Meelis valis turvahälli: meil on punast vaja

NaguUus_700

No kuna Meelis kirjutada ei viitsi, siis ma kirjutan tema eest, kuidas ta meile turvahälli valis. “Punane peab olema, et autoga sobiks!” oli tema nõudmine juba pool aastat tagasi, kui me silmanurgast turvahälle ainult piilusime.

Kui sa saad esimest korda lapsevanemaks, siis sul puudub igasugune aimdus, milliseid asju sa pead vankrit, turvahälli, voodit, vanni, mida iganes valides, järgima. Hea, kui on sinust targemaid, kes juba on lapsevanemad ja oskavad soovitada. Veelgi parem, kui saad tuttavaks NaguUus poe omanikega, kes teavad titemajandusest kõike ja mingit kräppi ilmselgelt ei soovita. Olen kuulnud teistelt rasedatelt või sünnitanutelt juba, et tihti juhtub seda, et poes soovitatakse kõige kallimat asja, mis pole aga kõige parem või turvalisem.

Ja, et nüüd pool blogilugejaskonda pikali ei kukuks, siis ilmselgelt see “peab olema punane” oli nali – kui ikka punast turvahälli poleks turvalist olnud, oleks sobinud ka kollane, lilla või sinine. Aga kuna punane on üsna populaarne värv, siis ilmselgelt saime me punase ja turvalise turvahälli oma beebile.

lr0814_1

Ja isegi kui me oleksime valinud mingi punase kökatsi, mis poleks turvaline, siis NaguUus poleks seda ilmselt üldse müünud, ja veelvähem meile soovitanud,seega, mingit avariilist või mitteturvalist hälli meie valikus polnudki. Mina ei tea, kuidas inimesed julgevad turvahälli üldse kuskilt Buduaari turult või FB grupist osta – sa ei tea never ju selle tausta.

Lapsevanema ülesanne on kaitsta oma last igas olukorras nii palju, kui on tema võimuses. Kõik me usume enda oskustesse autot juhtides ning sellesse, et õnnetused ei juhtu meiega. Suure tõenäosusega ning loodetavasti ei juhtugi. Kuid kahjuks ei tea me iial kes meile teel vastu sõidab. Seetõttu ongi äärmiselt oluline tagada oma lapsele täielik kaitse autosõidul – just nii kirjeldab maanteeameti juhend “Lapse ohutu sõidutamine autos”.

Ja kui on veel keegi, kes ei tea, kuidas turvatooli valida, siis ma toon siin ära olulisemad punktid, mida näiteks meie vaatasime, uurisime ja meelde jätsime.

Lapse turvaiste ei tohiks olla vaid kohustuslik esemeke autos, vaid on hädavajalik, et kasutatav turvavarustus kaitseks Sinu last nii hästi kui võimalik.

Otsekokkupõrkes kiirusel 50 km/h lendab laps vastu seljatuge või esiklaasi samasuguse jõuga nagu viiendalt korruselt pea ees vastu maad kukkudes.

Last süles sõidutades ei ole tema oht viga saada sugugi väiksem:

kui laps istub turvavööga kinnitamata täiskasvanu süles, muljutakse ta kokkupõrkes täiskasvanu ja auto sisustuse vahele;

kui laps ja teda süles hoidev täiskasvanu on kinnitatud ühe ja sama turvavööga, surutakse laps kokkupõrkes täiskasvanu ja turvavöö vahele;

kui laps istub turvavööga kinnitatud täiskasvanu süles, ei jõua viimane teda kokkupõrkes üldjuhul kinni hoida. Katsed on tõestanud, et täiskasvanud inimene ei suuda kinni hoida 8 kg kaaluvat last juba kiirusel 24 km/h toimunud kokkupõrkes.

Oluline on endale teadvustada, et laste turvavarustus ei ole mõeldud vaid seaduse täitmiseks ja rahatrahvist pääsemiseks, vaid sinu lapse elu päästmiseks!

Turvahällid on mõeldud kasutamiseks kuni lapse 10kg või 13kg täitumiseni.

Reeglina mahub laps turvahälli umbes esimese eluaasta lõpuni või veidi kauem.

Turvahälli tohib kasutada vaid seljaga sõidusuunas ning kindlasti ei tohi sõidutada last turvahällis juhi kõrvalistmel, kui on aktiveeritud auto esiturvapadi (airbag) – meil seda muret ilmselt ei tekigi, sest ISOfix* kinnitusega on beebs alati taga.

