Meie pere nipid: varesele valu, harakale haigus
Kuna sügis on käes mis käes ja lehed langevad puudelt kiiremini kui teevesi keema läheb, siis on hea aeg meelde tuletada, et iga võileiva peal käib „peidetud“ küüslauk, kuumas vees sidrun, mesi ja ingver, duši all käies lõpetuseks üks külm dušš ja loomulikult ei saa me talve üle elada vitamiinideta.
Ma just tööasjus pidin tegema ühe külmetuseteemalise postituse ja mõtlesin, et kirjutan ka meie harjumustest, mis meil aastatega tekkinud on, et külmetusega võidelda ja terved püsida.
1. küüslauk
Meie pere totaalne lemmik aastaringselt. Ma mäletan, et kui ma väike olin, siis mu vanaema viilutas mulle võileiva peale, a’la vorsti alla peitu küüslauku, kuigi ma sõin seda hea meelega, tundus see hea moodus vist, et peidame ära ja siis sööd.. Igaljuhul, ma kasutan seda trikki praegu Hedoniga, ilma, et ma talle ütleks. Küüslauk käib mul tegelikult pea igas toidus ja olenemata sellest, et see peletab musitajad eemale, olen ma jumala kindel, et see on üks põhjus, miks me suhteliselt terved aastaringselt püsime.
Näiteks ükspäev tegin kodujuust-küüslauk-petersell salatit, Hedon nosis täiega. Küsisin, kas on hea..? “Jah, aga küüslauku ma ei söö!” Muigasime Meelisega. Hiljem ütlesin, et siin on küüslauk sees ja see teeb terveks. Kui meil lapsehoidjad külla tulid lastega, siis Hedon ütles, et annaksin nende lastele ka seda, sest see teeb terveks. Ehk siis, alati on võimalus ühe lusikatäiega teda meelitada, et see teeb terveks!
Sama on selle möginaga – sibul, küüslauk, ingver, mesi, sidrun – seda ta nimetab küll kangeks moosiks, aga teab, et teeb terveks ja sööb.
2. tee – ingver, sidrun, mesi
Kuigi ma ei ole suuremasi teejooja, siis talvel ma lihtsalt sunnin end jooma ingveri-sidruni-mee jooki, sest mul on tunne, et see on abiks. Õnneks Hedon naudib seda täiega ja ütleb üsna tihti et, teeme teed. Kuigi talle meeldib ka kohvimasinanuppu vajutada, siis teed meeldib talle rohkem juua. Ja teate, ta on nii armas alati oma teekruusi taga, oii, see on veel natuke kuum.. Ootame. Ja siis luristab väikeste lonksude haaval :)
3. vitamiinid
Meie pere vitamiini ostja, uurija ja kõige suurem tarbija, või oleks õigem öelda hoolitseja, on Meelis. Tema uurib, loeb, vaatab, mõtleb, kalkuleerib ja hommikuti serveerib.
Koos kohviga ootab mind hommikuti laual alati ka vajalik vitamiin või vitamiinid, olenevalt kuidas härral parasjagu plaanid on. Näiteks enne reisi ja suvel söödab ta mulle beetakaroteeni, pidavat hästi jumele mõjuma ja päike pidavat paremini peale hakkama. Ühtlasi pidurdab vananemisprotsessi ja hoides ära kortsude teket. Nii kui sügis tuleb, hakkab abikaasa lahkelt jälle vitamiine jagama, et ma vähem väsinud oleks ja…
Nüüd on meil uus laar vitamiine riiulis ja neidki jagatakse usinalt hommikukohvi kõrvale.
Meelis ise on väga suur vitamiinitarbija, ta ostab pidevalt mingeid meestetablette, et immuunsus oleks korras ja D-vitamiini tase paigas.
Uueks tooteks meie riiulil on Meelise jaoks VitirON MultiLong ehk siis 13 vitamiini ja 13 mineraali ühes pisikeses tabletikeses, mis lahustub järk-järgult viie tunni jooksul, tagades nii pikema toime ja parema füüsilise ja vaimse stressiga toimetuleku. Eks see sobiva pintsaku leidmine oli stressirohke küll :)
Mulle on mõeldud Vitiron Active Suscaps, mis peaks andma mulle nüüd rohkelt energiat. Seda on tõesti vaja. Ma lähen ausalt mingi 21-22 ajal magama juba ja ärkan kuuest, ma magan jumala korralikult, aga.. ikka on selline väsimus kella viieks peal, et keeraks magama.
Karbilt lugesin, et need vitamiinid annavad mulle juurde energiat, parandavad mälu, aktiveerivad paljud ainevahetusprotsessid ja on kasulik kõikidele organisüsteemidele, sest sisaldavad paljusid vitamiine ja mineraalaineid.
