Meelis kirjutab: ehitame maja..
Käisin hiljuti ühel koostöö koosolekul ning seal tekkis küsimus, et mis on meie 2020 aasta blogi märksõnadeks. Ma polnudki sellele varem sedasi mõelnud, et mis võiks olla need peamised teemad, mis aastal 2020 meie blogis kajastust leiaks.
Oma kodu
Ikka see vana hea, oma kodu. Tahaks 2020 talveks ikkagi olla kuskil oma pesas. Vist. Miks vist? Sellega ongi nii ja naa. Tahaks kohe. Aga siis kuulen lugusid, kuidas oma kodu otsitakse aastaid. Mõned ostavad valmis asja, mõned ehitavad ise. Kõik see aga võtab aega rohkem kui algselt planeeritud.
Ma tegelikult hakkasingi seda lugu selleks kirjutama, et kutsuda teid üles oma lugu rääkima. Just neid, kes on ise oma kodud ehitanud.
Ostate maalapi ja edasi?
Pean silmas just seda paberimajandust, vee ja kanalisatsiooni vedamist, elektri tuppa saamist jne. Olen netis juba ka surfanud ja lugenud, üks hea lugu oli siin: OMA PESA: Maja valmis — kui kaua läks ja kui palju maksis
Saan aru, et ega see majaehitus päris legodega mängimine ei ole ja kohati võib see osutuda kordades kallimaks kui valge karp.
Kuna me oleme Leenuga siin kergel teelahkmel ja mina tahan ühte ning tema vist midagi teistsugust, siis ehk aitavad teie vastused meil paremini otsusele jõuda.
Ehk siis lühidalt öeldes huvitaks mind:
- Kas ise ehitamine on odavam kui valmis karbi ostmine? Kui palju odavam? Kui karp on müügis hinnaga 200 000€, kas siis ise tehes tuleks see 100 000€?
- Mis võiks olla selline kõik kokku hind? Vundament, vee-elektri toomine, maja, siseviimistlus jne (mööbel ning tehnika las jääda välja)
- Moodulmaja või mitte? Plussid/miinused!
- Kui kiirelt moodulmaja püsti pannakse?
- Kui palju maksab vee/elektri majja toomine? Kas selle toob-ühendab moodulmaja ehitaja?
Pigem ootakski just konkreetseid lugusid, sest neist peaks välja joonistuma mingigi keskmine muster ja hinnaskaala. Saan eru, et krundid ja majad ning nõudmised on erinevad, aga ma saan ise neist omad järeldused teha. Loomulikult võite kommentaaridesse ka linke panna, et keda ja mis töödes kasutasid ja palju maksid. Halvad lood on samuti oodatud, sest elu ei ole alati ilus ja kõik ei lähe nii nagu plaanitud.
Seega, kui sa oled nii armas ja raatsid kirja panna oma kogemus loo, kus kajastad lühidalt kogu protsessi ning loomulikult ka maksumust, siis mina olen tänulik. Ja äkki on keegi veel tänulik, kes just samade küsimustega silmitsi seisab.
Kahjuks ehitamine tuleb kindlasti kallim, aeganõudvam ja selleks on raskem laenu saada. Aga miks mitte osta mingi vanem äge talu ja hakata seda sammhaaval restaureerima?
Meie oma kodu rajades valisime vana renoveerimise tee. Eelkõige oli meie jaoks selle otsuse taga maja kohaväärtus: järv, mets, suurema maantee lähedus jne. Kuna ka maja ise oli ajalooline, siis järgisime algset projekti ja ei lammutanud seda nulliga maha, aga kui kõik jama küljest sai, jäid tõesti 4 seina. Lihtsam olnuks ehitada uus, aga tingimata mitte odavam. Eks see sõltub enda soovidest ka.
Kui maja jääb suurusesse 150 ruutu, siis tõenäoliselt tuleb kogu kupatuse keskmine hind, jättes välja suurema luksuse ja kasutades keskmisestest parimaid materjale, umbes 120 tuhat. Umbkaudu sama hind kehtiks ka nullist ehitades.