Laps ei tohiks olla järjest turvahällis üle kahe tunni.

Väikesed lapsed ei ole miniatuursed versioonid täiskasvanutest. Nende pead on ebaproportsionaalselt rasked (täiskasvanu puhul moodustab pea raskus 6% tema kogukaalust, imikutel on see lausa 25%), nende seljad ja selgrood on väljaarenemata ning puudub täiskasvanutele omane kiire reageerimisvõime.

Kokkupõrke korral viskub näoga sõidusuunas turvaistmes lapse pea järskult ettepoole, tulemuseks on suur tõuge peale ja kaelale. Samuti on suur vigastuste risk põrkamisel vastu esiistet või vastu auto sisustust.

Soovitame last sõidutada selg sõidusuunas paigaldatud turvaistmes nii kaua kui võimalik, eelistatavalt kuni neljanda eluaastani.

*ISOfix (International Standards Organisation FIX) süsteem võeti kasutusele aktiivsemalt alates 1990ndate lõpust. Alates 2007ndast aastast on ISOfix kinnitused kõigis Euroopa autodes, mis lisab nii turvalisust kui ka mugavust. Häll on kindlalt paigal ka avariiolukorras ning turvaistme paigaldamine on enamasti väga lihtne. ISOfix kinnitusega turvahälli alus on staatiliselt autoistmel ning turvahälli saab spetsiaalse kinnituste abil sinna peale asetada. Seega, ei ole vaja iga kord eraldi möllata nende rihmadega.

Meie kombosse kuulub siis Maxi Cosi Pebble turvahäll (75€), familyfix ehk siis isofix kinnitusega alus 99€, adapter vankriraamile (35€). Hetkel ei soetanud me eraldi raami (89€) turvahällile, seda näeme ilmselt paari kuu möödudes, kas meil on sellele reaalne vajadus või ei. Ma arvan, et pole mõtet kokku kuhjata neid asju. Kuna peamine pood, kus ma käin on Kristiine ja see on üsna lähedal, siis lähen sinna ilmselt vankriga ja kui ka turvahälliga poodi minek on, siis saame hälli panna ju poekärusse… Eks seda ole näha, kas meil on eraldi raami vaja või ei, ma praegu arvan, et pole, seda enam, et pole hea last üldse kaua seal turvahällis hoida :) Parem ostan kandelina :D

NaguUus_700

17 Comments

 1. Kusjuures mina ei usaldaks nii kergekäeliselt ka naguuus poe müüjaid. Nimelt nad võtavad kasutusele kauppa, mille päritolu nad ise ka ei tea. Kuna avariilisel turvahällil ei ole ju välispidiselt mitte midagi näha, siis saab viia sinna poodi müüki hälli nii, et ei pea avariid mainimagi. Ütled, et kasutatud 6kuud, kuna ostsime tooli ja ei ole avariiline. Kasutatud asja ost on alati riskantne. Lisaks poemüüjad ei tea ka turvatoolidest kõike. Nt meie ostsime tooli ja kui küsisime midagi, siis kiideti taevani. Hea hind, kerge kinnitus jne. Tulemus see, et hind oli hea, lapsel oli ka vist mugav aga mis oli jama. Traksid läksid aina keerdu. Seda ei maini ükski müüja, kuna tahetakse ju kaubast lahti saada. Oleks me seda teadnud, siis ostnuks teise tooli.

  1. Vaevalt küll, et poe omanikud mulle mingit kräppi soovitavad, teades, et kui mingi jama selle hälliga oleks siis ma blogiks nii, et maa on must… Miks nad peaksid sellise riski võtma? Ja samas, meie häll on ikkagi üks turvalisemaid :)

   Suvalise poe suvaline müüja, kes saab suvaliset tunnipalka + boonust müügi pealt, soovitabki igast jama, sest sinu ostust sõltub tema palk :)

  2. Ei peagi olema nii, et nad tahavad halba ja soovitavad siis ükskõik mida. Võib-olla nad ise ka ei tea. Kui inimene midagi sinna müüki viib, siis vaevalt ta ütleb et: “Jaa, meil oli avarii ka”. Seega, mitte üheski asjas ei saa lõpuni päris kindel olla.

  3. Okei, aga ilmselgelt usun ma, et sealt on kindlam osta kui Buduaari turult, kus mul taust vapsee puudub :)

  4. Ma arvan, et asi on rohkem selles, et nad ei pruugi ise teadagi kui nad jama soovitavad :) St. nagu seletatud nad ei pruugi teadagi, et nende poolt müüdav turvahäll on avariiline.