Hedonit ootavad igal hommikul lastevitamiinid – kuidas kunagi, kas jänes, karu, part või lennuk, ketsid, pasun või särk, mõnel teisel hommikul jällegi maasikas, apelsin või viinamari.
Need konkreetsed, Immunity, vitamiinid on uued, mis koosnevad 11 vitamiinist ja mineraalist, aidates kaasa lapse tervisele ja immuunsüsteemile.
Sellessuhtes on tore, et vitamiinid on nii lastesõbralikeks tehtud, et nad neid hea meelega võtta tahavad. Kuigi ma ei tea, me laps sööb igasugust rohtu hea meelega. Olgu selleks siis vitamiin või köha-nohurohi, ainult ninna midagi laskmisel on probleem. See ei meeldi näiteks ka mulle, ma pigem tatistan kui mingit soolalahust endale ninna sirtsutan. Niiet, täitsa oma ema laps.
Lastevitamiinid sisaldavad erinevaid vitamiine ja mineraale, mis aitavad hoida luid tervetena ja immuunsust tugevana. Pealegi on need „kummikommid“ kõik looduslike toiduvärvidega saavutatud ja ei sisalda säilitusaineid.
4. külm dušš
Ma ei mäleta isegi, mis ajast ma seda trikki kasutan, aga keegi kunagi kuskil ütles, et tegelikult on hea duši all käies pidevalt vee temperatuuri muuta, et on vereringele hea. Ma nii ekstreemseks ei lähe. Pigem eelistan leiget, kui kuuma dušši, aga alati enne ära tulekut, keeran ma vee korraks hästi külma peale ja proovin 30 sekundit üle elada.
Nagunii on alati duši alt tulles ja vett kinni keerates korraks külm, enne kui rätiku või hommikumantli haarad. Olgu siis põhjusega. Ma olen hakanud ka Hedonit nüüd nii karastama, sest varem istus ta vannis, nüüd on ta suur poiss ja käib duši all ja see on ka hea viis „lõpetamiseks“. Ta nagunii kunagi ei taha lahkuda, aga siis ütlen, et ma „korraks võtan“, keeran külma peale ja kastan ta üle. Ta karjub küll, aga.. samas iga kord on sama seis, et ta justkui ei oota seda. Tal nagu läheb meelest ära, et ma seda teen.
Kui ma elaks kuskil veekogu ääres, näiteks vanasti ma unistasin Merirahus elamisest (enam vist ei unista nii väga), siis ma jumala kindlalt käiks talisuplemas, või vähemasti käiks ma ujumas seni kuni meri jäässe läheb ja alustaks siis kui jää jälle sulanud on. Vanasti kui ma Kakumäel elasin, siis.. käisin juba aprillis ujumas, vesi oli mõni kraad, aga mina olin vees. Nüüd ma olen muidugi natuke soojema veega harjunud ujuma, aga kui mul oleks selline mõnus võimalus kodust kaks sammu ujuma astuda, siis poleks see ilmselt taas probleem. Aga minna, külmetada, lõdiseda.. eip, seda ma ei tahaks :)
Millised on teie haiguse peletamise trikid ja nipid, mida kasutate? Soovitage teistelegi!
#KOOSTÖÖ
Oi aitäh selle postituse eest :)
Just eelmine nädal jäi laps köhasse kuigi oli terve oktoobri kuu ilusti lasteaias saanud käia. Seisin ka mina siis apteegis ja silmitsesin neid vitamiine. No ei oska valida milliseid oleks head.
Seega aitäh leidsin lapsele vitamiinid ja ka endale.
PS! minu laps ka ei lase endale ninaspreid ninna lasta. aga muid rohtusid võtab hea meelega.
Kuidas sa seda sibula-küüslaugu-ingveri jne möginat teed? Hakid kõik peeneks? Riivid? Mul endal vist muid nippe polegi, kui et iga ilmaga õues (koeraomaniku rõõmud) ja laps käib ujumistrennis ehk põhimõtteliselt elab basseinis.
hakin jah, hästi-hästi peeneks, siis panen sidrunimahla ja mett ja ta jääb suht vedel, nagu siirup selline.. seisab päris pikalt kapis aga aina kangemaks läheb, seega teen suht väikeste portsude kaupa :)
Ja siis paned seda möginat tee sisse? Mingi tl ntx? Ja millise tee sisse see koige pareimini sobib?
Ei, sibulat ja küüslauku ei pane tee sisse :) Seda võtab niisama lusika kaupa..
