EKSPERIMENT: 20 euri, 24 tundi ja instas 6666 jälgijat nagu naksti
Foto: Brit Mesipuu | Milos
Eelmisel nädalal said suurimal turunduskonverentsil Passwordil sõna ka blogijad, nii Eestist kui mujalt. Millele rõhusid ka välismaised esinejad – numbreid saab osta. Siis mulle meenus, et ma tahtsin kunagi eksperimenti teha ja Instagramis jälgijaid osta. Ma ostsingi, panin telefoni tulemused kirja, aga noh.. see mis on telefonis, kipub sinna ka jääma. Otsisin selle nüüd üles. Reaalselt septembrist on see postitus, jaanuaris olen seda uuendanud ja ikka unustanud üles panna. Parandame vead :)
Ehk siis.. “mõned” kuud vana postitus…
Ma olen väga palju kuulnud, kuidas blogijad ostavad endale Instas ja Facebookis jälgijaid. Kasvatavad nii oma “jälgijaskonda”, et paremaid koostöödiile saada. Turundajatel ei ole ju tegelikult aega nende numbrite taha vaadata ja usaldatakse pimesi. Ilmselt paarsada suvalist “jälgijat” suurt midagi ei muuda, aga kui neid on juba tuhandeid, siis annab tunda küll.
Mingi aeg tagasi tuli mullegi spämemail “buy 1M IG followers”, ma ei tea isegi, miks ma selle meili avasin, tavaliselt lendavad need spämmikad otse prükkarisse, aga lugedes mõtlesin, et ah, proovin, kui raske/lihtne see siis on. Ütleme nii, et kolm minti ja tehtud!
Ma põgusalt kirjeldan, kuidas see protsess välja näeb. Vahemärkusena olgu öeldud, et selliseid teenuspakkujaid on sadu, kui mitte tuhandeid.
Esmalt valisin, mida ma soovin – kas jälgijaid või jälgijaid ja laike. Valikusse jäi tuhat jälgijat 20 euro eest. Sisestasin krediitkaardi andmed ja… Kell 21:31 oli “tellimus tehtud”. Tšekkasin kiirelt jälgijate arvu – 5538!
21:36 saabus kiri “kui valisid “kohe” variandi, saadame me jälgijad kohe teele, kui valisid “järkjärgult”, siis saadame teele esimese portsu!”
Kärsitu nagu ma olen, valisin “kohe”. Kui juba, siis juba!
Vaatasin vahepeal ühe osa “Kaardimaja” ja kell 22:30 üks follower vähem! Tase!
00:14 oli mul jälgijaid juba 5560
Kell 8 ärgates oli mul 6150 jälgijat. 400 veel mõtlesin ma, ja läksin päevale vastu!
24 h hiljem (järgmisel päeval kell 22:20) on kontol 6852 jälgijat!
Ja sellest järgmisel hommikul sai “programm” vist aru, et andis nats liiga palju ja võttis mõned tagasi – lõppseis 6806!
Paar kuud hiljem ehk jaanuaris:
Jälgijaid 6099, ehk siis asi on eeldatavasti stabiliseerunud, 600 on nö alles jäänud (nende seas ilmselt ikkagi ka uusi PÄRIS inimesi), nelisada lahkunud. See tähendab ju seda, et need, kellel on räigelt feikjälgijaid, peavad neid ikka räigelt ostma :D Pooled lasevad varvast. Kunagi nägin ühte uudist, et selliseid fake-followere on päris palju ja Instagram ka ise peseb oma süsteemi. Näiteks kaotas Justin Bieber ühe sellise puhastusega ligi miljon jälgijat.
Täna (3.04.2018) on marimelli Instas 6578 jälgijat, keda ma pole juurde ostnud! Engagement 2,83%. 2% pidi juba hea tulemus olema.
Samas olengi ma pigem blogija ja pole kunagi Instale suurt rõhku pannud ja jagan seal pigem niisama oma tegemisi. Üldiselt ongi Instagram kõige reklaamivabam või nö meie nägu, sest sinna postitame alati ka reiside ajal stuffi jne. Ja tihti panen ma Instagrami rohkem asju kui FBsse. Kuidagi tundub selline “kodu” ehk sellepärast, et jälgijaid on ka vähem.