Asi, millele mõelda, on see, et kui hakkaksite ise nokitsema, siis kust leida vajalik tööjõud. Meie oleme paari firma teenuseid kasutanud ja ei saa öelda, et oleksime rahul olnud. Lõpuks leidsime ühemehefirmasid, läbi erinevate tutvuste, kes päriselt tegid head tööd.
Suuremate firmadega on kohe see küsimus, et kui ei tee endale, teevad nii mõnedki asjad üle käe-jala.
Sõbrad on läinud ka moodulmaja teed. Töö on kiire. Ei pea aastaid ootama. Minu jaoks on suurim miinus isikupära puudumine. Muud asjad saab vastavalt oma võimalustele luua, aga see siiski on tüüpprojektiga karp. Ainult ja ainult minu arvamus.
Vee majja toomisega on jälle lugu kokkulepetes. Kui räägid firmaga läbi, tuuakse majja. Hajaasustuseprogrammist ilmselt pole mõtet rääkida, sest tõenäoliselt te maale ei koli. Aga laias laastus on vee ja kanalisatsioonitööde hind 4-7 tuhat (nt kui kaevu ka pole).
Paljude asjade, nt ka elektrisüsteemide juures, ventilatsioon, erilisem küttesüsteem (nt maaküte), on oluline projekt, et saada kasutusluba ja pärast normaalne kindlustus.
Jämerä kivimajadel on näiteks võimalus tüüpprojekti muuta. Meil tuli paari lihtsa muudatusega täitsa uue ilmega maja ning pole niimoodi kohe aru saada, et see on maja, mis mõnel teiselgi. Kliendi soovidele tuldi väga hästi vastu ning saime tüüpprojektist luua just meile sobiva Kodu.
Olen ise ehitanud just hiljuti maja, õnneks ilma laenuta.
Olen ka lugenud seda Oma Pesa blogi. Seal on täpselt ära märgitud kui palju miskit maksab ja aega võtab. :)
Paljud tuttavad on tahtnud ka ise maja ehitada ja pangad ei taha üldse anda laenu selleks. Pigem annavad valmis maja või korteri ostuks.
Meie pere valis uue valmis maja oatmise just seepärast, et laenu oli raske saada ehituseks. Aga räägin oma mehe venna maja ehituse loo. Nad said korteri müügist ca 30000 eurot ja firma dividente ka omajagu ja siis laenasid veel vanaisalt osa ja ühesõnaga said maja karbi sellega püsti. Plaan oli 50000 hakkama saada, läks 65000 ja pealegi. Ja alles siis said pangast jupi kaupa laenu. Kokku läks neil ca 160 ruudune maja maksma 170000 (krundi hind siis välja arvatud, see oli neil ammu) aga väga palju asju tegi peremees ise. Sealt hoidis ka kokku korralikult. Lisaks sõbra firma kaudu sai palju soodukaid. Maja valmis alla aastaga ja valmis sai enamvähem 3a tagasi. Peale maja valmimist ütles mu mehe vend, et kui ta saaks uuesti valida, valiks ta pigem valmis maja.
Minu head sõbrad ehitasid ise maja, mis on superilus, väga suur ja äge ja see tuli kordades odavam, kui oleks tulnud majaost. Lõpliku valmimiseni läks aega 7 aastat, sisse sai kolida umbes 3 aasta pärast. Aga nemad said väga odavalt, sest mehel on tohutultteadmisi ja tutvusi ja ta sai suure osa ehitusmaterjale poolmuidu, kogu aeg käis mingi sebimine. Lisaks tegid neil ehitustöid samuti tuttavad kas väga väikese raha või muude teenete eest. Lõplik maja hind koos maa hinnaga ületab maksumust kolmekordselt. Aga enamik inimesi nii ei oskaks ega saaks, sest ei ole lihtsalt sellist tutvusringkonda ega teadmisi.