   See muidugi ei tähenda, et neil kindlasti selliseid müügis oleks, aga kohe kindlasti on palju inimesi, kes turvavarustust edasi müüvad ja selle “pisiasja” mainimise unustavad, sest teavad, et vastasel juhul ei võtaks ükski pood seda vastu ja ükski ostja ei tunneks huvi.

  5. ma olen aru saanud, et neil tehnik vaatab kogu kauba üle enne kui müüki läheb.
   sama on vankritega, kõik vaadatakse üle ja vahetatakse vajadusel välja ja korrastatakse ja alles siis läheb müüki…

  6. Täpselt minu mõtted kaa- ei usaldaks ühtegi poemüüjat sellise teemaga. Pigem saad ise üle kontrollida, kas esineb mõrasid-muljumisi. Ise ostsin just Buduaarist turvahälli (küll aga täiesti uue).

  7. Nagu uus müüb ju rahva nö nõudmisel tooteid ehk siis, nende kogemused põhinevad inimeste tagasisidel ja sellel, mis on nõutud kaup. Sellest lähtuvalt teevad nad ka valiku, mida nad poodi müüki võtavad või ei võta. Lisaks loomulikult turvatestid. Kõik tooted kontrollitakse üle ja vanemaid kui kolme aasta vanuseid nad reeglina ei müü.

 2. Lisan siia juurde seoses hälliga ,et kasulikum oleks see välja vahetada hetkel mil laps kasvab sellest niiöelda välja. Kilodega võime arvestada küll ,aga kui su lapsel ikka peanupp või jalad pahkluuni üle ääre siis see pole ka enam ohutu. Kokkupõrkel võib laps vigastada oma jalgu/puusa ja pead.
  Mina hälli ei ostnud ja sain tuttava käest. Lihtne on kontrollida kas vastav häll on avariis olnud. Võtad kõik katted maha ja jälgid korpust. Kas on mingit muljumist, mõra või mis iganes. Suurema avarii korral saab häll ülimalt palju kannatada, väiksema kokkupõrke korral ei pruugi hällile midagi külge jääda. Seega mõiste ” avariiline ” või ” mitteavariiline ” on suht laialdaselt mõeldav.
  Ja usun ise ka ,et vaevalt vastav pood sulle jama müüb ning usun ,et ikka vastavad tooted läbivad turvakontrolli ka. Eriti kui tegu on turvavarustusega.
  Aga hälli valik on teil ülimalt armas :) Meil küll hetkel autot pole ,aga mõtlen ,et kui see tuleb siis ma vist pean ise ka muretsema selle Isofix kinnituse autosse. Loodan ,et minu marki hällile ka olemas :P

 3. See tehnik kes neid üle vaatab ei leia samamoodi mikromõrasid üles. Kokkuvõttes on tegemist kasutatud kaubaga nagu iga teisega ja sama hästi võin ma ju ise ka Buduaarist ostes minna kohale ja kakkuda riide pealt. Seega see postitus on küll kergelt valikuline ood kasutatud kaubale :)
  Ja kuidas puutub asjasse tunnipalka saab mõttetu poemüüja kes müüb uut kaupa? Võta nett lahti, näed isegi, et MC ja paar firmat veel on tuntud ja ohutud ja tulista aga osta :) Kergelt kahepalgelised on su mõtteavaldused. 150 euri käekoti eest, aga 150 euri uue turvahälli eest – ei aitäh :D Mu jutu mõte pole nüüd see, et kasutatud on kõik rämps, aga natuke totter on oma koostööpartnerit taevani kiita ja suvalisi vahest isegi ausamaid müüjaid maatasa teha sest nemad ei ole naguuus poemüüjad :)

  1. Turvahälli eesmärk on sama, mis ratta kiivril ja see oleks näha kui selline avarii oleks olnud, et häll pilpaks on. Ja samamoodi võib see häll sul tühjalt käest maha kukkuda ja mikromõra saada ja siis viskad selle siis minema, kuna see kukkus maha? :D Ei viska ju! Vaatad üle, kui on ok, paned lapse sisse ja autosse ja minekut.