Kuidas aru saada, kes on jälgijaid ostnud
Teate, kuidas saab kõige lihtsamalt aru, kas kontol on päris jälgijad või ostetud jälgijad? See on lihtne. Umbes 5-10% jälgijatest laigivad tavaliselt pilte. Ehk siis, kui sul on 1000 jälgijat, peaks piltidel olema keskmiselt 50-100 laiki. 2000 jälgija puhul 100-200 laiki. 3000 jälgija puhul 150-300. 4000 puhul 200-400. Kui sul on 5000 jälgijat, peaks piltidel olema keskmiselt 250-500 laiki; 10 000 jälgijat = 500-1000 laiki jne. Iga kasutaja engagement range’i saab ka teatud sotsiaalmeedia äppidega kontrollida.
Panin mõned Eesti instagrammerid ritta. Kõigepealt reisimisele pühendunud kontod. Ehk siis tegelikult on Eesti üks jälgitumaid inimesi fotograaf Ardo Kaljuvee (paradisetravelgram). Veel meenub Marilyn Kerro (185 964 jälgijat) ja see kokandus tšikk Anett Velsberg kuskil välismaal (268 329 jälgijat). Aga neid kahte liigitaks pigem välismaa alla.
Olenemata sellest, et Juhanil on poole vähem jälgijaid, on tema engagement kordades parem. Meil on 6500 jälgijat ehk 16x vähem kui paradisetravelgramil ja aga samas engagement rate on poole kõrgem kui tal.
Sama kehtib näiteks Brigitte ja Grete kohta, kuigi Gretel on jälgijaid kordades rohkem, on Brigitte engagement kordades parem. Samas likede arv näitab selgelt, et ostetud kasutajaid neil pole.
Kui võrrelda Mallukat ja Paljast Porgandit, siis on seis suht sama. Engagement on hea, kasutajate vahe suht pisike; kuigi Mallukal vähem jälgijaid, juhib ta engagementi poolest ikkagi. Aga tal ongi kõige suurem ja lojaalsem fännibaas, pole midagi imestada.
Kellel huvi saab ise iga konto kohta infot vaadata :)
Millise Instagrami kasutaja sisu teie meelest kõige lahedam on? Ma ise ei vaata üldse Insta kontosid sellise üldise pilguga, lihtsalt vaatan pilte feedis ja pigem olen see, kes vaatab mõnda kontot ja imestab kui palju laike/kommentaare pildil on. Et noh, whaat, lahe, viistuhat laiki!
Aga kui Facebookis on 18 000 jälgijat, aga postitused saavad 10-50 laiki, siis? On tegemist nö päris fännidega?
Minust räägid? Mina pole endale FBs ühtki jälgijat ostnud. Selles tasub ilmselt Facebooki algoritmi süüdistada. Vaata firmade fännilehti, kümneid tuhandeid jälgijaid ja 5 laiki :) Vii end FB algoritmiga kurssi, siis näed kus kala on. Facebook pole enam ammu hea turunduskanal, vähemalt mitte tasuta variandis.
Ei, ma ei mõelnud, kas oled need laigid ostnud. Mõtlesin spetsialistilt küsida, miks need Instagrami jälgijate ja käikude suhtarvud sellised on, nagu välja tõid, ja Facebookis need absull paika ei pea. Aga selge, seepärast ei pea, et “Facebook pole juba ammust ajast hea turunduskanal.” :D
*laikide suhtarvud
FB muutis oma algoritmi jah, nende nö fännilehtede osas, et tasuta naljalt enam inimesteni ei jõua. samas ma people rachi üle ei kurda, aga jah, nr on kahanenud totaalselt pärast FB uuendust (selle aasta algul)
Kuidas see laikide arvuga seotud on? Eeldasin, et laikijad on jälgijad, kellel nendest algoritmidest on suva, sest su post jõuab nende feedi ka ilma algoritmita. Nii nagu Instas, kui kedagi jälgida.
Tegelikult ei jõua enam, selles asi ongi. Selleks, et jõuaks, pead maksma. FB algoritmi point ongi selles, et kuna kõik postitavad nii palju ja tahavad silma jääda, siis tavakasutaja tahab näha sõprade feedi, mitte firmade omi (blogileht käib samuti selles mõistes firma alla). Seepärast ongi alates sellest aastast numbrid kõigil langenud. Kui tahad, et keegi näeks, maksa!