Mul sama tee praegu käia. Minu arvutuste järgi tuleb ehitamine odavam. Kõige lihtsam võrdlus on mul kõrvalkrundil, kus on müügis 110 m2 ühekorruseline majakarp ilma küttesüsteemita. Krunt 1200. Põrandatesse on paigaldatud küttetorustik, et ostja ise teab, millega sooja tegema hakkab. Selle hind on 100 000.-. Olen arvutanud, et saan samale maale 75 000.- ga. Kusjuures minu krunt on suurem – 1890, maja on nats suurem 135 m2 ja 1,5 kordne, saun tuleb ka, mida müüdavas karbis pole. Kui neil õnnestub 100 000.- ga müüa, on minu või 25 000- laias lastus. Mul ei tule kilpmaja, tuleb baurockist ja kivikatusega. Ehitajat usaldan 100%, ta on üksiktegija. Leppisime kokku, et ei hoia raha kokku asjade pealt, mis võivad hiljem kurjasti kätte maksta ja ümbertegemine läheb kordades kallimaks.
Mu töökaaslane ehitas ca 15+ a tagasi (ostis karbi). Nad arvestasid, et nad suudavad hakkama saada 100 000 euroga, muidugi läks päris maja valmimiseks 200 000 + eur. Täna oleks see summa võib-olla kahekordne.
Samas, mu teine töökaaslane ehitas ka ise, ta ehitas 10 aastat kokku, krunt oli olemas juba ja nad said väga odavalt, sest mees ise töötas ehitusfirmas. Ta ütles, et kui ta ei töötaks seal, siis nad poleks kaalunud enda maja ehitamist ise (arvestades töömeeste kvaliteeti, materjalide jaehindasid jne).
Ehituseks on oluliselt raskem jah laenu saada, aga mitte võimatu (kaasa töötab pangas..).
mina soovitan elementmaja valida. see kes räägib isikupäratusest jne -samamoodi on eriprojektid ju ikka millegiga sarnased. tuleb valida firma, kus saab teha asju ringi – maja pikemaks, siselahendust muuta jne. niikuinii on ilmakaared igal kinnistul isemoodi.
ma olen töötanud ka mitmele tüüpmajade firmale ja suhtumised on erinevad, seega suhelge erinevatega! ka siis kui teen eriprojekte, siis tihti tuleb klient mingi pildiga, mille ta on leidnud, tal ikkagi on mingi idee ja eeskuju.
tore koht on ka soome elamumess aga sealgi pole aastad vennad ja meile mitmed asjad ei sobi, mis sommidele meeldivad. näiteks 2 korruse saun ei lähe siinmaal peale jms. samas ideede korjeks sobib.
sõbrad ostsid vana suvila ja rekkisid ümber elamuks – eks igaüks teeb nagu meeldib. esmalt esimene korrus – lapsed elasid praeguses kabinetis, nüüd katusealune valmis ja lapsed II korrusel.
aga mida üldiselt öeldakse ja ka oma kogemusest, vana rekkimine on kokkuvõttes kallim ja ei pruugi saada nii ideaalset tulemust.
ja kui moodulmajade peale tagasi minna, siis nägin just kuulutust ( ma tean tootjat, seepärast hakkasin uurima), no pole ju isikupäratu https://kinnisvara24.delfi.ee/maja-m%C3%BC%C3%BCk-keila-linn/240249385?fbclid=IwAR09TIAmN1c41UWZE-OwdmoQRQC7cyWS_H2uRTceP4KjEWMDwTpWGaOrohQ#
Meie ostsime maja, mille esmapilgul pidime renoveerima, aga seis oli nii hapu, et tuli maha võtta. Samas uued majad mind ka ei kõnetanud, sest ei meeldinud köögimööbel või vannitoaplaadid vms ja lõpuks tuleb ikka palju ümber teha. Järgmine kord ostaks krundi ja ehitaks maja. Samas mu sõbranna näitel oli tõesti keeruline maja ehituseks laenu saada, sest krundiostu laen oli kaelas ja ta oli vanemapuhkusel.
Seega tõesti enne maja ostu ei tasuks teil teise lapse mõtteid mõlgutada.
