeksi retsept sul. Aga tehnoloogiline viga, Vahustad munad, siis lisad rasvaine ja jahu tasakesi kõige lõpus!

  2. See on esimene reklaampostitus, mille peale ma hakkasin tootepakkuja koduleheküljelt lisa uurima. Aga mina Eggo kodulehelt küll eggyplay mune ei leidnud. Meil siia maale need ei jõua poodi ka niikuinii, ehkki Eggo mune müüakse. Kui ma poest mune ostan, siis valin tavaliselt L-suuruse, karbi materjalil pole vahet, aga minu meelest meie poes müüaksegi ainult pappkarbis mune. Kus neid vahvaid värvilisi karpe Tallinnas müüakse?
    Mõnikord õnnestub ka “päris” kanade mune saada, ja no see munakollane… see värv, see maitse, see…. on uskumatu, kui hea…
    Kui mune on meeletult, siis munavõi karjalapirukaga on mmmmm, kui nämma. Ja Pavlova, sidrunivõide ja värskete marjadega – saavad valged ja kollased kasutatud :)

  3. Muna ideaalsus paljastub ikka minu lemmikus- omletis.
    Omletti teen vastavakt tujule ja olemasolevatele lisanditele erinevalt, aga lemmik on kohev, paks juustune variant.
    4-5 muna, soola, pipart ja törts piima, peale riivitud juustu.
    Korralikult kõik ära kloppida ja sius kuumale pannile, temp pliidil siis kohe alla. Supper-kohevuse saladuseks on see, et omletti ringi ei keeragi. Tõstad järjest ümberringi omleti äört ja kallutad panni, et oealt vedel mass alla voolaks. Nii saabki roog ideaalne. Kunagi Nigella saatest sain nipi ja nüüd sellele truu. Kõpuks veidi juustu otsa ja ongi idekas munatoit!

Comments are closed.