Et kui ma panen, et “jälgin” sinu blogi või mõnda firmat, siis tegelikkuseses nende postitused mulle enam feedi ei jooksegi?
Üldiselt mitte, jah. Jooksevad siis, kui su sõber kommenteerib/laigib, aga automaatselt ei tule vist jah. Eestis pole see vist veel niiii suurelt pead tõstnud, aga välismaal küll.
Looside korraldamine jälgimiste nimel annab ju sama efekti – jagajad ja likejad tahavad asju, mitte ei huvitu tootest või persoonist. Täiesti tühi number. :)
Üldiselt ma teen loosimisi neile, kes juba lehte laigivad, väga tihti ei kutsu neid üldsegi jagama või uutele ütlema, et laikige lehte. Mulle meeldib premeerida neid, kes mul juba olemas on :) Aga eks sekka tuleb igasuguseid loosimisi, ka neid (eriti algusaegadel) kus suurem rõhk oli lehe laikijaid saada, tõsi.
Pluss laikidest olulisem (noh, see on see FB algoritm, mis ilma maksmata su postitusi eriti feedis ei näita) on ikkagi post engagement, mis mul on viimase seitsme päeva jooksul 38 tuhat.
Facebooki uudistevoog liigub nii kiiresti, seepärast on ka igasugune reach (naturaalsel moel) kohutavalt langenud. Peaaegu olematu, olgu sul 100 või 10000 laiki. Läheb tõesti sedapidi, et kuulutus peab olema a la 1 miljonist sisuga või maksad neile reklaami eest :)
Minu silmis on Liisa Leetma kõige stiilsem ja inspireerivam Instagrami mõjutaja, tal tuleb see kuidagi olulisemalt loomulikumalt kui paljudel teistel.
“Liisa Leetma” ja “loomulik” nüüd küll ühte lausesse ei tohiks mahtuda
Miks su lugejaid peaks huvitama fännide ostmine. Kuidagi jube palju on juttu sellest sisulomisest ja turundusest ja blogi telgitagusest. Tahaks rohkem päris elust lugeda, mitte sellest kuidas sa punnitad, et blogiga raha teenida. Punnitades ei õnnestu miski. See peaks loomulikult tulema:)
Päris elu ongi tähtsad ärikohtumised, koosolekud, suured diilid, lepingud, läbirääkimised, suured sisuturundusartiklid, sisu tootmine, koolitused, miljonid lugejanumbrid, suured rahad, ürituste korraldamine, sponsorite sebimine, influenceriks olemine, assistentide palkamine jne.
Kas sulle ei tundugi see kõik PÄRIS ELU? :O :D
Ohh mind küll jah
Ardo Instagrami jälgijaid vaadates,ei ole raske aru saada,et need ei ole “päris” jälgijad. Eks see ole iga enda asi,aga mina nt selliseid inimesi enda jälgijaks ei taha,sest jagan oma kontol oma laste pilte. Kelle jaoks on jälgijate arv tähtis ja kelle jaoks nö kvaliteet.
Jee, mu engagement on 14,5%. Mul väga tublid followerid…. keda on küll vaid üle 500 @sleepingyogini
Hensugusta “engagement rate” on 40%! – Lahe :)
Ise olen tähele pannud, et kui nende hashtagidega natukenegi möllata, kipub ka neid jälgijaid üsna kergesti kogunema, mis pole küll võltskontod, aga mingid suvalised auto- või ilusalongid, kes ei kavatse hiljem enam iial su postitustega kuidagi suhestuda (ilmselt mingi robot lisab vastavalt su tag’idele automaatselt, lootuses, et klikid nende profiiile ja lisad vastu vms). Olen kurja vaeva näinud, et taolisi “jälgijaid” eemalada, sest noo ei jäta tõesti head muljet see, et on küll 10000 jälgijat, aga ainult nt. 50 raatsib südame panna.
Eesti üks edukamaid instagrammereid on ilmselt Tommy Cash – 249,306 jälgijat ja 20.95% engagement rate.
Senjoritaadriana on oma followerid küll ostnud :D :D