Mina soovitan nullist ise maja ehitamise plaaniga käia esimese sammuna pangas ning teha endale selgeks, millistes ehituse etappides ja mis summades on pank valmis raha teile laenama ja alles seejärel selle info alusel edasi mõelda. Panga seisukohast on tegu kahe väga erineva struktuuriga laenuga (korteri ost vs ise maja ehitamine) ja panga poolsed väljamaksed hakkavad väga olulist rolli mängima teie tulevastes ehitusplaanides.
Teise asjaoluna nõustus ühe eelneva kommentaariga, et häid ehitajaid on päris keeruline leida, kes projekti algusest lõpuni välja veavad ning oma tööd kvaliteetselt ja pühendumusega teevad. Olen näinud pealt mitmete sõprade maja valmimist, kus projekti keskel tuleb uusi ehitajaid otsida ning kogu maja ehitamine seetõttu poole pealt kordades kallimaks läheb.
m2 hind ei ole alati kõige parem nurk, mille alt läheneda. Pigem kaardistage tööde maksumused etappide lõikes – krundi ettevalmistus, kommunikatsioonid, vundament, majakarp, katus, aknad, sisetööd jne. See annab teile parema ülevaate ja pangalt hakkate raha saama eeldatavasti ka etapiviisiliselt.
Me ostsime valmis maja Tallinnast 4 km ja ülirahul. Ise ehitamine ne oleks olnud suur stress ja ilmselt odavamalr ka ei saaks, meie oma maksis 190 000.- ja 175m2
Kui ehitada või renoveerida loe oma sõbrad kokku, kust alet saada ja kes appi tuleks nõu ja jõuga. Kui blogi ei aita või sellised tutvused puuduvad, siis kindlasti mõelda mooduli peale või valmis karp. Ehitamine tuleb omal käel mega kallis.
Sa hakka õigest otsast peale ja otsi vastus paarile lihtsale küsimusele. Siis alles jõuad selleni, kes sul köögimööbli paigaldab või kas diivani värv sobib su chinodega.
1. Krunt. On selle ostmiseks raha olemas? Kui ei, siis kas pank annab teile selle ostmiseks raha? Kui vastus on ei ja ei, siis pole mõtet teemat edasi tõugata. Nagu siin eelnevalt öeldudud- kinnistu ostmiseks on raskem laenu saada.
2. Mida tähendab sinu jaoks “ise ehitamine”? Et teedki oma kätega? Nagu ma olen aru saanud, siis igasuguses käelises tegevuses sa just osav ei ole. Ehitusinseneri või üldehitaja kutset sul ka ju pole? Seega jääb üle palgata ehitusfirma. Äärmisel juhul paar üldehitajat, kelle töötund on 15-20 eurot. Lisa sinna materjali hind. Ja muidugi enne, kui jõuad ehitajate palkamiseni, pead palkama arhitekti, laskma teha ehitusjoonised, saama ehitusload ja kooskõlastused.
100 000 saad sa ehk odavamalt siis, kui teedki kõik selle oma kätega ja oma aega ning oskusi rahaks ei arvesta.
Üks eelnev kommentaar on väga asjalik- kaardistage etappide maksumus ja sellest lähtuvalt vaadake üle oma makse- ja laenuvõime.
Kõige muu osas olen nõus, aga ma arvan, et Meelis saaks hakkama nii pahteldamise, tapeetimise, põranda valamise, torude vahetuse kui aia ehitusega. Suures plaanis kõik sisetööd ma võiksin vabalt talle usaldada. Kui ei oska, siis googeldab, aga ma ei usu et ta hätta jääb. Seda enam, et ta on terve elu oma isa kõrval teinud kõikvõimalikke töid ja ta isa oli oma ala spetsialist :)
Sisetööd moodustavad rahalises mõttes kaduvväikese osa maja ehitusest. Pahteldamise ja tapeetimisega saab sisuliselt igaüks hakkama, majaEHITUSE kontekstis naljakad asjad üldse, millest rääkida. Siseviimistlus pole ehitus.
Renoveerime vana, ajalooga maja ja ostame ainult ehitusmaterjalid ja rendime vahel tööriistu. Kui ise ehitada ei oska, on odavam valmis maja osta. Kuuldavasti on hea ehitaja leidmine loterii.