   Ja kui ma leiaksin selle mähkmekoti kuskilt kasutatuna, siis võiksin selle ka osta, aga pole leidnud :D

   Ja ma ei tee kedagi maha, vaid julgen soovitada seda, mida ma ise usaldan ja tarbin :) Ma ei näe pointi maksta topelt asja eest, mis on sama turvaline kui topeltkallis asi :)

 4. Hoidke oma last külili, selili ,kõhuli, süles ;) püstiasendis enda vastas, oma kõhu peal, võimalikult vähe turvahällis ja muudes udupeentes asjades… Ema kõhu peal on selllel tillukesel ilmakodanikul esimene kuu kõige parem olla ;) Mis aga vajalikesse tarbeasjadesse puutub, siis esimesed 3 kuud on beebi nõudmised väikesed, et asjad võiks olla uued ja hea kvaliteediga- Lapse tervist ja heaolu ei saa panna ega mõõta soodsam-kulukas..Ja oma Ema -Isa armastus on see,mida nad kõige enam vajavad :)
  Aga eks aega annab õpetust ja sünnivad ju lapsed siia maailma ,meid õpetama ;) et koos kasvada, areneda ja elu hoopis uuest vaatevinklist näha ;) Päikest ja kordaminekuid Teile !

 5. Meil on Cybex Aton q ja julgen soovitada. Isofix on parim asi ever,see teeb hälli autosse kinnitamise nii lihtsaks ja turvaliseks. Vot see on asi,mille ma olenemata hinnast alati ostaks.

 6. Tahtsin uurida, kas kellelgi on veel Nagu uus poe kohta negatiivset tagasisidet. Saan aru et, Mari-Leen, sul on alati olnud selle poega positiivsed kogemused. Minul kahjuks need puuduvad. Poe meestöötaja oli väga enesekeskse ja üleoleva suhtumisega, kui oma moosese korvi müüki viima läksin. Korv on tõesti vähe kasutatud ja näeb välja nagu tutikas. Ei sobinud härrale madrats (originaal, mis korviga Mothercare’ist ostes kaasas oli, süttimiskindel ja puha), öeldi, et on ka ilusamaid madratseid saada praegu. Samuti ei sobinud fakt, et korv on ilma jalgadeta (absurdne ju, kui ostsingi ilma ja ei tahtnudki jalgu, samuti võib keegi teine tahta osta AINULT korvi), kuigi tal olid sobivad jalad sellele korvile poes olemas. Temapoolne huvi korvile oli ilmselgelt suur ja uuris, mida hinnaga selle annaksin – vastasin et 30-40 eurot on see väärt küll. Selle peale härra plahvatas ja küsis: “Mis sa teed nalja praegu vä? Tõsiselt arvad seda vä?” ning oli väga ebameeldiva suhtumisega. Kui neile toode ei sobi ja seda müüki ei taha, mõistan, neil on õigus oma kaupa valida, kuid see pole aksepteeritav käitumine kliendiga. Samuti viisin sinna Playxtrem turvahälli, mida ei tahetud lihtsalt selle pärast, et see pole mingi kuulus firma. Kipun arvama, et poest midagi ostes on müüjad vägagi sõbralikud ja kiidavad oma kaupa, aga kui ise minna midagi viima, et nad müüki võtaksid, siis on asi vastupidine.

  1. Nagu uus võtab minu teada müüki ainult suurte ja tuntud firmade asju, sest siis on kindel, et need lähevad ka kaubaks. Pole ju mõtet võtta seisma mingit turvahälli. Aga ausaltöeldes tundub mulle uskumatuna, et seal sellise suhtumise osaliseks said.

  2. Olin lugenud selle poe kohta ka ainult positiivset tagasisidet ning see käitumine, mille osaliseks sain, tundus mullegi uskumatu. Seetõttu loodan, et keegi oskab ehk veel kommenteerida selle koha pealt. Kuigi see postitus, mille alla kirjutan, on suht vana, loodan ikka, et keegi ikka veel vastab, kes on samuti saanud sellise käitumise osaliseks :)

   Lisan veel selle, et poetöötaja korduvalt rõhutas, et “meile võib annetada ka”, muidu oleksin seda teinud ja hea meelega asjadest lahti saanud (nt odav tegelustekk, mis kui uus, kuid selle eest raha nagunii poleks lootnud) kuid tänu nende käitumisele viisin asjad ära ja otsustasin, et annan parem siis mõnele tuttavale ära.

  3. Mulle tundub täiesti uskumatuna endiselt selline käitumine. Selline suhtlusstiil ja kõnemaneer pole absoluutselt nendelik.

Comments are closed.