Kohviga on suht mõttetu mingeid vitamiine lisaks võtta, sest kohv nagunii pärsib vitamiinide imendumist. Parem võta vitamiine mõnel muul toidukorral, kui kohvi ei joo.
Mina teen ntx külma-kuuma dušši vaheldumisi peale kontsakingadel klubitamist – igapäevaselt kontsi ei kanna, siis õhtu lõpuks annab tunda. Aga nii kordamööda duššitades see stimuleerib vereringet ja järgmine päev on täitsa ok
Aga teemasse – rituaale pole.. laste puhul olen hakanud järgima Adik Levini soovitust nohu ajal piimetooteid vältida ja tundub et see isegi vist mõjub.
Töötan apteegis ja olen vägagi kursis vitamiinidega ning minu laualt need ei puudu :) ravimitest ma parem ei räägi!
Pereliikmetele söödan lisaks endale igapäevaselt sisse D-vitamiini ja seda aastaringselt. Mehel defitsiit, tema saab 3000-4000iu, mina hetkel igapäevaselt 2000iu ja koolilaps 1000iu :) lisaks võtan mina igapäevaselt õhtul magneesiumit, mungapipart,et säilitada oma naiselikkus ja muud hädad :) ning lisaks kuningakepiõli kapslid :) Nahale on need super head!! Tervisepüramiidi oomega kapslid on ootamas veel!
Tee sisse teen segu- mesi, ingver! Väikesesse purki ja külmkappi.
Lisaks söön igapäevaselt astelpaju marju, mis meil maal kasvavad ning sellel aastal oli saak rohke! Marju tarbime ( mul neid igaks talveks hulgi varutud) ka smuutides, mida tütar meeleldi igapäev joob ja trenni võtab kaasa!
Küüslauk ja sibul on toiduvalmistamisel esimesed, ei puudu need mul ka suppides! Mõnele ei meeldi, aga meile sobib!
Kõige tippu siis meil iganädalane saunatamine. Saun on tervis! Talvel julgemad püherdavad ka lumes! ( mitte mina!)
Nii vahva on lugeda sarnase mõttelaadiga inimeste kohta. Kuna ma ravimeid üldjuhul väldin, olen pigem seda usku, et oma tervist igakülgselt toetada ja kui haigeks jään, noh, las siis immuunsüsteem näitab, milleks ta kehas on ja teeb oma tööd. Küüslauku, ingverit, mett ja sidrunit armastan väga, küüslaugu fänlus on samuti kodust kaasa antud, kahjuks aga mitte minu elukaaslasele. Vahepeal loobusin toore küüslaugu kasutamisest, läks ainult soojade toitude sisse, sest muidu oli ainult üks ving ja hala ja isegi kallistamast keelduti, mis siis veel musitamisest. Nii hull hais pidi olema. Aga nüüd on nohu ja kurguvalu platsis ja ei ole mingit allahindlust. Õnneks avastasin, et roheline tee võtab haisu päris kenasti ära. Ja üks päev vitsutas teine pool küüslaugu-juustu salatiga võikusid mõmisedes sisse, nii et lootust on! Sest kunagi kavatsen oma lapsed küll küüslauguvasjadeks koolitada
Multivitamiinide võtja ei ole, lähtun pigem vajadusest, külmal ja pimedal ajal leiab C ja D vit minu riiulist, hetkel ka B-kompleksi. Külma veega olen ka katsetanud, lõpuks hakkas isegi meeldima. Ja minu unistus oleks ka elada veekogu lähedal ja aastaringset hommikukastmist harrastada.
Äge!
Kas te teete ka vereanalüüse, et jälgida, kas mingite vitamiinide söömine on kasu ka toonud või kas seda üleüldse on vaja teha? Lisaks sünteetilistele vitamiinidele on seal ju ka igavene posu säilitusaineid ja paakumisvastaseid aineid ja toiduvärvid jne. Jaaaa kui peaksitegi sattuma viiruste küüsi, siis vitamiinide tarbimine ainult toidab neid. Teie pere sööb ju üsna mitmekülgselt? Kas on siis üldse tablettide näol vaja organismi liigselt koormata?
Heh, see on vist selline ajus kinni olev asi, et vitamiine peab sööma. Mul pole vahet, söön või ei, näidud korras. Ma arvan, et tervel inimesel polegi vahet. Samas.. Meelis usub neisse ja koju veab, ma siis võtan :)
Oled sa kindel, et see asi on mesi või see on mee laadne toode, tuletaevas appi kui sa keemiat lapsele sissesöödad.
A selles “pudelis” on meie enda pandud mesi. Keskturult ostetud. Pudel lihtalt mugav kasutada, kui suurest liitrisest potskust võtta :)