Vesi elekter kanalisatsioon võivad mõnel pool väga kalliks minna. Telefoni teel on tüütu pikemalt kirjutada :)
Kui ise oled päris ehitaja ( mitte pühapäeva linnupesakasti meisterdaja) siis ise ehitada on soodsam. Kui ise ei ole valdkonnaga kokku puutunud siis tõmmatakse mütsi päge kõigega nii materjalidega, kvaliteediga, jne. Me ehitasime ise aga endal ehitusfirma ka ja tuli jah müügihindadest tunduvalt odavam.
Meie oleme oma majas elanud nüüdseks 3 aastat, maja ehitasime kokku u 10 kuud. Omast kogemusest võin öelda, et oma maja ehitamine ei ole üldse lihtne. Maja ehitas üks firma ja sisetööd teostas teine firma.
Meie maja asub Tallinna lähiümbruses, krundi raha oli meil endil (krunt 2200ruutu) ja laenu saime vaid poole maja maksumusest. Ja laenu saamiseks ei olnud määrav üldse meie palganumber. Sel ajal olin mina veel koduperenaine ja mees üksi sai palka.
Selle 10 kuu jooksul käis maja valmimist hindamas kinnisvara hindaja 3x ja vastavalt sellele tehti laenu väljamaksed. Sellest samast majast ei olnud ka piisavalt tagatist ja seega panime oma maakodu lisatagatiseks.
Seega tahan öelda, et kui teil peaks olemas olema u pool majaehituse maksumusest või siis veel lisatagatist.
Meie maja maksumus tuli lõpuks kokku koos krundi, haljastuse, aia ja kõigega tublisti üle mitmesaja tuhande euro.
Meie alustasime enda maja ehitamisega 2017 lõpp.
Krunt oli olemas. Projekteerimine läks maksma 3600€ – täiesti nullist, ise joonistasime paberile ilmakaari arvestades ja Soome elamumessil vaadatu põhjal eskiisi, projekteerija aitas konkreetsed kõrgused ja avarused paika panna. Projekti saime umbes 2 kuuga paika.
Elektri liitumine maksis 2500 €-selle saime Elektrilevsit taotluse esitamisest 10 kuuga
Siis hakkasime laenu taotlema, meil on Tallinna kesklinna korter tagatiseks, see asjaajamine (notaritasud, riigilõivud, laenuleping ja hüpoteek) maksis 2600€
Meie 1,5 kordne, 130 ruutu ehitajaks oli moodulmaja ehitaja, kõik tegi üks ehitaja – vundament, maaküte, soojustagastusega ventilatsioon, maja põrandaküte, väljast täiesti valmis (katus peal, uksed aknad ees, küttesüsteem paigaldatud ja töötas), seest kipsitatud – kokku maksis 130 000€.
Ise lasime panna septiku ja krundi piires oli vesi, selle toomise majani – selleks kulus materjal+kopatööd 2400€
Enda teha jätsime siseviimistluse. plaatimised, pahteldamised (võtsime pahteldaja materjal + töö 2000€). Projekt sai valmis 2018 veebruar, eelpool nimetatud valmiduses maja saime kätte 2018 detsember – kõik käis väga kiiresti.
Siis hakkasime ise siseviimistlust tegema-esmalt vannitoa ehitus, siis seinte värvimine, laudlagi, põrand, siseuksed – nüüd oleneb mis materjale kasutada ja kas ise teha või lasta teha, meil kulus selleks u 7000€ (me väga kokku ei hoidnud, arvestatud on sisse värvid, plaadid, segistid, WC pott, laminaat, siseuksed jm töövahendid)
Seejärel sai esimene korrus valmis, vaja oli veel treppi teisele korrusele (2400€) köögimööblit (eritellimus, suur köök koos köögimasinatega) 10 000€ ja alternaatiivkütteks panime moodulitest tehtud kaminahju paigaldusega 6900€
Siis tegime ise terassi u 1100€ ja väljast kopaga maastikutööd u 1500€.
Nüüd oleme 2019 aasta kevadest sees elanud, väljast on ka maastikutööd valmis, I korrus valmis-sügiseks jääb II korrus. Selle ehitus võiks umbes maksta 5000€ kui ise teha
Seega kokku 175 000€ aga siia ei ole arvestatud sisse veel vannitoa ja majapidamisruumi mööblit, diivaneid, garderoobi jne. Ma arvan et kui meil lõpuks on kõik sisustatud siis võib kogumaksumus olla 200 000€
Maja ülalpidamis kulude osas ei oska täpselt öelda (oleme vähe sees elanud) aga üks suuremaid väljaminekuid on septiku tühendus kord kvartalis 75€ ja suve elekter u 30€, eelmine aasta jaanuar/veebruar oli elekter 70€ kui maja küte oli vaid maaküttega +18 kraadi ja me veel sees ei elanud. Suvine elekter (köögiseadmed, soe vesi, vent) oli u 30€. Kui võrrelda kommunaale maal 130 ruuduse majaga ja Tallinna 2 toalise korteriga, siis maja on pisut soodsam üleval pidada
Hea lugeda nii detailset kirjeldust :) Mul tekkis ainult üks küsimus, kas tõesti on teil septik? Kõlab nagu reoveemahuti. Septikut ei tühjendata nii sageli, meil käib selle puhastamine kord 2-3 aasta jooksul, 4 inimest, 5m3 septik ( st. imbsüsteemiga, paks settib põhja, vesi imbub imbväljakus) Arvestades, et teil on trassi vesi, siis elate tiheasustuse alal ja sinna septikut panna minu arust ametlikult ei lubatagi.
Septik ongi üldjuhul alati täis, muidu tuleks ta maapinnale, isegi puhastamistühjenduse järgselt pumpame sinna kohe puhta tiigivee sisse, mahuti aga on tühi ja ta ankurdatakse maa sesse, et ta tühjana üles ei tõuseks, ja kui mahuti täis saab, peab selle ära tühjendama, sealt ei imbu midagi.
Igaks juhuks mainin, et eesmärk polnud targutada, olen lihtsalt ise kogu vee ja kanalisatsiooniteema renoveerimise käigus põhjalikult enesele selgeks teinud ( kui raha vähe, siis tuleb ise rohkem vaeva näha nagu keegi eespool ka kirjeldas, muidu tõmmatakse kott pähe).
Just, mitte septik vaid mahuti 8m3. Septik oleks olnud lubatud aga pinnas on savine ja oleks jätnud õue aastaringselt vesiseks (naabritel on septik)
Meile ehitaja ütles, et 1000euri ruutmeeter ja nii ta läkski, 120 ruutu ja 120000 pluss krunt 30000. Samas ehitaja ùtles, et nüüd enam nii odavalt ei teeks, et juba 1150 tuleb ruudu hind. Krundi saime välja osta, siis laenasime tuttavatelt ja ehitati karp valmis, siis tuleb hindaja ja pank annab selle väärtusest 80% raha. Siis ehitad edasi kuni raha otsa saab, siis jälle hindad ja saad raha juurde kuni maja valmis ja siis saad sõpradele ka tagasi maksta.
Meil oli krunil elekter/kanalisatsioon/gaas olemas. Elektrit pidime juurde ostma.
Mida ei mõtle, et ka välitööd võivad väga kalliks minna, pinna tasaseks tegemise eest küsiti meilt 2000eurot, tegime ise. Ränk töö.
Siis aed/värav + tänavakivid ja nende paigaldus on 10000 eurot. Elupuude hekile läks koos multsi ja mulla ja puudega 800 eurot. Nende peale kohe ei mõtle ja ka kohe pole vaja.
sada aastat kööktoas elanud marimellid hakkavad maja ehitama, lubage naerda, koerakuut on maksimum projekt
Aitäh sulle positiivse tagasiside eest. Loodan, et sul on nüüd kergem, kui said end välja elada :)
sisinat on tunda nende smailide tagant :) aga palun, perekoolis on ka palju positiivset tagasisidet:)
Kui ehitajat raske leida, siis olekski ju lahendus moodulmaja. Firmasid on palju ja projekte sadu.